walden-pondچطور از شر موش های حیاط پشتی و باغ خلاص شویم؟(کد 0275)

راهنمایی ضروری: اغلب قریب به اتفاق مطالب این سایت ترجمه خود ما هستند. با توجه به اینکه برخی از این مطالب برای خواننده ایرانی ابهام و سرگشتگی ایجاد می کند، گاه مجبور به ارائه توضیحات اضافی هستیم. از آنجا که برای همه خوانندگان واجب و ضروری است که مطالب ترجمه را از توضیحات اضافی تشخیص دهند، تمام توضیحات اضافی را بصورت نوشته های کج دارای خط زیرین آورده ایم.

HOW P1 0275
آیا موش میدانی و خیابانی(غیر اهلی) که در حیاط شما زندگی می کند داشته اید؟ احتمال اینکه داشته باشید اصلا کم نیست. موش میدانی( که موش جنگلی هم نام دارد) یکی از عمومی ترین گونه های موش است که در خانه های ما یافت می شود. بهترین راه خلاصی از شر موش میدانی این است که چشم انداز خود را تا جایی که ممکن است به گونه ای در آوردید که موش در آن احساس ناراحتی نماید.
رستنی های باغ و حیاط از جاهایی هستند که موش ها دوست دارند برای شکار در آنجاها پنهان شوند. پس هرس کردن را اولین خط دفاعی در نظر بگیرید. دور کردن موش های میدانی از حیاط یکی از بهترین راههایی است که آن ها را از طی مسافت کوتاه و رسیدن به منزل شما منصرف می سازد.
ده تا از بهترین راهها برای دور کردن موش میدانی از حیاط
در اینجا ما به گام های ساده ای اشاره می کنیم که می توانید آن ها را طی کرده و حیاط را غیر دوست داشتنی برای موش نمایید. موش ها با این گام ها از حیاط شما دور خواهند شد.
1- باغچه های خود را مرتب کوتاه نگه دارید
چمن های بلند جاهای پنهان شدن خیلی خوبی هستند و باعث می شوند آن ها براحتی اطراف حیاط بدوند و احساس راحتی کامل داشته باشند. با کوتاه کردن مرتب چمن ها، موش ها نمی توانند براحتی ناپدید شوند. عبور از حیاط آنها را مرعوب خواهد کرد، و احتمال امتحان آن کمتر خواهد بود.
2- توده های کمپوست را تمیز کنید
کمپوست برای باغبانی عالی است، اما سکونتگاه ایده آلی برای موش هم هست. کمپوست خود را مهار کرده و ظروف حاوی کمپوست را دور از جوانب خانه نگهداری نمایید. اگر می توانید آن را در جایی از حیاط قرار دهید که باز است.

