walden-pondدور ساختن پشه( کد 0011)

آب و هوای گرمتر با خود باربیکیوی حیاط پشتی، روزهای ساحلی و مشهورترین میهمانان ناخوانده را به همراه می آورد: پشه. این حشرات مزاحم واقعا آزار دهنده هستند، هر چند باید جنبه بیماریزایی آن ها را هم کاملا در نظر گرفت.

war P 0011
انسان ها رایحه مطبوعی دارند که حشرات را جذب می کند. این حشرات بوی دی اکسید کربن تنفس ما و ترکیبات خروجی از عرق ما را دوست دارند. پشه ها، همچنین، جذب بدن های گرم می شوند؛ چیزی که انسان ها را نخستین غذای انتخابی این مخلوقات کوچک، به ویژه در تابستان، می نماید.
مواد شیمیایی اسپری های تجاری حشرات می توانند برای شما و خانواده تان مضر باشند. این اسپری ها برای محیط زیست هم مضرند، چون راحت وارد هوا می شوند. به عنوان گزینه ای طبیعی تر، از گیاهانی در خانه و اطراف استفاده کنید که دور کننده حشرت هستند.
15 گیاه دور کننده پشه

بعضی از گیاهان فهرست شده در زیر، همانند استوقدوس و نعناع، رایحه ای خوش برای انسان ها ایجاد می کنند که برای پشه ها بیزارکننده هستند. اگر مایل هستید یک راه طبیعی جهت ممانعت از نیش پشه در این فصل پیدا کنید، نگاهی به 15 گیاه برتری بیندازید که پشه ها را دفع می کنند؛ کاری که به شما کمک می کند تا از مکیدن خون خود توسط این موجودات ممانعت به عمل آورید.

هرچه این گیاهان در فاصله ای نزدیک تر نسبت به افراد در معرض خطر قرار گیرند، کار آن ها بهتر خواهد بود. جاهایی همانند پنجره ها، درها، راهروها، فضاهای نشیمن و جاهای غذاخوری را در نظر داشته باشید. بعضی از گیاهان وقتی که برگ هایشان روی پوست مالیده شود بهتر کار می کنند، اما این موضوع در مورد تمامی گیاهان صادق نیست. ما در زیر به گیاهان مناسب این کار اشاره کرده ایم. برای تائید اینکه کدام کار برای شما و پوستتان بهتر است با پزشک یا متخصص پوست مشورت نمایید.

بعضی از گیاهان در داخل گلدان بهتر کار می کنند، زیرا این کار باعث می شود گیاهان قابلیت حرکت در اطراف و اکناف خانه را داشته باشند. از طرف دیگر، برخی گیاهان در باغ عملکرد بهتری دارند، زیرا آن ها قادر به دفع چند نوع حشره هستند.( بنابراین آن ها یک حشره کش طبیعی برای بستر باغ شما هستند) اگر متوجه شده اید که یکی از گیاهان گلدانی شما بیش از حد رشد کرده و گلدان برایش کوچک شده است، به راهنمای کشت مجدد گیاهان نگاه کنید تا گیاه دور کننده پشه خود را سر حال و تندرست و خوشحال ببینید.

 • ریحان

از ریحان می توان سسی خوشمزه و سالادی خوش طعم تهیه کرد، اما این ماده و گیاه دور کننده پشه هم هست. این گیاه بطور طبیعی رایحه ای خوش رها می کند. پس له کردن برگ ها یا دیگر آماده سازی ها مورد نیاز نخواهد بود. ریحان برای لارو پشه سمی است. پس می توانید آن را نزدیک آب راکد بگذارید تا مانع از تخم ریزی پشه ها گردد.

 • بادرنگبویه

این دور کننده پشه عموما به عنوان یک ترنج وحشی و پونه شناخته می شود. بادرنگبویه بسیاری از گرده افشان ها، از قبیل زنبور ، مرغ مگس و پروانه را به باغ شما می آورد. این گیاه عموما در ژله و چای استفاده می شود و یک چاشنی خوشمزه برای سالاد و دیگر خوراک ها به حساب می آید.

 • علف گربه

علف گربه یک نپتالاکتون شیمیایی است که یک دورکننده قوی پشه و یک جذب کننده گربه سانان است. این ماده و دیگر مواد شیمیایی آن را از DEET موثرتر می کند؛ یک ماده شیمیایی که در اغلب دورکننده های حشرات پیدا می شود. در میان فهرست گیاهان دورکننده پشه ها، این امر آن را در رتبه بالا قرار می دهد. گربه ها هم به مالیدن و غلتیدن در اطراف آن علاقه نشان می دهند. پس، اگر ممکن است، گیاهتان را در حوزه دوستدار گربه قرار دهید. چیز دیگر مورد توجه این است که علف گربه مراقبت آسانی دارد، ولی اگر در بستر باغ کشت شود مزاحمت ایجاد می کند.

 • سیترونلا

سیترونلا عموما به عنوان دورکننده پشه و شمع مورد استفاده قرار می گیرد. بوی قوی سیترونلا بوی دیگر جذب کننده ها( همانند بوی دی اکسید کربن) را ماسک می کند. این گیاه بزرگ معمولا در گلدان ها پیدا می شود، اما می تواند در باغ های مناطق غیر جنگلی هم نشو و نما پیدا کند. سیترونلا نیاز به نگهداری کم دارد، یعنی با کمی کار می تواند به کار دور کردن پشه ها بیاید. واریته هایی با همین نام و گیاهانی در همین خانواده وجود دارند که از جمله آن ها می توان به علف سیترونلا و سیتروزوم اشاره کرد.

