walden-pond12 نکته که به سگ ها کمک می کند تا خود را در برابر مارها ایمن بدارند.
با فرا رسیدن فصل بهار، درجه حرارت بالا می رود و زمان آن فرا می رسد که جمعیت مارها از خواب زمستانی طولانی بیدار شود. این به معنای این است که شما باید متوجه راههای محفوظ نگه داشتن سگتان از شر مارها باشید. نکات زیر را خوانده و متوجه شوید که چطور می توانید خود را از شر میهمانان ناخوانده خزنده ایمن بسازید. قطعا با این کار این موجودات حیاط و سگتان را هم ترک خواهند گفت.

MAR12
1- علف ها را کوتاه نگه دارید.
مارها عموما علف های بلند را می پسندند، زیرا این علف ها جاهای خوب و دنجی را برای شکارچیان فراهم می آورند. پس علف های کوتاه شده به شما کمک می کنند تا قادر به شناسایی و ردیابی مارهای پنهان شده در حیاط گردید. حتی اگر خزنده ای تصمیم بگیرد حرکت کند، شما در علف های کوتاه راحت تر می توانید او را شناسایی کرده و در برابرش اقدامات مناسب ایمنی اختیار نمایید.

MAR13
2- سوراخ های داخل علف ها را بپوشانید.
اگر سوراخی می بینید که توسط موجودات کوچک ایجاد شده است، آن ها را با خاک یا خاکروبه پر کنید. فشرده کردن کامل سطح به شما کمک می کند که از شمار کسانی که مارها درب خانه آن ها را می زنند خارج شوید.
3- درختان و درختچه ها را هرس کنید.
شاخه های درختان را هرس کرده و اجازه ندهید که آن ها در سطح زمین گسترده شوند. چرا؟ برای حذف نقاط پنهانی! وقتی در حیاط خانه گردش می کنید، شما نیاز دارید زیر هر درخت و درختچه ای را ببینید. هر چیزی را هرس شده نگه دارید و اجازه ندهید که شاخشارهای ضخیم تشکیل شوند. قبل از دست زدن به قصد هرس، اقدامات ایمنی را جدی گرفته و شاخه ها و شاخسارها را خوب بررسی نمایید. مارها پنهان شدن در درختان را دوست دارند.

MAR14
4- از توده های برگ، لاشبرگ، شاخسار و برگ سوزنی کاج اجتناب نمایید.
تمامی این ها جاهایی برای لانه سازی، پنهان شدن و شکار مارها محسوب می شوند.پس، توده آشغال های غیر ضروری حیاط را هر چه سریعتر پاکسازی نمایید.
5- قلاده سگ فراموش نشود!
اگر مار در حیاط شما می خزد، می دانید که باید دور بمانید. با این حال، مشاهده ماری که در حیاط وول می خورد سگ را بر آن نمی دارد که کنجکاو نباشد. این امر برای او مشکل خواهد تراشید. ماری که احساس ترس یا تردید کند ممکن است نیش زننده بشود. پس اگر مار در حیاط دارید، سگتان را دارای قلاده نمایید. به او اجازه پژوهش، رفتن زیر درختان، بازی کردن درز توده های لاشبرگ، علف و بته، برگ سوزنی های کاج، پوشش زمین یا هر جایی که محتملا با مار مواجه می شود را ندهید.
مارها در فصول جفت گیری مهاجم تر می شوند و اگر شما بچه مار می بینید باید بیشتر از سگتان مراقبت نمایید. در حالی که خیلی ها مارهای کوچکتر را ایمن تر می بینند، این فکر نیاز به تامل دوباره دارد. در بعضی نمونه ها، نیش بچه مارها از والدینشان کشنده تر است، زیرا بچه مارها هنوز قابلیت کنترل نیششان را ندارند و ممکن است تمام زهرشان را به یکباره بریزند.
6- مراقب توده های هیزم باشید.
مارها عموما برای خانه سازی از توده های چوب کمک می گیرند. این توده ها مکان های پنهان شدن متعددی دارند که سرما، خشکی و دوری از نور را فراهم می آورد. به علاوه، شما می توانید توده های چوبی بزرگ را با رستوران های بیرونی مارها مقایسه کنید، زیرا مخلوقات کوچکی مثل موش، موش صحرایی و سنجاب ها اینجور جاها را پاتوق خود محسوب می کنند. اگر قرار است هیزم داشته باشید، آن را دور از خانه قرار داده و دست کم 30 سانتیمتر از زمین بالاتر قرار دهید.
7- جستجوی توده سنگ ها
مارها توده سنگ ها را دوست دارند. این جور جاها نقاط پنهانی بی محدودیت، درجه حرارت منظم و یک مینی منوی غذایی دارند( موجودات کوچکی به نام آکا و شبگزها)

