walden-pondآیا مارمولک خانگی برای انسان سمی است؟
وقتی من شروع به زندگی در خانه ام کردم و به جایم حرکت کردم، زمان هایی در شب بود که من یک صدای جیر جیر را سه بار بطور متوالی و سریع، دوباره و دوباره، می شنیدم. من معتقد بودم که صدا مال حشره بود و بعد از جستجوهای فراوان دانستم که آن صدا را مارمولک خانگی تولید می کرد.


من همیشه آن ها را به عنوان حیوانات خانگی در نظر گرفته بودم و کمی در باره اینکه آیا آن ها سمی یا مضر بودند و می توانستند غذای مرا آلوده سازند شک داشتم. پس من شروع به جستجو کردم تا بدانم مارمولک های خانگی برای انسان مضر هستند.
نتیجه این شد که مامولک های خانگی سمی نیستند و نمی توانند مستقیما آسیب هایی را متوجه انسان نمایند. هر چند، اگر مارمولک ها در تماس با غذای شما قرار بگیرند، می توانند پاتوژن های مضری که غذای شما را آلوده می کند منتقل نمایند. پس علیرغم غیر سمی بودن مارمولک های خانگی، آن ها هنوز به عنوان آفت شناخته می شوند.

moolak1
مارمولک خانگی، بومی آسیای جنوبی و آسیای جنوب شرقی است. با این حال، به علت مسافرت مردم با کشتی ها و صدور کالاها به جاهای مختلف، امروزه مارمولک های خانگی را تقریبا در همه جای دنیا می توان یافت.
خطرات مرتبط با مارمولک های خانگی عمومی
با وجودی که مارمولک های خانگی نامطبوع هستند و می توانند اغلب مردم را بیزار نمایند، واقعیت زندگی آن ها این است که اغلب مارمولک ها در حضور مردم وحشتزده شده و جهت حفظ ایمنی فرار می کنند. آن ها سمی نیستند و اغلبشان حتی نیش هم نمی زنند. تنها مارمولک های بزرگ می توانند برای دفاع از خود نیش بزنند و با این حال هم، نیش آن ها بسیار ملایم است.
ولی آن ها می توانند با انتقال پاتوژن ها، بیماری ها را منتقل نمایند و لذا نمی توان آن ها را کاملا ایمن محسوب نمود. اگر آن ها در تماس قرار بگیرند، احتمال آلودگی و مسمومیت غیر مستقیم غذا توسط پاتوژن هایی که غیر مستقیم توسط مارمولک ها حمل شده اند افزایش می یابد.
مارمولک های خانگی معمولا به شیر و محصولات شیری جذب می شوند و بنابراین شما باید اطمینام حاصل نمایید که این غذاها درپوش مناسب داشته و با ایمنی ذخیره سازی شده اند. در واقع، علاوه بر محصولات شیری، دیگر آیتم هایی غذایی هم باید درپوش مناسب داشته و با ایمنی ذخیره سازی گردند، به ویژه اگر بچه کوچک در خانه دارید.
راههای بیرون راندن مارمولک خانگی
خوب نیست که آفت در خانه باشد و بنابراین باید راههای بیرون راندن مارمولک خانگی را یاد بگیرید. خود من به مجرد اینکه عادت به دیدن مارمولک ها کردم، سعی کردم راههای بیرون کردنشان را هم یاد بگیرم. من نمی دانستم که آن ها سمی نیستند و می خواستم از شرشان خلاص شوم.
من بعدها فهمیدم که وجود مارمولک اطراف خانه چیز خوبی است. منظور من وجود ارتش مارمولک ها نیست و تعداد کمی مارمولک که بی ضرر هستند می باشد.
چرا اینطور است، در حالی که این موضوع تعجب شما را بر می انگیزد؟
خب.مارمولک ها حشرات کوچک و مگس ها را می خورند. معلوم شده است که مارمولک ها، عنکبوت ها، مگس های خانگی و سوسک ها را می خورند. آن ها کنترل کننده جمعیت حشرات هستند. پس خیلی هم بد نیست که چند تا مارمولک در داخل خانه پرسه بزنند.
با این حال، ممکن است شما در خانه ضد عفونی کننده فاقد حشره یا هر چیز دیگری زندگی کرده و بخواهید از شر مارمولک ها هم خلاص شوید. اگر شما مارمولک ها را به چشم موجوداتی منزجر کننده و ترساننده می بینید، راههایی برای فرار از شر آن ها وجود دارد:

