walden-pondچطور مه گرفتگی عینک توسط ماسک کروناویروس را کنترل نماییم؟( کد 0012)
شستن شیشه های عینک با آب و صابون جلو تشکیل میست را می گیرد، اما این کار باید چند بار در روز انجام شود.
قرار دادن پارچه در پل بینی زیر ماسک می تواند مقداری از رطوبت را جذب نماید. با این حال، نگهداری آن در سر جای خود مشکل است.

HOW P 0012

fogmask1
مرد دارای ماسک در کاراکاس ونزوئلا، مردم عینکی می دانند که ماسک ها سبب می شوند که شیشه ها با هر تنفس بخار گرفته شوند.
مردم عینکی خوب می دانند که در طی پاندمی کروناویروس با زدن ماسک مشکل دارند، زیرا هر بار آن ها بازدم بیرون می دهند، شیشه های عینکشان بخار می کند. در حالی که این مشکل خیلی عمده نیست، بسیار آزار دهنده می باشد.
خوشبختانه برای عینکی هایی مثل ما، در حالی که هنوز از خطوط راهنمای قانونی چگونگی استفاده صحیح از ماسک پیروی می کنیم، راههایی وجود دارد که به کمک آن ها بتوانیم از جمع شدن بخارات مایع شده در روی شیشه های عینک پیشگیری به عمل آوریم.
اگر بینایی کامل دارید یا از لنز استفاده می کنید خوش به حالتان. اما برای بقیه ما، روش هایی وجود دارند که باعث می شوند در حالی که هم ماسک زده و هم عینک به چشممان است کماکان خوب ببینیم.

fogmask2
مردی دارای ماسک صورت در یک قطار در توکیو، ژاپن.
صابون و آب
پزشکان در خط مقدم استفاده از این امر بدیع بوده اند، زیرا ماسک زدن هر روزه آن ها به قبل از شیوع کروناویروس باز می گردد. مطالعه ای که منجر به استفاده از این فناوری گردید در سال 2011 انجام شده و در مجله سالانه رویال کالج جراحی انگلستان آمده است.
مطالعه توصیه می کند: " بلافاصله قبل از استفاده از ماسک صورت، عینک را با آب صابون بشویید و قطرات اضافی را با تکان دادن حذف کنید" مطالعه اضافه می کند: "سپس به هوا اجازه دهید که عینک را خشک کند و یا به آرامی و قبل از گذاشتن عینک، لنزها را به آرامی توسط پارچه خشک کنید. اکنون و با پوشیدن ماسک نباید لنزهای عینک را خیس شده ببینید"
مطابق با مطالعه، آب صابون ورقه نازکی روی عینک ایجاد می کند. این ورقه جلو کشش سطحی را گرفته و مانع از این می شود که بخارات حاصل از تنفس هدایت شونده توسط ماسک صورت روی عینک بنشینند. البته این راه حل دائمی نیست و باید چند بار در روز تکرار شود.

کارگرانی که با چوب سر و کار دارند و از عینک های ایمنی همراه ماسک غبار استفاده می کنند فهمیده اند که کرم اصلاح نیز در پیشگیری از تبدیل بخار به قطره و ایجاد مزاحمت برای دید موثر است.

HOW P4 0012

اسپری ضد مه

بعضی از اسپری های شیمیایی از جمع شدن رطوبت روی عینک شما ممانعت می نمایند. بعضی وقت ها، شناگران رقابتی از اسپری های مشابه استفاده می کنند تا جلوی مه گرفتن عینک ها در اواسط مسابقه را بگیرند.

همانند آب و صابون، این اسپری ها به گونه ای طراحی شده اند که از چسبیدن بخار مایع شده به لنزها جلوگیری نمایند. یک جمله کلیدی احتیاط: "در استفاده از مواد شیمیایی مراقب چشم های خود باشید. مه زدایی عینک شما آنقدر ارزش ندارد که به خاطر آن دچار التهاب چشم شده و از راههای خیلی خطرناک به بینایی خود آسیب جدی وارد نمایید"
قراردادن یک چیز جاذب بین ماسک و عینک می تواند از مشکل مه گرفتگی ممانعت به عمل آورد.

HOW P5 0012

یک دماغه قابل انعطاف

بعضی از ماسک ها یک گیره فلزی دارند که به استفاده کنندگان اجازه می دهد مقدار رطوبت ورودی یا خروجی ماسک را محدود نمایند. اگر ماسک خانگی را خودتان می دوزید، می توانید از مواد انعطاف پذیری همانند گیره مو، کلیپ کاغذ یا تمیز کننده های لوله استفاده کرده و یک بینی سازگار شده ایجاد کنید. باید متذکر شد که آن ها باید محکم بسته شده باشند تا بیرون نیامده و صورت را زخمی نسازند.

تا کردن قسمتی از ماسک

هر چند به نظر می رسد که این راه، راحت ترین راه حل مشکل باشد، آنقدرها هم که به نظر می رسد آسان نیست. تا کردن ربع بالایی ماسک صورت، فضایی اضافی برای تنفس شما فراهم آورده و باعث می شود قبل از برخورد آن با عینک، بخار فرار کند. این روش توسط پلیس شهری توکیو در ژاپن مورد استفاده قرار گرفته و در برنامه های آموزشی یوتیوب هواخواهان خاص خود را داشته است.

با این حال به خاطر داشته باشید که این امر در مورد ماسک های دارای دماغه فلزی جواب نمی دهد و مهم تر این است که با این کار سطح پوششی ماسک کاهش خواهد یافت.

پارچه های تا شده

راه دیگری هم برای جلوگیری مه گرفتگی عینک وجود دارد: تا کردن پارچه بصورت مستطیل و اتصال آن به ماسک، طوری که روی پل بینی شما بماند. پارچه مقداری از رطوبت رها شده از ماسک را بلوکه و جذب می کند و لنز عینک را تمیز نگه می دارد.

نگه داشتن پارچه درجای مناسب می تواند سخت باشد. این خیلی مهم است که شما ان را در همان بار اول سر جایش قرار دهید، زیرا مرتبا نمی توانید برای قرار دادن آن در سر جای خود و تنظیم محل پارچه با ماسک ور بروید. یک نوار باریک، به ویژه نوار جراحی، ممکن است کار کند.

مهم: اگر اطلاعات خود را بیش از مطالعه و خواندن، از طریق شنیدن به دست می آورید بهتان توصیه می کنیم که "چرا مشاوره تلفنی!؟" را بخوانید.

نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.