walden-pondاستراتژی های کنترل اولیه:
اصلاح منابع
رواندا,سوسک
هجوم سوسک ها چیز غیر منتظره و غیر قابل باوری نیست,هر چند ممکن است اینطور به نظر نرسد.سوسک های آلمانی و سوسک های دارای باند قهوه ای تقریبا همیشه در اثر فعالیت های انسانی وارد ساختمان می شوند.وقتی یک سوسک وارد ساختمان جدید می شود چه اتفاقی می افتد؟جدا از آنچه مب می گوییم,اجازه بدهید که به این موضوع از دیدگاه یک سوسک نگاه کنیم.ما سوسک خود را "رواندا" می نامیم.

COCKMAN1

تصویر شماره یک-"من می پذیرم که چند تا سوسک دیده ام,اما من مطلقا مشکل بزرگ مرتبط با سوسک ندارم"
رواندا,یک سوسک آلمانی ماده که دارای پوششی مملو از تخم های بارور است در دو هفته گذشته در بخش فرآورده های کشاورزی یک سوپر مارکت زندگی کرده است.بعد از یک شب جستجوی غذا,او به داخل یک کیسه پنج پوندی سیب زمینی خزید.کیسه سیب زمینی ها امروز صبح در نهایت دقت توسط خانم پورتر انتخاب شده و برای درست کردن سالاد سیب زمینی آلمانی ضیافت روز یکشنبه خریداری گشت.بعد از یک سواری پر دست انداز, خانم پورتر کیسه سیب زمینی ها را به خانه آورد و آن ها را در کف انباری قرار داد.رواندا در کیسه سیب زمینی ها راحت نیست.پس وقتی که فعالیت ها کاملا آرام است, او شروع به جستجوی جایی برای پنهان شدن می کند.به خاطر اینکه خانم پورتر یک انباری منظم دارد,برای رواندا راحت نیست که جای خوبی برای پنهان شدن پیدا کند.او در نهایت پشت یک جعبه شوینده مخصوص لباسشویی پنهان شد.امشب او باید جای دایمی تری برای زندگی پیدا کند.اگر او جای بهتری پیدا کند,قبل از اینکه آن جا را در جستجوی آب و غذا ترک نماید, پناهگاه جدیدش را توسط مجموعه ای از فرومون ها علامت گذاری می کند.علامت گذاری او به وی کمک می کند که آنجا را دوباره پیدا کند.
اگر رواندا نتواند پناهگاه مناسب پیدا کند,از جایی به جای دیگر می رود تا خود را در پناهگاههای موقت پنهان نماید.او استرس خواهد داشت و بسته حاوی تخم های خود را در جایی نامناسب خواهد گذارد.تعداد کمی از بیش از 30 بچه او زنده می مانند و هجوم نمی تواند آغاز گردد.اگر رواندا نتواند منبع غذا و آب پیدا کند,بعد از یک تا دو هفته خواهد مرد.
نتیجه داستان این است:هر رفتاری که در آشپزخانه ساختمان یا آپارتمان,حمام, زیر زمین یا آشپزخانه تجاری صورت گیرد ظرفیت حمایت از تعداد ویژه ای از سوسک ها را دارد.این موضوع,ظرفیت حمل گونه های ویژه سوسک که در آنجا زندگی می کنند نام دارد(تصویر شماره سه) بدون توجه به رویه های به کار گرفته شده برای کاهش جمعیت سوسک ها,مثل استفاده از آفت کش, نیروهای بیولوژیکی همیشه به نگهداری جمعیت در این سطح کمک می کنند.بعد از کاربرد حشره کش,سوسک های باقیمانده رقابت کمتری برای غذا و جاهای پنهان شدن دارند(منابع) نرخ تولید مثل آن ها افزایش خواهد یافت و زمانی طول نمی کشد تا جمعیت سوسک به سر جای اول خود بازگردد.

COCKMAN2
تصویر شماره دو-سوسک رواندا, تحت استرس قابل رویت جایی برای پنهان شدن را جستجو می کند.