moolak2

آب سرد را روی مارمولک ها اسپری کنید
مارمولک ها موجوداتی که خیلی سریع می دوند هستند. شما ممکن است بخواهید آن ها را بگیرید یا به سوی پنجره ای که راه آن ها را به سوی خارج باز می کند هدایت کنید. به مجرد اینکه نزدیک آن ها می شوید، مارمولک ها زیر مبلمان یا جاهای دیگر خارج از دسترس می روند.
یک راه برای آرام کردن حرکت مارمولک ها اسپری کردن آب سرد روی آن هاست و البته آب یخ ترجیح داده می شود. آب سرد به علت وارد کردن شوک مختصر به سیستم عصبی مارمولک ها، حرکت آن ها را آرام می سازد. شما می توانید با یک تکه کاغذ یا پارچه دور انداختنی مارمولک ها را گرفته و آن ها را به بیرون منزل هدایت نمایید.
هدایت مارمولک به سوی خروجی
اگر یک مارمولک را نزدیک در یا پنجره ببینید، مجبورید سریع باشید و سعی کنید مارمولک را از خانه خارج نمایید. اگر در کنار پنجره یک توری پشه مثل مال من دارید، به آرامی کمی از آن را باز کرده و مارمولک را به سوی منفذ ایجاد شده بکشانید. مارمولک سعی خواهد کرد که به سوی مکان امن بدود و منفذ را می بیند. او به سوی منفذ حرکت کرده و خود را در جایی بیرون خانه و محلی امن خواهد دید.
استفاده از تله مارمولک
امروزه شما می توانید با استفاده از طعمه و تله، مارمولک شکار کنید. مارمولک ها بعد از اینکه بسوی طعمه کشیده می شوند، به دام خواهند افتاد. تله می تواند در گذرگاه مارمولک ها و جایی که آن ها احتمالا در هنگام شب از آن عبور می کنند باشد. به مجرد گرفتن مارمولک ها، آن ها را در جایی بیرون رها نمایید.
خانه تان را از لوث وجود حشرات کوچک و شبگزها رها سازید.
مارمولک ها به حشرات کوچک و عنکبوت های دیوار خانه شما جذب می شوند. اگر بهداشت را رعایت نکنید و آفات خانه شما زیاد باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که مارمولک ها به داخل خانه شما امده و ضیافت خوردن این موجودات کوچک را بگیرند.
خانه تان را مرتبا تمیز نمایید و تارعنکبوت هایی که روی دیوارها یا نزدیک منابع روشنایی تشکیل شده و گذرگاه عنکبوت ها و نگهدارنده مگس ها هستند را پاکسازی کنید.
دیگر راههای دور سازی مارمولک ها
بعضی از مردم تضمین می دهند که با قرار دادن پوسته های تخم مرغ یا حبه های سیر نزدیک گوشه ها و جاهایی که احتمالا مارمولک ها پنهان می شوند، مارمولک ها را دور خواهند کرد. من سعیش را کردم، ولی آن ها برایم کار نکرد. من هنوز مارمولک ها را در خانه ام و حتی نزدیک جاهایی که پوست تخم مرغ گذاشته ام می بینم.
به هر حال، امروزه اگر من مارمولک ببینم سعی می کنم آن را از مقابل چشمانم دور کنم. اگر چه ان ها حشرات را می خورند و از این راه به من کمک می کنند، دیدن آن ها برایم منزجر کننده است.
سوالات مربوطه
چه کنم اگر مارمولک را داخل شیر یا آب آشامیدنی ببینم؟
بدون شک، شما نیاز دارید که آب یا شیر را دور بریزید. هر چند مارمولک غیر سمی است، می تواند با انتقال پاتوژن ها، منتقل کننده بیماری باشد و لذا بهتر است ریسک نکنید. مارمولک تا زمانی که دور از مواد غذایی است، خطر بزرگی برای شما محسوب نمی شود.
آیا مارمولک ها نشانه خوشبختی هستند؟
در بعضی از فرهنگ ها مارمولک ها را خوش یمن می دانند. از آنجا که این موجودات شب رو هستند، مشاهده آن ها خوب دانسته شده و خبر از اتفاقات ندانسته و دیده نشده آینده می دهد.
آیا دم مارمولک سمی است؟
دم مارمولک مثل بقیه بدنش بوده و سمی نیست.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.