walden-pondپاک کردن لکه، بو، مواد حساسیت زا از تشک

راهنمایی ضروری: اغلب قریب به اتفاق مطالب این سایت ترجمه خود ما هستند. با توجه به اینکه برخی از این مطالب برای خواننده ایرانی ابهام و سرگشتگی ایجاد می کند، گاه مجبور به ارائه توضیحات اضافی هستیم. از آنجا که برای همه خوانندگان واجب و ضروری است که مطالب ترجمه را از توضیحات اضافی تشخیص دهند، تمام توضیحات اضافی را بصورت نوشته های کج دارای خط زیرین آورده ایم.


پاک کردن لکه، بو، مواد حساسیت زا از تشک(کد 0141)

HOW P1 0141
شما می خواهید خانه خود را تا جایی که ممکن است تمیز و سالم نگه دارید، و ما مطمئن هستیم که شما تلاش زیادی برای تمیز نگه داشتن همه چیز انجام می دهید.
با این حال، مهم نیست که چقدر گرد و غبار دارید، یا تا چه اندازه کار پاک کردن و جاروکشی کف و مبلمان خود را انجام می دهید، زیرا تقریبا غیر ممکن است که از شر تمام ذرات گرد و غبار و مواد آلرژی زای خانه رها گردید.
به ویژه، تمیز نگه داشتن تشک(دشوار است، زیرا اغلب در معرض بدترین ها قرار می گیرد: عرق, پوست ریخته شده, مو, بزاق, روغن پوست, خون, ادرار, و دیگر مایعات بدن.
اگر به این ها مایت های گرد و غبار، مواد آلرژی زای مختلف، آلودگی داخل سالن، و غیره را اضافه کنید خواهید دید که تمیز کردن تشک می تواند، به نوبه خود، بیش از یک کار چالش برانگیز باشد.
اهمیت تمیز نگه داشتن تشک
تشک نه تنها یک خرید گران قیمت است، بلکه نقش بسیار مهمی در سالم نگه داشتن شما، هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی، نیز ایفا می کند.
با این حال، بسیاری از مردم هنوز هم از این واقعیت غفلت می کنند و به تشک خود فقط کمی عشق نشان می دهند، هرگز واقعا ً به این که چقدر تمیز است توجه نمی کنند. اما همان طور که ملافه هایتان را به طور منظم می شویید، باید تشک تان را هم تمیز کنید.
تمیز کردن تشک به ویژه در محیط های مرطوب مهم است؛ جایی که عرق و رطوبت سطح تشک نمی تواند پس از خارج شدن از رختخواب به سرعت تبخیر شود.
با گذر زمان رطوبت می تواند در تشک شما تجمع پیدا کند و در نهایت منجر به رشد کپک، قارچ و باکتری های مختلف شود که می توانند واقعا مضر بوده و خلاصی از شر آن ها واقعا سخت باشد.
همچنین، اگر شما بچه های کوچک و یا حیوانات خانگی دارید، ممکن است تشک خود را با برخی از لکه ها آلوده ببینید که حتی نمی دانید وجود دارند.
پس، چگونه لکه ها، مواد آلرژی زا و بو را از تشک خود خارج کنید و آن را تمیز نگه دارید؟
در این راهنما، ما راه حل های مختلفی را ارائه می کنیم و بهترین راه ها را برای حذف لکه ها، بوها، و مواد آلرژی زا از تشک شما تشریح می کنیم. به خواندن ادامه داده و بفهمید که چگونه تشک خود را به درستی تمیز کنید؛ بدون اینکه به آن آسیب برسانید.