COCKMAN3
تصویر شماره 3-ظرفیت حمل محیط بر اساس منابع فراهم شده توسط محیط و نیاز حیوان.هر آشپزخانه ای ظرفیت پناهگاه بودن برای جمعیت سوسک ها را دارد.
کلید کنترل موثر پایین آوردن ظرفیت حمل محیط توسط حذف منابع مورد نیاز سوسک ها است.این منابع مورد نیاز,آب , غذا و پناهگاه هستند.
همانند هر حیوان دیگری,سوسک ها به این منابع نیاز دارند تا جان گرفته و تولید مثل نمایند.فقط مقادیر کمی از آب و غذا ممکن است مورد نیاز باشد.منابع موجود در هر پناهگاه تعیین می کند که آیا هجوم و آلودگی می تواند وجود داشته باشد و یا نه و اینکه در صورت مثبت بودن جواب , پتانسیل سطح آلودگی تا چه میزان بالا یا پایین خواهد بود.اجازه دهید که در باره هر کدام از این منابع بطور جداگانه بحث نماییم.
منابع ضروری:آب,غذا و پناهگاه
آب-سوسک ها یک پوشش مومی روی بدن خود دارند که مانع از این می شود که آب بدن سوسک از دست برود.با این حال هنوز سوسک ها نیاز به آب دارند.یک قطره آب در روز تمام نیاز سوسک به آب را مرتفع می کند.هر آب یا رطوبتی می تواند مورد استفاده سوسک ها قرار گیرد.آن ها می توانند آب را از میعان روی لوله ها, نشت های کوچک, اسفنج های مرطوب, چوب خیس شده و غذای نم دار بگیرند.سوسک های مختلف نیاز های آبی گوناگون دارند.از میان گونه های سوسکی که ما شرح می دهیم,سوسک های آلمانی و شرقی بیشترین و مکررترین نیاز به رطوبت را دارند.
غذا-سوسک ها تقریبا هر چیزی را می خورند:خمیر نان, مو, ناخن های چیده شده, دانه های چربی, البسه کثیف, خز حیوان خانگی و حشرات مرده(حتی سوسک های مرده)هر سوسک کوچک و نابالغی در پناهگاه مانده و فضولات سوسک های بزرگتر را می خورد.در مواقع نایاب بودن غذا,سوسک ها همنوعان جوان خود و پوشش های تخم ها را می خورند.مطالعات نشان داده است که سوسک ها تا جایی که می توانند از رژیم غذایی متعادلی پیروی می کنند.غذاهای مرطوب و یا دارای پروتئین بالا برای سوسک ها جذاب ترند.اگر شما ظرف غذای حیوان خانگیتان را در طول شب رها می سازید,اطمینان داشته باشید که با این کار در واقع به سوسک ها غذا می دهید.البته این کار را کاملا هم خوب انجام می دهید.
پناهگاه-سوسک ها در طی روز در ترک ها و شکاف ها زندگی می کنند.آن ها به عنوان محل زندگی , چوب و کاغذ را بیش از سطوح فلزی می پسندند.بدن تخت آن ها بهشان اجازه می دهد که خودشان را کاملا فشرده نمایند.به این ترتیب است که آن ها خودشان را در یک زمان مابین بالا و پایین سطوح گفته شده قرار می دهند.(تصویر شماره 4) سوسک ها با فشرده کردن خود می توانند در داخل ترک هایی به اندازه یک شانزدهم اینچ یا بزرگتر جا شوند.سوسک ها جاهای گرم شده توسط موتورهای الکتریکی, میعان سازها و اجاق ها را دوست دارند و ممکن است داخل تجهیزات در نزدیک آب زندگی کنند.

COCKMAN4
تصویر شماره 4-سوسک ها در اغلب مواقع در جاهای تنگ براحتی زندگی می کنند.
کاهش دسترسی به آب
برای سوسک های آلمانی و شرقی, محدودیت دسترسی به آب به سرعت به آن ها استرس وارد کرده و کوشش های کنترلی را موثر تر می کند.بنا براین,این گام اولی است که باید در یک برنامه کنترلی مورد توجه قرار دهید.
