walden-pond15 باری که باید دست هایتان را دقیقا بشویید و نمی شویید!
از سنین جوانی می دانید که باید بعد از استفاده از دستشویی، دست هایتان را بشویید. هر چند، این تنها باری که باید از صابون استفاده کنید، نیست. در زندگی موقعیت های فراوانی پیش می آید که حکم به شستن دست ها می کند. در اینجا ما از 15 باری که باید دقیقا دست ها را بشویید و معمولا نمی شویید حرف خواهیم زد.

hangfif1
چرخ های خرید پر از میکروب هستند.
1- بعد از لمس چرخ خرید
وقتی با یک چرخ گردان در اطراف مغازه قدم می زنید یا برای خرید چند قلم جنس از یک سبد دستی کمک می گیرید، همیشه نیاز دارید که به مجرد ترک مغازه دست هایتان را بشویید. چرخ های خرید در هر اینچ مربع خود حدود 138000 باکتری حمل می کنند و از پر میکروب ترین چیزهایی هستند که می توانند در هنگام حرکت، بار میکروبی خود را به شما منتقل نمایند. مطابق با کتاب دانش آموزی "هضم"، 50 درصد چرخ های خرید اشرشیا کلی دارند، در حالی که رقم شوک آور 72 درصد در مورد میزان حمل باکتری های کلیفرم عنوان شده است. قطعا، این ها میکروب هایی که دوست داشته باشید با خود به خانه بیاورید، نیستند.
بعدی: شما احتمالا اغلب از آن ها استفاده می کنید.
2-بعد از استفاده از خودپرداز

hangfif2
دست هایتان را بعد از استفاده از خودپرداز بشویید
خودپرداز، وابسته به موقعیتی که دارد، در هر روز توسط صدها و شاید هزاران نفر دستکاری می شود. در نتیجه، با میکروب ها بارگیری می شود. مطابق با تلگراف، مطالعه انجام شده توسط شرکت انگلیسی بیوکت، معلوم شده است که خودپرداز سکونتگاه عوامل بیماری اسهال می باشد و به اندازه توالت عمومی کثیف است. هر شکل از این ماشین عمومی تقریبا پر از باکتری است و در هر بار استفاده لازم است دست هایتان را بشویید.
بعدی: این فضای کوچک پر از میکروب است.
3- بعد از پیاده شدن از هواپیما

hangfif3

هواپیماها با میکروب ها بارگذاری شده اند
هواپیماها صدها مسافر را در یک فضای فوق العاده بسته حمل می کنند. هر بار که هواپیما مسافران را تعویض می کند، بالش ها، جادستی ها و امثالهم را کاملا ضد عفونی نمی کند. در حالی که شما هوایی را در هواپیما تنفس می کنید که ممکن است میکروب هایی از خودش داشته باشد، اگر به مجرد خروج از هواپیما دست هایتان را با آب و صابون بشویید، کاری مطلوب برای خود صورت داده اید. فضاهای بسته همیشه خطرات تندرستی به همراه دارند. با این حال، با چشم پوشی از شستشوی دست، به بخت خود پشت پا نزنید.
بعدی: این روش اغلب مورد استفاده قرار می گیرد، اما میکروب ها را هم انتقال می دهد.
4- بعد از دست دادن با کسی

hangfif4

موقع ملاقات با افراد یا قبل از ترک آن ها معمولا دست می دهید، اما با این کار همانند افراد کم عقل میکروب ها را هم منتقل می کنید. وقتی با کسی دست می دهید، با هر چیزی که او بعد از آخرین شستشوی دست لمس کرده است، تماس پیدا می کنید! به این ترتیب است که شما در معرض ویروس های آنفلوآنزا و سرماخوردگی قرار گرفته و باکتری های بالقوه مضر را به خود انتقال می دهید. یک کار فرهنگی تر این است که مشت ها را به هم بکوبیم و راه بهتر این است که با زبان با دیگران سلام و خداحافظی نماییم. اگر این اختیار را ندارید، دست های خود را پس از هر بار دست دادن با آب و صابون بشویید.
بعدی: ممکن است این کار را هر روز انجام دهید، اما آیا ضد عفونی کردن بعدی را هم جدی می گیرید!؟
5- وقتی از وسایط نقلیه عمومی استفاده می کنید.

