walden-pondبیدهای لباس:شناسایی و کنترل خانگی
حقایق سریع و اجمالی
بیدهای لباس اساسا در کلرادو عمومیت ندارند زیرا آب و هوا اینجا خشک است.


بیدها در مرحله کرمی به لباس ها آسیب می رسانند.
کرم های بید لباس از پشم، خز یا پر تغذیه می کنند.آن ها از پنبه،ابریشم یا الیاف مصنوعی تغذیه نمی کنند.
مواد آلوده شده می توانند توسط درجه حرارت یا حشره کش های تدخینی همانند پارادی کلروبنزن(بلورهای بید) و یا روغن لاواندین تحت درمان یا بیدزدایی قرار گیرند.
محفظه های دارای درب محکم می توانند مانع از هجوم دوباره بیدها به البسه گردند.
تعداد کمی از حشرات توانایی هضم پشم را دارند.از میان این ها لارو البسه نواربافته(تینئولا بیسلیللا)، بید البسه دستباف(تینئا پنیونللا) و گونه های متعددی از سوسک های قالی(درمستیده) در کلرادو پیدا شده اند.تقریبا تمام مشکلات نشات گرفته از بیدهای کلرادو از حشرات آورده شده از طریق پشم یا خز مناطق عفونی تر از قبیل مکزیک یا اقیانوس آرام جنوبی ناشی شده اند.
آسیب البسه عمومی تر از طریق سوسک قالی اتفاق می افتد.این سوسک ها حشراتی عمومی هستند که در اطراف خانه ها غذای خود را به دست می آورند.بعضی اوقات جیرجیرک های محلی(گریلوس اس پی پی) بطور اتفاقی به محصولات پشمی ضرر می زنند.
بیدهای لباس در پشم،خز و پر دیده می شوند.موادی که خوب تمیز شده اند در مقایسه با محصولات خام و آن هایی که با عرق بدن کثیف شده اند استعداد کمتری دارند تا در معرض هجوم بیدها واقع شوند، زیرا آن ها فاقد ویتامین های مهم و مواد معدنی هستند.بیدهای لباس از البسه ساخته شده از پنبه،ابریشم و الیاف مصنوعی تغذیه نمی کنند.

BIDY1
تصویر یک-بید البسه بافته شده
ظاهر
مرحله بالغ بید البسه نواربافته یک بید کوچک با پهنای بال حدود 0.5 اینچ است.رنگ طلایی مات بدون علامت غیر طبیعی این بیدها را معرفی می کند، هر چند چشمان سیاه و دسته موهای مسی بالای سر بیدها به شناسایی آن ها کمک می کند.بید البسه نواربافته یک پرنده ضعیف است و به ندرت گنجه های تاریک یا دیگر مناطق ذخیره سازی را ترک می گوید.

BIDY2
تصویر دو-بید البسه دستباف
بید البسه دست باف بید به رنگ قهوه ای تا اندازه ای تیره تر است که نقاط تیره ضعیفی روی بال ها دارد.کناره موها در لبه بال در بازرسی از نزدیک کاملا مشخص است.
مرحله لاروی بید تمام البسه است که آسیب ایجاد می کند.بید البسه نواربافته رنگ سفید کرمی دارد، اما اغلب در لوله ابریشمی که ساخته است زندگی می کند.وقتی کاملا رشد می کند دارای طول نیم اینچ می شود.برای تشخیص بیدهای لباس می توان از حضور ابریشم و فضولات حبه ای کمک گرفت.بیدهای لباس گاهی با بیدهای غذای هندی اشتباه گرفته می شوند.بید غذای هندی یک آفت عمومی انباری است که از محصولات غله ای، آجیل، گیاهان دارویی و اقلام مشابه تغذیه می کند.بید غذای هندی تا اندازه ای بزرگتر از بید البسه نواربافته است اما از آن به سادگی تشخیص داده می شود زیرا رنگ بندی عمومی قهوه ای و نوک بال قهوه ای تیره تر دارد.
تاریخچه زندگی و عادات

BIDY3
تصویر سه-بید البسه دستباف و پیله
بیدهای ماده یک تا سه هفته بعد از به وجود آمدن تخم ریزی می کنند.تخم ها به تارهای پشمی می چسبند و به سادگی جدا نمی شوند.تخم ها به مدت طولانی نهفته باقی نمی مانند، هر چند در درجه حرارت های سردتر با تاخیر باز می شوند.این تنها یک افسانه است که تخم ها برای مدت طولانی نهفته مانده و بطور ناگهانی یک آلودگی جدید تولید می کنند.
لاروها بلافاصله بعد از بیرون آمدن از تخم شروع به تغذیه از پشم می کنند.اغلب آن ها یک لوله ابریشمی می سازند و در نزدیکی چنین پناهگاهی تغذیه می کنند.در زمان های دیگر لاروها از داخل مصنوعات حرکت کرده و فقط تکه های پراکنده ابریشمی که در آن ها استراحت نمایند تولید می کنند.

