walden-pond(کد 0166)شبیه چیست و چطور از دست آن خلاص شویم؟
وقتی سوسکی را می بینید که در خانه شما سینه خیز می رود، فکر می کنید که در معرض هجوم واقع شده اید؟ خیر، وقتی شما نقطه ای از آثار سوسک را در آشپزخانه می بینید، الزاما به معنی این نیست که هجومی وجود دارد و به این مفهوم که خانه شما به اندازه کافی مرتب نیست هم نمی باشد. اگر شما از جاهایی که با سوسک ها آلوده شده است به خانه بیایید، ممکن است بطور تصادفی خانه را از طریق کفش ها، جعبه های مقوایی و وسایل و تجهیزات همراه آلوده نمایید.


یک راه مطمئن برای حدس زدن اینکه سوسک ها در خانه شما پرسه می زنند این است که مدفوع آن ها را مورد توجه قرار دهید. اگر تعداد زیادی مدفوع سوسک را در اطراف خانه ببینید، علامت مطمئنی دال بر اینکه آفت، مکان شما را مورد هجوم قرار داده است در دست دارید.

COPP1
ولی مدفوع سوسک شبیه چیست؟ و چطور می توانید آن را از مدفوع دیگر آفات تشخیص دهید؟
خب! من در مورد آفات شهری و کشاورزی تخصص دارم و از تخصص خود برای کمک به شمایی که با چنین آفاتی سر و کار دارید استفاده می کنم. پس، شما می توانید در اینجا بیشتر در باره فضله سوسک و راههای شناسایی آن بخوانید. اینکه کجاها فضله ها بیشتر پیدا می شوند، چطور باید آن ها را تمیز کرد و تاثیرات خوردن فضله سوسک هم از دیگر خواندنی هایی که در ذیل می آیند هستند.
فضله های سوسک شبیه چه هستند؟
فضله های سوسک، جدا از گونه شان، همان رنگ قهوه ای تیره را دارند. بر پایه نوع و اندازه آفت، اندازه فضله ها از هم متفاوت است.
عموما، سوسک های کوچکتر فضله هایی دارد که به دانه های فلفل یا قهوه آسیاب شده می ماند. در برخی موارد، فضله ها شبیه لک ها هستند. سوسک آلمانی مثالی از سوسک های ریز است که چنین فضله هایی دارد.
سوسک های بزرگتر همانند سوسک امریکایی، که palmetto bug هم نامیده می شود، فضله های بزرگتر تولید می کند. فضله آن ها شبیه کریستال های جامد بزرگ است و تقریبا اندازه دانه برنج می باشد. مدفوع آن ها انتهاهای گرد و برجستگی هایی که به انتهاها ختم می شوند دارد.

COPP2
شما می توانید براحتی فضولات سوسک های بزرگ را با فضله جونده اشتباه بگیرید. همانطور که در تصویر می بینید فضله سوسک انتهاهای گرد دارد، در حالی که فضله موش انتهاهای تیز دارد. در کنار این موضوع، فضله موش فاقد برجستگی است. این اختلافات با استفاده از یک ذره بین بهتر دیده می شوند.
اختلاف بین فضله سوسک و دیگر آفات
در زیر، من شرح می دهم که فضله سوسک چه تفاوتی با فضله های دیگر آفات دارد. جهت در پیش گرفتن رویه فعال در برابر آفات مزاحم خانگی، در وهله نخست باید بتوانید آن ها را شناسایی نمایید. بهترین راه برای این کار شناسایی فضله ها است.
فضله سوسک در برابر فضله موش
فضله سوسک شبیه فضله موش است. اختلاف آنقدر کم است که براحتی تشخیص دادنی نیست. پس چطور فرق فضله موش و سوسک را تشخیص بدهیم؟
اختلاف عمده در این است که فضله سوسک دارای برجستگی هایی است که از یک انتها به انتهای دیگر کشیده شده اند، در حالی که فضله موش این برجستگی ها را ندارد. همچنین، فضله موش موهای کوتاهی داشته و تا اندازه ای بزرگتر است. این اختلافات می توانند براحتی در تصاویر فضله سوسک آشکار شوند.

