این امر مشتمل بر سه بخش است:تعیین میزان مشکل، گرفتن موش و ممانعت از بازگشت آن(کد 0006)

نکته بسیار مهم: ما شرکت سمپاشی و طعمه گذاری نیستیم و در حال حاضر فقط در زمینه "تولید و فروش سطل های کمپوست ساز خانگی"  فعالیت داریم. مطلب زیر فقط جهت افزایش اطلاعات عمومی و به رایگان در اختیار شما خواننده محترم واقع شده است و علاوه بر شما می تواند مورد استفاده شرکت های سمپاشی و طعمه گذاری هم قرار گیرد.  

آیا شما در هنگام خواب هرگز یک موجود کرکی سریع را در محیط اطرافتان دیده اید و یا متوجه صدای خراشیدنی شده اید که از دیوار می آید؟پیدا شدن موش در خانه یا آپارتمان شما اتفاقی معمول است و راههای مختلفی وجود دارد که به شما کمک می کند با مشکل کنار بیایید. روشی که به کار می بندید مهم نیست! مهم این است که هر چه سریعتر معضل هجوم موش ها را بر طرف کنید زیرا در غیر این صورت قبل از آنکه به خودتان بیایید موش ها چند برابر خواهند شد.

MMM

بخش یک:تعیین میزان مشکلی که با موش ها دارید

micehow1
1-نسبت به حرکت ناگهانی آگاه باشید.موشها موجودات زرندگی هستند که در طی ساعات روز و وقتی مردم دور و برشان هستند,دیده نمی شوند(معمولا)شما ممکن است متوجه یک حرکت آرام از گوشه چشمتان باشید و حتی باور نکنید که آنچه دیده اید یک موش بوده است.دفعه بعد که شما حرکت را می بینید, آن را علامتی بگیرید که باید بررسی هایتان را بیشتر کنید.

micehow2
2-به صدای خراشیدگی گوش کنید-شنیدن صدای موش در شب هنگام و وقتی خانه یا آپارتمان ساکت است راحت تر است.شما ممکن است صدای آهسته یا خراشیدگی را بشنوید که به نظر می رسد از دیوار می آید.
اگر شما صدای موشی که در طول دیوار حرکت می کند می شنوید,احتمالا با بیش از یک موش سر و کار دارید که باید حسابی مراقبشان باشید.
اگر شما صدای جیغ و فریاد می شنوید,ممکن است صاحب آشیانه موش که پر از بچه موش است باشید.

micehow3
3-فضله ها را جستجو کنید.فضله های موش کوچک,سیاه و شبیه غله هستند.جدیدی ها مرطوب و سیاهند اما قدیمی تر ها خشک شده و به رنگ خاکستری روشن می باشند.
اتاقتان را بازرسی کنید تا فضله ها را ببینید.حضور فضله ها در یک اتاق نشان می دهد که در آن چیز جذابی توجه موش را جلب کرده است.
حضور فضله ها بیانگر این نیز هست که سوراخ یا ترکی در اتاق هست که موش ها از آن می توانند وارد شوند.
4-شناسایی حرکت-اگر شما بتوانید مسیر غالب حرکتی موش ها را شناسایی نمایید, می توانید موش ها را راحت تر ردیابی کرده و گیر بیندازید.موش ها اغلب تغییر مسیر نمی دهند و از یک مسیر بارها و بارها حرکت می کنند.معمولا مسیر موشها براحتی قابل شناسایی نیست زیرا آنها فقط وقتی چند فوتی را روی کف بی پناه یا بالای پیشخوان حرکت می کنند,دیده می شوند.

micehow4
5-آشیانه را جستجو کنید.قطعا آشیانه موش ها در راستای مسیری است که آنها می پیمایند.این احتمال هست که شما لانه موش ها را در نزدیک جایی که پر از فضله است پیدا کنید.لانه ها معمولا در گوشه گنجه یا کابینت ساخته می شوند.جاهای خارج از مسیر را بگردید که اغلب دست خورده نمی شوند.
موش ها با جویدن جعبه های کاتن و چیزهای پارچه ای موادی را که به درد لانه سازیشان می خورد انتخاب می کنند.سوراخ های کوچکی را در میان توده لباس هایی که در عقب گنجه تان رها کرده اید , جستجو نمایید.
بوی پوسیدگی گاهی وقت ها نشان دهنده حضور لانه موش است.
بخش دو-گرفتن موش

