walden-pondنکاتی برای گرفتن گربه هایی که دم به تله نمی دهند
به نظر می رسد که در هر جمعیتی، دست کم یکی که همکاری نمی کند وجود دارد. موضوع این نیست که چقدر غذا ذخیره می کنید یا چقدر پول برای جوجه سرخ شده، ماکرل، ساردین، تن سفید جامد یا گوشت گاو عالی کبابی خرج می کنید. قبل از تسلیم شدن و سعی کردن در پیدا کردن جایی دیگر برای زندگی که گربه ناآرام نداشته باشد( چه خبر خوبی!) سعی کنید روش های اثبات شده زیر را هم امتحان نمایید:

تله افتادنی

gorb1
تله های افتادنی روی گربه افتاده و نیاز به استفاده از بچه گربه ها جهت گام گذاشتن در یک منفذ باریک را مرتفع می نمایند. از آنجا که احتیاط طبیعی گربه در حرکت در فضای محدود مورد توجه قرار گرفته است، تله های افتادنی فوق العاده موثر هستند. توماهاوک با کار روی گربه های ناحیه موفق به تولید تله های انسانی گردید و طرح نخستین تله های افتادنی را راهی فروشگاه ها نمود. امروزه، تله های افتادنی گربه های ناحیه که تاشو و مقاوم هستند را مستقیما می توانید از توماهاوک خریداری نمایید. شما می توانید قیمت، مشخصات و دستورالعمل استفاده را از شرکت گرفته و سفارش خرید بدهید.( برای ساخت نیاز به مهارت های کار با چوب می باشد)
تله استتاری

gorb2
مفهوم ساده است: تله را استتار کنید تا با محیط اطراف خود یکی گردد. این امر می تواند با انداختن گونی در اطراف و کف تله صورت گیرد( عقب تله را باید بدون گونی باقی گذارد، زیرا گربه ها نیاز دارند تمام مسیر را ببینند) سپس گونی را با شاخ و برگ گیاهان و هر چیزی که به استتار کمک می کند پوشش دهید. در میان این ها، بعضی چیزها کار را ساده تر هم می کنند. مثلا تله را می توانید داخل جعبه مقوایی قرار دهید( درب عقب پوشیده نباشد) یا یک صفحه بزرگ را در برابر دیوار بگذارید و تله را پشت سر آن و بصورت ناپیدا بگذارید. حتی گذاردن پارچه روی جوانب، ممکن است حیله ای که کار می کند باشد.
آموزش گربه
گربه ها می توانند آموزش ببینند که وارد تله شوند. این امر بصورت زیر انجام می شود: با یک چوب دستی یا سیم، درب جلویی را در موقعیت باز ایمن نمایید. سپس، تله را در قلمرو گربه بگذارید؛ ترجیحا نزدیک نقطه تغذیه نرمال.
با قرار دادن غذای روزانه گربه در یک بشقاب کوچک در چند اینچی جلو ورودی جلویی تله شروع کنید. به مجرد مشاهده غذا خوردن گربه در این موقعیت، در وعده غذایی بعدی، بشقاب را چند اینچ به داخل جلو تله بکشید. وقتی می بینید غذا در اینجا هم خورده می شود، غذا را مجددا حرکت دهید؛ این بار چند اینچ بیشتر به داخل تله. فرایند کشانیدن غذا به داخل را به تدریج ادامه دهید تا گربه به جایی برسد که بتوانید ضامن را تنظیم کنید و گربه گام به بشقاب بگذارد.
این فرآیند می تواند دو هفته یا بیشتر طول بکشد. جز در موقعیت هایی که مکان اموزش فوق العاده ایمن است، درب عقب تله باید برداشته شود تا کسی در غیاب شما نیاید و گربه را نگیرد. در عوض، یک قطعه شفاف پلاستیکی یا حتی کاغذی شل را در عقب تله، نوارپیچی نمایید. این نیز ایده خوبی است که تله روی یک ماده غیر قابل حرکت همانند لوله یا فنس را زنجیر کرده و قفل بزنید. اگر امکان دارد، تله را در جایی که بخوبی توسط دیگران دیده نمی شود، پنهان نمایید. آن را می توانید پشت چیزی قرار داده و یا به گونه ای استتار نمایید. آشکار است که این روش در مکان های عمومی که خطر دزدی و آسیب رسانی، تله را تهدید می کند کار نخواهد کرد.
تله داخل فضای محدود

