walden-pondموش در دیوار- چطور خانه و ساختمان را ضد جونده بسازیم؟
خطر هجوم جونده به خانه شما زیاد و خطرناک است. نه فقط آن ها سیم های برق، آلومینیم، ورقه های عایق بندی، فایبرگلاس، وینیل، پلاستیک و لاستیک را می خورند، بلکه همچنین داخل کوچکترین فضاها خزیده و از انواع سطوح از قبیل بتن، چوب، آجر و فلز بالا می روند. پس خلاصی از شر موش هایی که وارد خانه شده اند کار هرکول است!

اهمیت ساختمان ضد جونده
موش ها و جونده ها نه فقط به خانه ها که به انواع و اقسام سازه ها ضرر می زنند. پس شما می توانید آن ها را براحتی در هتل ها، خرده فروشی ها، مغازه ها، ابزار فروشی ها، ساختمان های کشاورزی و مزارع، غیره بیابید.
به مجردی که موشی را در خانه می بینید، باید منتظر باشید که سیم کشی ها، لوله کشی ها و عایق بندی ها را خراب کرده و آسیب اقتصادی بزرگی بر جای گذارد. اغلب، سیم کشی های الکتریکی آسیب دیده توسط جونده ها می توانند سبب آتش سوزی شده و ضمن ایجاد کاهش ارزش مایملک، مخاطرات ایمنی ایجاد نمایند.
پیشاپیش تندرستی، جونده ها حامل بیماری های مختلفی از قبیل لپتوسپیروزیس، سالمونلوزیس، تیفوس موشی، اسهال خوکی، سل، تب مالت و سارکوپتیک مانگ که احشام و آفات را هم متاثر می سازد هستند.
آیا جونده ها از دیوار بالا می روند؟
وقتی ما جونده ها و موش ها را در هر جایی که هستیم، از قبیل خانه، بالای دیوار، سایبان وینیلی و غیره می بینیم، ممکن است شکست خورده به نظر برسیم. این امر به خاطر این است که نه فقط آن ها فوق العاده فرز هستند، بلکه همچنین توسط سرپنجه های کوچک و ناخن های تیزشان که به آن ها کمک می کند خودشان را روی هر سطحی نگه دارند، فارغ از اینکه سطح چقدر ناهموار باشد، از تلاش هایشان حمایت به عمل می آید.
آن ها می توانند با موفقیت از سطوحی همانند دیوارهای بتنی، پرداخت های چوبی و دیوارهای آجری بالا بروند. با این حال، آن ها نمی توانند از سطوح جلاداری مثل شیشه و دیوارهای رنگ آمیزی شده صاف بالا بروند، زیرا این سطوح جاهایی برای اینکه جونده ها سر پنجه هایشان را به آن ها قلاب کنند ندارند. سطوح صیقلی باعث می شوند که جونده ها رویشان براحتی سر بخورند.
بیایید با هم نگاهی به سطوحی که جونده ها رویشان عمل می کنند بیندازیم.
دیوارها: اگر دیوارها سطوح ناهوار باشند،جونده ها براحتی ازشان بالا می روند. پس جواب سوال "جونده ها از دیوار بالا می روند؟"، یک "بله" جانانه است. البته آن ها نمی توانند از دیوارهای با سطح صاف بالا بروند.
آیا موش ها می توانند از دیوارهای گچی بالا بروند؟ این سوال باید شما را اذیت کند، زیرا پاسخ آن مثبت خواهد بود. آن ها کار را به اینگونه انجام می دهند: دیوارهای گچی بسته های کوچک هوایی دارند که برای چفت شدن موش ها روی آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. این امر صعود موش ها در روی دیوارهای گچی را آسان می سازد.
فقط این نیست! موش ها می توانند از دیوارهای آجری هم بالا بروند. سطوح ناصاف دیوارهای آجری برای جونده هایی که فقط نیاز به چفت و بست کردن سرپنجه هایشان در مسیری که می خواهند از آن بالا بروند دارند، شرایط مناسبی را فراهم می نماید.