micehow5
1-از تله های زنده گیر استفاده کنید-موش ها توسط بوی طعمه قرار گرفته در آن ;معمولا پنیر یا کره بادام زمینی;جذب می شوند.آنها وارد یک سوراخ کوچک می شوند و با طعمه گیر می افتند.وقتی موش گرفته شد شما می توانید تله را به جنگل یا دشت ببرید و موش را آزاد کنید.
همیشه مطمئن باشید که از دستکش جراحی(یا دیگر دستکش ها) در هنگام طعمه گذاری یا کار با تله ها استفاده می کنید.موش ها حس بویایی فوق العاده قوی دارند و هرگز وارد تله هایی نمی شوند که توسط انسان دستکاری شده اند یا بوی دیگری می دهند;شاید به خاطر بوهای شیمیایی یا باقیمانده صابون.آگاه باشید که از زمان خرید تله و از وقتی که تله را بازکردید ,آن را دستکاری نکنید و هرگز کاری نکنید که تله با پوستتان تماس پیدا کند.این بهترین شانس را برای اینکه به هدفتان برسید فراهم می کند.
وقتی فضله یا لانه موش را پیدا کردید,در اتاق از تله های زنده گیر استفاده نمایید.تله های زنده گیر از دیگران گران تر هستند و بهتر است شما کار را با تنها یکی دو تا شروع کنید.
اگر شما در معرض هجوم تعداد زیادی موش واقع شده اید ,ممکن است گرفتن آنها با تله های زنده گیر عملی نباشد چون شما محتملا مجبورید برای رها کردن آنها مسافرت های زیادی به جنگل داشته باشید.

micehow6
2-از تله های چسبناک استفاده نمایید.این نوع تله ها شبیه خانه های مقوایی کوچک به نظر می رسند.کف آنها از ماده ای چسبناک پوشیده شده که موش ها را جذب کرده و پاهای کوچکشان را گیر می اندازد و مانع از این می شود که فرار کنند.آگاه باشید که این امر اغلب منجر به این می شود که موش های چسبیده کماکان زنده باشند.
چندین تله چسبناک بخرید و آنها را در اطراف اتاق جاییکه فضله یا آشیانه موش را دیده اید قرار دهید.فراموش نکنید که بعضی از آنها را در گنجه ها و کابینتها قرار دهید.
تله های چسبی بزرگتر می توانند در آن واحد بیش از یک موش را گیر بیندازند.
موش ها دور از تله ها نمی میرند و با کمال تاسف شما ممکن است جیغ و داد دردناکی که از تله ها می آید بشنوید.شما ممکن است از روی انسانیت هر موش زنده ای که گرفته اید را دچار مرگ آسان سازید.وقتی تصمیم به خرید تله می گیرید این موضوع را در نظر بگیرید.

micehow7
3-تله های قفلی مدل قدیمی را مورد توجه قرار دهید.تله های قفلی با پنیر یا کره بادام زمینی طعمه گذاری می شوند.وقتی موش ها روی تله گام می گذارند که طعمه را بخورند, وزن آنها سبب می شود که یک سیم روی موش افتاده و آن را گیر بیندازد.
تله های قفلی ارزان هستند و بنابراین شما می توانید تعداد زیادی از آنها را خریداری نموده و در جاهایی قرار دهید که فکر می کنید موش ها ممکن است حضور داشته باشند.برای راحتی تمیز کاری یک تکه روزنامه زیر هر تله بگذارید.
از آنجا که تله های قفلی بلافاصله موش ها را می کشند ,حقیقتا انسانی تر از تله های چسبی عمل می کنند.هرچند کار با آنها نامطبوع تر است.به مجرد اینکه موش ها گیر تله های قفلی افتادند,آنها را دور بیندازید و محل را ضدعفونی نمایید.

micehow8

4-از گربه ولگرد استفاده کنید.گربه ها شکارچی های طبیعی موش ها هستند و بخوبی هر تله ای موش ها را می گیرند.به گربه اجازه بدهید که وقتش را در اتاق ها و جاهایی که ممکن است موش ها وجود داشته باشند بگذراند.زمان زیادی نمی گیرد که گربه مشکل شما را حل نماید.

بعضی از مردم گربه دوستشان را امانت می گیرند که مشکلشان را حل کند.
داشتن گربه ای در اطراف خانه مانع خوبی فراهم می کند و ممکن است مانع از این شود که موش ها در اولین جا وارد شوند.

بخش سه-جلوگیری از بازگشت دوباره موش

CHE P10 0006
1-خانه را تمیز نمایید-هر گوشه و شکاف را تمیز کنید تا از آشیانه موش ها و موادی که ممکن است موش ها بخواهند در داخل لانه ازشان استفاده نمایند خلاص شوید.جعبه های قدیمی,کیسه ها, کتاب ها,مجلات و هر کاغذ دیگر یا مواد پارچه ای که ممکن است در گوشه و کنارها قرار داده باشید دور بیندازید.

تمامی سطوحی که در آنها فضله موش یا آشیانه پیدا کرده اید یا موشی را گیر انداخته اید بهسازی نمایید.
چیزهایی که دارید را در جعبه های مقوایی که در کف اتاق قرار دارد ذخیره نکنید زیرا موش به سادگی قادر است جعبه ها را بجود.آنها حتی می توانند پلاستیک و چوب را بجوند و اگر دلیل داشته باشند حتما این کار را خواهند کرد.برای مثال آنها غذا را بو می کنند و یا فکر می کنند که ممکن است محلی امن برای پنهان شدن پیدا نمایند.
از درهم برهمی چیزها جلوگیری کنید به ویژه در گوشه و کنار خانه یا آپارتمان که بطور مکرر مورد استفاده نیستند.