gorb3
اگر بتوانید گربه را داخل فضای داخلی(بدون خروجی، سوراخ دیوار و ...) کشیده و درب را پشت سرش ببنیدی، گربه مال شماست. به مجرد محدود شدن، شما می توانید یک تله نرمال تهیه و تدارک دیده و صبور باشید یا منبع غذایی گربه را حذف نمایید( این امر چند روزی ممکن است به طول انجامد) اگر نمی توانید یا نمی خواهید صبر کنید، هر فضایی که گربه می تواند زیر یا پشت آن پنهان شود را حذف کنید. فقط یک مقوای بزرگ منفرد( تقریبا 5 فوت طول و 3 فوت عرض) در برابر دیوار باقی گذاشته و یک فضای هدف ایجاد کنید. یک تله در کف یک انتهای مقوا ایجاد کرده و فضای باز درست بالای تله را با یک ورقه مسدود نمایید. وقتی گربه وارد اتاق شده و می ترسد، به پشت مقوا می دود و بعضی وقت ها مستقیما داخل تله می شود. اگر این موضوع کار نکرد، به آرامی با دسته جاور یک سیخونک به داخل منفذ بدون تله مقوا وارد کنید تا گربه را تشویق به ورود نمایید. اگر این هم کار نکرد، بی خیال شوید. اجازه دهید گربه آرام شود و بعد عملیات را تکرار نمایید.
چیزهای کوچک
قبل از ورود عمقی به متدهای بیان شده در بالا، اطمینان داشته باشید که کلک های کوچک که بعضی وقت ها اختلاف ایجاد می کنند را به کار بسته اید. این ها شامل گستره ای از طعمه های مصرفی یکباره، قرار دادن ردیفی از طعمه ها که به داخل تله منتهی می شوند( گرد پاشیدنی فوق العاده است)، قرار دادن تله در برابر دیوار یا فنس که نسبت به گذاشتن در فضای باز ارجحیت دارد و مهمتر از همه این ها، اطمینان از گرسنگی گربه و غذا ندادن به مدت 24 تا 48 ساعت است.
جدا کردن یکی از جمع

gorb4
بعضی اوقات مشکل در مکار بودن گربه نیست و فقط بحث سر این است که شما می خواهید یکی را از بقیه جدا نمایید. اگر مشکل این است، راه حل استفاده از کنارگذر بشقاب هدف تله و انجام کنترل دستی می باشد. با یک بطری آب یا سودا، درب جلو تله را بطرف بالا باز بگذارید. یک ریسمان بلند به بدنه بطری بسته و آن را به فاصله ای دور از تله ببرید. وقتی در نهایت گربه شما وارد می شود، ریسمان را بکشید. با این کار، بطری بیرون کشیده شده و درب تله می افتد. قبلا دست کم اینکار را یکبار تست کنید و فقط وقتی گربه جهت دسترسی به بشقاب غذا به اندازه کافی داخل تله فرو رفت، ریسمان را بکشید.
چطور گربه مادر با بچه هایش را بگیریم؟
اگر بچه ها را دارید، راحت می توانید گربه مادر را به چنگ آورید. شما باید مطمئن باشید که تمام بچه ها با هم هستند و مادر زیادی دور نشده است. اگر رفته باشد، بعد از گرفتن گربه، بچه ها را هم جمع کنید.
1- یک ظرف کوچک را با حوله بپوشانید. زیر محل حوله، چند بطری آب یا نوشیدنی مملو از آب داغ شیر قرار دهید. این، بچه گربه ها را گرم نگه می دارد تا منتظر مادرشان شوند.
2- تله را با غذای مرطوب خیلی خیلی چسبناک طعمه گذاری کنید.
3- ظرف با بچه ها را در برابر انتهای بسته تله مجاور کنید، گویی که آن ها قطار هستند.
4- روی کل قطار را با ورقه ای بپوشانید تا فقط مادر اجازه داشته باشد که بچه ها را از منفذ تله ببیند.
5- آرام باشید و به مادر اجازه دهید تا سعی کند بچه ها را نجات دهد.
خیلی بد است که مادر بترسد و بچه ها بی مادر رها شوند. شما می توانید یک تغذیه با بطری برای بچه ها فراهم نمایید. امید است که مادر و بچه ها در داخل قفس ایمن و تحت مراقبت باشند تا پس از از شیر گرفته شدن بچه ها، مادر بتواند عقیم شده و رها گردد.
اگر مادر طعمه را نگیرد و خاطر شما جمع اینکه او رفته است گردد، مجبورید خطر انتقال بچه ها را به جان بخرید. این کار را فقط وقتی که مایلید به بچه ها با بطری شیر دهید، انجام دهید.
اگر خود بچه ها شیر بخورند، می توانید از این تکنیک برای به دام انداختن مادر استفاده کنید. اگر او را نگرفتید می توانید بعدا بگیرید. شما حداقل دو ماه وقت دارید تا او مجددا بچه دار شود. وقت را تلف نکنید، اما بچه ها را ایمن نگه دارید و او را بعدا بگیرید. اگر مجبورید، برای چند روز از بچه ها به عنوان طعمه، در یک ردیف، استفاده کنید. فقط برای یکی دو ساعت آن ها را در بیرون رها کنید( دور از چشم و تحت نظر) در صورت نیاز به آن ها غذا بدهید.
همچنین، هرگز اینکار را نکنید، مگر اینکه برای بچه ها و مادر جای درست و خوبی داشته باشید.
از گیرنده ها و تور ها استفاده نکنید
توصیه شده که برای گرفتن گربه ناآرام از گیرنده و تور استفاده نکنید. استفاده از این ها سخت است و اگر هم شما موفق به دستگیری گربه شوید، بیرون آوردن گربه و انتقال آن به دام یا قفس خطرناک است. این نوع وسایل فقط باید توسط متخصصین مورد استفاده قرار گیرند.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را توسط شرکت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.