HOW P2 0141
هر چند وقت یکبار باید تشک را تمیز کرد؟


شما باید حداقل هر 6 ماه یک بار تشک خود را تمیز کنید، اما اگر زمان بیشتری دارید، می توانید هر 3 ماه یک بار آن را به طور کامل تمیز کنید.
حتی اگر تشک شما دارای نام تجاری جدید است، باید در یک ماه بعد از اولین استفاده، کار چرخاندن و برگرداندن تشک را آغاز کرده و آن را در هر ماه تکرار نمایید تا از تجمع گرد و غبار و مایت گرد و غبار بر روی تشک جدید پیشگیری به عمل آمده و موجبات طولانی شدن طول عمر تشک را فراهم آورد.
اگر تشک شما کمی کهنه تر است، پس باید آن را حداقل هر شش ماه یک بار گردانیده و بچرخانید تا گرد و غبار آن از بین برود و سایش آن به طور مساوی توزیع گردد.
در کنار این موضوع، شما باید گرد و غبار تشک را هر بار که آن را پشت و رو کرده و چرخش می دهید، جارو کنید. اگر امکان قرار دادن آن در معرض نور خورشید وجود دارد، پس باید این کار را در هر 2 ماه یکبار انجام دهید. و اگر لکه ای وجود دارد، شما باید آن را بلافاصله، برای جلوگیری از نشست و بدتر شدن شرایط، پاک نمایید.
چطور تشک را تمیز کنیم؟


بستر را لخت کنید
قبل از اینکه شروع به تمیز کردن تشک خود کنید، باید تمام ملافه ها را در آورده و بشویید. برچسب های تولید کننده را برای دیدن دستورالعمل در مورد چگونگی شستن آن ها مطالعه کرده و، اگر مجاز است، از گرم ترین درجه تنظیم جهت کشتن و از بین بردن هر مایت گرد و غبار استفاده نمایید.
هنگام شستن ملافه هایتان، در صورت لزوم، از نیم تا 1 فنجان سرکه استفاده کنید تا هر گونه بوی اضافی حذف شود و ملافه هایتان نرم تر شود.

HOW P3 0141
تشک ها را جارو کنید
هنگامی که ملافه خود را بر می دارید، باید تشک خود را جارو کنید. مطمئن شوید که بالای تشک، کناره های آن و زیر تخت را جارو کرده اید.
از اضافات مخصوص رومبلی جاروبرقی خود استفاده کنید تا به راحتی به تمام قسمت های تشک برسند.
 تشک را بیرون ببرید
برای اینکه تشک شما بوی تازه و خوب بدهد، اگرمی توانید، آن را در شرایط آب و هوایی مناسب و در یک روز آفتابی بیرون برده و اجازه دهید که هوا به آن بخورد.
خورشید تمام باکتری های پنهان شده در تشک شما را خواهد کشت. بگذارید تشک برای روز در آفتاب قرار گیرد و فراموش نکنید که آن را در نیمه روز به طرف دیگر پشت و رو کنید و در پایان روز دوباره به داخل بیاورید.
استفاده از جوش شیرین
اگر نمی توانید تشک خود را به خارج ببرید، می توانید در عوض جوش شیرین را در سراسر سطح تشک بپاشید و پس از 30 دقیقه یا بیشتر انتظار کشیدن، آن را جارو نمایید.
با این کار هر گونه بو جذب جوش شیرین شده و شما می توانید تشک خود را با بوی تازه و تمیز تحویل بگیرید. شما حتی می توانید جوش شیرین را با چند قطره از روغن اسطوقدوس ضروری مخلوط نمایید. این کار باعث می شود تشک خود را با بویی حتی بهتر تحویل گرفته و کمک به استراحت شما گردد.

HOW P4 0141
تمیز کردن لکه ها
اگر هر منطقه رنگی بر روی تشک شما وجود دارد, باید قبل از اینکه هر یک از گزینه های تمیز کردن بالا را به کار ببندید, ابتدا آن را مورد عمل قرار دهید و بر طرف کنید، اما جاروکشی تشک قبل از کار بر روی منطقه رنگی برای حذف هر گونه گرد و غبار شل و خاک موثر بوده و از نفوذ عمیق تر آن ها به بافت تشک پیشگیری می کند. هر چه لکه را سریع تر برطرف کنید، حذف آن آسان تر خواهد بود.
چطور لکه ها را از تشک حذف کنیم؟
اگر متوجه هر گونه لکه بر روی تشک خود شوید, مهم است که آنها را در اسرع وقتی که می توانید حذف کرده و از جای گیری آن ها جلوگیری به عمل آورید.
قبل از هر چیز باید مشخص کنید که با چه نوع لکه ای سر و کار دارید، چه لکه خون باشد، چه ادرار، عرق، استفراغ و چه ترکیبی از این مایعات بدن.
اگر آن را یک لکه تازه می بینید، باید تا جایی که ممکن است لکه را سریع با حوله جمع کنید و تا آنجا که می توانید برای جلوگیری از گسترش لکه بکوشید. از مالش منطقه رنگی اجتناب کنید، زیرا به گسترش لکه و نفوذ عمیق تر آن به تشک کمک می کند.
در هنگام برطرف کردن لکه های تشک، نباید بیش از حد از یک مایع تمیز کننده استفاده کنید تا از اشباع بیش از حد تشک جلوگیری کنید، چرا که این امر می تواند منجر به رشد و توسعه قارچ و کپک شود یا به مواد داخل تشک آسیب وارد کند.
برای تمیزی سبزتر، می توانید تشک را با محلول سرکه و آب اسپری کنید و سپس جوش شیرین را بپاشید. اجازه دهید بجوشد و به مدت یک تا دو ساعت یک حوله سفید تمیز روی آن قرار دهید. هر جوش شیرین باقی مانده را جارو کنید.
از استفاده از سفید کننده کلر برای تمیز کردن اجتناب کنید تا به پارچه آسیب نرسانید.