hangfif5
متروها پر از میکروب هستند.
موقع حرکت قطار، ممکن است مجبور باشید دست های خود را به میله بگیرید. ممکن است مجبور به لمس دستگیره درب هم بشوید. با انجام این کارها، میکروب های زیادی که ممکن است براحتی بیمارتان نمایند با خود حمل می کنید. استفاده از وسایط حمل و نقل عمومی، راه معمول زندگی در شهرهای بزرگ است. با این حال، بهترین راه خلاصی از شر میکروب های مضری که جمعشان کرده اید این است که به مجرد خروج از قطار، دست هایتان را بخوبی شستشو دهید. در هنگامی که دسترسی خوبی به دستشویی ندارید، حتما با خودتان یک ضد عفونی کننده حمل نمایید.
بعدی: ما همه تلفن های خودمان را داریم، ولی گرفتن تلفن همراه دیگران، باعث انتقال آلودگی به ما می شود!
6- بعد از استفاده از تلفن همراه یک نفر دیگر

hangfif6
تلفن همراه خود را با دیگران تقسیم نکنید.
تلفن همراه ها از وسایلی هستند که آنقدر که باید و شاید تمیز نمی شوند. شما ممکن است آن را در صندوق کافی شاپ مطلوب خود یا لبه سینک یک توالت عمومی قرار دهید و هر کس دیگری هم ممکن است همین کار را بکند. وقتی شما تلفن همراه کسی را قرض می گیرد، هر چیزی که تلفن از آخرین شستشو جذب خود کرده است را هم مال خود می کنید! جز در مواردی که شدیدا مورد نیاز باشد، از قرض گرفتن تلفن همراه دیگران اجتناب نمایید. در تماشای ویدیوهای بامزه، اجازه بدهید که آن ها تلفن همراه را نگه داشته و شما فقط تماشا کنید. حداقل یک بار در هفته تلفن همراه خود را با یک پاک کننده، تمیز نمایید.
بعدی: اگر تنگ هم نشسته اید، دست هایتان را بشویید.
7- وقتی بیمار در خانه دارید

hangfif7
اگر کسی مریض است، دست هایتان را بشویید.
این، یکی از حیاتی ترین زمان های شستشوی دست ها است. وقتی که یک دوست، برادر، خواهر، بچه ،هم خانه یا هر کس دیگری در خانه مریض است، بسیار مهم است که به شدت بهداشت را مراعات نمایید. در سطح دست و پیشخوان آشپزخانه، ویروس های سرماخوردگی تا 24 ساعت ادامه حیات می دهند. علاوه بر ضد عفونی دست ها، هر سطح سختی را ضدعفونی نمایید(کنترل از راه دور تلفن را فراموش نکنید) در این صورت جمع کننده میکروب های آن ها نخواهید بود.
بعدی: با مراجعه به مکان های اینگونه، باید دست هایتان را بشویید.
8- بعد از گرفتن نسخه از داروخانه

hangfif8
بعد از خروج از داروخانه، دست های خود را بشویید.
هر وقت پرداختی چیزی را دارید، همانند تحویل دارو از داروخانه، شما مجبورید با استفاده از قلم پیشخوان یا پیوست صفحه لمسی، امضا نمایید. در طول هفته، نه فقط صدها دست این وسایل را لمس می کنند، بلکه در بین دست ها، دست های افراد بیمار هم وجود خارجی دارند. شاید کسی با گلودرد میکروبی قبل از شما امضا کرده و شاید یک نفر با ویروس معده قبل از او دست به امضا شده است. هر داروپیچی، با افراد مریض زیادی سر و کار دارد. دست هایتان را بعد از گرفتن سفارش، حتما خوب با آب و صابون بشویید.
بعدی: همانند داروخانه، اینجا پر از مردم بیمار است.
9- بعد از ملاقات دکتر

hangfif9
در مطب دکتر منتظرید؟ بعدا دست هایتان را حتما بشویید.
مطب دکتر یا یک کلینیک کوچک، بیماران را از همان راه داروخانه جلب می کند. وقتی وارد مطب دکتر می شوید، تقریبا همیشه مجبورید امضا کنید. با لمس قلم، شما صاحب میکروب های دیگران می گردید. هر چیزی که لمس می کنید، از درب دستشویی گرفته تا پیشخوان امضا، نیز با میکروب ها بارگذاری شده است. برای خود ارزش قایل شده و دست هایتان را بعد از خروج از مطب دکتر خوب بشویید. با این کار خود را از شر بیماری های ناخواسته، ایمن خواهید کرد.
بعدی: این محل ، جای واقعا کثیفی است.
10- بعد از بارگذاری ماشین ظرفشویی

hangfif10
بعد از گذاشتن ظرف های کثیف در ماشین ظرفشویی، حتما دست هایتان را بشویید.
وقتی خوب در باره اش فکر کنید، گذاشتن ظروف کثیف از سینک به ماشین ظرفشویی یک کار خیلی سخت است. سینک پر از رطوبت است. این امر به باکتری های روی ظروف کپه شده اجازه رشد و نمو سریع را می دهد. وقتی شما گوشت خام یک ظرف را دست زده و آن را در سینک رها می کنید، باکتری ها هنوز وجود دارند. به علاوه، وسایل غذاخوری کثیف(قاشق، چنگان و کارد) در دهان مردم بوده و الان در سینک جمع شده اند. بهترین راه برای جلوگیری از بیمار شدن این است که ظروف و قاشق چنگال ها را در ماشین ظرفشویی بارگذاری کرده و سپس دست هایتان را خوب شستشو دهید.
بعدی: بیرون رفتن برای غذاخوری، مفرح اما آلوده است.
11- بعد از سفارش توسط منوی رستوران

