walden-pondیک خطر شناسایی شده یک خطر کم است! در اینجا ما نکات مفیدی را به شما می آموزیم که به شما کمک می کند بیدخوردگی لباس ها را متوقف سازید، با بیدها بطور موثری مبارزه کند و از هجوم آینده بید ممانعت به عمل آورد.
الف-چطور می توانید هجوم بید را متوقف نمایید؟
1-سوراخ ها را چک کنید.


بید لباس با چشم غیر مسلح به سختی دیده می شود.فقط اگر شما بطور منظم لباس ها و اسباب و اثاثیه با بخش های بافته شده را چک نمایید، می توانید هجوم بید را بررسی نمایید.نشانه های اولیه هجوم بیدهای لباس سوراخ های کوچک الیاف هستند.شما باید به ویژه چشم به الیافی بدوزید که بیدهای لباس مرجح می دانند به آن ها حمله نمایند.همه این ها الیافی هستند که از موی حیوانات و یا مواد مو مانند از قبیل خز، نمد یا الیاف پشمی، قالی یا مبلمان های دارای رومبلی درست شده اند.اساسا الیاف مصنوعی یا پنبه ای مورد هجوم قرار نمی گیرند.
2-آزمایش الیاف برای پیله های سفید
نشانه دیگر هجوم توسط بیدهای لباس "پیله های سفید" نامیده می شوند.این ها ریسمان های اغلب سفید و به سختی قابل رویت روی الیاف هستند که شبیه تار عنکبوت های خیلی ریز به نظر می رسند.
3-استفاده از تله های فرمونی
اگر شما نه سوراخ هایی در الیاف پیدا کرده اید و نه پیله های سفید را دیده اید، اما می خواهید مطمئن شوید که در معرض بید قرار ندارید از تله های فرمونی استفاده نمایید. این ها تله های چسبناکی هستند که جاذب جنسی منتشر می کنند.این جاذب برای بیدهای نرلباس جذابیت داشته و آن ها را به سطح چسبناک تله می چسباند.مهم: تله های فرمونی هجوم بیدها را تعیین می کنند، اما مخرب نیستند.این به خاطر این است که فقط بیدهای نر و نه ماده ها جذب تله می شوند.ماده های بارور شده قادر به تخم ریزی هستند و علیرغم گرفتاری نرها، ماده های بارور می توانند به رفتارشان ادامه دهند.
به کارگیری یکی دو تا از این روش ها منجر به اثبات هجوم بیدها شده و در نهایت مبارزه با آن ها را در پی خواهد داشت.
4-شستشو یا فریز کردن عمقی منسوجات کوچک
اگر لباس ها یا منسوجات دیگر از قبیل روبالشتی یا اسباب بازی های کوچک مورد هجوم قرار گرفته اند، آن ها را باید در ماشین لباسشویی در داغ ترین درجه ممکن بشویید.در هر حالت در درجه حرارت های بالای 60 درجه سانتیگراد، تخم ها، لاروها و پروانه های بید کشته خواهند شد.منسوجات مورد هجوم که نمی توانند شسته شوند(مثل کشباف های پشمی) باید در فریزر قرار گیرند.درجه حرارت های سرد هم مثل گرما بیدها را می کشد.بنابراین، منسوجات مورد هجوم را در کیسه های پلاستیکی بسته بندی کرده و آن ها را به مدت یک هفته در عمق فریزر قرار دهید.
5-برای منسوجات بزرگ از خشک کننده مو یا سشوار استفاده کنید.
منسوجات بزرگی هستند که نه می توان آن ها را شست و نه می شود آن ها را داخل فریزر قرار داد.از میان این ها می توان به قالی، کاناپه و صندلی راحتی اشاره کرد.در این حالت شما می توانید از سشوار در بالاترین درجه حرارت استفاده کرده و آن را به آرامی روی الیافت در معرض هجوم واقع شده حرکت دهید.هوای داغ کلیه تخم های بید را از بین خواهد برد.
ب-چطور می توانم با هجوم بید مبارزه کنم؟
6-کمدها و کابینت ها را کاملا تمیز نمایید.
اگر لباس ها و دیگر پوشاک های ذخیره شده در کمدها و کابینت ها در معرض بید قرار گرفته اند، آن ها را کاملا تمیز نمایید.توصیه شده است که کار تمیز کاری را با تمیز کننده سرکه ای آغاز کرده و سپس آن را با استفاده از محلول صابونی گرم جلو ببرید.اگر کمد یا کابینت قفسه دارد، آن ها را قبل از تمیز کاری در بیاورید تا فواصل بین دیواره کمد و قفسه هم قابل تمیز کردن باشد.این امر به خاطر این است که بیدهای لباس از آویزان شدن در اطراف لذت می برند.علاوه بر استفاده از تمیزکننده سرکه ای و محلول صابون، شما می توانید از عملکرد سشوار هم استفاده نمایید: با روشن کردن سشوار و تنظیم آن روی داغ ترین درجه حرارت، آن را به آرامی روی گوشه ها، لبه ها و ترک های کمد و کابینت حرکت دهید.درجه حرارت های بالا بیدها را می کشند.