COPP3
فضله جونده نروژی( با طول متوسط 19 میلیمتر)

COPP4
فضله موش خانگی( با طول متوسط 6 میلیمتر)

COPP5
فضله جونده سقف( با طول متوسط 13 میلیمتر)

COPP6
فضله سوسک امریکایی( با طول متوسط یک میلیمتر)
فضله سوسک امریکایی
سوسک های امریکایی از گونه های بزرگ سوسک ها هستند.
فضله سوسک امریکایی شکل جامد مشابه سیلندر(استوانه) دارد. رنگ آن قهوه ای یا سیاه است؛ با برجستگی هایی که به جوانب ختم شده اند. از طرف دیگر، سوسک های کوچکتر، فضله های کوچکتر به شکل دانه های درشت قهوه دارند که سیاه یا قهوه ای است.
چطور فضله های سوسک را تمیز کنیم؟
اگر خانه شما با سوسک ها آلوده شده است، شناسایی و تمیز کردن فضله های سوسک برای حفظ سلامتی اعضای خانواده مهم است. در اینجا ما به گام هایی اشاره کرده ایم که باید در هنگام تمیز کاری مد نظر قرار گیرند:

COPP7
دستکش حفاظتی دست کنید
فضله های سوسک خطرناک هستند و شما باید قبل از آغاز کار دستکش دست کنید. شما باید یک ماسک تنفسی یا ماسک حفاظتی صورت داشته باشد تا در معرض مواد حساسیت زای منتقله از طریق هوا قرار نگیرید. استفاده از یک جفت دستکش از تماس مستقیم با مدفوع جلوگیری می کند.
جاروبرقی
اولین گام تمیز کاری استفاده از جاروبرقی است. این کار شما را از شر فضله های باقیمانده محفوظ می دارد. اطمینان حاصل نمایید که همه جاهایی که ممکن است سوسک ها پیدا شوند را جارو زده اید. در میان دیگران، کابینت ها، آشپزخانه ها، تجهیزات و وسایل، ظروف باز و یخچال ها را هم جارو بزنید.

COPP8
تمیزکاری سطوح
پس از اتمام کار با جارو، تمیز کاری را آغاز نمایید. تمام جاهایی که فکر می کنید سوسک ها باشند را با محلول آب و صابون تمیز کنید. این محلول باید برای حذف مواد حساسیت زا کافی باشد، اما برای از بین بردن میکروب ها می توانید از دترجنت ها استفاده کنید.
بعضی از بیماری ها از طریق مدفوع سوسک بوجود می آیند. بنابراین، جهت جلوگیری از بیمار شدن باید برخی آیتم های خانگی را خوب تمیز کنید. این آیتم ها شامل تشک، قالی و البسه هستند. این آفات بسیار دوست دارند که روی ژاکت های سنگین و البسه سنگین مدفوع کنند. لکه ها را سریعتر تمیز کنید، چون پاک کردن لکه های مانده و کهنه سخت تر است.
اگر قالی دارید، به ویژه زیرانداز سنگین، نیاز دارید که آن را بطور سراسری تمیز کنید. بهترین کار استفاده از مخلوط صابون ماشین ظرفشویی و سرکه است؛ این مخلوط کل لکه ها را از بین می برد.
وقتی تشک را تمیز می کنید، بر درزها و چین ها متمرکز شوید. این ها جاهایی هستند که فضله ها می توانند پیدا شوند.
کجا می توانید فضله سوسک پیدا کنید؟
آیا سوسک ها از خود فضله بر جای می گذارند؟ جواب این سوال مثبت است. معمولا، سوسک ها جای مشخصی را برای فضله ندارند. از آنجا که بعضی از سوسک ها پرواز می کنند، شما محتملا مدفوع آن ها را در هر جای خانه خواهید یافت. هر چند، برای اطمینان از اینکه خانه شما کاملا تمیز است، باید جاهایی را بشناسید که محتملا بیشتر فضله ها در آنجاها ریخته شده اند.
اغلب، فضله سوسک ها در نزدیک آشیانه شان و جاهایی که در آن ها سوسک ها می توانند غذا پیدا کنند یافت می شود. این به معنای این است که آشپزخانه یکی از جاهایی است که توقع می رود بیشترین میزان فضله را دارا باشد. دیگر جاهایی که شما محتملا بیشترین فضله ها را پیدا می کنید شامل کابینت ها، قفسه ها، دراورها، تجهیزات تحتانی از قبیل خشک کن ها، میزهای توالت، یخچال ها و نزدیک لوله های زهکش است.
قابل توصیه است که مدفوع سوسک به موقع جمع آوری شود، زیرا اگر مدفوع سوسک در یک جا مانده و زیاد شود سوسک های دیگر را هم به خانه شما می کشاند. بوی مدفوع جلب کننده سوسک های دیگر است.
برای خلاصی از شر سوسک ها، می توانید از قرار دادن طعمه ها یا آفت کش ها در نزدیک فضله ها استفاده کنید. این به خاطر این است که فضله ها سوسک های دیگر را جلب می کنند و اگر طعمه نزدیک فضله قرار گیرد، احتمال خورده شدن آن توسط سوسک کاملا بالا می رود.
چطور از در معرض هجوم بودن اطمینان حاصل کنم؟
بررسی اینکه در معرض هجوم واقع شده اید سخت است، زیرا شما به ندرت سوسک ها را در طی روز می بینید. سوسک ها شب رو هستند و شبانه برای جستجوی غذا خارج می شوند.
از چندین راه می توانید مطمئن شوید که در معرض هجوم قرار گرفته اید. یکی از این راهها این است که با تعداد زیاد مدفوع سوسک مواجه شوید. حضور اسکلت( استخوان بندی) سوسک نشانه دیگر هجوم است. این استخوان بندی ها معمولا در جاهایی که سوسک ها مواد دفعی خود را بر جای می گذارند یا نزدیک منابع غذایی پیدا می شوند. دیدن استخوان بندی ها به معنای این است که نوزادان سوسک دارند تغییر شکل می دهند تا رشد کنند. آن ها پوست اندازی می کنند تا با افزایش اندازه بدن خود سازگار شوند.

