walden-pondخیلی از افراد می خواهند بدانند که اسپری کردن معابر در مبارزه با ویروس کرونای جدید تا چه اندازه تاثیر دارد.
ما در این بخش سعی کرده ایم به این سوال پاسخ درست بدهیم.

bonj
بژو چین، فوریه، عکسی که کارگران را در حال اسپری کردن ضد عفونی کننده ها در برابر کروناویروس جدید نشان می دهد.
آیا ضد عفونی کردن سطوح واقعا از گسترش کروناویروس جدید پیشگیری می کند؟
تصاویر منتشر شده از مناطقی با شدیدترین موارد ابتلا به SARS-CoV-2، داستان ضد عفونی را بیان می کند: کامیون ها خیابان ها را اسپری می کنند و کارگران بهداشت و ضدعفونی با مخازن قرار گرفته در پشت خود مه پاشی پیاده روها، پارک ها، میادین چین، کره جنوبی و ایتالیا را صورت می دهند. توصیه های بیشماری در باره شستن دست ها و ضد عفونی سطوح تماس بالای منازل صورت گرفته است. ولی کارآمدترین راه مبارزه با ویروس کدام است؟
همانند دیگر کروناویروس ها، گمان می شود که سندرم تنفسی حاد شدید 2، که سبب کووید 19 می شود، اغلب از طریق قطرات تنفسی غیر قابل رویت ارسالی از هوای فرد عفونی، که عطسه یا سرفه می کند، گسترش می یابد. این قطرات می توانند توسط افراد مجاور استنشاق شوند یا روی سطوح زمین عبوری قرار گیرند. تماس با این سطوح و لمس چشم، بینی و دهان باعث می شود که فرد به عفونت مبتلا گردد.
خبر خوب حاصل از پژوهش های صورت گرفته در رابطه با گسترش کرونا ویروس این است که، به گفته جوان لئون، متخصص بهداشت محیط دانشگاه اموری، وفق مطالعات قبلی، ضد عفونی کننده های عمومی خانگی از قبیل صابون یا محلول رقیق شده سفید کننده می توانند کروناویروس سطوح داخلی را غیر فعال نمایند.
لئون می گوید: " کروناویروس ها ویروس های حفاظت شده با غلاف چربی هستند". به گفته لئون، ضد عفونی کننده ها پوشش چربی را پاره کرده و کروناویروس ها را در مقایسه با نوروویروس ها و دیگر ویروس های عمومی دارای پوشش پروتئینی نیرومندتر، بی خاصیت می سازند. سازمان حفاظت محیط زیست فهرستی از ضد عفونی کننده های مناسب در مبارزه با کروناویروس جدید ارائه داده است.
خب! چقدر SARS-CoV-2 در هوا یا روی سطوح می ماند؟ بستگی دارد. وفق گفته های قبلی، ویروس در هوا تا 3 ساعت می ماند و 2 تا 3 روز روی سطوح پلاستیکی یا فولاد ضد زنگ دوام می آورد. وفق پژوهش های منتشره در مجله عفونت بیمارستانی، پژوهشگران متوجه شده اند که کروناویروس عامل سارس می تواند تا 9 روز روی سطوح غیر متخلخلی همانند فولاد ضد زنگ یا پلاستیک باقی بماند. مطابق یافته های منتشره در جاما، SARS-CoV-2 در مدفوع ردیابی شده است و حدس زده می شود که ویروس می تواند توسط کسانی که بعد از رفتن به مستراح، دست های خود را خوب نمی شویند منتقل گردد. با این حال، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده گفته است که شواهدی دال بر انتقال بیماری از طریق آب آشامیدنی، استخرهای شنا و وان بزرگ وجود ندارد.
و در باره بیرون؟ مطابق با گستره ای از گزارش های خبری محلی از شهرها، شامل شانگهای و گوانگ ژو و کره جنوبی، ضد عفونی کننده هایی که عموما در بیرون استفاده می کنند سفیدکننده های خانگی رقیق شده یا هیپوکریت سدیم هستند. معلوم نیست که سفید کننده، کروناویروس بیرون را تخریب کند و کسی نمی داند که اگر آن، کروناویروس های سطوح را می کشد، آیا کروناویروس های هوا را هم از بین می برد. سفید کننده تحت اثر اشعه فرابنفش خورشید تجزیه می شود. لئون می گوید: "خود اشعه فرابنفش ویروس ها را تخریب می کند" لئون ادامه می دهد:" کروناویروس های بیرونی خطر کمی دارند، زیرا هیچ کس درخت یا پیاده رو را نمی لیسد"
جولیا سیلوا سوبولیک، دانش آموخته آزمایشگاه لدون، عقیده دارد که قیمت کم سفید کننده خانگی آن را محبوب مردم بسیاری از نقاط دنیا نموده است. او می گوید:" سفید کننده فوق العاده برای غشای موکوسی تحریک کننده است" او می گوید افرادی که در معرض ضد عفونی کننده های اسپری شده قرار می گیرند، به ویژه کارگران اسپری کننده، به همراه سایر بیماری ها در معرض بیماری های تنفسی هم واقع می شوند. سوبولیک متذکر می شود که وفق یافته های اکتبر 2019 توسط JAMA Network Open ، پرستارانی که بطور مرتب از ضد عفونی کننده برای تمیز کردن جاهای با خطر ریسک بالا استفاده می کردند دچار بیماری های مزمن شدید ریوی شدند. مطالعه 2017 به رابطه آسم با افراد بالغ قرار گرفته در معرض مواد ضد عفونی کننده در کشور آلمان صحه می گذارد. هر دو این مطالعات بر مبنای مجاورت طولانی مدت با ضد عفونی کننده استوار بوده اند. به نظر می رسد که پیغام را هنوز باید نگاه داشت. در یک برنامه تلویزیونی پخش شده توسط دولت چین، زانگ لیوبو، پژوهشگر مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های چین، به عموم مردم یادآور شد که از اسپری کردن سطوح بیرونی، همانند جاده ها، میادین، باغچه ها با مواد ضد عفونی کننده خود داری نمایند. .... اسپری کردن مکرر فضاهای بزرگ آلودگی های زیست محیطی ایجاد کرده و نباید در دستور کار قرار گیرد.
پس، بهترین مسیر چیست؟ لئون می گوید:" از آنجا که تماس فرد با فرد محتمل ترین مسیر انتقال بیماری است، تمرکز اساسی باید معطوف به حداقل رساندن تماس گردد. او یک توصیه بهداشتی معمول دارد: "اگر بیمارید در خانه بمانید، تماس نزدیک خود را با بیماران و دیگران کاهش دهید، اگر سرفه یا عطسه می کنید جلو دهان و بینی خود را بگیرید، دست ها را حداقل بیست ثانیه و بطور مکرر شستشو دهید" سوبولیک می گوید:" ساده به نظر می رسد، ولی واقعا کار می کند"
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.