walden-pondدر باره دورکننده های مارها حرف های زیادی زده شده، اما علیرغم اینکه شواهد خوبی بی تاثیری آن ها را نشان می دهد، خیلی ها ترجیح می دهند کماکان از توصیه های قدیمی ها استفاده کنند.
در باره دورکننده های مار حرف های زیادی زده شده و کشورهای مختلف از ترکیبات متفاوتی برای دور کردن مارها استفاده کرده اند. افریقای جنوبی بیش از سهم مجازش بوئررات( نسخه کشاورزی) دارد و آن را از نسلی به نسل دیگر منتقل کرده است. بالای این فهرست مایع "جیس" است، ضد عفونی کننده جان جیس در 1877، که در دنباله آن کلر، نفتالین، روغن قدیمی یا دیزل، دور کننده های مار تجاری در دسترس، گیاهانی شامل سیر و شمعدانی می آیند.

MARIFENCE1

MARIFENCE2

آنچه در این مواد و گیاهان مشترک است این است که بوی شدید دارند و براحتی بینی انسان را تحریک می کنند. مارها همانند انسان بو نمی کشند و از زبان دوشاخه و اندام جالوبسن، که بهترین تشریحش چیزی شبیه بینی است، یا یک اندام گیرنده شیمیایی که بخشی از سیستم بویایی مارها است استفاده می کنند. یک نکته مهم این است که بینی مارها همانند ماها در هنگام بو کردن چیزی شبیه مایع جیس نمی سوزد.
مثال مورد بحث می تواند همیشه چیزی مثل این باشد: ما تعدادی مار در خانه مان داشتیم و از وقتی که مایع جیس را اطراف او اسپری کردیم دیگر ماری ندیدیم. در قبال خانه هایی که مایع جیس را اسپری کرده و ماری در سال پیش رو ندیده اند، خانه هایی هم بوده اند که مایع جیس را استفاده کرده و هنوز هم مار دارند. این یک کمی مثل خوردن "جلی توت" است که موقع سردرد مصرف کرده و حالتان را کمی بهتر می کند. در این باب باید اندازه نمونه و گرفتن نتایج حاصله را کاملا مهم قلمداد نمود.
عموما در دنیا پذیرفته شده که هیچ ماده ای وجود ندارد که مارها را کاملا دور نماید. ما واقعا متاسفیم که با مشتریان شرکت ها در افریقا کار می کنیم، زیرا اینجا مشکل مار واقعا جدی است و چیزی به نام اسپری کردن جهت دور کردن مارها محتملا می تواند خیلی آسان در نظر گرفته شود.
دورکننده های مارها در کشورهای مختلف تست شده اند و هیچ دور کننده ای کاملا موثر شناخته نشده است. در تجربه صورت گرفته روی مارهای بند جورابی امریکایی معلوم شد که مارهای زاده شده در نزدیک ماده ای که آن ها را دور می کند ممکن است بو را چیزی که از جای امن ساطع می شود تصور کرده و به طرف بو جلب شوند.
در تجارب کنترلی اخیر، اعضای آزمایشگاه آلکساندر هرب در دانشگاه ویتز مواد مختلف شامل مایع جیس، نفتالین، گیاهان مختلف و موادی دور کننده که بطور تجاری در دسترس هستند را تست کرده و هیچکدام را دورکننده تشخیص ندادند. این نتایج بزودی در مجلات علمی و تخصصی ظاهر خواهند شد.

MARIFENCE3
هر چند مارها به سرعت ارتعاشات را حس می کنند، به ویژه وقتی کسی به مار نزدیک می شود، آن ها به سرعت به اغلب ارتعاشات عادت می کنند و لزومی نمی بینند که از حفاری ها و ساختمان سازی ها اجتناب نمایند. بعضی از مارها شاهراه ها و بزرگراه های بزرگ را دوست دارند، زیرا ارتعاشات وسایط نقلیه سنگین در اینجور جاها بیشتر وجود دارد. وسایل ارتعاشی مشاهده شده در تصویر نمی توانند مارها را دور نگه دارند و بیشتر در حکم هدر دادن پول به حساب می آیند.
پس چه چیز مارها را از حیاط شما دور نگه می دارد؟ کاملا ساده است. باغتان را تمیز نگه دارید، سنگ های ساختمانی و توده های صخره ها و دیگر مکان های مناسب پنهان شده مارها را حذف نمایید. به ویژه ورقه های آزبست و سفال های موجدار جاهای پنهان شدن مارها محسوب می شوند. در ذهن داشته باشید که مارها توسط موش ها و قورباغه ها جذب می شوند. سیمای آب هم مشکل زاست زیرا آب قورباغه ها را جذب می کند و قورباغه ها به نوبه خود مارها را وا می دارند که به آن ها حمله نمایند. یکی از راه حل های مناطق با ریسک بالا قرار دادن سایه بان روی محیط فنس است(با ارتفاع حدود 1 متر و حداقل 30 سانتیمتر فرو رفتن در زمین) و اینکه اطمینان حاصل شود که دریچه های ورودی کاملا آب بند شده اند(فاقد درز و شکاف می باشند) یک مانع خوب دست کم تعداد مارهای ورودی را 90 درصد کم می کند. شما می توانید حصارها و فنس ها را در اطراف معادن و خانه های روستایی ایجاد کرده و نتایج فوق العاده خوبی بگیرید.

MARIFENCE4
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.