مشکلات لوله کشی.تمام سینک های خانه را آزمایش کنید.آیا شیرهای شما نشتی دارند؟اگر چنین است,شما نیاز به تعمیر آن ها دارید.پایه شیر را بررسی کرده و آب را باز کنید.آیا پایه شیر نشتی دارد؟واشر را عوض کنید.سپس سوراخ شیر را بررسی کرده و ببینید آیا دارای توری است؟اگر نه,یک توری برای آن نصب نمایید.این توری از جریان آب یک جریان یکنواخت می سازد.این توری در عین حال مانع از این می شود که سوسک های تشنه برای به دست آوردن آب وارد سوراخ شیر شوند.
اطمینان داشته باشید که هیچ نشتی در قسمت های زیرین سیستم لوله کشی,به ویژه وقتی شیر بسته است,وجود ندارد.هر نشتی,هر چقدر هم کوچک باشد,باید بر طرف شود.با دقت هر چه تمامتر یک باقیمانده سفید رنگ را در تمام اتصالات بررسی کنید.این باقیمانده سفید رنگ نشانه نشت آرام آب است.باقیمانده را تمیز کرده و اتصال را ببندید.آن را به مدت یک تا دو هفته روزانه چک کنید تا مطمئن شوید که دیگر نشتی وجود ندارد.
لوله های آب سرد ممکن است در نتیجه میعان عرق کنند,به ویژه در طی آب و هوای شرجی تابستان.رطوبت کافی لوله های عرق کرده به سوسک ها شانس زنده ماندن را خواهد داد.عایق بندی لوله به شما کمک می کند که مشکل را حل نمایید.اطمینان حاصل نمایید که از یک عایق غیر جاذب استفاده می کنید,زیرا عایق جاذب باعث رشد و نمو کپک ها شده و سوسک ها را به خود جلب می نماید.اطمینان داشته باشید که پوشش عایق کامل و سراسری است.از ایجاد جاهای پنهان شدن سوسک ها در حد فاصل مواد عایق بندی و لوله ها ممانعت به عمل آورید.
تمام زهکش ها باید با یک توری مش ریز پوشیده شوند.سوسک ها معمولا از طریق زهکش ها داخل ساختمان نمی شوند,اما در جستجوی آب به سرعت داخل زهکش می گردند.اغلب توری های سینک آشپزخانه ها نمی توانند از پایین رفتن سوسک ها در داخل زهکش ممانعت به عمل آورند.در استفاده از یک صافی, به جای صافی دارای سوراخ های مستطیلی از صافی با سوراخ های گرد کوچک استفاده نمایید.سینک حمام و سوراخ های سرریز وان هم باید تمیز نگه داشته شده و گاهگاهی شسته شوند.
دیگر منابع آب.قبل از ذخیره کردن اسفنج های مرطوب یا کهنه های ظروف در طی شب, آن ها را با یک محلول آب آمونیاکی آبکشی نمایید.این امر مانع از این می شود که سوسک ها از رطوبت اسفنج در جهت رفع تشنگی استفاده نمایند.البته شما می توانید اسفنج را در تمام طول شب در ظرف مخصوص ساندویچ,که درب بسته شونده دارد,قرار دهید.
زیر گلدانی ها را کنترل نموده و اطمینان حاصل کنید که در آن ها آب راکد وجود ندارد.همچنین, یک لایه ماسه روی خاک گلدان ها قرار دهید تا خاک مرطوب در معرض را پوشش دهد.
اختلاط وازلین و روغن معدنی با یکدیگر و به کار بردن آن در داخل لبه کاسه توالت و اطراف مخزن تمام کاسه توالت ها مانع از این می شود که سوسک ها از آب منابع مزبور استفاده نمایند.این اختلاط هفته ای یکبار باید تکرار شود.
همیشه ظروف,کتری ها و تابه ها را بلافاصله پس از هر بار استفاده تمیز و خشک نمایید.هرگز ظروف را با آب داخل آن ها در داخل سینک رها نسازید.
ظروف آب مخصوص حیوانات خانگی را شب ها برداشته و صبح ها پر کنید.
اگر محل زندگی شما رطوبت فراوان دارد,یک رطوبت گیر خریداری نموده و مورد استفاده قرار دهید.مخزن آب آن را بطور مرتب خالی کنید تا به عنوان منبع آب مورد استفاده سوسک ها قرار نگیرد.