COPP9
آیا آن ها خطرناکند؟
مدفوع سوسک، در هر مقدار کوچک، می تواند انتقال دهنده بیماری باشد. سوسک ها حشرات خیلی کثیفی هستند که داخل توالت ها، فاضلابروها و زباله ها زندگی می کنند. این حشرات سم تولید نمی کنند، اما میزبان میکروب های بیماریزا هستند. آن ها میکروب های مسبب بیماری همانند سالمونلا را در جهاز هاضمه حمل کرده و از طریق مدفوع به انسان انتقال می دهند. موقع خوردن، فضله ممکن است بیمارتان سازد.
همچنین، مطالعات نشان داده اند که مدفوع سوسک عامل ایجاد نشانه های آسم و حساسیت، از قبیل سرفه و خس خس سینه، است. مدفوع شامل مواد حساسیت زایی است که از طریق هوا منتقل می شوند و می توانند براحتی وارد دستگاه تنفسی یک نفر شوند. این امر به تشدید بیماری آسم می انجامد.
در تعداد زیاد، سوسک ها تولید بویی می کنند که، جدا از نامطبوع بودن، شامل مواد شیمیایی است؛ مواد شیمیایی که به واکنش های آلرژیکی و حملات آسمی می انجامد. پژوهش های بیشتر نشان داده است که بچه هایی که در سنین پایین در معرض مدفوع سوسک بوده اند، بعدا، بیش از دیگران دچار بیماری آسم شده اند.
اگر بطور تصادفی مدفوع سوسک خوردید!؟
سوسک ها سکونتگاه امراضی از قبیل سالمونلا در جهاز هاضمه هستند. این باکتری ها از طریق مدفوع منتقل می شوند. از آنجا که سوسک ها آبریزگاه ها و مستراح های خاصی ندارند، مواد خود را در هر جایی دفع می کنند؛ از جمله غذاهایی که ما می خوریم. اگر سوسک در خانه دارید، احتمال زیاد دارد که مدفوع سوسک بخورید.
در خوردن اتفاقی مدفوع سوسک ممکن است مریض شوید. سوسک ها انواع گوناگونی از امراض را انتقال می دهند. ممکن است شما هر مرضی که سوسک منتقل می کند را بگیرید.
جلوگیری از هجوم سوسک با تشخیص به موقع مدفوع
مدفوع سوسک یکی از نشانه های هجوم سوسک است. بنابراین، شناسایی درست مدفوع سوسک، بهترین راهی است که شما برای جلوگیری از هجوم آن در دست دارید.
اگر اجازه ازدیاد بدهید، مدفوع سوسک می تواند موجبات مشکلات جدی تندرستی برای خانواده شما را فراهم آورد. فضله سوسک سبب انواع مختلفی از بیماری ها می شود و ماده حساسیت زایی است که می تواند شدت آسم را فزونی بخشد. شناسایی درست مدفوع سوسک برای شما این امکان را فراهم می آورد که تکنیک های تمیزکاری درست را پیش گرفته و خانه را تمیز و ایمن سازید.
بعد از مطالعه این متن، شناسایی مدفوع سوسک را باید ساده تر یافته باشید. دیگر هرگز فضله موش را با مدفوع سوسک اشتباه نخواهید گرفت. بعد از این، شما باید بالافاصله از شر مدفوع سوسک رها شوید تا گیر مشکلات بزرگتر نیفتید. آیا شما تجربه ای از هجوم سوسک دارید؟ در صورت داشتن سوال اضافی می توانید ما را مشاور تلفنی خود بیابید. فقط، لطفا، قبل از تماس از قوانین مشاوره تلفنی، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.

مهم: اگر اطلاعات خود را بیش از مطالعه و خواندن، از طریق شنیدن به دست می آورید بهتان توصیه می کنیم که "چرا مشاوره تلفنی!؟" را بخوانید.

نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.

چنانچه به یکی از دو مقوله "بهداشت" و "محیط زیست" علاقمند هستید، یا کلا نسبت به هیچیک از این دو مقوله نگاه خوبی ندارید، به شما اکیدا توصیه می شود اینجا را کلیک کنید.