آیا شما گفتید که موش ها می توانند از دیوارهای صاف بالا بروند؟ خب، واقعیت این است که این دیوارها مشکلاتی را برای موش ها ایجاد می کنند، زیرا سطوح صاف دیوار عبور و مرور را مشکل می سازد. این امر به خاطر این است که سطوح صاف فاقد سطحی هستند که موش ها سرپنجه هایشان را به آن قلاب نمایند. این امر بالاروی و صعود موش ها را سخت می سازد.
اگر سطح سایبان های وینیل ناصاف باشد، موش ها می توانند از چنین سایبان هایی بالا بروند. با این حال، اغلب این سایبان ها جلای صافی دارند که بالارفتن از آن ها را دشوار می سازد. هر چند، به همان دلیل بیان شده در باره سطوح صاف، بالا رفتن از سطوح فلزی هم کار آسانی نیست.
در 99 درصد مواقع، موش ها براحتی از راه پله ها بالا می روند، زیرا به جهت اصطکاک، سطح خوب قالی یا چوب وجود دارد. با چسبیدن به چیزی مثل یکی از این ها، موش ها می توانند به قسمت های بالای ساختمان راه پیدا کنند.
قبل از ساخت ساختمان ضد جونده باید به چه چیزی توجه کنیم؟
قبل از اینکه واقعا نسبت به ساخت یک ساختمان ضد جونده اقدام کنید، معمار شما و تیمش باید تاریخچه جوندگان مکان سخت را در ذهن مرور کنند. این مشکل باید در مرحله پیش ساخت مرتفع شود. تیم باید این نکات را در ملاحظه آورد:
پیمانکاران باید مکان را تمیز و بهداشتی نگه دارند. اگر جونده ها پیدا شوند، مکان باید با استفاده از مواد سطوح خارجی که در تماس با زمین، فنس ها و دیگر جاهای مرکز تجمع جوندگان قرار می گیرند تمیز شود.
برای جلوگیری از بالارفتن جونده ها از دیوارهای خارجی، یک باند تزیینی با سطح صاف به اندازه 14 تا 18 اینچ پهنا می تواند در اطراف محیط ساختمان قرار گیرد.
دیوارهای دوبل نزدیک کف یا فونداسیون را با استفاده از توری سیمی، ورقه فلزی گالوانیزه، بتن یا هر روش دیگری حفاظت کنید. منافذ بین دیوارپوش و فونداسیون را با درزگیر گالوانیزه درجه 24 ببندید.
برای ممانعت از رشد جمعیت جوندگان، فضاهای دسترسی سرویس دایمی جونده را در اطراف خروجی های ساختمان کارگذاری نمایید. آغاز به ساخت این فضاها که می توانند به شکل جا ظرفی ساخته شوند، می تواند در سطح زمین بوده و باید در داخل فونداسیون یا دیوارها جاسازی و نزدیک مناطق زباله باشند.
هر کدام از چنین ایستگاههایی باید دارای یک تله موش اتوماتیک باشد که قادر به گرفتن تعداد زیادی موش یا جونده است. آن باید دارای ایستگاه طعمه با طعمه های سمی هم باشد. درب ایستگاه باید دارای قفل های مقاوم در برابر تپاننده، پیچ و مهره بوده و دو منفذ در سطح زمین داشته باشد تا جونده ها و موش ها از طریق آن ها وارد گردند.
این روش های ساخت خانه باید توسط سازندگان حرفه ای مورد عمل قرار گیرند.
چطور خانه ضد جونده داشته باشید؟
اگر در معرض هجوم مقدار زیاد جوندگان هستید، راه خروج این است که با ساخت محیط ضد جونده، آسیب را کاهش دهید. خانه شما باید توسط به حساب آوردن پیشگیری از ورود جوندگان طراحی شود. جدا از آن، حس بهتر و ارزانی در هنگامی وجود خواهد داشت که در عوض دیگر تلاش های ویژه ممانعت از ورود جوندگان، خانه بصورت ضد جونده ساخته شود.