دست کم ماهی یکبار تشت آب چکان زیر یخچال را کنترل نمایید(تصویر شماره 5)تشت را قبل از کارگذاری مجدد تمیز نموده و خشک کنید.

COCKMAN5
تصویر شماره 5-تشت آب چکان یک یخچال ضد یخ زدگی برای سوسک های آلمانی جذابیت خاصی دارد.این امر به علت گرمای حاصل از کمپرسور, فراوانی غذا و نزدیکی به رطوبت است.
حذف منبع غذایی آن ها
غذای ذخیره شده.سوسک ها تقریبا هر چیزی را می خورند.تمام مواد غذایی باید در ظروف در بسته نگهداری شوند.پس از باز شدن بسته بندی مواد غذایی,از بسته شدن خوب مجدد آن اطمینان حاصل نمایید.اگر امکان ندارد که غذا مجددا در بسته بندی اولیه قرار داده شده و بخوبی و به محکمی تحت حفاظت قرار گیرد,غذا را در ظرفی که پوشش و درب محکم دارد نگهداری نمایید.سوسک ها می توانند براحتی ظروف کاغذی,مقوایی و پلاستیکی نازک را بجوند.پس بسته بندی های مواد غذایی که از این مواد ساخته شده اند را باید در ظروف ضد سوسک حمل و نقل نموده و آن گاه در منزل ذخیره نمود.غذا را نباید در طی شب بدون حفاظ رها سازید.آب نبات,پاپ کورن, میوه و غذای حیوانات برای ذخیره در طی شب باید در ظرف قرار گیرند.اینکه مواد غذایی کاملا از دسترس سوسک ها خارج شوند سخت است,اما محدود کردن دسترسی سوسک ها به مواد غذایی از راحت ترین کارهای کارآمد کنترل سوسک ها محسوب می شود.
مدیریت زایدات غذایی
در حالی که محصولات غذایی از منابع مهم سوسک ها هستند, زایدات غذایی(زباله) بخوبی توسط سوسک ها مصرف می شود.در کاهش زباله خانگی,یک آشغال خرد کن وسیله ای ارزشمند شمرده می شود.آشغال خرد کن باید روزانه و یا در هنگام پر شدن مورد استفاده قرار گیرد و باید پس از هر بار استفاده توسط یک محلول تمیز کننده شسته شود.
اگر اشغال خرد کن در دسترس نیست,زباله ها را هر غروب در یک ظرف درب دار به بیرون از منزل حمل نمایید.اگر این نیز امکان پذیر نیست زایدات غذایی باید در ظروف ضد سوسک مثل ظروف شیشه ای با درب هوابند نگهداری شوند.

COCKMAN6
تصویر شماره 6-اگر غذای حیوان خانگی را در طول شب رها می کنید,به سوسک ها هم غذا می دهید.
بعد از هر بار استفاده, تمام سطوح آماده سازی و خوردن غذا,مشتمل بر پیشخوان ها, میزها و کف ها, را با یک محلول تمیز کننده تمیز نمایید.ظروف, کاسه ها, کارد و چنگال آشپزخانه و لیوان ها باید بلافاصله تمیز شوند.
چربی یک مشکل ویژه است و ممکن است به سختی تمیز شود.سوسک ها از لایه چربی هواکش های اجاق و دیوارهای نزدیک جایی که ماهیتابه مورد استفاده قرار می گیرد تغذیه می کنند.
تمام ترشح ها را پاک کنید.باقیمانده غذای پاشیده شده , سوسک ها را جلب می کند.اسفنج ها,پدهای نظافتی,برس ها باید پس از هر بار استفاده کلا تمیز شوند.لباس چرک ها باید در جایی که در دسترس سوسک ها نیست قرار داده شوند, مثل کیسه پلاستیکی در بسته و یا سبد دارای درب(بدون سوراخ های تهویه)
کوشش های اولیه تمیز کردن.اغلب ما متمایل هستیم که کارهای تمیز کنندگی مشکل را عقب بیندازیم(همانند اجاق ها, پشت بخاری ها و یخچال ها) و این عقب انداختن را تا جایی ادامه می دهیم که دلیل خوبی برای انجام دادن پیدا کنیم.اگر شما سوسک داشته باشید,محرکی برای این کوشش های اضافی در اختیار خواهید داشت.در حقیقت,احتمال زیادی وجود دارد که جاهایی که مشکل تمیز می شوند سهم زیادتری در هجوم و آلودگی سوسک داشته باشند.در هنگام تمیز کردن ممکن است سوسک ها را ببینید.پس یک جاروبرقی در دست گرفته و کار تمیز سازی را به انجام برسانید.

