walden-pondکاربرگ عمومی
پارادی کلروبنزن چیست؟
پارادی کلروبنزن به عنوان یک حشره کش تدخینی استفاده می شود تا بید لباس ها را کنترل نماید. این ماده در قوطی های دئودورانت که براس سطل های زباله و توالت ها مورد استفاده قرار می گیرند نیز یافت می شود. پارادی کلرو بنزن ابتدا در سال 1942 برای استفاده در ایالات متحده ثبت گردید، و گاهی تحت نام 1و4 دی کلرو بنزن نامیده می شود.


برخی از محصولات دارای پارادی کلروبنزن کدامند؟

PARA1

نفتالین ها که پارادی کلروبنزن دارند مواد جامدی می باشند که با بدل شدن به گاز کشنده، بیدها را می کشند. در 2010 بیش از 30 محصول دارای این ماده در سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده ثبت گردید.
همیشه از دستورالعمل های برچسب پیروی کرده و گام هایی را برای اجتناب از در معرض قرارگیری بردارید. اگر هر مجاورتی روی دهد، دستورالعمل های کمک های اولیه مندرج در برچسب محصول را به دقت مورد پیروی قرار دهید.
چطور پارادی کلروبنزن کار می کند؟
بخار پارادی کلروبنزین برای حشرات سمی است. در بدن انسان و دیگر حیوانات، پارادی کلروبنزن به شکل دیگر ترکیبات تجزیه می شود که ممکن است برای سلول ها و اندام هایی مثل کبد مضر باشد.
چطور ممکن است در معرض پارا دی کلروبنزن قرار گرفت؟

PARA2
در صورت تنفس آفت کش، خوردن یا آشامیدن اتفاقی محصولات در بر دارنده آن و یا قراردادن آفت کش روی پوست، شما در معرض آفت کش واقع خواهید شد. با دستکاری آفت کش و عدم شستشوی کامل دست ها قبل از بعد از خوردن و آشامیدن، این اتفاق ممکن است برای شما هم بیفتد. بیشترین احتمال این است که مردم در اثر استنشاق بخارات پارادی کلروبنزن در معرض این ماده خطرناک قرار بگیرند. وقتی بوی نفتالین را استشمام می کنید ،در حال استنشاق آفت کش هستید. بچه های کوچک و حیوانات خانگی در معرض خوردن نفتالین هستند، زیرا آن ها شبیه آب نبات یا دیگر خوراکی ها هستند.
کاربرگ های عمومی NPIC برای فراهم کردن آگاهی های علمی برای عموم مردم طراحی شده اند. این سند متمایل است که فرآیند تصمیم گیری آگاهانه را بهبود بخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر باید به کاربرگ های فنی و تخصصی رجوع نمود.
بعضی از نشانه ها و علایم در معرض قرارگیری مختصر پارادی کلروبنزن کدامند؟

