walden-pondمواد شیمیایی خطرناک در هنگام نشت بسته به شرایط و محیط به گونه های مختلفی واکنش نشان می دهند.سرویس حفاظت از آتش سوزی جنوب ناحیه موراویان در همکاری با پلیس جمهوری چک توصیه هایی برای شرایط نشت مواد شیمیایی خطرناک نموده است.

چه موقع نشت مواد شیمیایی خطرناک اتفاق می افتد؟
نشت مواد شیمیایی خطرناک به محیط در نتیجه خطای بهره بردار یا نقص فناوری تولید و در هنگام ذخیره سازی یا انتقال اتفاق می افتد.
کدام مواد شیمیایی خطرناک از مهمترین هستند؟
عمومی ترین مواد شیمیایی خطرناک که انسان ها ممکن است در معرض آن ها قرار گیرند آمونیاک و کلر می باشند.توضیحات این مواد در زیر آمده است.علاوه بر این ما نباید گاز طبیعی را فراموش کنیم.تحت شرایط ویژه این گاز ممکن است در طی نشت منفجر گردد.
در آخر باید از مواد رادیواکتیو یاد کنیم که کمتر از بقیه اهمیت ندارند.آن ها به ویژه در نیروگاه های هسته ای استفاده می شوند.(ساکنین جنوب موراویا ممکن است توسط نیروگاه هسته ای دوکووانی در معرض خطر قرار بگیرند.این نیروگاه در ناحیه ویسوکینا قرار گرفته اما می تواند ناحیه جنوب موراویان را هم متاثر از خود نماید.)از آنجا که به مردمی که نزدیک نیروگاه دوکووانی زندگی می کنند آموزش داده شده که در هنگام بروز خطر چه انجام دهند,خطر مورد اشاره بیشتر از این توضیح داده نمی شود.
آمونیاک ماده سوزاننده و تند است.شما با بویی زننده متوجه نشتی آمونیاک می شوید.این ماده با قدرتی بی اندازه چشم ها, غشا مخاطی, مسیرهای عبور هوا, شش ها و پوست شما را می سوزاند.غلظت های بالای این ماده باعث تورم شش ها و خفگی می شود.
استفاده از آمونیاک:
آمونیاک ماده ای سردکننده است که قدیم ها در ساخت صحنه بازی هاکی روی یخ مورد استفاده قرار می گرفت اما جدیدا در اتاقک های سرد کننده و صنایع غذایی استفاده دارد.
کلر ماده ای به شدت سوزاننده و به رنگ زرد و سبز است که عموما بوی بسیار تندی دارد.این ماده خاصیت خاموش کنندگی دارد.این ماده به ویژه مسیرهای ورود هوا را سوزانده و ایجاد سرفه های درد آور می کند.چشم و پوست نیز در اثر این ماده دچار سوزش می شوند.غلظت بالاتر این ماده باعث تورم ششها یا ذات الریه می شود.
استفاده از کلر:
کلر به همراه موادی دیگر به عنوان ضدعفونی کننده در تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد.شما می توانید استفاده از این ماده را در استخرهای روباز,استخرهای شنا,پارک های آبی,تصفیه خانه های آب و امثالهم ببینید.
کمک های اولیه برای مواجهه با آمونیاک و کلر:
قربانی را در معرض هوای تازه قرار دهید.
چشم های آسیب دیده را با جریان آب ولرم شستشو دهید.
لباس های چسبیده را بیرون بیاورید.
محل تحت تاثیر را کاملا با آب شستشو دهید.
شخص آسیب دیده را گرم و آرام نگه دارید.
اگر هر مشکلی دیده شد با اورژانس تماس بگیرید.
آنچه که باید انجام داد-مثال هایی برای موقعیت های مختلف
مورد یک-نشت گاز طبیعی
اگر بوی گاز را در خانه یا نزدیکی آن حس می کنید یا نقصی را روی تجهیزات گازی مشاهده می کنید از دستورالعمل های زیر پیروی نمایید:
همه شعله ها را بلافاصله خاموش نمایید.
در و پنجره ها را باز کنید و هوا را بخوبی خارج نمایید.