COCKMAN7
تصویر شماره 7-ذرات غذا,سوسک ها و آثارشان را بطور کلی از بین ببرید.
قبل از آغاز کوشش های کنترلی, یخچال ها,اجاق ها و فریزرها را بیرون کشیده و پشت و کناره آن ها را تمیز نمایید.بیرون تجهیزات را بشویید,پشت آن ها را پاک کنید و گرد و غبار جاهای اطراف موتور ها را با جاروبرقی تمیز نمایید.(وقتی این کار را می کنید مطمئن باشید که دوشاخه تجهیزات را از پریز خارج ساخته اید) چیزها را از کابینت در آورده,کابینت را کلا توسط جاروبرقی تمیز کنید(تصویر شماره 7)کف ها را بشویید.زیر آتشدان و بالای اجاق را تمیز کنید.اگر اجاق گاز دارید, داخل و بیرون فر و محوطه مخصوص کباب درست کردن را فراموش نکنید.مهم است که چربی ها را پاک کنید.(سوسک ها چربی ها را با ذوق و شوق می خورند)
سوسک ها و جونده ها
سوسک و موش معمولا با هم در یک سکونتگاه یافت می شوند.سوسک و موش شب زی بوده و در تاریکی زندگی کرده و در جاهایی پنهان می شوند.سوسک ها مدفوع موش ها را می خورند و موش ها,به نوبه خود,ممکن است از سوسک ها تغذیه کنند.سوسک ها طعمه موش ها را می خورند(حب ها و قطعه ها) و اتفاق بدی هم برایشان نمی افتد.اگر از طعمه برای کنترل موش استفاده می کنید,به سوسک ها هم غذا خواهید رساند.
حذف مناطق پنهان شدن
از بین بردن شلوغی.به خاطر داشته باشید که سوسک ها جاهای کوچک و تنگ را ترجیح می دهند.این جاها,مکان هایی هستند که سوسک ها در آن ها احساس ایمنی کرده و استراحت,جفتگیری و تغذیه می نمایند.اغلب سوسک ها به یک فضای یک شانزدهم اینچی نیاز دارند.پس ترک ها و شکاف های کوچک برای آن ها به اندازه کافی بزرگند.از سوی دیگر,سوسک ها سطوح دارای خلل و فرج مثل چوب,کاغذ,مقوا,مواد عایق بندی و لباس را ترجیح می دهند.سطوح ساخته شده از فولاد ضد زنگ,آلومینیم, ورقه های پلاستیکی, کاشی های سرامیکی و لعاب رنگی چندان مورد علاقه سوسک ها نیستند.اگر مایلید که در سکونتگاه خود تغییر ایجاد کنید,از موادی که مورد علاقه سوسک ها نیستند استفاده نمایید.وقتی مواد دارای خلل و فرج نرم , پوشش پیدا می کنند(مثل مقواهای موج دار) مکان مناسبی برای تخم ریزی سوسک ها فراهم می گردد.کیسه ها و پاکت های بزرگ کاغذی,جعبه های مقوا, کهنه ها و تکه های چوب را در جاهایی که ممکن است سوسک ها وجود داشته باشند انبار نکنید.یکی از بزرگترین اشتباهات این است که کیسه های کاغذی را بین تجهیزات و دیوار انبار نمایید,زیرا در این صورت لایه ای نزدیک یک جای گرم ایجاد می کنید.این مکان ذخیره کیسه های کاغذی,جای فوق العاده خوبی برای تخم ریزی سوسک ها محسوب می شود.
