walden-pond

comtobeانواع سوسک ها، راههای مقابله طبیعی، سوالات مکرر مربوطه( کد 0459)
آفات حشره ای کمی مقاومتر از سوسک های معمولی هستند و غیر از جونده ها، آفات کمی به اندازه آن ها موجبات واکنش منفی صاحبخانه ها و ساکنین آپارتمان ها را فراهم می آورند. این آفت حشره ای سمبل کثافت و نجاست شناخته شده است.


بیشتر از 4000 گونه سوسک شناخته شده است، ولی فقط چند گونه محدود هستند که در خانه ها پیدا می شوند. عمومی ترین آن ها مشتملند بر:
bسوسک امریکایی( پری پلانتا آمریکانا):b این بزرگترین سوسکی است که در خانه ها پیدا می شود و با رشد به طول 2 اینچ می رسد. این سوسک ها قهوه ای مایل به قرمز هستند. در محتمل ترین حالات آن ها در جاهای گرم و تاریک همانند موتورخانه ها، زیر اجاق ها و آبگرمکن ها یافت می شوند.
bسوسک آلمانی( بلاتلا ژرمانیکا):b این سوسکی کوچکتر است که عموما به طول بیش از 0.5 اینچ نمی رسد. خیلی سریع تکثیر می شود و اغلب از طریق ظروف بسته بندی و کیسه های خوار و بار وارد خانه ها می شود. دو نوار تاریکتر دارد که در یک فاصله کوتاه دقیقه پشت سر امتداد یافته اند. رنگ کل بدن می تواند از خرمایی تا نزدیک سیاه باشد. این گونه سریعترین سوسک تولید کننده است و مدت زمان تخم تا بالغ آن بین 50 تا 60 روز بیشتر طول نمی کشد.
bسوسک شرقی( بلاتا اورینتالیس)b: این گونه بعضی وقت ها به عنوان کثیف ترین نوع سوسک شناخته می شود. با رشد به طول یک تا دو اینچ می رسد. قهوه ای تیره روشن تا سیاه است؛ حوزه های نمناک با مواد در حال فساد، یقینا، مملو از این سوسک ها هستند.
سوسک باند قهوه ای( سوپلا لانجی پالپا): این سوسک شبیه سوسک آلمانی است؛ با اندازه ای تا حدی کوچکتر. این سوسک نوارهای روشنتر قابل رویت در میان پشت دارد.
سوسک ها با بدن های بیضوی کشیده تخت و آنتن های بلند قابل رویت براحتی قابل تشخیص هستند. نرها دو سری بال دارند؛ عموما در راستای پشت تا خورده اند. ماده ها اغلب بی بال هستند. در حالی که سوسک های بالدار توانایی پرواز دارند، آن ها پرواز کننده های ضعیفی هستند و عموما ترجیح می دهند روی سطوح قدم بزنند.
سوسک ها تقریبا از هر نوع ماده آلی تغذیه می کنند؛ در شرایط تاریک و گرم که در سکونتگاه های انسانی غالب است نشو و نما می کنند. سوسک ها می توانند شرایط یخ زدگی گاه به گاه را تحمل کنند؛ خیلی سریع رشد کنند و در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم هستند. آن ها به قدری سریع تولید مثل می کنند که هجوم های گسترده تقریبا غیر ممکن است ریشه کن گردد. این مشخصه های ترکیبی به معنای این هستند که کنترل سوسک ها می تواند نیازمند کوشش تقریبا بدون توقف در آن نواحی باشد که سوسک ها غالب هستند.
عدم علاقه انسان به سوسک ها از بوی بد آن ها نشات می گیرد و از اینکه سوسک ها با رفتاررهایشان، بصورت منفعلانه، گستره ای از میکروب ها و عوامل مسبب بیماری را گسترش داده و منتقل می کنند. غبارهای شامل بخش های بدن سوسک با بسیاری از موارد آسم های آلرژی زا در ارتباط هستند. سوسک ها اصلا میهمانان خوانده ای نیستند و فراخوانی سرویس های کنترل آفات از راههای مبارزه با آن ها می باشد. این سرویس ها نسبتا گران هستند و علاوه بر این خانه شما را پر از مواد شیمیایی مضر می کنند. اگر می خواهید پول خود را ذخیره نموده و از مواد شیمیایی پرهیز نمایید، از یکی از 4 علاج خانگی طبیعی در دسترس مدد بگیرید.
4 راه برای خلاصی طبیعی از شر سوسک ها
بوراکس و شکر پودری
بوراکس یک پودر تمیز کننده خانگی خیلی عمومی است که به گستردگی در خوار و بار فروشی ها و سوپرمارکت ها یافت می شود. از لحاظ علمی معلوم شده است که بورات سدیم، بوراکس، یک باقیمانده معدنی است که در جاهایی که دریاچه های فصلی مکررا تبخیر می شوند یافت می شود. دره های مرده و دشت های بی آب و علف از اینجور جاها هستند.