7-اتاق در معرض هجوم را کاملا تمیز کنید.
وقتی اتاق در معرض هجوم را تمیز می کنید، دقت کنید که این کار را کامل انجام دهید.این کار لازم است چون در چند هفته از زندگی، بیدها تا 400 متر پرواز کرده یا می خزند.اگر یک هجوم در اتاقی ویژه کشف شود، توصیه شده است که تمام کمدها و کابینت ها به تمامی تمیز شده و بعد از آن از سشوار استفاده گردد.
8-به کارگیری ردیاب ها برای کنترل و مبارزه با بید
علیرغم تمامی تلاش ها، ممکن است برای بیدهای ویژه یک اتفاق بیفتد و آن این است که لارو و تخم بید در فریزر، گرما یا اسپری زنده مانده و از فرآیند تمیز کنندگی فرار کنند.در این حالت و برای رهایی از شر بید، تنها یک اختیار ایمنی باقی می ماند و آن استفاده از روش بیولوژیکی است:ردیاب.ردیاب ها موجودات کوچک میکروسکپی( معمولا اندازه آن ها فقط 0.4 میلیمتر است) و کاملا بی ضرر برای انسان هستند. با این حال، آن ها در برابر بیدهای لباس مبارزه ای موثرتر دارند زیرا تخم های خود را در داخل تخم های بیدهای لباس گذاشته و در نتیجه آن ها را می کشند.ردیاب ها در اتاق در معرض هجوم تمام تخم ها را بدون استثنا پیدا کرده و بطور قابل اعتمادی جمعیت بید را کاملا حذف می کنند.اتفاق بعدی این است که خود ردیاب ها می میرند زیرا غذایی برای خوردن پیدا نمی کنند.شما می توانید ردیاب ها را در پاکت های کوچک تحویل گرفته و آن ها را در اتاق های در معرض هجوم مورد استفاده قرار دهید.
اگر مایلید که بطور موفقی با بیدهای لباس مبارزه نمایید، احتیاج خواهید داشت که از هجوم بعدی ممانعت به عمل آورید.
9-فقط لباس های تمیز را ذخیره نمایید.
بیدهای لباس از باقیمانده های آلی همانند چربی و پوست یا مویی که تاکنون در لباس های مستعمل جمع شده است تغذیه می کنند.پس لباس های پوشیده شده فقط باید برای مدتی کوتاه در گنجه نگهداری شوند، زیرا این امر مانع از جذب بید لباس می گردد.
10-لباس هایتان را با روزنامه یا پلاستیک محافظت نمایید.
بید لباس نمی تواند روزنامه یا پلاستیک را گاز بگیرد.حتی اگر این کار یک راه حل عملی برای تمامی لباس ها نباشد، توصیه شده است که لباس های خیلی ارزنده یا به ندرت پوشیده شده در کیسه پلاستیکی یا روزنامه پیچیده شده یا با پوشش پلاستیکی همانند آنچه که بوسیله خشکشویی ها مورد استفاده قرار می گیرد پوشانیده شوند.
ج-چطور می توانم از هجوم بید پیشگیری کنم؟
11-با بو بیدها را دور سازید
نفتالین و کاغذ بید که بطور تجاری در دسترس هستند بوی ویژه ای دارند که بیدها را دور نگه می دارد.اگر مایل نیستید که عامل شیمیایی در کمد شما وجود داشته باشد، می توانید از راه علاج های خانگی استفاده نموده و بسته های حاوی سیر، اسطقدوس و پوست پرتقال خشک شده را مورد استفاده قرار دهید.اثر همان است و بیدها دور می شوند.
12-بطور منظم البسه و منسوجات را چک کنید.
لباس ها و دیگر منسوجاتی که مستعد هجوم بید هستند را بطور مرتب چک کنید و همچنین سوراخ ها و پیله های سفید(موارد مندرج در الف-1 و بالای الف-1 را ببینید) را کنترل نمایید.در حالاتی که انتظار هجوم جدید بید را دارید از تله های فرمونی استفاده کنید.(آنچه که در بالای الف-3 تذکر داده شده است را ببینید) به قالی توجهی ویژه نمایید: زیر قالی ها را چک کنید، زیرا اینجا آن جایی است که بیدها دوست دارند لانه درست کنند.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.