تمام جاها را در آشپزخانه, حمام, رختشویخانه, زیر زمین و گنجه های ذخیره ,به ویژه نزدیک جاهایی که سوسک ها در تله افتاده اند را بررسی کنید.

COCKMAN8
تصویر شماره 8-سوسک المانی و نقاط مدفوعی نزدیک یک کپه کاغذ در جایی با عفونت و آلودگی سنگین, یک آپارتمان خیلی شلوغ
دوباره سازماندهی کرده و درهم برهمی را از بین ببرید.هر چیز قابل حمل و نقل که می تواند پناهگاه سوسک ها شود باید در ظروف ضد سوسک یا کیسه های پلاستیکی ضخیم قرار گرفته و بخوبی در بسته گردد.
آن ها را بپوشانید.بعد از اینکه بی نظمی را مرتفع نمودید, کل اتاق را جستجو کنید و تمام ترک ها,درزها و شکاف های با اندازه بیش از یک شانزدهم اینچ را پیدا کنید.کابینت ها و مبلمان را از قلم نیندازید.این جاها نیاز دارند به گونه ای حفاظت شوند که سوسک ها نتوانند در آن ها جایی برای پنهان شدن پیدا کنند.عموما پشت گچ بری ها, سوراخ های کوچک درب های کابینت, اطراف واشرهای لاستیکی, اطراف لوله های آب, پایه های لوله ای شکل تو خالی میزهای آشپزخانه, جاهایی که کابینت ها یا دیوارها به هم میرسند و یا اطراف وسایل برقی خانگی از تیررس دور می مانند.
درزگیری راهی ساده و اقتصادی است که باعث از بین رفتن اغلب پناهگاههای سوسک ها می گردد.سه نوع درزگیر وجود دارد:
1-درزگیر لاتکس که معمولا ارزان است ولی در نهایت مشکل ترک خوردگی و از دست دادن خاصیت را خواهد داشت.
2-درزگیر آکرالیک که از لاتکس بهتر است,اما آن هم در طول زمان ور می آید.در مجموع سوسک ها ممکن است درزگیرهای لاتکس و آکرالیک را بجوند.
3-درزگیرهای سیلیکون که بهترین هستند.آن ها قابل انعطاف تر بوده و ضمن ضد آب بودن,در برابر جویدگی مقاومت خوبی دارند.
قبل از اینکه شروع به درزگیری نمایید اطمینان حاصل نمایید که لبه های جایی که می خواهید پوشش دهید تمیز و خشک است.از درزگیر کافی برای پر کردن پهنای فاصله استفاده کنید و عمق درزگیری را یک چهارم اینچ بگیرید.شما نیاز به درزگیر کافی دارید تا با دوام باقی بماند.مزیت درزگیر سیلیکونی این است که همانند دیگر درزگیرها رنگ به سطح نمی چسبد.برای فضاهای بزرگتر از نیم اینچ, از پر کننده های فومی استفاده نموده و درزگیر را روی فوم استفاده نمایید.اگر تمام درزها و شکاف های خانه که به نظر بزرگ می آیند را درزگیری کرده اید, از تله های چسبی برای شناسایی جاهایی که هجوم و آلودگی شدید است استفاده نموده و عملیات درزگیری و کوشش های پوشش دهی را بر اینطور جاها متمرکز نمایید.
اگر سوسک ها به درزها و رخنه ها هجوم اورده اند, قبل از درزگیری از یک محلول تمیز کننده استفاده نموده و گرد و غبار این جاها را خشک کنید.در این جور درزها و ترک ها می شود از غبارهای حشره کش استفاده نمود,اما اطمینان حاصل نمایید که دستورالعمل استفاده از غبار را آموخته اید.بعد از پوشش کامل درزها و رخنه ها,سوسک ها نمی توانند از آن ها به عنوان محل هایی برای پنهان شدن استفاده نمایند.
حتی درزگیرهای سیلیکونی درجه بالا نیاز دارند که مرتب چک شده و تمیز شوند.اگر لبه درزگیر شروع به ورقه ورقه شدن یا درآمدن نماید, درزگیر را با یک چاقو تمیز کنید و کل بخش درزگیر را در بیاورید.بعد از تمیز و صاف کردن بخش با ماده سنباده مانند(مثل کاغذ سنباده) مجددا درزگیری را انجام دهید.