در ترکیب با یک ماده طعمه ای شیرین همانند عسل یا شکر پودری، بوراکس به مدت طولانی ماده آلی مورد استفاده در کشتار و کلنی ها بوده است و همچنین برای کشتن سوسک ها کار می کند. مخلوط را در راستای لبه تحتانی دیوار، ترک ها، زیر کابینت ها، زیر سینک ها، هر جایی که سوسک ها را در خانه دیده اید بریزید.
اگر مایلید دستورالعمل دقیق از بین بردن سوسک ها را دریافت نمایید با ما تماس بگیرید؛ اما قبلا قوانین مشاوره تلفنی را ملاحظه نمایید.
مجددا و بر حسب نیاز مخلوط را اعمال کنید تا شاهد رفتن سوسک ها باشید. اگر ترجیح می دهید، می توانید در عوض غبارزایی سطوح خانه با بوراکس، آن را در ظروف کوچک قرار دهید. این کار درهم برهمی کمتری ایجاد کرده و شانس مواجهه شما با سوسک کش را هم کمتر می کند.
با ترکیب اسید بوریک و شکر پودری، نتایج مشابه و حتی موثرتری را به دست خواهید آورد. اسید بوریک، اساسا، یک شکل پالایش شده از بوراکس است و در حالی که به راحتی در دسترس نیست، ارزش آن را دارد که در صورت مواجهه با مشکل سوسک سعی در پیدا کردن آن نمایید. از اسید بوریک هم همانند بوراکس استفاده کنید. آن را با شکر پودری یا دیگر ماده شیرین مخلوط کنید و آن را به عنوان یک طعمه در جاهای تاریک بگذارید و منتظر باشید که سوسک ها آن را بخورند.
آگاهی
این ترکیب را دور از دسترس بچه ها، حیوانات خانگی و جاهای تهیه غذا نگه دارید. بوراکس را فقط در جاهایی استفاده کنید که اعضای خانواده و حیوانات خانگی با آن برخورد پیدا نمی کنند. در حالی که این ماده طبیعی سرطانزا نیست، آن را نبلعید و یا استنشاق نکنید. در موقع استفاده از ماسک بهره بگیرید و در تمام مدت از استنشاق آن خودداری نمایید. بلع تصادفی مقدار کم مشکل خاصی ایجاد نمی کند، اما بلع مکرر می تواند سبب مشکلات هضم شده و حتی سبب آسیب های اندامی گردد. این محتملترین است؛ اگر حیوانات خانگی دسترسی مکرر به طعمه بوراکس شیرین داشته باشند. خطر جدی تر خواهد بود؛ اگر در عوض بوراکس طبیعی از اسید بوریک خالص استفاده کنید.
جوش شیرین و شکر
طعمه سوسک نسبتا موثر دیگری هم وجود دارد که می تواند با مخلوط کردن جوش شیرین معمولی آشپزخانه و شکر تولید شود. مخلوط ترکیب شده را روی سطوحی که می خواهید طعمه گذاری کنید قرار دهید( بپاشید) استفاده از یک ظرف کوچک محتوی طعمه هم می تواند در حوزه های هدف مورد استفاده قرار گیرد. در این صورت، کافی است منتظر بمانید تا سوسک ها طعمه را بخورند. در حالی که این طعمه به اندازه بوراکس سریع العمل نیست، اگر در طول زمان بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرد کارش را خوب انجام می دهد.
خاک دیاتومه
یک ماده عمومی برای باغداری ارگانیک( آلی) که برای مبارزه با حلزون ها و لیسک ها به کار می آید خاک دیاتومه است؛ یک سنگ سیلیکای له شده پودر تالک مانند که شامل باقیمانده های فسیلی فیتوپلانکتون های دریایی است. وقتی روی یک حشره با اسکلت(غشای بیرونی) سخت پاشیده می شود، ماده، بدن را می درد و سبب می شود حشره خشک شده و بمیرد.
هر چند، خاک دیاتومه یک طعمه منفعل نیست و فقط اگر روی کف پاشیده شود، خانه شما را از شر سوسک ها خلاص نخواهد کرد. برای اینکه غبار کار کند، سوسک ها باید به تمامی با غبار آلوده شوند. این بر عکس نحوه عمل خاک دیاتومه ای است که توسط باغداران بر علیه حلزون و لیسک مورد استفاده قرار می گیرد؛ جایی که پوشاندن گیاهان و زمین با پودر باعث می شود که آن، کار کند.
اسپری های روغن ضروری
به همان روشی که روغن های مرکبات به عنوان آفت کش طبیعی گیاهان باغی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند، ترکیبات ساخته شده از روغن های ضروری موادی همانند علف لیمو، دارچین، نعناع، رز، پالماروزا، اگر مستقیما روی سوسک ها اسپری شوند، می توانند کشنده های موثری باشند. هرچند، این روغن ها همانند طعمه های منفعل نیستند که به سادگی روی سطوح اعمال شوند و ما به منتظر بمانیم تا سوسک ها قدم رنجه فرموده و پا روی آن ها بگذارند.