BIDY4
تصویر 4-پیله های بید البسه دستباف
طول زمانی که لارو تغذیه می کند بسیار گسترده است.این زمان به عواملی همانند درجه حرارت،رطوبت و کیفیت پشمی که به عنوان غذا مصرف می شود بستگی دارد.تحت شرایط ایده آل این زمان می تواند به کوتاهی پنج هفته باشد، هر چند ممکن است تا دو سال هم طول بکشد.
در رشد کامل، لارو یک قفس ابریشمی ریسیده و داخل آن شفیره می کند.در دو و نیم هفته لارو به مرحله بالغ تغییر شکل می دهد.جفت گیری و تخم گذاری تقریبا بلافاصله بعد از اینکه بالغین از مرحله پوپی خارج شدند آغاز می شود.بیدهای بالغ تغذیه نمی کنند و در یک ماه میمیرند.
در گرمای خانه رشد به طور مستمر اتفاق می افتد و تولیدات همپوشانی می کنند.رشد بیدهای لباس در پشم تمیز کند است.بعضی وقت ها آن ها نمی توانند رشد خود را در پشم تمیز تکمیل نمایند.این به خاطر این است که لارو بید لباس نیاز به ویتامین ب و نمک های گوناگون به عنوان مواد مغذی حیاتی دارد و در پشم کاملا تمیز این چیزها وجود ندارند.با این حال، عرق و بسیاری از بافته های کثیف می توانند ویتامین ب و نمک را فراهم نمایند.بید لباس عموما به قطعات و تکه های کثیف لباس حمله می کند.
کنترل بید لباس

BIDY5
تصویر 5-لارو بید البسه دستباف
استراتژی های محروم سازی
اغلب مشکلات بیدهای البسه حاصل از مواد آلوده ، ماحصل جاهایی هستند که کالاهای دیگر پشمی ذخیره شده اند.مواد پشمی آورده شده از جاهایی که بیدهای لباس مشکل زا هستند باید به دقت آزمایش شوند و قبل از اینکه با دیگر اجناس پشمی در یک جا قرار گیرند در محلی جداگانه(قرنطینه) انبار شوند.
برای ممانعت یا محدود کردن آلودگی های آفات پشم محفظه های کیپ در زمره مفیدترین وسایل کاربردی به حساب می آیند.کیسه هایی که بخوبی بسته می شوند یا محفظه های پلاستیکی می توانند بخوبی مانع از ورود حشراتی شوند که ممکن است به محصولات پشمی آسیب برسانند.با این حال، از آنجا که حشرات می توانند در محفظه ها رشد و نمو نمایند،محصولات پشمی ذخیره شده باید دست کم یکبار در سال چک شوند تا هجوم ها مورد ردیابی قرار گیرند.
بید ماده تخم گذار لباس به ندرت پرواز می کند و تقریبا همیشه راه می رود یا می دود.بنابراین،آویزان کردن محصولات پشمی ذخیره شده به رویه ای که از دسترسی توسط ماده های خزنده ممانعت به عمل آورد احتمال هجوم را کم می کند.با این حال سوسک های قالی پرنده های قوی هستند.

