walden-pondخطرات واقعی موش ها و جوندگان بر سلامتی انسان
چرا جونده ها برای خانه و سلامتی خطر دارند؟
چالشی برای سالم ماندن در زمستان وجود دارد، زیرا در این فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا شیوع دارند.متاسفانه، چیزی که بیشتر مردم به آن فکر نمی کنند این است که این موقع سال جونده ها روی سلامتی و مایملک آدم ها تاثیر می گذارند.تخمین زده شده است که در هر زمستان 21 میلیون خانه امریکایی در معرض هجوم موش و جوندگان دیگر قرار می گیرند و مشکلات حاصل از آن ها چیزی بیشتر از یک سردرد ساده می باشد.


در طی ماههای سردتر، جونده هایی همانند موش و رات در جستجوی گرما، غذا و پناهگاه بر آمده و از طریق شکاف ها و ترک های کوچک وارد خانه ها می شوند. با این حال، ملاحظه واقعی این آفات گسترش بیماری است و علاوه بر این موضوع آسیب به مایملک را باید مهم در نظر گرفت.
تجمع مدفوع موش ها و جوندگان می تواند باعث گسترش بیماری ها شده، منابع غذایی را آلوده کرده و واکنش های آلرژیک در انسان را ایجاد نماید. وقتی مدفوع و فضله خشک می شود، استنشاق آن خطرناک می گردد. علاوه بر این، فضله جوندگان می تواند بیماری ها و ویروس هایی که در زیر فهرست شده اند را انتشار دهد.
هانتاویریوس
هانتا ویروس یک بیماری بالقوه تهدید کننده سلامتی است که اساسا توسط جوندگان، موش آهوی پا سفید به انسان منتقل می شود.مردم از طریق در معرض قرارگیری یا استنشاق ادرار جونده آلوده، فضله ها یا بزاق آلوده شده و وقتی که مردم نزدیک جایی که فعالیت و زندگی جونده ها بیشتر است به سر می برند احتمال آلودگی زیاد می شود. سال گذشته، از مجاورت با موش آلوده با هانتاویروس آهو که بعد از ماندن در چادرهای پارک ملی یوسمایت اتفاق افتاد، 10 نفر بیمار شده و سه نفر مردند. مطابق با مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، خستگی، تب و درد ماهیچه از نشانه های اولیه بیماری می باشد.
طاعون خیارکی
این بیماری "مرگ سیاه" نام دارد. طاعون فوق العاده واگیردار است و اغلب بیماری مرگ آور معروفی که یک سوم اروپایی ها را در قرون وسطی از بین برده است معرفی می شود. طاعون معمولا توسط گزش کک جونده آلوده گسترش می یابد و می تواند سبب تب، سردرد و برجستگی های لنفی متورم دردناک شود. یک دختر کلرادویی بعد از سفری تفریحی و اردویی در 2012 به بیماری طاعون مبتلا شد.
سالمونلوزیس
سالمونلوزیس یک نوع مسمومیت غذایی است که توسط مدفوع جونده و به ویژه از طریق مصرف غذای آلوده انتشار می یابد. نشانه ها شامل اسهال، تب و درد شکم است. مطابق با وب ام دی سالانه تقریبا 40 هزار مورد سالمونلا در امریکا گزارش می گردد.
تب گزش جونده
تب گزش جونده یک بیماری عفونی بالقوه کشنده است که توسط جوندگان آلوده یا مصرف غذای آلوده توسط جوندگان منتشر می شود. سی دی سی می گوید که نشانه ها معمولا 3 تا 10 روز بعد از مجاورت با منبع عفونی ظاهر شده و شامل تب، استفراغ، سردرد، راش و درد ماهیچه می باشند.
علاوه بر خطرات تندرستی، جوندگان می توانند خطر مهم مایملک باشند، زیرا آن ها تمایل به تخریب عایق سازی گربه روها داشته و می توانند تخته دیواری، مقوا، چوب و حتی سیم الکتریکی را بجوند. در واقع، در هر سال در کشور امریکا بیست و پنج درصد آتش سوزی منازل توسط جوندگان صورت گرفته است.
به علت زاد و ولد سریع جوندگان، آن ها به سرعت از حضوری غیر قابل ملاحظه تا هجومی شدید تغییر شرایط می دهند. لذا، خط اول دفاع صاحبخانه ها در برابر جوندگان پیشگیری است و بعد از آن است که باید به بیرون کردن جونده ها از خانه توجهی جدی معطوف نمود.
برای صاحبخانه ها این نیز مهم است که با نشانه های حضور جونده در خانه آشنایی داشته باشند. شنیدن صدای جست و خیز سقف، مشاهده فضله ها در جاهای دست نخورده و به ویژه دیدن غذاهای خورده شده در آشپزخانه گواهانی بر حضور جونده ها بر خانه هستند. اگر هجوم، مورد انتظار باشد، یک حرفه ای افات می تواند دانش و تجربه خود را برای رفع مشکل در اختیار قرار دهد.
واکنش خوب و جدید جهت مقابله با آفات خانگی
در باره عمومی ترین حشرات خانگی که در آشپزخانه، حمام، نشیمن و جاهای دیگر خانه یافت می شوند بیشتر یاد بگیرید.
خطر حشرات گزنده
حشرات جونده در هر سال بیش از 500 هزار نفر را راهی اورژانس می نمایند. احتیاطات تابستانه را کاملا جدی بگیرید.
آسیب موریانه را آنسوی دیوار جستجو کنید
ما 500 هزار موریانه در خانه رویایی کوچک ساخته شده دیده ایم که نشان می دهد طبیعت مخرب این آفت چیزی که شما هرگز قبلا ندیده اید می باشد.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.