CHE P11 0006
2-غذای موش ها را حذف کنید.ممکن است فکرش را هم نکنید که چه چیزهایی ممکن است غذای موش باشد ولی باید بدانید که موش ها به تمام مواد خوردنی که می توانند روی زمین,پیشخوان و در کابینت ها پیدا شوند جذب می گردند.
اگر درختان شما گردو و دانه های خوردنی میریزند,آنها را به طور مکرر جارو نمایید.
چند بار در هفته خرده ریزهای غذای پرندگان را از زیر خوراک دهنده جمع آوری نمایید.
گاراژ بیرون خانه باید چفت و بست محکم داشته باشد و سرپوشیده باشد.
غذای سگ و گربه نباید تمام مدت باقی بماند.بعد از خورده شدن توسط حیوان دست آموزتان,آن را تمیز کنید.

CHE P12 0006
3-یک سیستم ذخیره غذای جدید درست کنید.اطمینان حاصل کنید که تمامی دانه ها,گردوها و کالاهای خشک در ظروف پلاستیکی,شیشه ای و یا فلزی که محکم بسته شده اند ذخیره گشته اند.

جعبه های نیم استفاده شده یا کیسه های غذا برای موش جذابند;خواه غذای انسان یا حیوان دست آموز باشند.باقیمانده غذا را در ظرف هوابند ذخیره کرده و به جعبه یا کیسه بازگشت دهید.

نان یا میوه را روی پیشخوان برای بیش از یک یا دو روز رها نکنید.اگر غذاهایی که روی پیشخوان یا بالای یخچال می گذارید یک مشکل به حساب می آیند آنها را در ظرفی با درب محکم و سرپوشیده قرار دهید.از یک ظرف نان فلزی استفاده کنید و روی روش ذخیره ای برای میوه ها و سبزیجات کار کنید که دوست ندارید آنها را در یخچال خنک نمایید.
آبدارخانه و کابینت را غالبا تمیز نمایید.اطمینان یابید که خرده های نان, آب میوه خشک شده و دیگر تکه های سرگردان غذا روی کف آشپزخانه قرار نگرفته اند.مراقب باشید و هر علامت هجوم به آبدارخانه را که توسط یک موجود زنده مردم آزار صورت می گیرد ببینید.سپس اختیارات از بین بردن خانواده موش هایی که برای غذاخوری آمده اند را بررسی نمایید.

CHE P13 0006
4-بستن راههای ورود.اطمینان حاصل کنید که فضای زیر درها راه ورود خوبی برای موشها فراهم نمی کند.شما می توانید برای گرفتن درز زیر در از مغازه های فروش محصولات باغبانی,خانگی یا ابزارآلات ,جنس مورد نیازتان را خریداری نمایید.

پنجره ها را بسته یا توری دار نگهدارید

هر ترک یا سوراخ که روی دیوارها پیدا می کنید بگیرید به ویژه اگر مال دیوارهای خارجی باشد.کلاف فولادی ماده ارزانی است که شما می توانید داخل ترک ها برای ممانعت از ورود موش بچپانید.

CHE P14 0006

5-از دور کننده های موش استفاده کنید.یک ماده شناخته شده که موش ها را دور می کند در گوشه های خانه تان و اطراف درها, ترک ها و دیگر جاهایی که موش ممکن است وارد شود قرار دهید.

نعنا و دیگر روغن های قوی در گیاهانی که پاشیده شده و موش ها را فراری می دهند موجودند. اسفنجهایی به اندازه سه سانتیمتر مربع ببرید و آنها را با یکی از روغنهای اکالیپتوس یا نعنا آغشته کنید و سپس در محل های استراتژیک خانه یا آشپزخانه قرار دهید.

شما می توانید مقداری نعنا اطراف پنجره ها و درها بنشانید و از گیاهان و علف ها در چای یا کیسه های کوچک استفاده نمایید تا کابینت ها و گنجه هایتان را تر و تازه نمایید.

برگ های خلیجی هم موش ها را فراری می دهند.آنها را له کنید و اطراف خانه تان بپاشید یا کل برگ ها را در گوشه های دنج آبدارخانه یا کابینت ها قرار دهید.

قرص های نفتالین فراری دهنده های موثری هستند ولی آنها سمی می باشند و سبب مشکلاتی برای بچه ها و حیوانات دست آموز می گردند.نفتالین آفت کش است و قابلیت تصعید خوبی دارد.پس شما قبل از به کار گیری آن باید سه بار فکر کنید.به علاوه نفتالین ها گران تر هستند ,اغلب با تصعید قرص ها نیاز به جایگزینی دارند و به اندازه گیاهان و علف ها و یا روغن هایی که اساسشان مواد گیاهی و علفی است اقتصادی نیستند.بچه ها و حیوانات دست آموز باید دور از آنها باشند و بر مبنای پایش دقیق واکنشی که باید نسبت به نفتالین صورت گیرد تصمیم گیری می شود که از نفتالین استفاده بشود یا نشود.

صفحه نخست