walden-pondسوسک ها حشرات آفتی هستند که خانه ها و تاسیسات غذایی را مورد هجوم خویش قرار می دهند.آن ها حشراتی از دسته "بلاتاریا" هستند.نام سوسک از کلمه اسپانیایی کوکاراچا، چفر و بیتل مشتق شده است; که از کوکا به معنی نوعی هزارپا می آید.گفته شده است که حدود 4500 نوع سوسک وجود دارد که فقط 30 گونه آن ها با سکونتگاههای انسانی در ارتباط هستند.از این میان 5 نوع آفات کاملا شناخته شده هستند.

idencoack1
اصولا حضور سوسک ها برای اغلب مردم صرفا تهوع آور و بدمنظره تلقی می شود.آنها متمایلند که در غالب محیط های زیست دنیا زندگی کنند.با این حال ، جاهای گرم و شرایطی که عموما در خانه ها و ساختمان ها پیدا می شود را ترجیح می دهند.جهت حرکت گروهی و جفتگیری، آن ها به همراه فرمون های منتقله از طریق هوا،با مدفوعشان بوهای شیمیایی هم رها می سازند.این می تواند دلیل کلیدی مبنی بر اینکه چرا آن ها ممکن است در انتقال مکانیکی ارگانیزم های بیماری زا مشتمل بر باکتری ها و ویروس ها،که منجر به مسمومیت غذایی و دیگر مشکلات آزارنده می شود، موثر باشند باشد.
انواع سوسک ها
از میان سوسک های خانگی می باید به پنج واریته خوب شناخته شده اشاره نمود.آن ها عبارتند از:
سوسک امریکایی
از میان سوسک ها،این نوع سوسک از بزرگترین ها می باشد.این نوع سوسک باند زرد رنگی دارد که در میان سرش قرار گرفته است.
سوسک آلمانی
سوسک آلمانی مقاومترین گونه سوسک ایالات متحده است.این سوسک بسیار سریع تکثیر می شود.این به این دلیل است که کپسول تخم صرفا موقعی که بچه ها تصمیم به بیرون آمدن می گیرند باز می شود.
سوسک شرقی
این نوع سوسک عموما در مناطقی با رطوبت بالا همانند زیر زمین های نم دار یافت می شود.
سوسک قهوه ای دودی
سوسک های قهوه ای دودی مشابه سوسک های امریکایی هستند،ولی به سبب اندازه کوچکترشان قابل تشخیص هستند.طول بیش از یک اینچ و رنگ قهوه ای مایل به قرمز یکنواخت این سوسک ها می تواند موجب تشخیصشان از سوسک های امریکایی گردد.
سوسک باند قهوه ای
سوسک باند قهوه ای یکی از سوسک های کوچکتر در نظر گرفته می شود.این سوسک رنگ قهوه ای روشن دارد و ممکن است باندهای شکسته یا نامنظم داشته باشد.
بیماری های منتقله توسط سوسک ها
اسهال خونی
حصبه و تب روده
پولیومیلیت
جذام
طاعون گاوی
شکم روش یا اسهال
گاستروآنتریت
به علاوه،غبار سوسک یکی از عوامل ایجاد کننده آسم است
واقعیاتی در باره سوسک ها
آن ها می توانند حدود دو هفته بدون آب زنده بمانند.
آن ها می توانند تقریبا یک ماه بدون غذا زنده بمانند.
آن ها می توانند حدود یک هفته بدون سر زنده بمانند.
آن ها می توانند چند مایل در ساعت به کار گردآوری مشغول شوند.
آن ها از زمان دایناسورها وجود داشته اند.
تعدادی از سوسک های ماده فقط یک بار جفتگیری کرده و بعد از ان برای همیشه باردار باقی می مانند(همیشه آماده تخم ریزی را دارند)
گمان می شود که سوسک ها واقعا موجودات کثیفی هستند و بسیاری از افراد از ان ها نفرت دارند.

idencoack
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید،لطفا اینجا را کلیک کنید.