hangfif11
بعد از سفارش و قبل از خوردن غذا، دست هایتان را بشویید.
منوهای رستوران ها معمولا بخوبی ضد عفونی نمی شوند. آن ها میکروب های فراوانی دارند و از آنجا که شما به مدت کوتاهی بعد از لمس، غذا می خورید، باید دست هایتان را بشویید. رستوران ها باید منوهای خود را روزانه ضد عفونی نمایند، ولی خیلی ها این کار را بخوبی انجام نمی دهند. از آنجا که شما نمی توانید به رستوران اعتماد کنید تا جلو بیمار شدن شما را بگیرد، خودتان از مرض پیشگیری نمایید. دست ها را در دستشویی بشویید یا با ضد عفونی کننده همراهتان، ضد عفونی دست را بعد از سفارش غذا انجام دهید.
توجه: بعد از هر تماس با منو، دست هایتان را بشویید.
12- بعد از تماس با حیوان ولگرد

hangfif12
اگر حیوان ولگرد می بینید، با کنترل حیوانات تماس بگیرید.
یک گربه دوست داشتنی پرسه زننده در بوته زارهای شما ممکن است بی ضرر به نظر برسد، اما شما نمی دانید او از کجا آمده یا چه بیماری هایی را حمل می کند. هر زمان که شما حیوان غیر خانگی را لمس می کنید، باید دست هایتان را بشویید. بهترین اختیار، صدا کردن کنترل حیوان خانگی و اصلا دست نزدن به حیوان است. با این حال، اگر نمی توانید به او کمک کنید، دست کم بعد از آن 20 ثانیه کامل دست هایتان را بشویید. اگر حیوان ولگرد گازتان گرفت، بدرستی پزشکتان را آگاه گردانید، زیرا برخی از ولگردها بیماری هاری را منتقل می کنند.
بعدی: دستکاری غذاهای ویژه نیاز به شستشوی دست دارند.
13- بعد از دستکاری تخم مرغ خام یا گوشت

hangfif13
همیشه دست هایتان را بعد از دستکاری جوجه یا گوشت خام بشویید.
اغلب مردم از اینکه دست هایشان را باید بعد از لمس کردن گوشت خام بشویند آگاهی دارند، اما شما ممکن است از اینکه زمان کامل شستشوی دست بیست ثانیه است آگاه نباشید. این تنها راهی است که کشتن تمام باکتری های مضر را بیمه می سازد. شما ممکن است دست هایتان را بعد از تماس با تخم مرغ خام، کاملا نشویید، اما باید این کار را انجام دهید. در حالی که گرفتن سالونلا از تخم مرغ خام نادر است، همیشه ایمن بودن بهتر از نادم بودن است. هر موقع با غذاهای نپخته کار می کنید، ضد عفونی کردن دست ها را جدی بگیرید.
بعدی: شستشوی دست ها از بیمار شدن پیشگیری می کند، اما در عین حال از گسترش میکروب ها نیز ممانعت به عمل می آورد.
14- بعد از عطسه یا سرفه

hangfif4
برای جلوگیری از گسترش بیماری ها، داخل دستمال عطسه کرده و دست هایتان را بشویید.
شما همیشه می خواهید جلو گرفتن بیماری از دیگران را بگیرید. با این حال، جلوگیری از اینکه دیگران بیماری شما را نگیرند هم مهم است. هر موقع داخل دست هایتان عطسه و سرفه می کنید، باید دست هایتان را بشویید. بعضی اوقات، شما احساس می کنید که با یک عطسه، میکروب ها را پراکنده ساخته اید. در این مواقع، باید سر از سینک در بیاورید. به عنوان یک رویه ایمنی، همیشه سرفه را در دست و عطسه را در دستمال انجام دهید. اگر دستمال در اختیار ندارید و نیاز دارید که در دستانتان عطسه کنید، به دستشویی رفته و با شستن دست ها، از اینکه دیگران میکروب های شما را بگیرند، ممانعت به عمل آورید.
بعدی: خانم ها باید همیشه قبل و بعد از بعضی کارها دست هایشان را بشویند.
15- قبل و بعد از استفاده از محصولات بهداشتی زنانه

hangfif15
قبل و بعد از استفاده از محصولات بهداشتی زنانه دست هایتان را بشویید.
وقتی شما محصولات بهداشتی زنانه را کارگذاری می کنید، بسیار مهم است که قبل از همه چیز دست هایتان را بشویید. در غیر این صورت، شما خطر عفونت را پذیرا خواهید شد. اگر قبل و بعد از گذاشتن و برداشتن محصولات بهداشتی زنانه دست هایتان را نشویید، سندرم شوک سمی که یک بیماری عفونی بالقوه تهدید کننده تندرستی است و از محصولات بهداشتی زنانه منتقل می شود ممکن است بیش از دیگران به سراغتان بیاید. شستن دست ها باکتری ها را دور از آن حوزه نگه داشته و باعث می شود سلامتی شما بیمه گردد.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.