walden-pondچطور به جلوگیری و کنترل گسترش شپش سر کمک کنیم؟
شپش سر عموما از طریق تماس مستقیم سر به سر(مو به مو) منتقل می شود. هرچند، تقسیم لباس ها یا متعلقات دارای شپش خزنده یا تخم های چسبیده به پوسته مو نیز به میزان کمتر در گسترش شپش نقش دارد. خطر شیوع آلودگی از طریق شپش افتاده روی قالی یا مبلمان و اسباب اثاثیه خیلی پایین است. شپش پایین افتاده از انسان که نمی تواند تغذیه کند، در کمتر از یکی دو روز از بین خواهد رفت; اگر تخم ها همان درجه حرارت نزدیک پوست سر را پیدا نکنند، نمی توانند باز شوند و معمولا در یک هفته می میرند.

headlice
برای پیشگیری و کنترل گسترش شپش سر از گام های زیر پیروی نمایید:
1- از تماس سر به سر(مو به مو) پیشگیری کنید.
درست است که بچه ها، بچه هستند، اما به آن ها بگویید که در هنگام بازی با دیگر بچه ها که در فعالیت های مدرسه ای، زمین بازی یا حین ورزش پیش می آید، از تماس سر به سر خودداری نمایند. شپش های سر نمی توانند پرواز کنند، ورجه وورجه نمایند یا بپرند. پس الودگی فقط از طریق تماس مستقیم اتفاق می افتد.
2- تا 48 ساعت بعد از معالجه و عدم مشاهده شپش زنده، در منزل کسی نخوابید.
اگر شیوع شپش سر در مدرسه بچه ها وجود دارد، تا مدتی دور میهمانی های همراه با خواب شبانه را قلم بگیرید، زیرا شپش های سر می توانند در رختخواب ها ، بالش ها و قالی هایی که اخیرا بوسیله کسی با شپش سر مورد استفاده قرار گرفته اند، زنده بمانند.
3- آنچه مربوط به سر است را تقسیم نکنید
به بچه ها بگویید که شانه ها، برس ها، کلاه ها، روسری ها، دستمال های گلدار، باندهای سر، روبان ها، گیره ها یا حوله ها و اساسا هرچیز مربوط به سر بچه، استفاده مشترک نکنند.
شانه ها و برس های مورد استفاده توسط شخص آلوده را با غوطه ور ساختن در آب داغ( حداقل 130 درجه فارنهایت) برای 5 تا 10 دقیقه، ضد عفونی نمایید.
4- موقع ورود شپش به خانه، عاقلانه فکر کنید.
تمیزسازی فوق العاده محیط خانه گسترش شپش را کم نمی کند. با این حال، شستشوی روبالشی ها ممکن است مفید باشد. برای اجتناب از آلودگی مجدد توسط شپش یا تخم هایی که ممکن است از سر افتاده باشند و یا روی مبلمان یا لباس ها بخزند، لازم نیست که پول و وقت فوق العاده ای را صرف نمایید.
اگر می خواهید کار و چیزی بیشتر انجام دهید، حس مشترک باید راهنمایتان باشد.
شما ممکن است از قرارگیری روی رختخواب، کاناپه، قالی، بالش یا حیوانات وابسته که در تماس نزدیک با شخص عفونی معالجه نشده بوده اند، اجتناب نمایید.
شما ممکن است برای ملافه رختخواب و دیگر متعلقاتی که شخص عفونی معالجه نشده پوشیده است یا در طی دو روز قبل از معالجه مورد استفاده قرار داده است از ماشین لباسشویی و خشک کن استفاده کنید. چرخه شستشو را روی آب داغ(130 درجه فارنهایت) قرار دهید و چرخه خشک کن را روی حرارت بالا بگذارید. لباس ها و متعلقات غیر قابل شستشو می توانند خشک شویی شوند یا در کیسخ پلاستیکی دربسته بدون درز، به مدت 2 هفته، ذخیره سازی گردند.
شما ممکن است کف و مبلمان و اسباب اثاثیه را جاروبرقی بکشید; به ویژه در جاهایی که شخص عفونی معالجه نشده، نشسته یا خوابیده است.
5- در صورت نیاز، تمام اعضای خانواده، شامل پدر و مادر، باید از لحاظ شپش سر مورد بررسی قرار گرفته و درمان شوند.
6- درخانه، از اسپری های آفت و مه پاشی استفاده نکنید.
آن ها لزوما شپش سر را کنترل نمی کنند و می توانند در صورت استنشاق یا قرارگیری روی پوست مضر باشند. آن ها به ویژه برای کودکان خطرناکند.
در صورتی که مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین"، با صرف هزینه ای معقول، تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.