جلوگیری از ورود جونده چیست؟
روش هایی که شما برای خلاصی از شر جوندگان در خانه بطور دایمی استفاده می کنید، به پیشگیری از ورود جوندگان ارجاع داده می شود. برخی از گام های مقدماتی که می توانند مورد استفاده شما قرار گیرند عبارتند از:
تمام نقاط محتمل ورودی به خانه را مسدود نمایید. حتی کوچکترین سوراخ به قدر کافی بزرگ است تا موش ها بتوانند خود را از طریق وول خوردن داخل نمایند. خروجی های خانه از قبیل اتاق زیر شیروانی و زیر زمین را برای هر گپ دیوار و پنجره ها چک کنید. احتمالا، لوله های تاسیسات که وارد خانه می شوند و اطراف درها و پنجره ها سوراخ های کوچکی دارند. به مجرد از بین بردن همه این ها دیگر در معرض هجوم موش قرار نخواهید داشت.
اطمینان داشته باشید که غذای قفسه های آشپزخانه شما در ظروف پلاستیکی دارای درب محکم نگهداری شده اند. غذای بالای پیشخوان را بدون حفاظ رها نسازید. فضله موش به معنای غذای خورده شده است. پس مراقب باشید که چیزی را در خارج، رها نسازید.
سرانجام، احتمالات لانه سازی جوندگان را از بین ببرید. درست است که چون جونده ها داخل دیوار می شوند، این کار امکان پذیر نیست، اما دست کم این کار را می توان در فضاهای ذخیره سازی مورد استفاده قرار داد. بی نظمی های غیر ضروری را از بین ببرید، چون موش ها می توانند در اینجور جاها لانه سازی نمایند.
روش های خوب و بهداشتی بهسازی باید توسط ساکنین یک خانه مورد عمل قرار گیرند. برای نمونه، تمام توده های آشغال باید بلافاصله حذف شوند، توده های چوب باید از فضاهای چشم انداز خارج گردند و سطل های آشغال باید دارای درب محکم فیت باشند.
روش های پیشگیری جونده ها که می توانند مورد استفاده قرار گیرند:
شما امکان این را دارید که از گستره ای از محصولات پیشگیری کننده از جونده و روش ها استفاده کنید و جونده ها را بیرون خانه نگه دارید، ولی اطمینان داشته باشید که قطعه نهایی همیشه صاف است. آن ها از ورود جونده ها به خانه شما ممانعت به عمل می آورند، زیرا آن ها می توانند در مانور جنگی مسیر صاف شرکت کنند.
معمولا، با کمک سبیل ها، جونده ها می توانند حس کنند که براحتی می توانند خود را در داخل سوراخ فرو نمایند. از این نقطه به بعد، آن ها مواد شکاف را می جوند(مثل چوب یا فولاد) و آن را به اندازه کافی بزرگ می کنند تا برای داخل شدن سر جونده به اندازه مناسب باشد. اگر جونده ای نیم اینچ فضا لازم داشته باشد تا سرش را داخل سوراخ نماید، پس بقیه بدنش نیز داخل سوراخ خواهد رفت. حداقل فضای مورد نیاز موش ها یک چهارم اینچ است تا از آن طریق خود را داخل نمایند.
خروجی های ساختمان
چیزهایی هستند که شما می توانید با کمک آن ها خانه ای بی موش پیدا کنید. این روش ها را برای خروجی های ساختمانتان مد نظر قرار دهید:
مش مسی: از مش مسی در اطراف خطوط لوله و تاسیسات استفاده نمایید. آن ها را داخل منافذ سیم کشی و لوله ها همانند اطراف شیرهای بیرونی، گاز مترها، کابل های تلفن یا تلویزیون و سیم ها و ... فرو کنید.
