چاپ
بازدید: 573

چطور از شر جونده های خانه خلاص شویم؟!
بهترین راه استفاده از تله های جونده و طعمه های جونده
جونده ها می توانند مشکلی خانگی باشند. متاسفانه، شما ممکن است تا زمان هجوم شدید و بزرگتر شدن مشکل، آن ها را نبینید. جونده ها می توانند سبب آسیب بزرگ، انتقال بیماری و آلودگی غذا شوند. خوشبختانه، راههای موثری برای کشتن جوندگان وجود دارد که دو تا از بهترینشان استفاده از تله( شامل تله های باز و بسته جونده) و بهره گیری از طعمه می باشد.

mooshtaleha
چطور جونده ها را پیدا کنیم؟
اولین گام خلاصی از شر جوندگان این است که آن ها را پیدا نماییم و بدانیم کجا زندگی می کنند. به خاطر اینکه آن ها "شب رو" هستند(بیشتر فعالیت های خود را شب ها انجام می دهند)، جونده ها را نمی توان در طی روز بصورت آشکار ملاحظه نمود. با این حال، دیدن نشانه های آن ها کار سختی نیست.
نشانه های حضور جونده ها عبارت است از:
جونده های زنده یا مرده
فضله ها، به ویژه اطراف غذای انسان یا حیوان خانگی یا در یا اطراف زباله دان ها
صداهایی در تاریکی، همانند صدای خراشیدنی که از اتاق زیر شیروانی می آید
آشیانه ها یا مواد لانه سازی توده شده در جاهای پنهانی
شواهد جویدگی سیم ها یا چوب های ساختمانی
نقب های اطراف حیاط یا زیر خانه یا بیرون ساختمان
میوه های جویده شده درختان
نشانه های سیاه در طول دیوارها یا موهای جونده ها در طول مسیرها، در لانه ها یا نزدیک غذا
تله های جونده
تله ها می توانند راههای ساده و ارزان خلاصی از شر جوندگان باشند. تله ها، اگر بی طعمه باشند، نسبتا ارزانند و می توانند مدت ها در محل رها شوند. با این حال، تمام تله ها(خواه طعمه دار و خواه بی طعمه باشند) باید منظما بررسی شوند، زیرا جونده های مرده یا در حال مرگ یا طعمه غذا می توانند حشرات ثانویه را جذب کرده و سبب هجوم گردند. تله ها باید در جاهایی که نشانه های جوندگان دیده شده و در خارج از مسیر، جاهای پنهانی، به ویژه در اتاق زیر شیروانی، زیر زمین ها و نزدیک منابع غذایی کارگذاری شوند. همیشه دقت کنید که تله ها را در جاهایی که از شر دستکاری بچه ها و حیوانات خانگی مصون باشند، کارگذاری نمایید.
تله های فنری: تله های چوبی یا پلاستیکی به اندازه جونده می توانند از موثرترین رویه های شکار و کشتن جونده ها بوده و از ارزانترین ها باشند. وقتی از تله فنری برای شکار جونده استفاده می شود، اطمینان داشته باشید که از تله بزرگتر برچسب زنی شده برای جونده استفاده می کنید. تله های کوچک موشی، احتمالا جونده ها را نگه نداشته و نمی کشند و در عوض می توانند بصورت غیر انسانی به جونده آسیب برسانند.
تله های زنده گیر: تله های زنده گیر بر مبنای تمایل طبیعی جوندگان به کنجکاوی ساخته شده و در داخل سوراخ ها کارگذاری می شوند. آن ها اغلب از طریق مکانیزم در هم گیر کردن که ضامنش با دست فعال می شود عمل می کنند. وقتی جونده داخل سوراخ می شود، مکانیزم، فنر واقع در طرف دیگر تله را فعال کرده و جونده گیر می افتد. این تله ها باید مرتب بررسی شده و خالی گردند. به علاوه، به مجرد دستگیری، جونده ها باید بصورت انسانی کشته شده یا در جایی که دیگر نمی توانند وارد منزل شده و به دیگران آسیب برسانند رها گردند.
