walden-pondموش از دیوار آجری بالا می رود؟
دیدن موشی که در کف خانه می دود اصلا نشانه خوبی نیست، اما از دیدن موشی که از آجر خانه بالا می رود چه احساسی پیدا می کنید؟ به این موضوع فکر نکنید، چون این فکر، ترساننده است. چطور موش ها به طور دقیق از آجر بالا می روند و چطور این اتفاق می افتد؟ اگر آن ها این قابلیت را دارند، چگونه می شود متوقفشان نمود؟
ما در این متن در باره مسایل زیر صحبت می کنیم:


موش می تواند بالا برود؟
موش می تواند از دیوار بالا برود؟
چطور آن ها بالا می روند؟
چه کنیم؟
موش می تواند بالا برود؟
بله، موش می تواند بالا برود. موش ها حیوانات تیزی هستند و نه فقط می توانند از چیزهای کوچک بالا بروند، بلکه قادرند از موانع بزرگتری همانند میز، تخت خواب و دیوار عبور نمایند. با این حال، در غیر صورتی که شما با هجوم شدید موش مواجه باشید، غیر محتمل است که موشی را در حال پرش روی دیوار یا تخت خواب ملاحظه نمایید.
با کمال تعجب، موش ها پرنده ها(پرش کننده ها) و کوهنوردان خوبی هستند. معلوم شده که موش ها با پرش از فواصل بزرگ عبور می کنند. یک موش خانگی می توانند 60 سانتیمتر پرش کرده و روی اسباب و اثاثیه، فضاهای چشم انداز و دیوارهای زبر بالا برود. لذا، یک چیز دوست داشتنی برای انسان مثل بالا رفتن عشقه یا آلاچیق، برای موش می تواند جایی برای بالا رفتن باشد. موش ها گاهگاهی از سیم ها، لوله ها و شاخه های درختان استفاده می کنند تا راهشان را به سوی خانه شما باز نمایند. آن ها به سرعت مایملک شما را مورد هجوم قرار داده و خسارت ایجاد می کنند. در چنین شرایطی می توانید از ما کمک خواسته و از شر موش رها گردید.
با وجود کوچکی، موش از بلندی نمی ترسد و عاشق این است که جاهای جدید نزدیک لانه را کشف نماید. آن ها به سهولت از هر چیزی بالا می روند تا غذا و مواد لانه سازی پیدا کنند. موقع حمله شکارچی ها، موش ها بطور غریزی روی دیوارها، شاخه ها، سیم ها و ... پریده و فرار می کنند.
آیا موش ها از دیوار بالا می روند؟
موش ها مخلوقات کوچک تیزی هستند و یکی از مهارتهایشان بروز خلاقیت در حین حمله و یورش است. تعجب آور نیست که موشی را در حین پرش از روی سقف، بالا رفتن از دیوار یا پیشخوان ببینید. موش ها خزاین تحسین برانگیزی از قابلیت های فیزیکی هستند که آن ها را قادر می سازد به جاهای غیر قابل توقع دسترسی یافته و یا در داخل جاهای کوچکی که کسی فکرش را هم نمی کند داخل گردند. موش می تواند از دیوار بالا برود؟
خب، جواب سوال بستگی به سطحی دارد که دیوار از آن ساخته شده است. سرپنجه های کوچک موش ها به آن ها اجازه می دهد که خود را به سطوح ناصاف، به ویژه دیوارهای با سطوح خشن، گیر بیندازند. موش ها براحتی از دیوارهای بتنی بالا می روند، چون این دیوارها سطح خشن دارند. در حالی که سوراخ های کوچک ایجاد شده توسط حباب های کوچک هوا به اندازه کافی بزرگ هستند، موش ها می توانند سرپنجه های خود را به آن ها چسبانیده و بالا بروند. سطوح دیگر که موش ها می توانند صعود کنند عبارتند از:
چوب پرداخت شده
سفال
پلاستر
آیا موش می تواند از شیشه بالا برود؟ نه. موش ها نمی توانند از دیوارهای نرم یا سطوح شیشه ای بالا بروند چون جایی برای اینکه سرپنجه هایشان را قلاب کنند ندارند. بعضی خانه ها دیوارهای عریان دارند، ولی موش ها هنوز می توانند فرصت هایی برای دسترسی به جاهای بالاتر به دست بیاورند. وجود یک کدگذاری الکتریکی در راستای دیوار می تواند به موش ها کمک کند تا خود را به آن بچسبانند. موش ها از پنجه هایشان به عنوان گیره و از دم هایشان به منظور عامل حفظ تعادل کمک می گیرند. به دلیل سبک وزنی، موش ها می توانند از سیم های روی دیوارهای لخت بالا رفته و نگران افتادن خود نباشند.