تلمبه فومی: فوم سیاه خروجی از تلمبه یک فوم عمل آورنده رطوبت، پلی اورتان و مقاوم در برابر اشعه فرابنفش است. این ماده در داخل ترک ها و شکاف ها پخش شده و در درزگیری هر نقطه ورودی جونده فوق العاده است.
اتصالات: اتصالات جاهایی که لوله ها و کابل ها وارد می شوند نیاز به توجه ویژه دارد تا مانع از ورود جوندگان گردد.
طراحی زمین لرزه: استفاده از اتصالات ایمنی زمین لرزه می تواند گذرگاهی از زیر زمین تا بالای خانه شما فراهم آورد. برای اجتناب از این واقعه، شما می توانید از توری سیمی یک چهارم اینچی جوشی در اتصالات بین کف ها استفاده نمایید.
سایبان ها: اگر ترک ها یا سوراخ های ریزی در سایبان باشند، آن ها می توانند با استفاده از درزگیرهای نقاشی پر شوند. هر چند، اگر گپ ها بزرگتر باشند، فوم یا مش سیمی قبل از استفاده از درزگیر می توانند مورد استفاده واقع شوند. سوراخ ها و شکاف ها می توانند با استفاده از ورقه های فلزی قلمی گالوانیزه که با یک پوشش رنگی تکمیل می گردد با موفقیت پوشیده شوند.
قالب در وپنجره: معمولا، سوراخ های کوچک نزدیک قالب های در و پنجره می توانند با درزگیر نقاشی بسته شوند یا با خشک شدن درزگیر نقاشی شوند. اگر فاصله بین در و کف از یک چهارم اینچ تجاوز نکند، آستانه فلزی، صفحات لگد کوب فلزی، جاروب های درب خوب فیت شونده در درب های خروجی، اختیار به حساب می آیند.
اطمینان داشته باشید که پنجره های شما کاملا بسته می شوند و آشغالگیر فلزی آن ها کاملا درجا است. تمام ترک ها یا گپ های اطراف قالب های در و پنجره را با درزگیر بپوشانید یا نما را تعمیر نمایید.
خطوط تاسیسات: ترکیبات درزگیری می توانند در هر گپ و سوراخ نزدیک لوله کشی، خطوط برق و لوله های زهکشی، تهویه مطبوع هوا، داکت هایشان و خطوط گاز اعمال شوند. دو تا از اختیارات بیشتری که شما می توانید با موفقیت استفاده کنید، ورقه های فلزی و سیم توری هستند.
تهویه و دودکش: جایی که محتمل و ایمن است، انتهای باز دودکش، لوله کشی، تهویه های هوا، تهویه های حرارتی و دیگر لوله ها را با استفاده از توری سیمی یک چهارم اینچی، سیمی دار نمایید. از تهویه ها با انتهای باله ای(مگس پرانی) استفاده نکنید، زیرا آن ها به اندازه تهویه های خشک کننده های لباس دارای انتهای پایانی که هوا را بطور عمودی خارج می کنند و کلا موثرترند، موثر نیستند. اگر دودکش شومینه دارید، حفاظ دودکش ضد جونده نصب کنید.
فونداسیون ها و اطراف خانه متحرک: از لعاب یا سیمان برای پوشاندن ترک های فونداسیون سنگی یا سیمانی استفاده نمایید. اگر نقب های جوندگان را در زیر فونداسیون یا محوطه خانه متحرک پیدا کردید، حیوانات باید حذف شوند.پس، فونداسیون درست اطراف خانه شما باید با یک توری سیمی ال شکل، درجه 16 تا 19، عرض 14 اینچ و یک چهارم اینچ حفاظت گردد.