PARA3
مردمی که در معرض پارادی کلروبنزن قرار گرفته اند، تهوع، استفراغ، گیجی، خستگی و سردرد را تجربه می کنند. پارادی کلرو بنزن می تواند چشم ها و مجاری بینی را ملتهب نماید. اگر پارادی کلروبنزن برای مدت طولانی با پوست تماس یابد، می تواند سبب احساس سوختگی شود. اگر یک حیوان خانگی، نفتالین دارای پارادی کلروبنزن را بخورد ممکن است دچار استفراغ، رعشه و درد شکمی گردد.پارادی کلروبنزن می تواند در حیوانات خانگی، سبب آسیب های کلیوی و کبدی گردد.
برای پارادی کلروبنزن ورودی به بدن چه اتفاقی می افتد؟
در انسان، پارادی کلروبنزن در خون، چربی و شیر انسان توزیع می شود. این ماده در بدن به برخی ترکیبات شیمیایی دیگر تجزیه شده و از طریق ادرار دفع می گردد. داوطلبین انسانی که پارادی کلروبنزن را استنشاق کرده اند، نیمی از آن را بیرون داده اند. بعد از توقف مجاورت، در عرض یکساعت بیش از 50 درصد مقدار پارادی کلروبنزن خون آن ها افت کرده است.
در حیوانات، پارادی کلروبنزن به سرعت از طریق شش یا دل و روده جذب می شود در حالی که جذب از طریق پوست به آرامی صورت می پذیرد. پارادی کلروبنزن در چربی، کبد و کلیه یافت شده است. مقادیر کمتر آن در پلاسمای خون، شش و ماهیچه یافت گردیده است. بلافاصله بعد از توقف مجاورت، پارادی کلروبنزن از بدن به فوریت حذف می شود. وقتی حیوانات در مدت طولانی در معرض قرار می گیرند، بدن آن ها شروع به تجزیه سریعتر پارادی کلروبنزن کرده و سطوح بافتی سلامتی خود را از دست می دهند.
آیا پارادی کلروبنزن را می توان ماده ای سرطانزا به حساب آورد؟
سازمان بهداشت جهانی بر اساس مطالعات انجام شده روی موش ها، پارادی کلرو بنزن را ماده ای که احتمال ایجاد سرطان در انسان را دارد در نظر گرفته است. راهی که از آن طریق پارادی کلروبنزن در موش ها ایجاد سرطان می کند احتمالا در انسان نیز می تواند مورد استفاده واقع شده و ایجاد سرطان نماید. سازمان حفاظت از محیط زیست امریکا پارادی کلروبنزن را به عنوان ماده ای که برای انسان محتملا سرطانزا است تقسیم بندی نکرده است.
آیا کسی اثرات غیر سرطانزایی حاصل از مجاورت طولانی مدت با پارادی کلروبنزن را بررسی نکرده است؟
موش ها و خرگوش های حامله ای که با دزهای بسیار بالای پارادی کلروبنزن مواجه شده اند در مقایسه با شاهدها شاهد افت وزن بیشتری در خود بوده اند. در مورد رابطه پارادی کلروبنزن و آسم و دیگر بیماری های مزمن شواهدی بدست نیامده اند.
آیا بچه ها از بالغین نسبت به پارادی کلروبنزن حساس تر هستند؟
در حالی که بچه ها نسبت به بالغین در برابر آفت کش ها حساستر هستند، اطلاعات قابل اعتباری در دست نیست که نشان دهنده افزایش حساسیت بچه ها نسبت به پارادی کلروبنزن نسبت به بالغین باشد. بچه های بزرگتر ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند، زیرا آن ها ممکن است نفتالین را به جای آب نبات بگیرند.
با حضور پارادی کلروبنزن چه اتفاقی در محیط زیست می افتد؟

PARA4
با حضور پارادی کلروبنزن، بخار آن در محیط زیست تشکیل می شود. این ماده توسط باکتری ها تجزیه شده و یا در ته نشست های آب شکل می گیرد. پارادی کلروبنزن باند شده با خاک ممکن است توسط گیاهان جذب شود.البته امکان جذب این ماده از هوا توسط گیاهان نیز وجود دارد. پارادی کلروبنزن هوا به آرامی توسط دیگر مواد شیمیایی تجزیه می شود. این ماده در آب باران و برف دیده می شود. پارادی کلروبنزن در آب زیرزمینی نزدیک منبع آلودگی دیده می شود. در هوا، نیمه عمر تقریبا 31 روزه دارد.

PARA5
نفتالین دورکننده مار نیست
آیا پارادی کلرو بنزن روی ماهی ها، پرندگان و زندگی وحشی اثر می گذارد؟
در پژوهش هایی که در آن ها 10 اردک با رژیم غذایی شامل 0.5 درصد پارادی کلروبنزن در مدت 35 روز تغذیه شده بودند، 3 اردک مردند و بقیه به خوبی رشد نکردند. سمیت پارادی کلروبنزن برای ماهی ها وابسته به حساسیت نژادی بوده و از متوسط تا کم تغییر می کند. اطلاعاتی از تاثیرات پارادی کلروبنزن بر روی زنبورها در دسترس نیست.
NPIC یک موافقت نامه بین دانشگاه ایالتی ارگان و سازمان حفاظت محیط زیست امریکا است. مطالب منتشره جایگزین یا ارتقا دهنده محدودیت ها، احتیاطات، دستورالعمل ها یا دیگر آگاهی های مندرج در برچسب دستورالعمل یا دیگر نیازمندی های قانونی نیست و لزوما نقطه نظرات سازمان حفاظت محیط زیست امریکا را منعکس نمی سازد.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.