walden-pondموش!؟ بامزه است، اما نه وقتی که مجبوریم خانه مان را با او شریک شویم.
صدای خراشیدن را از اتاق خواب تاریکتان می شنوید.چشمانتان را به یکباره باز می کنید.نفس هایتان سریع و کوتاه می شود.عضلاتتان منقبض شده و آماده فرار می گردید......فقط وقتی متوجه شدید که همه چیز آرام و بی صدا است، آماده می شوید تا برگشته و استراحت نمایید.

MICY
اکنون هر عصب بدن شما در حالت هشیاری بالاست و شما دقیقا در زمانی که یک خیز خز روشن در داخل ترک زیر درب دستشویی می بینید، چراغ را روشن می کنید.شما جیغ وحشتناکی می کشید که بصورت "سلام.شما موش هستید.لطفا بروید" ترجمه می شود.
آیا من در خانه موش دارم؟
مایکل نیدرمایر در قالب لطیفه چنین می گوید:"چیزی که من در طی سال ها فعالیت متوجه شده ام این است که شما وقتی از وجود موش مطلع می شوید که صدای جیغ کاملا مشخص کسانی که موش را دیده اند می شنوید." در این باب، مرد و زن و پیر و جوان صدای یکسان تولید می کنند.
نیدرمایر با برنامه مدیریت جامع آفات پنسیلوانیا کار می کند و به جوامع کمک می کند تا مشکلات خود را مرتفع سازند.او می گوید که اغلب برای او مشاهده موشی که در کف می دود اولین نشانه وجود موش است.
با این حال نشانه های دیگری هم هستند که شما باید از آن ها آگاه باشید؛ به ویژه اگر شما از جاهایی بصورت تصادفی بازدید می کنید، از قبیل اتاقک های زیر شیروانی و گربه روها.
یکی از بارزترین نشانه های وجود موش مدفوع و فضولات موش است.مدفوع موش عمومی خانگی فقط چند میلیمتر درازا دارد، سیاه است و مثل حبه می باشد.فضولات موش زیاد است و آن ها معمولا هر جایی فضله می ریزند.پس دیدن فضله ها معمولا نشانه خوبی از این است که موش ها در سکونتگاه جایگزین شده اند.
اگر هجوم به اندازه کافی طولانی مدت باشد، شما شروع به توجه به بوی مشخص و نامطبوع و حتی نشانه های عجیبی روی دیوارها خواهید نمود.
جف چالا، عامل ترویج در ترویج همکاری های دانشگاه آریزونا می گوید:موش هر جایی که می رود از خود بو و یک اثر چربی بر جای می گذارد.نزدیک لبه تحتانی دیوار و در طول دیوارها، این اثرات چربی شبیه لکه های حاصل از جای دست یک سطح نقاشی شده به نظر می رسد.وقتی موشی در برابر دیوار خودش را می کشد، در پشت سر کثیفی و چربی حاصل از خز بر جای می گذارد.موش ها از فضاهای باز اجتناب می کنند.آن ها معمولا تا جایی که ممکن است نزدیک دیوار حرکت می کنند.این امر باعث می شود که پیش بینی ردپای موش ها آسان گردد.
چرا باید مراقب باشم؟
علاوه بر اینکه موش ها عامل ترس و وحشت ناگهانی هستند، آن ها را نمی توان ضمائم سالم زندگی و محیط زیست انسان به شمار آورد.
نیدر مایر می گوید:"موش ها ملاحظه تندرستی هستند" او اضافه می کند:"آن ها عامل گسترش بیماری و ابتلا به بیماری آسم بوده و لذا ملاحظه جدی تندرستی به حساب می آیند"
آن ها بیماری های منتقله از طریق غذا از قبیل سالمونلا را ایجاد می کنند.از آنجا که موش ها از خوردن غذای انسان و حیوانات خانگی لذت می برند، قابلیت انتقال بیماری به غذاهای ما و سطوح تهیه غذا را دارند.
چالا می گوید:"هانتا ویروس تنها مشکل جدی غرب نیست" و تنها بیماری که این مخلوقات کرک دار منتقل می کنند به حساب نمی آید.سندروم هانتاویروس پولموناری که توسط جوندگانی از قبیل موش منتقل می شود می تواند کاملا کشنده باشد.