HOW P5 0141
تمیز کردن لکه های خون از تشک
اگر تشک شما با خون رنگی شده است، باید در اسرع وقت لکه را برطرف کنید.
برای تمیز کردن لکه خون، شما می توانید 3٪ پراکسید هیدروژن را به طور مستقیم به لکه اعمال کنید. (توجه داشته باشید که پراکسید هیدروژن می تواند پارچه را سفید کند، بنابراین شما باید ابتدا برچسب تولید کننده را بررسی کنید.)
لکه خون را اسپری کنید و در حالی که می جوشد، آن را با حوله سفید تمیز پاک کنید. ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس فرایند را با آب تمیز تکرار کنید و جمع کنید تا خشک شود. در صورت لزوم تکرار کنید.
شما همچنین می توانید از آب نمک و یا محلول آب و صابون ظرفشویی برای برطرف کردن لکه خون تازه استفاده کنید.

HOW P6 0141
تمیز کردن تشک از لکه عرق و ادرار
اگر بچه های کوچک و یا حیوانات خانگی دارید، خیس کردن رختخواب، گاهی وقت ها، اجتناب ناپذیر است. این می تواند لکه های زرد رنگ را بر روی تشک بر جای گذارد.
عرق لکه های مایل به زرد مشابهی تولید می کند و با عبور زمان، تشک شما می تواند بی رنگ و خردلی شود که از عرق بوی می دهد.
اول از همه باید مایع اضافی را با حوله سفید تمیز جمع کنید. سپس شما باید یک راه حل تمیز کردن بیابید.
3 درصد پراکسید هیدروژن را با 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین و چند قطره صابون مایع ظرفشویی را مخلوط کنید و هم بزنید تا جوش شیرین حل شود. برای اعمال محلول به سطح رنگی، استفاده از یک بطری پاشش و یا یک پارچه خیس را در دستور کار قرار دهید.
اجازه دهید محلول تا 24 ساعت روی تشک باشد و سپس هر جوش شیرین باقیمانده را با جاروبرقی یا پاک کننده دیگر، پاک کنید. تشک تا آن موقع بايد کاملا خشک شده باشد . شما حتی می توانید از فن و یا سشوار استفاده کنید تا تشک سریع تر و راحت تر خشک شود.
اگر هر بویی باقی می ماند، به خصوص از لکه های ادرار حیوان خانگی شما، می توانید روند را تکرار و یا سعی کنید منطقه رنگی را با پارچه خیس شده در سرکه جمع نمایید.

