walden-pondفسفید آلومینیم یک ترکیب معدنی مفید است که به عنوان آفت کش استفاده می شود.مطالعه بیشتر در باره این ماده شیمیایی و خواص آن و تاثیرات آن بر انسان به شما توصیه می شود.

فسفید آلومینیم چیست؟
این ماده ضد عفونی کننده تدخینی است که برای کنترل آفات استفاده می شود.فسفید آلومینیم منبع گاز فسفین است.این ترکیب معدنی در نوارهای پهن و نیمه هادی ها هم مورد استفاده دارد.
این ماده عامل احیا هم هست به این معنی که در واکنش های شیمیایی به عنوان دهنده الکترون عمل می کند.
تاریخچه فسفید آلومینیم
فایده این ترکیب به عنوان منبع گاز فسفین یا فسفید هیدروژن اولین بار توسط شرکتی آلمانی به نام دی جچ کشف شد.در 1958 ایالات متحده امریکا آن را به عنوان یک آفت کش برای شرکت کنترل موریانه هالیوود ثبت نمود.
فرمول شیمیایی فسفید آلومینیم
فرمول شیمیایی این ماده ALP است.
عدد شناسایی فسفید آلومینیم
عدد شناسایی این ماده 20859-73-8 می باشد.

Aluminium-Phosphide
تصویر یک-فسفید آلومینیم
وزن ملکولی فسفید آلومینیم
وزن ملکولی این ترکیب 57.955299 گرم بر مول می باشد.
خواص فسفید آلومینیم
در اینجا به خصوصیات اساسی این ترکیب اشاره می کنیم:
دانسیته
دانسیته این ترکیب 2.85 گرم بر سانتیمتر مکعب است.
حلالیت در آب
فوق العاده در آب حلال است.در حضور رطوبت هوا هم تجزیه می شود.واکنش فسفید آلومینیم و آب گاز فسفین را تولید می کند.واکنش در فرآیند هیدرولیز و وقتی که در واکنش شیمیایی ملکول آب به یون های H , OH تجزیه می گردد انجام می گیرد.
ظاهر فیزیکی
ظاهر جامد و کریستالیزه دارد.کریستال ها به رنگ زرد یا خاکستری هستند.بوی آن شبیه سیر یا ماهی در حال فساد است.
نقطه ذوب
نقطه ذوب این ترکیب 2530 درجه سانتیگراد است.
تولید فسفید آلومینیم
آلومینیم پودری و فسفر قرمز با هم ترکیب شده و فسفید آلومینیم را تولید می کنند.ترکیب این دو در آزمایشگاه مشتعل می شود تا فسفید آلومینیم بوجود بیاید.
کاربردهای فسفید آلومینیم
این ماده در عناوین زیر مورد استفاده دارد:
ضد عفونی کننده تدخینی
حشره کش
جونده کش
نیمه هادی
استفاده از فسفید آلومینیم به عنوان آفت کش تدخینی
تدخین فرآیندی است که برای کنترل آفتا دانه و خاک و ساختمان و دیگر کالاهای مختلف ذخیره شده استفاده می شود.در این حالت فسفید آلومینیم با آب واکنش داده شده و گاز فسفین حاصله به عنوان یک ضدعفونی کننده ندخینی مورد استفاده قرار می گیرد.
در حالت تدخین دانه های ذخیره شده در سیلوها و صندوق ها و یا هر ظرف مشابه دیگر 2 تا 4 قرص فسفید آلومینیم را برای هر متر مکعب به کار می برند.اگر دانه ذخیره شده در یک فضای تخت باشد 3 تا 5 قرص در متر مکعب انتخاب خوبی خواهد بود.برای غذای بسته بندی یا دیگر کالاهای ذخیره شده یک الی یک و نیم قرص در متر مکعب کافی خواهد بود.
این ماده شیمیایی معدنی برای کنترل حشرات و جونده ها استفاده می شود.برای کنترل آفات آگاهی های زیر مفید خواهند بود.