HOW P2 0275
کمپوست را در سطل های چوبی قرار ندهید، زیرا ثابت شده که آن ها دچار پوسیدگی شده و توسط عناصر آسیب می بینند.
تصویر نشان داده شده، مثالی از سطل کمپوست است که موش های میدانی و دیگر جوندگان کوچک را جلب و دعوت می کند. چوب از ته شروع به پوسیدن نموده و اجازه دسترسی آسان به خانواده جونده هایی که از میان وعده لذت می برند را می دهد. آن ها ممکن است حتی تصمیم بگیرند که در پناه درختچه همسایه لانه اختیار نمایند.
اگر سعی می کنید که موش ها را دور از حیاط پشتی نگهداری کنید، هرگز دسترسی آن ها را به غذا و پناهگاه فراهم نکنید. شما ممکن است سرمایه گذاری روی کمپوست ساز پلاستیکی چرخان را مد نظر قرار دهید که مواد در حال فساد را دور از زمین نگهداری می کند؛ جایی که کمتر امکان دارد موش ها به آن برسند.
3- خلاصی از زباله های باغی
اگر توده هایی از برش های درختان و درختچه ها و یا هرس چمن ها را دارید، آن ها را دفع کنید.همان کار را با برگ های مرده هم انجام دهید. یا آنها را کمپوست کنید و مهار کنید یا دور بیندازید.
در هر حال، آن ها را از حیاط دور کنید؛ جایی که به کار هیچ هدفی جز ایجاد سرپناه برای جونده ها نمی آیند. اگر جایی برای پنهان شدن نباشد، خیلی راحت تر است که از شر موش های میدانی حیاط راحت شوید.
4- زمینه خانه خود را تمیز نگه دارید
گیاهان باغچه را کوتاه کرده و آن ها را از حول و حوش خانه دور نمایید. در حالی که درختچه ها پوشش خانه را زیبا به نظر می رسانند، شما قطعا نمی خواهید که آن ها در برابر جوانب خانه شما سرازیر شوند.
اگر می توانید، حداقل دو فوت فضا در اطراف کل محوطه ایجاد نمایید. این حوزه می تواند سنگفرش شود یا پر از تخته سنگ گردد. در هر حال، آن را برهوت نگه دارید. موش ها از طی کردن آن لذت نخواهند برد و این به شما کمک می کند از ورود موش های صحرانشین به خانه ممانعت به عمل آورید. برای پی بردن به نکات بیشتر پیشگیری، ببینید که موش ها چطور وارد خانه می شوند.
5- تغییر مکان هیزم
هیزم دارید؟ وسوسه انگیز است که کنده های هیزم را در برابر و مقابل خانه خود بالا ببرید، زیرا این کار آسان است؛ اما برای موش ها هم آسان است خود را با استفاده از این وسیله پنهان نمایند.
اگر ممکن است، هیزم ها را در آنطرف حیاط ذخیره کنید. اگر نیاز به قرار دادن آن در برابر یک دیوار دارید، ذخیره در برابر یک سوله باغ را مد نظر قرار دهید. هیزم باید بر روی قفسه چوب ذخیره شود که شش اینچ یا بیشتر از سطح زمین بالاتر است.
6- اجازه ندهید که حیاط تبدیل به پارکینگ شود
وسایط نقلیه متروک و مبلمان و اسباب و اثاثیه دور ریخته شده از دیگر مکان های پنهان شدن جوندگان هستند. اگر قصد استفاده از آن ها را ندارید، آن ها را به جاهایی که توده های اسقاطی را بازیافت کرده و یا به فروش مجدد می رسانند تحویل دهید.
7- ظروف زباله را ایمن سازید
اول از همه، اطمینان حاصل نمایید که سطل های زباله در چمن ها واقع نشده اند. سعی کنید آن ها را روی بتن بگذارید. یک سطل فلزی زباله محکم که دارای در ایمن است عموما حاصل یک کار خوب است که موش ها را دور نگه می دارد. جونده ها می توانند پلاستیک ها را بجوند؛ با این حال بعضی از پلاستیک ها بسیار قوی بوده و در برابر حملات مکرر مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.
شما حتی می توانید سطل های زباله را دارای طرح های ویژه نمایید و باعث شوید حیوانات دور نگه داشته شوند. این سطل ها معمولا قفل و بست های ویژه دارند که آن ها را در برابر حیوانات بزرگتر ایمن نگه داشته و در ضمن باعث می شود حیوانات کوچکتر تا حد رضایتبخشی، حتی بیش از آن، دور نگه داشته شوند. به علاوه، کیسه های پلاستیکی دور کننده جونده وجود دارد که شما می توانید از آن ها برای افزایش ایمنی استفاده نموده و آن ها را در داخل سطل زباله خود جای دهید.
8-باغ های غذا را در فاصله ایمن نگه دارید
کرت های سبزیجات را باید دور از خانه قرار دهید. سبزی ها به همان اندازه که برای شما خوشمزه هستند، دوست داشتنی و مطلوب ساکنین خز دار ناخواسته هم هستند.
اگر کرت های سبزیجات دقیقا در کنار خانه باشند، موش ها تشویق می شوند که آن ها را در مسیر پیدا کنند. پس، باغ سبزیجات را در میان باغچه ایجاد کنید.

HOW P3 0275
بسترهای باغی بالا آمده می توانند به شما کمک کنند که باغ سبزیجات خود را برای جوندگان ملاقاتی غیر جذاب تر نمایید.
9- پوست درختان را بپیچید
آیا می دانستید درختان حیاط ممکن است منبع غذایی موش ها باشند؟ موش ها دوست دارند از پوست درختان جوان تغذیه کنند. درختان میوه به ویژه در معرض خطر هستند. برای جلوگیری از اینکه نهال تازه کاشته شده تبدیل به یک وعده غذایی برای موش های میدانی گردد، OSU توصیه به پیچیدن پوست می کند.
از مش سیمی یا کولار پلاستیکی می توان برای محافظت از درختان حیاط استفاده کرد. بوته زارهایی از قبیل سوسن پلانتین و رز باید در اطراف پایه های درختان در حداقل نگهداری شوند.
این امر باعث می شود که موش های میدانی خود را بخوبی در میان سوسن پلانتین ها پنهان نکنند. موش ها دوست ندارند که از در باز بیرون بروند؛ پس باید تلاش شود تا جایی که ممکن است احساس آسیب پذیری به آن ها دست دهد.
10- ذخیره بذر پرنده در گاراژ یا خانه
صاحبان حیوانات خانگی باید اطمینان حاصل نمایند که غذای سگ و گربه، و یا دانه پرنده به درستی در دوردست واقع شده است. هر غذای رهای پراکنده در اطراف حیاط را جستجو کرده و آن را جمع آوری نمایید.
غذای حیوان خانگی و بذر پرنده را به داخل و شاید به گاراژ انتقال دهید. گام اضافی ذخیره سازی کیسه های غذایی حیوان خانگی را به داخل یک ظرف بدون درز ضد جونده انجام دهید.
حیوانات خانگی را در داخل غذا بدهید. اگر نمی توانید این کار را بکنید، بلافاصله بعد از تغذیه حیوان خانگی کار تمیز سازی را صورت دهید.
گام های نهایی درست کردن حیاط عاری از جونده
به مجرد اینکه حیاط را تمیز نموده و بعضی از فضاهای بیرونی خانه خود را صاف کردید، می توانید در اطراف قدم زده و نقاط ضعیف را مورد شناسایی قرار دهید.
در این راه بعدی، فضای صاف به شما کمک می کند. شما اکنون می توانید راستای پایه دیوارپوش ها را ببینید و سوراخ ها را جستجو نمایید. سوراخی به اندازه یک مداد هم کافی است تا موش از طریق آن بتواند خود را وارد خانه شما نماید.