BIDY6
تصویر 6-لارو بید البسه دستباف در پوشش
صندوق چوب سدر برای استفاده در کنترل بید لباس بسیار توصیه شده است.با این حال ادعاهای دورکنندگی ترکیبات صدر غالبا اغراق آمیز به نظر می رسند.واقعیت این است که مغز چوب سدر قرمز(جونیپروس ویرجینیا) شامل روغن های فراری است که وقتی در غلظت های بالا مورد استفاده قرار گیرند لارو بید لباس را می کشند.با این حال این روغن ها دور کننده مراحل بالغ نیستند و روی دیگر آفات پشم از قبیل سوسک های قالی بی اثر هستند.به علاوه، همچنانکه غلظت روغن به سبب تبخیر کاهش می یابد، اثر صدر در صندوق های قدیمی کمتر می شود.یک مطالعه نشان می دهد که صندوق های با قدمت بیش از سه سال عملا قادر به کشتن لاروهای بید لباس نیستند.
از طرف دیگر، یک صندوق صدر خوش ساخت می تواند جلوی بیدهای لباس را بگیرد.هر چند، بیدهای لباس تازه از تخم درآمده خیلی کوچک هستند و قدرند از منافذ بزرگتر از یک دهم میلیمتر وارد شوند.در واقع، پوشش هایی که کیپ هستند و الیاف پشمی در اطراف منافذ ندارند تا بیدهای تخم گذار را جلب کنند در برابر حملات جدید بسیار ایمن می باشند.هجوم های تثبیت شده به پشم در صندوق صدر قدیمی می تواند به استمرار رشد و نمو بینجامد.

BIDY7
تصویر 7-پوشش های بید البسه دستباف در طول قالی پشمی
استراتژِی های حرارت و رطوبت
یخ زدگی مصنوعات و پشم آلوده به بید می تواند بیدهای لباس را از بین ببرد.درجه حرارت پایین تر از صفر درجه فارنهایت تقریبا همیشه در طی 72 ساعت حشرات را خواهد کشت.برای افزایش تاثیر درجه حرارت انجماد، حشرات ابتدا باید با درجه حرارت خانه خو بگیرند.تغییر ناگهانی گرما به درجه حرارت انجماد در کنترل حشرات پشم مفید است.حشراتی که به آرامی خنک می شوند در برابر فریز شدن مقاومت به دست می آورند.در طی درجه حرارت فریز کردن، پشم یا مصنوعات پشمی می توانند در کیسه فریزرهای پلاستیکی نگهداری شوند ولی قبل از فریز کردن باید کوشش شود که تا حد امکان هوا خارج گردد.

BIDY8
تصویر 8-آسیب قالی توسط بید البسه بافته
برخی درجه حرارت ها کشنده نیستند.با این حال می توانند به میزان زیادی از رشد و نمو حشرات جلوگیری نمایند.رویه ذخیره سرد با گستره زیادی برای حفاظت از خزها و دیگر البسه ارزشمند که مستعد سوسک قالی و بید لباس هستند مورد استفاده قرار رفته است.
پشم یا مصنوعات می توانند بطور مشابه حفاظت شوند و اینکار با ذخیره سازی آن ها در مناطق سرد خانه یا حتی ذخیره موقت آن ها در ساختمان های کناری گرم نشده یا گاراژها صورت می گیرد.
درجه حرارت های بالا همچنین می توانند مواد پشمی را در برابر حشرات ضد عفونی نمایند.درجه حرارت های 110 تا 120 درجه فارنهایت در مدت 30 دقیقه عموما برای تمام حشرات کشنده هستند.مالش و برس زنی دوره ای مصنوعات پشمی در خارج منزل و قرار دادن آن ها در برابر نور خورشید نیز موثر می باشد.
بیدهای لباس در برابر شرایط خشک بسیار حساس هستند.رطوبت نسبی بهینه حدود 75 درصد است.در رطوبت نسبی 20 تا 30 درصد بیدهای لباس نمی توانند زنده بمانند.نگهداری اجناس پشمی در شرایط خشک عمومی کلرادو تقریبا همیشه هجوم آوران را در طی چند تولید از بین خواهد برد.در هر برنامه کنترلی بیدهای لباس نگهداری خشک اجناس و کالاهای پشمی ضروری است.وزانیدن هوای خشک از میان پشم های نسبتا مرطوب مورد استفاده در نخ ریسی و نساجی نیز باید ممانعت کننده بوده و احتمالا بیدهای لباس را کنترل نماید.