مقوای چسبی: مقواهای چسبی معمولا خیلی مناسب کنترل جونده نیستند، زیرا این جونده های بزرگتر گاهی خودشان را کشیده و از شر چسب رها می کنند یا اگر فقط توسط یک یا دو پا گیر بیفتند، می توانند بسادگی مقوای چسبیده به بدنشان را بکشند.
طعمه های جونده
بعضی طعمه ها در تله ها استفاده می شوند و برخی دیگر به عنوان سموم جونده کش مورد استفاده دارند. این ها انواع معمولی زیر را دارند:
تله های طعمه دار: غذای خشک حیوان خانگی می تواند طعمه خیلی جذاب جونده ها باشد. پس می توان از آجیل، میوه های خشک شده و گوشت خشک شده همانند بیکن برای این منظور استفاده کرد. این ها می توانند با نخ، سیم یا حتی چسب به تله بچسبند. برای جونده ها، طعمه های نرم، همانند کره بادام زمینی یا پنیر همیشه انتخاب های موثری نیستند، زیرا جونده بعضی وقت ها می تواند طعمه را جدا کند و در عین حال باعث رها شدن فنر و کارکردن آن نشود.
جونده کش ها: جونده کش ها، آفت کش های سمی هستند که برای کشتن جونده ها و موش ها مورد استفاده قرار می گیرند. اگر تعداد جونده ها خیلی بالا باشد، ممکن است بهترین کار تماس با حرفه ای های کنترل آفات باشد، زیرا آن ها علاوه بر دسترسی به جونده کش های عمده، دانش استفاده از آن ها را نیز دارا هستند. به عبارت دیگر، به صاحبخانه ها توصیه شده که از تله ها برای کنترل و حذف جوندگان استفاده نمایند. وقتی هر آفت کش یا جونده کشی مورد استفاده قرار می گیرد، تمام دستورالعمل های برچسب باید به دقت مطالعه شده و مورد پیروی قرار گیرند. برخی از طعمه های جونده کشی می توانند از مغازه های خانگی خریداری شوند، ولی امروزه مقررات جدید سازمان حفاظت از محیط زیست این ها را به ایستگاه های طعمه دفع شدنی و آماده برای استفاده محدود نموده است. این امر می تواند به بچه ها و حیوانات خانگی کمک کند که از تماس غیر عمدی با این طعمه های سمی یا خوردن آن ها مصون و ایمن بمانند.
ایستگاههای طعمه: ایستگاههای طعمه تجهیزات بسته ای هستند که طعمه های جونده کش در ان ها قرار می گیرند. ایستگاه تله جونده ندارد، در عوض، وقتی بخوبی مورد استفاده قرار گرفته و در جا قفل شود، جونده می تواند وارد ایستگاه شود تا طعمه را بخورد. در همین حال، طعمه در برابر تماس حادثه ای یا بلع توسط بچه ها یا حیوانات غیر هدف محافظت شده است.
جایگذاری طعمه و تله
مهمترین جنبه هر کوشش کنترلی، قرار دادن تله یا طعمه است. دو تا از عمومی ترین جونده های ایالات متحده، جونده سقف و جونده نروژی هستند. به سبب اینکه آن ها ویژگی های متفاوت دارند، تله های هر یک باید جداگانه کارگذاری شوند:
جونده سقف: همانطور که از نامش پیداست، این جونده بیشتر احتمال دارد که در نواحی بلند خانه پیدا شود. بنابراین، تله ها باید در اتاق زیر شیروانی دور از زمین کار گذاری شده و در تیربام های گاراژ، قفسه ها و طاقچه ها قرار گیرند.
جونده نروژی: این جونده کوهنورد خوبی نیست. پس تله ها باید در جاهای پنهانی، در طول دیوارها، در گوشه های تاریک و ... قرار داده شوند.
توجه
مهم است که همه تله ها در جاهایی قرار گیرند که توسط بچه ها و حیوانات خانگی مورد دستکاری قرار نمی گیرد. آن ها باید در برابر تماس های اتفاقی هم حفاظت گردند.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.