HOW P4 0275
راستای فونداسیون را چک کنید، به پنجره ها و درها نظر کنید، توجه ویژه ای به لوله ها، سیم کشی برق و ناودان ها کنید.
منافذ را با استفاده از مش سیمی یا ورقه فلزی پوشش دهید.( تهویه های مناسب که برای آب یا هوا مورد نیاز هستند را رها نمایید) به گچ اعتماد نکنید؛ موش آن را با سرعتی بیش از آنچه تصور می کنید می جود.
ضد جونده سازی حیاط شما یک پروژه بزرگ است؛ به ویژه اگر باغچه شما رشد بیش از حد کرده و یا به امان خدا رها شده باشد. با این حال کار روی آن کار کمتری می برد تا اینکه بخواهید موش را از خانه بیرون کنید.
کار را همین امسال و وقتی هوا گرم و همه چیز سر جای خودش است انجام دهید. زمستان می آید و شما از کار انجام شده خوشحال خواهید شد. موش ها بیرون و در جایی که به آن تعلق دارند می مانند و شما می توانید از داشتن خانه تمیز ضد جونده نهایت لذت را ببرید.

صفحه نخست

مهم: اگر اطلاعات خود را بیش از مطالعه و خواندن، از طریق شنیدن به دست می آورید بهتان توصیه می کنیم که "چرا مشاوره تلفنی!؟" را بخوانید.

نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد. در این باب به این نکته توجه کنید که از آنجایی که اغلب قریب به اتفاق مطالب این سایت ترجمه خود ما است ممکن است آنچه در سایت های دیگر پیدا نمی کنید را اینجا هم پیدا نکنید، اما آنچه اینجا می یابید را به احتمال زیاد در دیگر جاها نخواهید یافت؛ الا اینکه از اینجا برداشته باشند. در ضمن اگر می خواهید مطالب خوب زیست محیطی سایت های دیگر را ببینید به بخش های روزشمار، هفته شمار و مهم مندرج در صفحه نخست رجوع کنید.( روی قسمت خانه کلیک کنید) این اطمینان را هم داشته باشید که بیشتر مطالب سایت بر اساس پاسخ دادن به سوالات تلفنی یا پیامکی از ما یا دیگران پای بر عرصه وجود گذاشته اند و لذا اگر شما از ما سوالی بپرسید که جوابش را نمی دانیم، یا می دانیم اما در رابطه با آن مطلب در سایت نگذاشته ایم، به احتمال زیاد مدتی بعد مطلبی در باره آن تهیه کرده و در سایت قرار خواهیم داد. 
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "بهداشت محیط دم دستی" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.

چنانچه به یکی از دو مقوله "بهداشت" و "محیط زیست" علاقمند هستید، یا کلا نسبت به هیچیک از این دو مقوله نگاه خوبی ندارید، به شما اکیدا توصیه می شود اینجا را کلیک کنید.

در ضمن، اگر دوستدار این هستید که در زمره حامیان ما باشید، لطفا اینجا را کلیک کنید.  از آنجا که ما توسط دولت حمایت نمی شویم، امید خود را به حمایت شما عزیزان دوخته ایم. پس اگر فکر می کنید ارزش بیشتر دیده شدن را، دست کم جهت مبارزه با آن هایی که با اطلاعات غلط مردم را در مسیر نادرست قرار می دهند، داریم، لطفا لینک زیر را در گروه های شبکه های مجازی( لینکدین، واتس آپ ، تلگرام و ...) به اشتراک بگذارید.

WWW.YARABUMCO.IR

خط آخر: اگر در هنگام جستجوی نام و نام خانوادگی خود در گوگل و پیدا کردن سایتی که حاوی آن ها هستند به احساس خوبی دست می یابید، لطفا اینجا را کلیک کنید.