چطور این کار را می کنند؟
در انتهای انگشتان دست و پای موش ناخن ها و پنجه های تیزی وجود دارد. آن ها خوب بلدند که از بیست ناخن تیز خود بهترین استفاده را ببرند. آن ها می توانند از سرپنجه ها و ناخن ها برای صعود به تقریبا هر سطح خشنی استفاده کنند و آجر سطح کاملا خشنی برای اینکار حساب می شود. حتی بتن را برای صعود یک سطح خشن حساب می کنند.
بتن ممکن است سطح صافی به نظر بیاید، ولی در هنگام خشک شدن بتن، حباب های هوای ریزی در آن تشکیل می شود که برای صعود موش ها کافی خواهد بود. آجر اصلا ماده نرمی نیست و بالا رفتن از آن در قیاس با مواد دیگر بسیار آسانتر است. برای جلوگیری از صعود، برخی صاحبخانه ها یک پایه نرم را قبل از آجر قرار می دهند تا جلو بالاروی موش ها را بگیرد.
البته، حتی سطوح نرم را نمی توانید مانع بالاروی موش ها قلمداد نمایید. آن ها می توانند تقریبا 30 سانتیمتر بالا بپرند. آن ها می توانند از سطوح سختی که 30 سانتیمتر بالای سطوح نرم قرار گرفته اند بالا بروند. پس چه باید کرد؟ آیا به خاطر اینکه موش ها می توانند از دیوارهای خارجی آجری خانه شما بالا بروند، باید یک پرچم سفید را به علامت تسلیم بالا ببرید؟
چه کنیم؟
بیرون آجر خانه را دقیقا بررسی کنید. شکاف ها و ترک های بین آجرها را ببینید. گپ ها را با یک ترکیب لعابی سریعا خشک شونده از یک درزگیر سیلیکونی پر کنید. موش ها از دیوارها بالا می روند تا نقطه ورود پیدا کنند. ترک ها و شکاف ها بهترین نقاط ورود آن ها هستند. با پیدا کردن آن ها، موش ها را برای همیشه بیرون از خانه نگه خواهید داشت.
جاهایی که خطوط تاسیسات وارد خانه می شوند را هم پیدا کنید. برای نمونه، گپ ها و شکاف های آجری اطراف لوله های گاز و لوله کشی آب را ببینید. موش ها از طریق ضعف های اینچنینی وارد خانه ها می شوند. درزگیر سیلیکونی را اطراف شکاف ها بگذارید و مانع ورود موش ها شوید.
در نهایت، نیاز به مراقبت از بام و اطراف پنجره ها دارید. شما باید اطراف پنجره های خانه ها را آب بند کنید. اگر موش از طریق آجر به یک پنجره مستعد برسد، شما با هجوم ناخواسته موش مواجه خواهید شد.
همان واقعیت در باره سقف هم هست. اگر شما سقف آسیب دیده یا حتی یک دودکش داشته باشید، به موش مسیر مناسب برای ورود به خانه پیشکش خواهید کرد. تعمیر سقف مانع از ورود موش به منزل می گردد. موشی که از طریق آجر وارد سقف شود می تواند از طریق دودکش وارد خانه گردد.
ورقه های فلزی را در اطراف پایه دودکش بگذارید تا موش نتواند از دیوارها بالا رفته و وارد خانه شما گردد. ورقه های فلزی نرم تر از آن هستند که به موش ها قدرت صعود بدهند. آن ها برای شما یک لایه حفاظتی فراهم کرده و مانع از این می شوند که تحت تاثیر موش ها قرار بگیرید.
اگر موش وارد خانه شد از تله استفاده کرده یا با یک حرفه ای تماس بگیرید. می توانید با شماره 09122039437 تماس حاصل کنید; البته قبل از تماس لطفا از قوانین مشاوره تلفنی مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست اطلاع حاصل نمایید.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای مختصر در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.