MAR15
8- هواکش ها، دود کش ها و تهویه مطبوع ها را کنترل نمایید.
اطمینان حاصل نمایید که تمامی منافذ ورودی به خانه از طریق دیوار بیرونی یا سقف همانند شومینه، تهویه های خشک کننده، سیستم های دودکش، واحدهای گرمایشی/سرمایشی حفاظت شده هستند. این ها برای مارها و دیگر مخلوقات، ورودی های خوبی به شمار می آیند.
همیشه اتفاق می افتد. همین چند هفته پیش بود که همسایه من از طریق شیشه پنجره شومینه با یک مار سمی فیس تو فیس شد و مار را در حالی که او را نگاه می کرد دید. معلوم است که رفتن به چنین خانه ای دیوانگی محض محسوب می شود. این امر ناشی از این می شد که مار راهش را از طریق تهویه شومینه دیوار خروجی خانه اش پیدا کرده بود. مطمئن باشید که تمام سوراخ های با قطر بیش از یک چهارم اینچ را با مش فلزی گرفته اید و تمام مارها و موجودات ناخواسته را بیرون خانه خواهید گذارد.
9- تمام ترک های اطراف خانه و فونداسیون را چک، بررسی و تعمیر نمایید.
اطراف خانه قدم زده و فونداسیون را بررسی نمایید. اطمینان داشته باشید که منفذ، شکاف و ترکی وجود ندارد. مارها از هر فرصتی استفاده می کنند. با پیدا کردن هر جای مستعد، آن را با ASAP تعمیر نمایید.
10- گاراژها و آلونک ها را کاملا زیر نظر بگیرید.
درب گاراژ را بسته نگه دارید. مارها دوست دارند خانه شان را داخل گاراژ یا الونک بیرونی بسازند، جایی که حشرات و موجوداتی که غذای مارها را تشکیل می دهند فت و فراوان هستند. چیزی بدتر از این نیست که شما یا سگتان پا داخل گاراژ گذاشته و به طور ناگهانی با یک مار مواجه گردید. به خاطر داشته باشید: اغلب گزش های مارها در هنگام ترسیدن آن ها اتفاق می افتد.
11- کارگذاری یک فنس
ممکن است بخواهید یک فنس مار کار بگذارید. در این صورت دقت کنید که سوراخ های مش به حد کافی کوچک بوده و بتواند جلو عبور مار را بگیرد.
12- واکسیناسیون مار زندگی
خب .... من کسی نیستم که یک واکسن غیر ضروری را توصیه می نماید. من باور دارم که چیزها باید در حد امکان طبیعی نگه داشته شوند. با این حال خوب است که واکسن مار زنگی وجود دارد. وابسته به جایی که زندگی می کنید( که ممکن است جایی با ریسک بالا باشد)، ممکن است بد نباشد که با دامپزشک خود در باره واکسن مار زنگی صحبت نمایید. این واکسن اثر مارزنگی و مار سمی را کم می کند. با این حال، اگر سگتان گزیده شد هنوز نیاز به مداوا دارد.
با پیروی از دستورالعمل های بالا، خانه و حیاطتان را ضد مار خواهید نمود. البته این کار تضمین نخواهد کرد که ماری دیده نشود یا مار در جایی داخل خانه لانه سازی نکند. علیرغم این موضوع، رهکارهای بالا چالشی برای مار ایجاد می کند تا چندان تمایلی به اینکه خانه شما را لانه خود بداند نداشته باشد.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.