تمام شیرهای گاز را ببندید و شیر اصلی را از قلم نیندازید.
از هیچ شعله روشنی استفاده نکنید(کبریت,فندک,شمع و ...)
سیگار نکشید
از وسایل الکتریکی استفاده نکرده و به آن ها کاری نداشته باشید.
از زنگ های درب الکتریکی استفاده نکنید و تماس تلفنی برقرار نکنید.
وحشت نکنید.دیگر هم اتاقی ها را آگاه کنید و به آرامی اتاق را ترک نمایید.به افراد ناتوان در ترک اتاق کمک نمایید.
مسئله را به اورژانس و حوادث تامین گاز منزلتان اطلاع دهید(با تلفنی که خارج از محوطه تحت تاثیر نشتی گاز قرار دارد)
شماره حوادث گاز را حتما در نزدیکی خود داشته باشید.(این شماره در 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما خواهد بود.)
مورد دو-نشت آمونیاک در محوطه هاکی روی یخ یا کلر در محدوده استخر روباز
اگر در محوطه هاکی روی یخ هستید و بوی مشخص آمونیاک را استشمام می کنید یا اینکه در بیرون استخر متوجه بوی کلر می شوید اقدامات زیر را انجام دهید:
تا آنجا که ممکن است نفستان را حبس کنید.
مسیرهای ورود هوا به بدنتان را حفاظت کنید(بینی و دهانتان را با دستمال,حوله, شال,زیر پیراهن و امثال آن بپوشانید و ترجیحا این کار را با محصول مرطوب شده با آب صورت دهید)
آرام باشید و ساختمان را با استفاده از نشانه های خروجی یا هدایت افراد مسئول یا تیم حفاظتی ترک کنید.
به افراد ناتوان کمک کنید.
اگر لازم شد کمک های اولیه بدهید(بالا را ببینید)
با خط اورژانس تماس بگیرید.
مورد سه-نشت مواد شیمیایی خطرناک در نتیجه حادثه صنایع شیمیایی
ساختمان هایی که در آن ها مواد شیمیایی خطرناک مورد دستکاری قرار می گیرند در مواقع بروز حادثه برای محیط اطراف فوق العاده خطرناک هستند.با به مردم اطراف این جاها توصیه می کنیم که از آنچه در مواقع بروز حادثه باید انجام دهند چیزهایی بیاموزند(وابسته به نوع ماده شیمیایی خطرناک ساختمان)اگر شما می دانید که در نزدیکی محل زندگیتان چنین جایی هست اطلاعات مورد نیاز را از منابع شهری یا محلی دریافت نمایید.
اصول اساسی چه می باشند؟تا آنجا که ممکن است سریعا در نزدیکترین ساختمان پناه بگیرید.
در حال فرار از محل آلوده مسیرهای ورود هوا به بدنتان(بینی و دهان) را محافظت نمایید.
شما محتملا مجبورید منطقه آلوده را ترک کنید.پس از وسایل حفاظتی توصیه شده استفاده کنید(ببینید چطور باید خودتان را در محیط آلوده محافظت نمایید)اگر انتظار می رود که مدت تخلیه به طول انجامد توشه مورد نیاز مدت انتظار را آماده گردانید.
مورد چهار-نشت مواد شیمیایی خطرناک در طی انتقال
هر وسیله نقلیه که مواد شیمیایی خطرناک را جابجا می کند باید بخوبی برچسب خورده باشد.برچسب باید دارای نشانه نارنجی رنگ و بازتابنده بوده و دو بخشی باشد(کد بالایی که نشان دهنده نوع ماده شیمیایی خطرناک است و کد پایینی که عدد بین المللی چهار رقمی است و برای هر ماده شیمیایی حمل شونده ویژه می باشد)
اگر حادثه برای اتومبیل دارای چنین علامتی اتفاق افتاد بلافاصله در مسیر عمود بر مسیر باد از برابر حادثه فرار کرده و در نزدیکترین ساختمان پناه بگیرید.
با اورژانس تماس بگیرید.در تماس با اورژانس شماره نشانه نارنجی را اعلام نمایید(مراقب خودتان باشید و تماس را از فاصله ایمنی مناسب با حادثه برقرار سازید)