BIDY9
تصویر 9-لارو سوسک قالی
دورکننده ها و حشره کش ها
دو محصول عموما مورد استفاده قرار می گیرند تا حشراتی که به پشم آسیب می رسانند را دور گردانند.نفتالین ماده فعال بسیاری از "توپ های بید" است که کمتر به صورت دانه ای به فروش می رسد.پارادیکلروبنزن عموما بیشتر در دسترس است و معمولا تحت عنوان "بلور بید" قابلیت فروش دارد.
پارادی کلروبنزین عموما برای حشرات بیش از نفتالین سمیت دارد، به ویژه اگر پای سوسک قالی در میان باشد.در صورتی که برای دو تا سه هفته با غلظت های بالا نگهداری شود، پارا دی کلرو بنزن در درجه حرارت های بالای 50 درجه فارنهایت به گاز سنگین تر از هوا تبدیل شده و همه مراحل بیدهای لباس و سوسک های قالی را از بین می برد.
فرمولاسیون کریستالی گاز را سریع تر از کیک ها یا توپ ها رها می کنند، اما نرخ رهایش به میزان زیادی تحت تاثیر درجه حرارت قرار می گیرد.پارا دی کلرو بنزن باید در گنجه های دارای درب محکم یا اتاق های خوب درزگیری شده قرار گیرد تا به گاز اجازه دهد که به غلظت سمی برسد.از آنجا که گاز ته نشین می شود،پارادی کلرو بنزن باید بالای چیزهای در معرض تدخین قرار گیرد.بعد از تدخین، لباس یا پشم ممکن است در معرض هوا قرار گیرد.هر چند اثر باقیمانده وجود ندارد و حشرات جدید می توانند به ماده مجددا حمله نمایند.

BIDY10
تصویر 10-پوسته های پوپال لارو سوسک قالی
پارادی کلرو بنزن با بعضی از پلاستیک های سخت از قبیل پلی استایرن و استایروفوم واکنش کرده و آن ها را ذوب می کند.پلاستیک های دیگر مشتمل بر بسیاری جعبه های پلاستیکی کالاهای پشمی ممکن است متعاقب تماس طولانی مدت با بخارات پارادی کلروبنزن نرم و ذوب شوند.(کیسه های ذخیره پلی اتیلن تحت تاثیر بخارات پارادی کلروبنزن قرار نمی گیرند)برای تدخین لباس های دارای دکمه های پلاستیکی یا تزیینات احتیاطات بیشتر لازم نیست.

BIDY11
تصویر 11-لارو سوسک سیاه قالی
نفتالین عمومی ترین ماده مورد استفاده در "توپ بید" است و یک ماده موثر تدخینی در برابر بید لباس می باشد.با این حال، سوسک های قالی مقاومت خوبی در برابر نفتالین داشته و توسط این ماده تحت کنترل ضعیفی قرار می گیرند.نفتالین تدخین کننده است و فقط در غلظت های بالای گاز تولیدی موثر خواهد بود.
وقتی توپ ها یا دانه ها در لایه هایی در سراسر مصنوعات یا پشم های مورد عمل قرار گرفته پخش می شوند، نفتالین بهترین استفاده ها را دارد.با این حال، در شرایط مرطوب ، به سبب تجزیه باکتریایی ، نفتالین ممکن است ایجاد یک رنگ زدایی قهوه ای مایل به قرمز نماید.بنابراین نفتالین را باید در کاغذ قرار داد یا آن را با رویه ای به کار برد که مستقیما در تماس با پشم یا مصنوعات قرار نگیرد.نفتالین همانند پارادی کلروبنزن با پلاستیک واکنش نمی کند.با ابن حال ممکن است نفتالین باعث خوردگی برخی فلزات گردد.
در 1997 یک دورکننده گیاهی به نام روغن لاواندین به ثبت رسید.این ماده تحت نام تجاری "OFF!MOTH PROOFER" در فروشگاهها به فروش می رسد.یک ماده بصورت بسته ای به فروش می رسد.این ماده بین لباس ها آویزان می شود یا در گنجه ذخیره قرار می گیرد.

BIDY12
تصویر 12-سوسک قالی مبلمان
دستورالعمل ها دلالت بر این دارند که از البسه بعد از خشکشویی می توان استفاده نمود.پس استفاده تحت دیگر شرایط(همانند پشم ذخیره شده یا محصولات بافته که براحتی خشکشویی نمی شوند) ناشناخته است.علیرغم این موضوع روغن لاواندین موجبات مرگ بیدها را فراهم می آورد.دستورالعمل ها همچنین بر این موضوع دلالت دارند که محصول باید در سطح ذخیره بسته مورد استفاده قرار گیرد تا روغن لاواندین اجازه یابد به سطح موثر برسد.
در باره اینکه محصول چقدر خوب در کنترل حشرات دیگر همانند سوسک های قالی عمل می کند اطلاعاتی در دسترس نیست.دسترسی محدود بزرگترین محدودیت استفاده گسترده روغن لاواندین در کلرادو می باشد.

BIDY13
تصویر 13-روغن لاواندین آویزان برای کنترل بید لباس
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید لطفا اینجا را کلیک کنید.