 • گل ابریشم

گل های ابریشم شامل ماده ای شیمیایی به نام کومارین هستند که به عنوان دورکننده های عمومی حشرات مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر بستر گل و یا یک گیاه حاشیه ای، این گل های کرک دار از لحاظ بصری هم فوق العاده اند. گل های ابریشم به رنگ های آبی، سفید صورتی و ارغوانی بوده و براحتی مکمل هر دسته گلی می شوند.

 • سیر

بوی تند سیر دورکننده پشه ها است. مصرف سیر می تواند تا اندازه ای دور کننده پشه ها باشد. فشردن و مالیدن سیر بطور مستقیم روی پوست می تواند پشه ها را دور نگه دارد؛ کاری که قادر است با باقی افراد هم انجام دهد.

 • استوقدوس
 • فرنجمشک

فرنجمشک بطور مکرر برای کمک به کاهش استرس، تسکین مشکلات معده و .... مورد استفاده قرار گرفته است. در نظر داشته باشید که فرنجمشک یک گیاه مزاحم است و می تواند در صورت کاشت، روی بستر باغ را پر کند. علاوه بر مبارزه با پشه های مزاحم، این گیاه تزئینی مزه فوق العاده ای به سوپ و دیگر غذاها می دهد.

 • علف لیمو

این گیاه، شاه پسند لیمو هم نامیده شده است.

علف لیمو شامل مقادیر بالایی سیترال است؛ روغن مورد استفاده در دورکننده پشه. این گیاه تزیینی، در سوپ و دیگر غذاها مزه فوق العاده ای دارد. مادران جوان و خانم های باردار باید دور از علف لیمو باشند، زیرا این گیاه برخی از نقایص و مشکلات مادرزادی را بوجود می آورد.

 • گل جعفری

گل های جعفری گیاهان حاشیه ای عمومی باغ های سبزیجات هستند. این گل های سالانه به دلیل مزه سبک و مرکباتی، رایحه خوش قوی و مزه فوق العاده ای در سالاد، سوپ یا کره گیاهی ایجاد می کنند. گل جعفری دارای پیرتروم است؛ ترکیب مورد استفاده بسیاری از دور کننده ها که بعضی اوقات به عنوان حشره کش طبیعی معرفی می گردد.

 • نعناع فلفلی

در عدم کنترل، این گیاه سریعا رشد کننده می تواند براحتی برای باغ شما مزاحمت ایجاد کند. با این حال، میزان مزاحمت به اندازه دیگر گیاهان خانواده نعناع نیست. روغن نعناع فلفلی نه تنها فوق العاده برای دور سازی پشه ها خوب است، بلکه در تسکین ناراحتی حاصل از گزش پشه موثر عمل می کند.

 • رزماری

این گیاه یک ادویه عمومی برای بسیاری از غذاها است و به دور نگه داشتن چندین نوع حشره از شما و سبزیجات شما کمک می کند. شما می توانید مقداری رزماری را در آتش بیندازید و یک دورکننده حشره خوشبو بسازید( فقط نزدیکی به دود را حفظ کنید) روغن رزماری مزایای فوق العاده ای برای پوست و مو هم دارد.

Sage

Sage عموما در فرهنگ های مختلف، جهت تزکیه روحی مورد استفاده قرار گرفته و اغلب در مراسم مذهبی ویژه سوزانده می شود. سوزاندن sage هم راهی خوب برای دورسازی پشه ها است. مقداری برگ sage را در آتشدان حیاط پشتی یا شومینه بریزید تا تمام خانه را با رایحه خوش پر و تر و تازه کرده و بوی طبیعی دور کننده پشه ایجاد نماید.

 • شمعدانی معطر

شمعدانی ها عطر مختصر لیمو دارند و می توانند تعداد کمی از آفات را دور از خانه و باغ نگهداری نمایند. این گل های دور کننده پشه، شکوفه های زیبا دارند و در رنگ های درخشان و زنده ای که آن ها را مناسب دکوراسیون می سازد یافت می شوند. شمعدانی های معطر دارای بخش کوچکی از روغن سیترونلا هستند که در پتانسیل دور کنندگی پشه آن ها نقش دارد.

 • پونه

پونه یک دور کننده قوی پشه است که دیگر آفات پروازی همانند مگس ها و کک ها را هم دور می سازد. اگر پونه را له کرده و در جیبتان بگذارید، آن را به موثرترین شکل تبدیل خواهید کرد، اما به خاطر داشته باشید که این ماده برای نوزادان و خانم های باردار سمی است.

راه دیگر دورسازی پشه ها این است که از راکد نگه داشتن آب بیرون خانه ممانعت به عمل آورید.

آب های ایستا، مکان زاد و ولد بسیاری از پشه ها هستند. پس سعی کنید که آب های راکد را در حد امکان دور از خانه نگهداری کنید. اگر مجبورید( مثلا تشتک پرندگان دارید) حداقل یک بار در هفته آن را خالی کرده و ظرف را مجددا پر کنید. از همه گیاهان دورکننده پشه خود بخوبی مراقبت نمایید تا بتوانید خانه فارغ از آفت داشته باشید.

با توجه به اینکه یاد گرفته اید چطور جلو مزاحمت پشه ها را بگیرید، بهتر است توجه خود را معطوف بخش های حیاط پشتی کنید؛ بهترین زمان این کار آغاز تابستان می تواند باشد. داشتن یک "گاردن پارتی" مملو از گل های زیبا و تر و تازه و گیاهانی که پشه ها را دور می کنند جالب است. نیست؟!

مهم: اگر اطلاعات خود را بیش از مطالعه و خواندن، از طریق شنیدن به دست می آورید بهتان توصیه می کنیم که "چرا مشاوره تلفنی!؟" را بخوانید.

نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.