معمولا، جوندگان شروع به حفاری زیر دیوار می کنند; جایی که دیوار و زمین یکدیگر را ملاقات می کنند. با جاسازی بخش افقی تور سیمی ال شکل به دور از دیوار، این جونده ها نمی توانند راه خود را بسوی خانه پیدا کنند.
اتاق زیر شیروانی و تهویه فضای گربه رو: در این حوزه ها، درب های محکم بسته شونده یا محفظه های خریداری شده دارای درب توری و تهویه های خودبخود بسته شونده روی اتاقک زیر شیروانی و منافذ فضاهای گربه رو باید کارگذاری گردند.
به دیگر گونه، آن ها می توانند با توری سیمی یک چهارم اینچی یا سیم های بافته شده از فولاد، توری دار گردند.
کام و زبانه یدک کش: اگر منافذ بی نظم در کام و زبانه یدک کش وجود دارد، بهترین کار این است که آن ها را با سیم توری فولادی با مش یک چهارم اینچ بپوشانید. شما ممکن است نیاز داشته باشید که آن ها را با ترکیب اپوکسی یا سیمان بپوشانید.
رستنی ها: غیر معمول نیست که جونده ها از درختان و سرشاخه ها بالا رفته و خود را از طریق بام به داخل خانه شما برسانند. برای اجتناب از این امر، رستنی ها را به گونه ای هرس کنید که راههای دسترسی اینگونه از میان برود.
جاهای جمع آوری آشغال و زباله: اگر آشغالدانی شما درب محکم و بخوبی فیت شونده ندارد، بلافاصله تعمیرش نمایید. سوراخ های زهکشی بزرگ را با سیم توری یک چهارم اینچی، توری دار نمایید. اگر سطل اَشغال شما، از انواع معمول لاله ای است، یک دیسک فلزی در داخل آن قرار دهید تا از طریق این قسمت، جونده ها وارد نشوند.
ماشین ها و ماشین آلات: حتما، جونده ها راهی پیدا می کنند که از طریق آن خود را وارد ماشین هایی که در بیرون پارک شده اند نمایند. شما می توانید با پارک اتومبیل در فضای بسته ای مثل گاراژ مانع از ورود جوندگان به داخل آن گردید.
ورودی های ساختمان
تمام سوراخ ها و ترک های سقف و کف را بگیرید; ورودی های قفسه ها و نزدیک وان حمام و دودکش
تمام گپ های آبگذرها، مدار شکن ها، سیم های برق و ... باید پوشیده شوند.
لوله های آب، تهویه های دودکش، داکت های تهویه مطبوع هوا و ... که به سقف، دیوار و کف نفوذ می کنند را تعمیر کنید. تعمیرات را با درزگیری، گچ کاری و نقاشی تکمیل نمایید.
از دریچه های فولادی به عنوان توری های ضد جونده برای زهکش های کف رختشویخانه ها، دستشویی نگهبانی و اتاق غذاخوری استفاده نمایید. اطمینان داشته باشید که این منافذ قطری بیش از یک چهارم اینچ ندارند.
درب های خروجی را با فنر به گونه ای جفت نمایید که گپ بین قالب درب و درب به یک چهارم اینچ یا کمتر کاهش یابد.
جاروهای درب خوب جفت شونده باید برای درب های داخلی مورد استفاده قرار گرفته و جوندگان را دور نگه دارند. برای دور کردن جونده ها، شما همچنین می توانید دور کننده های با بوی قوی را به جاروهای درب وینیلی یا لاستیکی اضافه کنید تا جونده ها را دور نگه دارند.
مواد ضد جونده که مورد استفاده قرار می گیرند
ممانعت کننده ها وقتی می توانند عملکرد خوبی داشته باشند که مواد ساختمانی مورد استفاده برای دندان های تیز جونده ها، که نفوذ کنند، به اندازه کافی قوی باشند. مواد ضد جونده عبارتند از:
توری سیمی: این مورد منافذ تهویه اتاق زیر شیروانی، سقف و فضای گربه رو را درزگیری می کند; به شرطی که توری سیمی یا فلزی دارای قطر یک چهارم اینچ باشد.