چالا می گوید:"پس اگر موش پیدا می کنید سعی نکنید هم خانه اش شوید.به مجرد اینکه مشکل را تشخیص می دهید عمل کنید" به عبارت دیگر، هجوم فقط رشد خواهد کرد و شما بزودی مجبور خواهید بود که به حضور چندین نسل از جوندگان رضایت دهید.وفق نظر چالا، تولید مثل بالقوه آن ها خارج از چارچوب است.با اولین نشانه وجود هر موش در خانه، شما نیاز دارید که موش را بگیرید.
بهترین راههای خلاصی از شر موش
بر خلاف دیگر آفات، هجوم موش چیزی است که شما می توانید در برابر آن از خودتان مراقبت نمایید.نیازی به تماس با یک متخصص نیست.فقط اراده خود را معطوف مکان نموده و به کارتان بچسبید.
خانه را بستر خراب غیر جذاب برای میهمانان کوچک کرده و این موضوع را آغازگر کارتان قرار دهید.
نیدرمایر می گوید:" تمام مسایل در آب، غذا و پناهگاه خلاصه می شود.با مورد توجه قرار دادن و حذف این سه چیز خانه تان چندان جذابیتی برای موش نخواهد داشت"
مشکل این است که موش ها موجوداتی خلاق می باشند.در مورد اب، موش ها می توانند از مزیت نشتی هایی که شما ممکن است ندانید وجود دارند بهره مند شوند; در مورد پناهگاه، آن ها می توانند از هر نوع شلوغی یا سوراخی به عنوان پناهگاه استفاده نمایند.لذا، مهمترین چیزی که می توان به آن چسبید غذا است.
نیدرمایر می گوید:"حذف غذا والاترین راه رفع مشکل موش می باشد"
کار را با حذف خرده ها و تکه های غذا از سطوح و کف ها آغاز نمایید.در هنگام آشپزی، ظروف را بلافاصله تمیز کرده و اجازه ندهید که آن ها تلنبار گردند.غذاها را داخل جاهایی که موش ها نمی توانند دسترسی پیدا کنند، مثل یخچال، یا داخل ظروف شیشه ای و پلاستیکی خیلی سخت، که نمی توانند جویده شوند، بگذارید.چیزی در باره تهیه غذای حیوانات خانگی وجود دارد که نباید فراموشتان شود.فقط همان قدر غذا که حیوان خانگیتان می خورد را در ظرفش بگذارید.وقتی فی فی می تواند در تمام روز از خرده های غذایی تغذیه کند، چرا موش نتواند این کار را انجام دهد؟
اکنون شما خانه تان را برای موش غیر دوست داشتنی کرده اید و وقت آن رسیده که در را ببندید.بی کم و کاست.موش ها می توانند از همان ورودی های شما وارد خانه شوند.پس یک جاروی درب یا مانع برای هر در خروجی درست کنید.
وقتش است که تمام نقاط ورودی و خروجی غیر متعارف را ببندید.اگر تصادفی یک موش می بینید نگاه کنید که کجا می رود و بمانید تا ترک ها و سوراخ ها را مشاهده نمایید.
نیدرمایر می گوید:"اگر می توانید یک مداد کهنه منظم را داخل سوراخ کنید، موش نیز می تواند داخل این سوراخ شود.او توضیح می دهد که بزرگترین قسمت موش کله باریک آن است که معمولا فقط عرض یک مداد را دارد.او می افزاید:"اگر سر آن ها بتواند داخل شود، مشکلی برای ورود باقی بدن پیش نخواهد آمد"
سوراخ هایی که می بینید را ببندید و سوراخ هایی که خودتان به ایجادشان کمک کرده اید را فراموش نکنید.سوراخ های اطراف لوله ها و سیم ها اغلب فراموش می شوند، ولی آن ها در واقع شاهراههایی هستند که ورود موش ها به خانه ها را تسهیل می نمایند.