HOW P7 0141
حذف لکه های استفراغ از تشک
اگر نیاز به حذف لکه های استفراغ دارید، می توانید یک محلول 50/50 آب و سرکه سفید مخلوط تهیه کنید.بطری اسپری را پر کنید و منطقه رنگی را اسپری کنید. استفاده از حوله سفید تمیز جهت جمع کردن لکه های منطقه را فراموش نکنید.
این روند را تکرار کنید تا لکه از بین برود. هنگامی که این کار انجام می شود، باید جوش شیرین را در سراسر منطقه عمل بپاشید. بگذارید حداقل یک ساعت بماند و بعد جوش شیرین را جارو کنید و بگذارید هوا تشک را خشک کند. این امر کمک خواهد کرد که شما از شر بوی استفراغ مهوع خلاص شوید.
حذف مواد حساسیت زای تشک
آیا می دانید 50 میلیون امریکایی از حساسیت رنج می برند؟ اگر موقع بیدار شدن، چشمان آب دار و بینی گرفته دارید، احتمال دارد که این نشانه ها نشات گرفته از مایت گرد و غبار باشد.
جدا از لکه ها و بوها، مایت های غبار هم در تشک های شما زندگی می کنند. از آنجا که مایت های غبار میکروسکپی هستند، ما نمی توانیم آن ها را دیده یا احساس نماییم. ولی آن ها می توانند، به ویژه در کودکان، با آسم و واکنش های آلرژی انسان ها مرتبط باشند.
در واقع، مایت های غبار، به همراه اسپورهای قارچ ها، کپک ها، گرد و غبار، پرزهای حیوانات از عمومی ترین عوامل ایجاد آسم و واکنش های آلرژیک هستند. جدا از این امر، مایت های غبار می توانند برطول عمر تشک شما تاثیر گذار باشند.
از آنجا که این انگل ها از پوست مرده تغذیه می کنند، ما نمی توانیم کاملا از شرشان خلاصی یابیم. بطور متوسط یک شخص در روز 1.5 گرم از پوست خود را می ریزد، که می تواند یک میلیون مایت غبار را تغذیه کند.
آن ها می توانند در هر جای خانه یافت شوند؛ بی توجه به اینکه آنجاها چقدر تمیز به نظر می رسند: در بستر، پرده ها، قالی، صندلی، غیره.

HOW P8 0141
چطور با مایت های غبار تا کنیم؟
در حالی که در پستو نگه داشتن مایت های غبار تقریبا غیر ممکن است، راههای زیادی برای تحت کنترل در آوردن آن ها پیدا می شود
از بسترهای مقاوم در برابر مایت غبار استفاده کنید- راحت ترین راه برای دور نگه داشتن مایت های غبار از تشک و بالش( استفاده از پوشش های آنتی باکتریال و ضد حساسیت است. این پوشش ها دارای بافت متراکمی هستند و به مایت های غبار اجازه نفوذ نمی دهند.این ها همچنین لحاف ها و بالش هایی هستند که در برابر مایت های غبار مقاوم بوده و می توانند از تجمع آن ها پیشگیری نمایند.
مرتبا بستر خود را بشویید- برای پیشگیری از مایت های غبار، باید بستر خود را بطور مرتب بشویید. توجه داشته باشید که مایت های غبار می توانند در 130 درجه فارنهایت کشته شوند. پس اطمینان داشته باشید که در داغ ترین درجه حرارت، بطور هفتگی، بسترتان را شسته و خشک می کنید.
تشک ها را هوا بدهید-برای خلاصی از شر هر باکتری، تشک را در یک روز آفتابی هوادهی کنید. شما می توانید پرزهای حیوانات، مایت های غبار، مدفوع مایت غبار، سلول های مرده پوست را بوسیله ضربه زنی با تشک، از نوع ضربه های بیس بالی، حذف کنید. اجازه دهید که تشک یک روز در برابر آفتاب بماند و فراموش نکنید که آن را طوری بچرخانید تا هر دو طرف به نوبت در برابر آفتاب قرار گیرند. قبل از برگرداندن آن به اتاق خواب، ضربه زنی را در راندی دیگر تکرار نمایید.
تشک قدیمی را جایگزین کنید- تشک های خیلی قدیمی مملو از میهمانان ناخوانده هستند، پس باید آن ها را با یکی دیگر جایگزین نمایید. مدل های فوم و لاتکس از بهترین ها هستند، زیرا مایت های غبار نمی توانند در آن ها زندگی کنند و بنابراین مواد حساسیت زای رختخواب را کاهش می دهند.
سطح رطوبت رختخواب را پایین بیاورید- سطوح بالای رطوبت(حدود 80 درصد یا بیشتر) ایده آل هستند تا مایت های غبار رشد کنند. برای کشتن مایت های غبار، نیاز دارید که سطح رطوبت را در محدوده 35 درصد حفظ کنید. این امر زنده ماندن مایت های غبار را سخت می کند. برای انجام این کار نیاز به یک رطوبت گیر دارید. هرچند، این روش گرانقیمتی است که به حذف مدفوع غبار از رختخواب شما هم منجر نخواهد شد.