جلای فلزی: با جلای فلزی، شما می توانید منافذ اطراف لوله های زهکشی و آبروها را درزگیری نمایید.
ورقه فلزی: برای ممانعت از ورود جوندگان به منزل، بهترین کار استفاده از ورقه فلزی گالوانیزه درجه 24 یا بالاتر است.
ورقه فلزی "تایرن": جدا از ورقه فلزی بالا، یک ورقه فلزی به وزن 18 کیلوگرم، با پوشش قلع می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این ماده نرم است و قابلیت خم شدن دارد. این ماده با یک پوشش رزینی که قابل رنگ آمیزی است همراه است.
صفحه لگدکوب: با کارگذاری یک ورقه لگد کوب با پهنای یک فوت، فلز درجه 24 فولاد گالوانیزه یا برنج، کف درب هایتان را از جوندگی جوندگان و موش ها محفوظ بدارید.
حفاظ های دیسک فلزی: از حفاظ های دیسک فلزی با شعاع 18 اینچ در فاصله ای دور از ساختمان استفاده کنید تا حیوانات از آنجا به بام خانه نپریده و وارد خانه تان نشوند. این رویه تمام مسیرهای افقی که به خانه شما منتهی می شوند را مورد محافظت قرار خواهد داد.
عایق سازی ضد جونده خانه شما
اگر مشتاقید که عایق سازی ضد جونده برای خانه تان داشته باشید، در شروع نیاز دارید که جلو ورود جونده ها به خانه را بگیرید. برای این منظور، می توانید از رویه های زیر استفاده نمایید:
تمام منافذ خانه مشتمل بر سقف و لبه بام که موش ها و جوندگان می توانند از طریق آن ها وارد خانه شوند را چک نمایید.
آن ها را با استفاده از مواد درزگیری مناسب، درزگیری نمایید. شما همچنین می توانید از مش سیمی ضد جونده برای دهانه چنین منافذی استفاده نموده و آن را با بتن سریعا خشک شونده ای که بخوبی محکم می شود پوشش دهید. شما همچنین می توانید از مش مسی شبیه توپ، عایق فومی گسترده، توری پنجره گالوانیزه استفاده نمایید.
وقتی حیوان خانگیتان غذا نمی خورد، ظرف غذای او را بیرون یا روی کف نگذارید. غذا را رو و اطراف پیشخوان آشپزخانه تان رها نسازید.
البسه و کاغذ را داخل ظروف بخوبی چفت شونده ذخیره سازی نمایید تا جونده ها نتوانند داخلشان شده یا در آن ها لانه سازی نمایند.
باغتان را به گونه ای نگهداری نمایید که درختان و سرشاخه های آن ها و بوته ها از فونداسیون خانه دور باشند. آن ها را مکررا هرس کرده و نگذارید به طرف خانه خم شده و تشکیل مسیر ورودی جونده ها به خانه را بدهند.
اگر خانه شما در مسیری ساخته شده است که خلاصی از شر جوندگان بطور کامل امکان پذیر نیست، می توانید پوششی با ناخن های روی آن را کارگذاری نمایید. اطمینان داشته باشید که طرف فلپ این پوشش با بیرون مواجه است، بطوری که جونده هایی که تا به حال در خانه بوده اند می توانند از منزل خارج شوند، اما بیرونی ها قادر به ورود به منزل نیستند.
ملاحظات پایانی
جدا از رویه های مشروح در بالا که از ورود ب ها به منزل ممانعت می نمایند، بهسازی های منظم و رعایت مسایل بهداشتی باید پیگیری شود. بررسی ها و بازرسی های مکرر شما، شما را از مسایل بهسازی آگاه کرده و باعث می شود با به روز نگهداری شرایط خوب بهسازی مایملک خود، در طول زمان گام های مناسبی بردارید.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.