وقتی این سوراخ ها را پر می کنید، از مواد با کیفیت بالا که تا مدت ها دوام می آورند استفاده نمایید.در انتها، این موضوع به شما کمک می کند که کار کمتری انجام دهید.نیدرمایر استفاده از درزگیر سیلیکونی یا فولاد ضد زنگ یا مش سیم مسی-به سیم ظرفشویی فکر کنید-را برای بستن همه سوراخ ها توصیه می نماید.سیلیکون دوامی بیش از درزگیر لاتکس دارد و بر خلاف کلاف فولادی، مس و فولاد ضد زنگ، زنگ نمی زند.
نیدرمایر می گوید:"شما واقعا این کار را فقط یک بار انجام خواهید داد"
خب!خب!ولی در باره خود موش چه کنم؟
شما خانه تان را تمیز کرده اید، محبوس کرده اید و درزگیری نموده اید.با این حال تعدادی موش در داخل آن هستند.اکنون وقت آن است که خود را از شر موش های دلیر باقیمانده خلاص نمایید.ولی بهترین راه خلاصی از شر موش چیست؟
در آغاز آنطور که می خواهید نمی توانید موش ها را بیرون کنید.موش ها حواس جهت یابی فوق العاده ای دارند و حتی دور کردن آن ها تا فاصله ای از خانه کافی نیست تا شر آن ها را از خانه شما کوتاه نماید.در عمل، آن ها راهشان را به سرعت به خانه شما پیدا می کنند.آن ها حتی می توانند با ایجاد نقب در موانع، مجددا به خانه شما برگردند.متاسفانه، بهترین راه خلاصی از شر موش ها کشتن آن ها می باشد.
موثرترین راه استفاده از تله ای است که با خوراکی های خوشمزه ای مانند کره بادام زمینی، جو دوسر یا میوه خشک طعمه گذاری شده باشد.آن ها را با طعمه ای که مستقیما در مسیرشان قرار می گیرد، در راستای لبه تحتانی دیوارها و دیوارها قرار دهید، زیرا این ها جاهایی است که موش ها ترجیح می دهند تردد نمایند.تله های فنری ساده سیمی و چوبی انواع کلاسیک هستند که دلایلی برای استفاده از آن ها وجود دارد.آن ها سریع کار می کنند، موثر هستند، ارزانند و قابلیت استفاده مجدد را دارند.اگر شک دارید، این اولین اختیار خوب هر خانه ای با مشکل موش می باشد.
جف چالا می گوید:"با دیدن اولین نشانه حضور موش در خانه، وقت آنکه موش را بگیرید فرا می رسد"
تله های فنری پلاستیکی مدرن تر که چیزی شبیه گیره کاغذ هستند نیز موثر می باشند.همانند تله های فنری چوبی، پلاستیکی ها کارگذاری و استفاده آسان دارند.قطعا این اولویت شخصی است که باعث یکی از این دو می شود.
اگر حیوان خانگی دارید، تله ها را در جایی که دست حیوان به او نمی رسد قرار دهید.اگر این کار ممکن نیست، به توصیه چالا، یک جعبه سفت با سوراخی به اندازه موش را در راستای دیوار و روی تله قرار دهید.این کار باعث می شود که ضمن به دام افتادن موش،حیوان خانگی شما مصون و ایمن باقی بماند.
اختیار انسانی و موثر دیگر استفاده از تله جعبه ای الکتریکی است که می تواند درست همانند تله فنری طعمه گذاری شود.ماشین دارای باتری سوراخی دارد که موش می تواند برای گرفتن طعمه داخل آن شود.وقتی موش داخل جعبه می شود، قدم به صفحه ای می گذارد که دارای جریان برق است و بلافاصله موش را می کشد.لذا، یک چراغ کوچک شروع می کند به چشمک زدن تا نشان دهد تله موش را گرفته و باید دوباره در مدار استفاده قرار گیرد.تله های جعبه ای الکتریکی برای خانه های دارای حیوان خانگی خوب هستند، زیرا کاملا محصور شده بوده و سگ و گربه قابلیت دسترسی به آن ها را ندارند.علاوه بر این، شلوغی آن ها کم است و تمیز کردنی آسان دارند.عیب بزرگ تله ها نیازمندیشان با شارژ مرتب باتری است و این تله ها نسبتا گران قیمت تر از تله های فنری می باشند.