حشره کش
حشره کش به گونه ای از آفت کش ها ارجاع داده می شود که فقط حشره ها را از بین می برد.فسفید آلومینیم یک حشره کش عمومی است که فوق العاده موثر است و کاربرد آسانی دارد.حشره کش های فسفید آلومینیم معمولا غیر قابل اشتعال هستند ولی با رطوبت هوا ترکیب شده و گاز فسفین را بوجود می آورند که قابل اشتعال و بسیار سمی است.به این دلیل این حشره کش ها تثبیت کننده مناسبی دارند که عموما کاربامات آمونیم می باشد.این ماده مانع از انتشار گاز سمی فسفین می گردد.
جونده کش
نوع دیگری از آفت کش است که به ویژه بر روی جوندگان اثر می کند.در ایالات متحده زیاد استفاده می شود و در زمره سمی ترین آفت کش ها است.جونده کش فسفید آلومینیم می تواند در بیرون راندن پستانداران کوچک همچون خرگوش و موش کور و موش صحرایی بسیار موثر باشد.قرص های جونده کش با غذایشان ترکیب می شود.وقتی این ماده مصرف شد واکنش بین ماده شیمیایی و اسیدها در سیستم هضم صورت گرفته و فسفید هیدروژن تولید می گردد.در نتیجه حیوان مسموم می شود.
استفاده اتفاقی از این ماده سبب مرگ های اتفاقی در مردم کشورهای امریکا و عربستان سعودی شده است.سازمان غذا و داروی ایران کمپینی را برای ممانعت از مصرف این ماده به عنوان جونده کش راه اندازی کرده است.
استفاده از فسفید آلومینیم به عنوان نیمه هادی
در صنایع مختلف از این ماده به عنوان نیمه هادی استفاده می شود.آلیاژهای آن با دیگر مواد دوتایی در وسایلی همانند دیودهای ساطع کننده نور استفاده می شوند.
سمیت فسفید آلومینیم
در اثر استنشاق یا بلع می تواند اثرات خطرناکی داشته باشد.بلع تقریبا همیشه باعث مرگ قربانی می شود.مسمومیت با فسفید آلومینیم در کشورهای در حال توسعه مثل هند عمومی تر است هر چند در تمام نقاط دنیا دیده می شود.
پادزهر فسفید آلومینیم
تاکنون پادزهری برای این ترکیب شیمیایی سمی شناخته نشده است.هر چند در یک مورد ثابت شده است که روغن نارگیل برخی از آثار مسمومیت با فسفید آلومینیم را از بین می برد.هنوز معالجه ساده ای برای مسمومیت با فسفید آلومینیم شناخته نشده است و تقریبا همیشه نجات قربانی غیر ممکن است.
نشانه های مسمومیت با فسفید آلومینیم
این مسمومیت می تواند سبب نشانه های زیر در انسان گردد:
تهوع
درد شکمی
تنگی قفسه سینه
هیجان
بی قراری
اضطراب
در حالات سمیت شدیدتر نشانه های زیر بروز خواهد نمود:
اسهال
مشکلات تنفسی
از میان رفتن تنفس
ورم ریوی
سیانوزیس
فشار خون پایین
تپش قلب
گیجی
مرگ
فسفید آلومینیم در بدن انسان گاز فسفید هیدروژن را تولید می کند که می تواند کشنده باشد.این گاز به اندام های زیر حمله می کند:
جهاز هاضمه
کبد
کلیه ها
شش ها
سیستم عصبی مرکزی
دفع فسفید آلومینیم
ترکیب باید همیشه در مکان های دربسته که قابلیت تماس با آب یا هوا را ندارد نگهداری شود.در غیر این صورت فسفید هیدروژن تولید می شود که برای انسان کشنده است.