این جاها را از قلم نیندازید
بعضی از جاهای مهم در آشپزخانه وجود دارند که به عنوان منابع آب,غذا یا پناهگاه در نظر گرفته نمی شوند. فراموش کردن این جاهای مخفی می تواند روی دیگر تاکتیک های مدیریتی اثر منفی بگذارد.

COCKMAN9
تصویر شماره 9-برای پوشاندن ترک ها و شکاف ها و فضاهای مجوف از درزگیر استفاده نموده و این مناطق پنهان شدن سوسک ها را از بین ببرید.
یخچال ها:
واشرهای در باید چک شده و در صورت سفت, سخت یا ترک دار بودن باید تعویض شوند.(بله,سوسک ها می توانند زیر واشرهای یخچال زندگی کنند)
بوبین و کمپرسور را با جاروبرقی تمیز کنید; کف سینی آبچکان را شسته و خشک نمایید.
عایق بندی اطراف موتورها را چک کنید و آن را در صورت نیاز تمیز یا جایگزین نمایید.
ماشین های ظرفشویی:
تمام نشتی ها را چک کرده و تعمیر نمایید.
به طور مرتب پنل کف را خارج ساخته و تمیز کنید.
نظافت اطراف عایق بندی را کنترل نموده و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.
واشرها و درزگیرهای در را چک کنید و اگر نشتی دارند,تعویضشان نمایید.
اطمینان حاصل نمایید که باقیمانده غذا روزانه از داخل ماشین ظرفشویی خارج می شود.
اجاق ها:
به طور مرتب و کاملا اجاق را تمیز کنید.فراموش نکنید که زیر آتشدان ها را تمیز نمایید.
برای درزگیری ترک ها از آب بندهای ضد حرارت استفاده کنید.
عایق بندی را برای هجوم و آلودگی محتمل چک کنید.ممکن است نیاز به تعویض آن داشته باشید.(اگر سوسک ها بتوانند به داخل دیوارهای اجاق دسترسی داشته باشند,می توانند در عایق بندی زندگی کرده و تخم ریزی نمایند.)
موقعیت های الکتریکی:
اطراف وسایل ثابت الکتریکی,پریزها و کلیدها را بررسی نموده و درزگیری نمایید.برای ایمنیتان برق را قطع کنید.
اگر هجوم و آلودگی در داخل مدار الکتریکی وجود دارد از یک آب بند فومی استفاده نمایید.
کابینت های فلزی:
اگرچه سوسک ها فلز را ترجیح نمی دهند,در صورت نداشتن اختیار دیگر ممکن است در کابینت های فلزی زندگی کنند.کابینت های فلزی معمولا با سوراخ های ریزی درست می شوند که به سوسک ها اجازه وارد شدن به درها را می دهند.کابینت ها را به دقت بررسی کرده و لولاها, چفت و بست ها, درزها و سوراخ های روی کف یا بالای درها را درزگیری نمایید.
کشوها:کشو آشپزخانه را بیرون کشیده و حفره آن را بررسی نمایید.وقتی کشو بسته است حفراتی ایجاد می شوند که می توانند پناهگاه خوب سوسک ها باشند.(تصویر 10)
اسباب و اثاثه کوچک:سوسک ها می توانند داخل اسباب و اثاثه کوچکی که سوراخ ها و ترک های کوچک دارند شوند.محتمل ترین وسیله مورد هجوم,مایکروویو است زیرا مرتبا بعد از استفاده تمیز نمی شود و ذرات غذا می توانند در آن بمانند.لزومی ندارد که اینگونه وسایل کوچک دور انداخته شوند.در عوض,اینگونه وسایل کوچک می توانند از مابقی وسایل جدا شده و یا از رویه های سرد استفاده گردد.

COCKMAN10
تصویر شماره 10-یک کشوی آشپزخانه که بیرون آورده شده است.وقتی کشو بسته می شود فضای خالی مورد نیاز پنهان شدن سوسک ها فراهم می گردد.این سوسک ها را توسط جاروبرقی از بین ببرید.