آنچه که انجام نمی دهید
تمام روش های کشتار موش عملکردی یک گونه ندارند.اگرچه سم استفاده مکرر دارد، متخصصین توصیه به عدم استفاده از آن دارند.در حالی که سم ها موش ها را می کشند، هر حیوانی که از جسد موش تغذیه می کند هم خواهد مرد.با این کار امکان مسمومیت ناخواسته حیوان خانگی فراهم خواهد آمد.
عیب دیگری هم وجود دارد.اغلب سموم بلافاصله کار نمی کنند و برای این امر دلایلی موجود است:تولید کننده ها نمی خواهند که موش ها در استفاده از طعمه مسموم محتاط شوند.پس آنچه که اغلب اتفاق می افتد این است که موش طعمه را می خورد، به لانه بر می گردد و آنجا می میرد.متاسفانه موش سوراخ های کوچک را دوست دارد و در جاهایی که به سختی قابلیت دسترسی دارند، همچون دیوارها، سکونت و استراحت می کند.
به این گفته ما اعتماد کنید.شما نمی خواهید که بوی موش مرده را ماهها تحمل نمایید، زیرا موش به آرامی در داخل دیوار تجزیه می گردد.پس از طعمه مسموم استفاده نکنید.
اختیار دیگر فروشگاهی استفاده از تله چسبی است، زیرا این تله به بدن موشی که رویش پا می گذارد می چسبد.از لحاظ تئوری این کار باید موش را بی حرکت گرداند.با این حال، گرسنگی تا مرگ و آن هم در حالی که یک تکه مقوا به بدن موش چسبیده است را نمی توان کاری خوب و انسانی به شمار آورد.تعداد کمی از آدم ها دوست دارند موش را با دستانشان بکشند.همه این ها در حالی است که تله واقعا کار کند.
نیدرمایر می گوید:"چسب هر قدر هم چسبنده باشد به قدر کافی چسبنده نیست."موش های مسن تر و قویتر که محتملا زاد و ولد کرده و مشکل موش ایجاد می کنند می توانند با ایجاد یک منظره نفرت انگیز خودشان را از شر تله های چسبی خلاص نمایند.او توضیح می دهد:"آن ها آماده اند، می خواهند و می توانند بازویشان را قطع کنند تا از شر تله راحت شوند.لذا، استفاده از تله های فنری کاری به مراتب انسانی تر می باشد"
تمیز کاری
با بستن راه دسترسی به منابع آب و غذا و پناهگاه و درزگیری ورودی ها و خروجی ها و کشتن موجودات بد اقبال فضول حوزه قلمرو، وقت تمیز کاری فرا می رسد.
اگر از تله استفاده می کنید، با دستکش موش ها را گرفته و اجسادشان را در سطل اشغال بیندازید.با استفاده از دستکش های یکبار مصرف، کیسه پلاستیکی یا حتی دستکش های چرمی سفت بین خود و موش فاصله ایمنی مناسب ایجاد نمایید.به خاطر داشته باشید که موش منبع بیماری است و شما باید احتیاطات لازم را به کار گیرید تا در هنگام دستکاری بدن موش دچار مشکلات حاد یا مزمن نگردید.
در صورت زندگی در جاهای روستایی، شما می توانید بدن های موش را دور بیندازید.در این حال باید مطمئن باشید که فاصله ایمنی رعایت شده و حیوانات خانگی موش ها را دوباره به خانه بر نمی گردانند.در ضمن، آن ها نباید جذابیت اضافی برای زباله گردها داشته و آن ها را ناخواسته راهی خود نمایند.
اگر آلرژی یا آسم دارید، در هنگام تمیز کردن ادرار و فضله موش از ماسک استفاده نمایید.CDC می گوید که ایمن ترین راه تمیز کاری این است که با پوشیدن دستکش، از سفیدکننده رقیق شده استفاده نموده و تنها پس از ضدعفونی اقدام به جاروکشی زایدات باقیمانده از موش نمایید.نکته دیگر این است که شستن لباس یا بستر آلوده به فضله موش همیشه یک ایده خوب بوده است.از اید نبرید که بعد از همه این ها باید دستهایتان را بشویید.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.