walden-pondچیزهایی در باره بیماری "کرونا" وجود دارد که نمی دانیم، اما خوشبختانه در باره این بیماری چیزهایی موجودیت دارند که می دانیم.
آنچه در باره بیماری کرونا نمی دانیم، بیشتر به حوزه "درمان" ربط پیدا می کند، زیرا در حال حاضر درمان خاصی برای بیماری وجود نداشته و آن هایی که از شر بیماری جان سالم به در نمی برند، جان ناقص هم به در نمی برند!(افراد بیمار شده خوب شده یا می میرند)

آنچه در مورد بیماری کرونا می دانیم بیشتر به حوزه "بهداشت" ربط پیدا می کند، یعنی چون ویروس مبتلا کننده یک جورهایی به ویروس سرماخوردگی می ماند، می توان همان اقداماتی که مانع سرما خوردگی می شود را جدی گرفته و خود را تا حد نسبتا زیادی از شر ویروس کرونا محافظت نمود.
انگلیسی ها، بر خلاف ما( و شاید چینی ها)، برای "بهداشت" اهمیتی فوق العاده قایل هستند و برای همین "یک اونس پیشگیری بهتر از یک پوند درمان است" از دهانشان نمی افتد.
روی این حساب، اگر حالا که ویروس کرونا وارد کشور نشده است، فعالیت های پیشگیرانه را جدی نگیریم، خیلی زود دیر شده و مجبور خواهیم بود همانند چینی ها هم و غم خود را صرف اینکه ده روزه بیمارستان بسازیم، نماییم.
همانطور که در اطلاعیه وزارت بهداشت هم آمده، شستشوی مرتب و کامل دست ها از مهمترین اقداماتی است که می توان صورت داد و خود را از شر ویروس محافظت نمود.
علیرغم این موضوع، شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون یک اصطلاح کلی است و اگر مردم از مواقع مناسب شستشوی دست ها آگاه باشند، راحت تر می توانند با قضیه شستشوی دست های خود کنار بیایند.
همه ما از کودکی می آموزیم که بعد از خروج از دستشویی دست هایمان را بشوییم. با این حال، مواقع شستشوی دست به این تک مورد خلاصه نشده و شستشوی دست در موارد زیر نیز مورد توصیه اکید قرار گرفته است:
- 1بعد از دست زدن به یک چرخ خرید فروشگاهی
2- بعد از استفاده از دستگاه خودپرداز
3- بعد از پیاده شدن از هواپیما
4- بعد از دست دادن با کسی
5- موقع استفاده از وسایط حمل و نقل عمومی
6- بعد از استفاده از تلفن همراه یک نفر دیگر
7- وقتی کسی در خانه شما بیمار است
8- بعد از تحویل گرفتن دارو از داروخانه
9- بعد از خروج از مطب دکتر
10- بعد از بارگذاری ماشین ظرفشویی
11- بعد از سفارش غذا در رستوران
12- بعد از لمس یک حیوان ولگرد
13- بعد از دست زدن به تخم مرغ و گوشت خام
14- بعد از عطسه و سرفه

15- قبل و بعد از استفاده از محصولات بهداشتی زنانه
با این حساب، شاید بتوان به بهانه ویروس کرونا هم شده، انجام اقدامات زیر را جدی گرفته و به همراه کرونا، خود را از شر بسیاری بیماری های میکروبی دیگر نیز رهانید:
الف- تمامی فروشگاه ها و مراکز خرید بزرگ( از قبیل شهروند و کوروش) موظف گردند اطلاعیه زیر را، با فونت بزرگ و خوانا برای مشتریان، نصب کنند: " بعد از استفاده از چرخ دستی و سبدهای فروشگاهی حتما دست های خود را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید"
ب- تمام دستگاههای خودپرداز سراسر کشور در هر بار پذیرش کارت، استفاده کننده را مستحضر اینکه بعد از اتمام کار با دستگاه باید دست های خود را با آب و صابون بشوید، گردانند.
ج- در تمام فرودگاه ها و هواپیماها موضوع الزام شستشوی دست های مسافرین، بعد از خروج از هواپیما، اطلاع رسانی گردد( این امر می تواند ضمیمه دو در در قسمت جلو ...... گردد)
د- وزارت بهداشت به تمامی افراد پیامک نماید که تا زمان برطرف شدن مشکل کرونا از دست دادن به یکدیگر خودداری نمایند( هم اکنون جور این کار را خود مردم کوچه و بازار، بصورت ناقص، کشیده اند!)
ه- در مترو و اتوبوس اطلاعیه "پس از خروج از وسایط نقلیه عمومی دست های خود را با آب و صابون بشویید" نصب گردد.
و- وزارت بهداشت در کنار اطلاع رسانی در باره دست ندادن با یکدیگر، لزوم عدم استفاده از تلفن همراه دیگران را نیز اطلاع رسانی نماید.
ز- وزارت بهداشت طی اطلاعیه ای پیامکی، الزام شستشوی کامل دست ها در هنگام نزدیک بودن به بیماران را گوشزد نماید.
ح- در تمامی مراکز درمانی، مطب ها، بیمارستان ها، داروخانه ها، اطلاعیه ای مبنی بر لزوم شستشوی کامل دست ها بعد از خروج از محل نصب گردد.
ط- وزارت بهداشت طی پیامکی، الزام به شستشوی کامل دست ها بعد از بارگذاری ماشین ظرفشویی، تماس با حیوانات ولگرد، دست زدن به تخم مرغ یا گوشت خام، عسطه یا سرفه و قبل و بعد از استفاده از محصولات بهداشتی زنانه، را یادآور تمامی اقشار جامعه گرداند.
ی- تمامی رستوران ها موظف گردند الزام شستشوی دست ها بعد از سفارش و قبل از غذاخوری را به گونه مناسب به اطلاع مشتریان خود برسانند.

چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.