این امکان وجود دارد که شما روغن های اساسی یا ضروری جداگانه را خریداری نموده و با اختلاط آن ها با هم کشنده سوسک بسازید. با این حال، گستره ای از حشره کش های آلی تجاری در دسترس هستند که می توانند برای این کار خریداری گردند. این محصولات کاملا برای بچه ها و حیوانات خانگی ایمن هستند، اما به خاطر داشته باشید که آن ها فقط بصورت تماسی کشتار می کنند. برای ممانعت از لک انداختن روی سطوح، اسپری کردن اضافی نیاز به تمیز کاری خواهد داشت

چه چیزی باعث موجودیت سوسک می شود؟
سوسک ها اغلب وقتی وارد خانه ها می شوند که فصل پاییز از راه رسیده و سرمای هوا موجبات مهاجرت سوسک ها به داخل را فراهم می آورد. یا، آن ها می توانند از طریق بسته بندی های غذا و یا دیگر ظروف خرید وارد خانه ها شوند. به مجرد وارد شدن، آن ها می توانند در جاهای گرم، تاریک و مرطوب خانه رشد و نمو کنند و تقریبا همه خانه ها جاهای زیاد اینجوری دارند. سوسک ها به ویژه در جاهایی می توانند مشکل ایجاد کنند که آب و هوای گرم و مرطوب غالب است، ولی هر خانه ای در هر شرایط آب و هوایی می تواند با سوسک ها الوده شود.
سوسک ها می توانند تقریبا هر نوع ماده آلی را مصرف کنند؛ اما خانه های شلوغ و درهم برهم با مشکلات تمیزی که در آن ها غذای انسان یا حیوان خانگی براحتی در دسترس است، بیشترین استعداد آلودگی و هجوم را دارند.
چطور از سوسک پیشگیری کنیم؟
خانه را تمیز نگه دارید و غذاها را در ظروف در بسته ذخیره سازی نمایید. این ها بهترین عملکردهای دفاعی در برابر سوسک ها هستند. ترکیب بهداشت خوب و بازرسی دوره ای و تعمیر بیرون خانه با بلوک های مسدودگر ترک ها و شکاف ها که مانع از ورود سوسک های بیرونی می شوند را جدی بگیرید. لوله ها و سیم های ورودی را با درزگیر بپوشانید تا اجازه ندهند حشرات داخل منزل گردند.
گل کاری و مالچ پاشی را از فونداسیون خانه عقب نگه دارید تا مکان های آشیانه سازی سوسک ها فراهم نشود. توده های هیزم ذخیره شده را دور از خانه نگه دارید.
در جاهایی که سوسک ها مشکل معمول و همیشگی هستند، صاحبخانه ها ممکن است نیازمند طعمه گذاری مستمر سوسک ها با مخلوط بوراکس/ شکر گردند.
سوالاتی که مکررا پرسیده می شوند.
آیا سوسک ها بیماری منتقل می کنند؟
همراه مگس های خانگی، سوسک ها از کثیف ترین حشرات هستند. مطابق با مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، دانسته شده است که سوسک ها سالمونلوزیس، استافیلوکوکوس، اشرشیا کلی، حصبه، انواع گوناگون گاستروآنتریت را اغلب به وسیله گیر آوردن پاتوژن های حاصله از مواد آلوده در حال فساد روی سطوح گسترش می دهند. آن ها پاتوژن ها را در جهاز هاضمه خود هم حمل می کنند که می تواند از طریق غذاهایی که می خورند منتقل شود.
سوسک ها نیش می زنند؟
اگرچه نادر است، دانسته شده که سوسک ها انسان را نیش می زنند. دانسته شده است که این امر فقط به دلایل دفاعی اتفاق می افتد؛ مثلا، وقتی سوسک ها با دست جمع آوری شوند. ولی سوسک ها خونخوار نیستند که بخواهند انسان یا حیوان را تعمدا جستجو کرده و نیش بزنند. آن ها منحصرا از مواد آلی غیر زنده تغذیه می کنند.
کی من نیاز به یک سمپاش حرفه ای دارم؟
عموما صاحبخانه ها می توانند با استفاده از روش های طبیعی از شر سوسک ها رها شوند، اما حتی با مداوای مکرر مشکل می تواند تکرار شود. اگر ریشه کنی کامل فوری بصورت بحرانی مهم است، همانند وقتی که مایل هستید برای به رخ کشیدن جلال و جبروت خانه آن را بخوبی صحنه آرایی کنید، بهترین اختیار شما، ممکن است، تماس گرفتن با سرویس های ریشه کنی باشد. با این حال اگاه باشید که این حرفه ای ها تقریبا بطور ویژه برای انجام کار خود از مه پاش های سمی یا افت کش های شیمیایی استفاده می کنند.
سوسک ها چه مدت زنده می مانند؟
بطور متوسط، سوسک حدود 1.5 سال زندگی می کند. البته، سوسک ها، بعضی هایشان، تا 4 سال هم زنده می مانند. این عمر نسبتا طولانی، در ترکیب با نرخ تولید مثل نسبتا سریع گونه هایی مثل سوسک آلمانی( تبدیل تخم به بالغ در مدت 60 روز یا کمتر) به معنی این است که در کمتر از یکسال تعداد کمی سوسک می توانند هجوم فراگیری ایجاد نمایند.