HOW P9 0141
نکاتی برای تمیز نگه داشتن تشک
مراقبت خوب تشک نه فقط عمر آن را افزایش می دهد، بلکه کمک می کند تا شما بیشتر به استفاده از آن راغب گردید. برای تمیز نگه داشتن آن باید:
ملافه های خود را مرتبا عوض کنید – عوض کردن ملافه ها حداقل یک بار در هفته برای جلوگیری از اینکه پوست مرده و مایت گرد و غبار بر روی تخت تشکیل شوند.
سرمایه گذاری روی محافظ تشک- این کار از نفوذ بیشتر رطوبت، خاک، گرد و غبار و هر گونه لکه به داخل تشک جلوگیری خواهد کرد که به نوبه خود مانع از رشد باکتری ها، کپک ها و قارچ ها می گردد.
تشک خود را جارو کنید - اطمینان حاصل کنید که هر بار که ملافه ها را عوض می کنید، تشک خود را جارو می کنید. این کار را حداقل هر 3 ماه یک بار انجام دهید تا تجمع گرد و غبار را کاهش دهید.
تشک خود را جوش شیرین پاشی کنید- برای رهایی از بوها، روی تشک خود جوش شیرین بپاشید و بگذارید حداقل یک ساعت قبل از جارو کردن آن بماند.
تشک خود را هر سه ماه یک بار پشت و رو و عقب و جلو کنید- مطمئن شوید که پشت و رو و چرخش تشک خود را هر 1-3 ماه انجام می دهید. این کار حتی در مورد تشک های مستعمل و پاره موجبات طول عمر طولانی آن ها را فراهم می آورد.
اتاق خواب خود را تمیز نگه دارید – اتاق خواب خود را بطور مرتب تمیز کنید تا از ایجاد گرد و غبار و خاک که می توانند داخل تشک شده و منجر به حضور مایت گرد و غبار و مواد آلرژی زا دیگر گردند جلوگیری به عمل آید.

HOW P10 0141
نتیجه گیری
برخورد با لکه ها، بوها، و مایت های گرد و غبار روی تشک شما می تواند کار چالش برانگیزی باشد، اما نه اگر ترفندها را بدانید و متوجه باشید چگونه می توانید از ورود آنها جلوگیری کرده و آن ها را از بین ببرید.
تمیز کردن اتاق خواب و تشک شما تاثیر قابل توجهی بر کیفیت خواب و سلامت کلی شما دارد. تشک و ملافه تمیز می توانند به بهبود خواب خوب شب کمک کنند.
پس از یک روز طولانی کاری، می خواهید به خانه رفته و روی یک سطح با بوی تازه، عاری از لکه و مواد آلرژی زا که کیفیت خواب را بهبود می دهد، برای سلامت خوب مهم است، و یادگیری، حافظه، و خلق و خوی شما را بهتر می کند، بخوابید.
تشک های کثیف و بدبو می توانند منجر به کاملا برعکس شدن آنچه در بالا ذکر شده است گشته و باعث خواب ضعیف و مسائل مختلف بهداشتی شوند.
تمیز نگه داشتن ملافه و تشک و تر و تازه نگاه داشتن آن ها باعث می شود که همیشه به اندازه کافی از خواب شب با کیفیت بهره مند گردید.

#پاک_کردن_تشک#زدودن_لکه_بو_مواد_حساسیت_زا

صفحه نخست

مهم: اگر اطلاعات خود را بیش از مطالعه و خواندن، از طریق شنیدن به دست می آورید بهتان توصیه می کنیم که "چرا مشاوره تلفنی!؟" را بخوانید.

نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.

چنانچه به یکی از دو مقوله "بهداشت" و "محیط زیست" علاقمند هستید، یا کلا نسبت به هیچیک از این دو مقوله نگاه خوبی ندارید، به شما اکیدا توصیه می شود اینجا را کلیک کنید.