برای ممانعت از نشت اتفاقی یا سرریز این ترکیب شیمیایی هر کس باید نکاتی را در ذهن داشته باشد.ماده سرریز شده باید بی تاخیر تمیز شود.هرگز توصیه نمی شود که تماس مستقیم با ماده شیمیایی صورت گیرد.پس افراد جهت تماس باید دست کش های خشک دست کنند و ماسک بزنند.برای زدودن یا شستشوی نشت هرگز نباید از آب استفاده کرد زیرا این امر شتاب تولید فسفید هیدروژن را افزایش می دهد.در نشتی های کم ماده نشت کرده می تواند روی زمین پخش شود و در زمان کوتاهی توسط رطوبت هوا غیر فعال گردد.
استفاده از تدخین فسفید آلومینیم در غذا
این ماده برای حفاظت غذاهایی مثل میوه های خشک و غلات مورد استفاده قرار می گیرد.در این حالت باید مراقب بود که ماده شیمیایی هیچ نوع تماسی با غذا نداشته باشد.در ایالات متحده مواد غذایی تدخین شده با فسفید آلومینیم 48 ساعت در هوا قرار می گیرند و بعد در اختیار مصرف کننده گذاشته می شوند.در انگلستان نیز مراقبت شدیدی صورت می گیرد تا از فسفید آلومینیم باقیمانده ای که به صورتی روی غذا تاثیر بگذارد وجود نداشته باشد.
تاثیر فسفید آلومینیم روی محیط زیست
این ماده مستقیما روی محیط زیست اثر نمی گذارد.هر چند گاهی یک حیوان گوشتخوار خرگوش یا موش صحرایی که در اثر مسمومیت با فسفید آلومینیم مرده است را می خورد.در نتیجه حیوان بعدی مسموم شده و می میرد.این امر بر اکوسیستم اثر خواهد داشت.بعضی وقت ها پرنده های در معرض خطر و دیگر حیوانات از این طریق کشته خواهند شد.
نکات ایمنی فسفید آلومینیم
این ماده شیمیایی فوق العاده سمی است و ممکن است در مجاورت زیاد سبب مشکلات شدید در اندام های مختلف بدن انسان گردد.پس همیشه هنگام کار با این ماده از دستکش و عینک ایمنی استفاده نمایید.محل کار باید تهویه خوب داشته باشد.
مطلب زیر در باره تاثیرات ماده روی اندام های مختلف و کارهایی است که باید صورت گیرد:
استنشاق
استنشاق اتفاقی ماده ممکن است نشانه های ناراحت کننده زیر را داشته باشد:
صدای زنگ در گوش ها
تنگی سینه
کسالت
تهوع
خستگی
اگر حالات بالا وجود داشته باشد, قربانی باید با فضای دارای تهویه خوب برده شود.اگر قربانی به سختی نفس می کشد اکسیژن یا تنفس مصنوعی باید داده شود.بیمار باید بلافاصله کمک های پزشکی دریافت نماید.استنشاق حتی ممکن است مرگ قربانی را به دنبال داشته باشد.
تماس پوستی
سطح تماس یافته باید بخوبی با صابون و آب فراوان شسته شود.لباس های آلوده باید تعویض شوند و قبل از استفاده مجدد بخوبی شستشو گردند.آن ها نباید در جای محبوس گذارده شوند.
تماس چشمی
این ماده موجب تحریک شدید چشم می شود.در تماس مستقیم چشم ها را باید با آب جاری فراوان شست.کمک های پزشکی باید بلافاصله آغاز گردد.
بلع
در بلع قربانی باید بلافاصله گلویش را به مدت 4 الی 5 دقیقه با آب فراوان شستشو دهد.قربانی باید یک تا دو لیوان آب نوشیده و وادار به استفراغ گردد.بلع این ماده خواه اتفاقی باشد و خواه عمدی صورت گیرد, تقریبا همیشه منجر به مرگ می گردد.
بدون دستگاری مناسب, کاربرد این ماده سبب آسیب رسانی به انسان و حیوان می گردد.به همین دلیل برخی کشورها می خواهند استفاده از آن جهت تدخین را محدود نمایند.