walden-pondسوالات مکرر در باره آنفلوآنزای پرندگان
آنفلوآنزای پرنده چیست؟
آنفلوآنزای پرنده یا آنفلوآنزای اوین یک نوع عفونت ویروسی است که از پرنده به پرنده منتقل می شود.امروزه,یک آسیب مرگ آور ویژه آنفلوآنزای پرنده; H5N1 , در مرغداری های مصر و مناطق ویژه ای از آسیا در حال گسترش است.


از لحاظ فنی, H5N1 یک ویروس آنفلوآنزای اوین( HPAI) فوق العاده بیماریزا است.این بیماری اغلب پرندگان را می کشد.این بیماری برای انسان و دیگر پستاندارانی که ویروس را از پرنده می گیرند هم کشنده است.از اولین مورد انسانی در سال 1997 , H5N1 تقریبا 60 درصد افرادی که به عفونت مبتلا شده اند را کشته است.
بر خلاف آنفلوآنزای انسانی,آنفلوآنزای پرنده H5N1 براحتی از شخصی به شخص دیگر منتقل نمی گردد.موارد بسیار نادری از انتقال فرد به فرد گزارش شده است و آن هم مربوط به مواردی بوده که تماس بسیار نزدیک فرد به فرد وجود داشته است;مثل انتقال ویروس از مادر به نوزاد بیماری که تحت مراقبت شدید مادر قرار داشته است.
پرندگان آبزی مهاجر,به ویژه اردک های وحشی, حاملین طبیعی ویروس های آنفلوآنزای پرندگان هستند.انتظار می رود که آلودگی بتواند از پرندگان وحشی به ماکیان خانگی انتقال پیدا کند.
ممکن است دوست داشته باشید!
از آنجا که بیماری در میان پرندگان وحشی, خوک ها و حتی الاغ ها گسترش می یابد,ریشه کنی آن حتی در صورت ممکن بودن کار سختی خواهد بود.در سال 2011 بیماری در میان شش ملیت دیده شده است:بنگلادش,چین, مصر, هند, اندونزی و ویتنام
چطور انسان ها آنفلوآنزای پرنده می گیرند؟
مردم "توسط تماس" نزدیک با پرندگان یا فضولاتشان به بیماری مبتلا می شوند.آنچه که "تماس نزدیک" دقیقا معنا می دهد از فرهنگی به فرهنگ دیگر فرق می کند.
بعضی از مردم H5N1 را از تمیز کردن و پاک کردن پرندگان آلوده می گیرند.در چین گزارش هایی دال بر ایجاد عفونت از طریق استنشاق مواد آئروسلی نشات گرفته از پرندگان زنده فروشگاه ها وجود دارد.این نیز محتمل است که مردمی که در آب های آلوده به فضولات پرندگان عفونی شنا کرده و یا حمام می کنند , به بیماری مبتلا گردند.عفونت همچنین در میان خروس بازها مشاهده شده است.
مردم بیماری را با خوردن تخم مرغ یا مرغ کاملا پخته نمی گیرند.
فقط بعد از تماس خیلی نزدیک ممکن است بیماری در موارد بسیار نادر از شخصی به شخص دیگر منتقل گردد.لذا نشانه ای از اینکه انسان ها موجبات گسترش H5N1 را فراهم کرده باشند وجود ندارد.
چنانچه مایلید فعالیت خود را با صرف هزینه ای مختصر در وبسایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید لطفا اینجا را کلیک نمایید.