چاپ
بازدید: 127

جلوگیری از تب دانگ(کد 0123)

راهنمایی ضروری: اغلب قریب به اتفاق مطالب این سایت ترجمه خود ما هستند. با توجه به اینکه برخی از این مطالب برای خواننده ایرانی ابهام و سرگشتگی ایجاد می کند، گاه مجبور به ارائه توضیحات اضافی هستیم. از آنجا که برای همه خوانندگان واجب و ضروری است که مطالب ترجمه را از توضیحات اضافی تشخیص دهند، تمام توضیحات اضافی را بصورت نوشته های کج دارای خط زیرین آورده ایم.


با ورود فصل بارانی، مرکز حفاظت از سلامت از مردم می خواهد که نسبت به تهدید تب دنگ هوشیار بمانند و اقدامات مناسبی را برای کاهش پرورش پشه انجام دهند. مسافران به مکان های بومی دانگ باید اقدامات احتیاطی مناسب برای جلوگیری از نیش زدن پشه را صورت دهند.
آادس آلبوپیکوس
تب دانگ
عامل مسبب
تب دانگ یک بیماری ویروسی حاد است که بوسیله ویروس دانگ ایجاد می شود.
سیماهای کلینیکی
علائم بیماری شامل تب بالا به مدت سه تا پنج روز، سردرد شدید، درد عضلانی و مفاصل، درد چشم، تهوع، استفراغ و بثورات پوستی است. در موارد شدید، بیمار ممکن است با خونریزی و شوک دست و پنجه نرم کند، و می تواند بر اثر بیماری بمیرد. کودکان به طور معمول علائم خفیف تر از بزرگسالان داشته اند.
حالت انتقال
ویروس دانگ از طریق نیش پشه به انسان منتقل می شود. گسترش و انتقال فرد به فرد وجود ندارد. پشه اادس آلبوپیکوس، ناقل شناخته شده برای انتقال این بیماری، را می توان در هنگ کنگ پیدا کرد. پشه دوست دارد در طول روز، به ویژه دو ساعت پس از طلوع خورشید و چند ساعت قبل از غروب آفتاب، مردم را نیش بزند.
دوره نهفتگی
دوره نهفتگی بین 3 تا 14 روز است.
مدیریت
در حال حاضر واکسن مؤثری علیه تب دانگ وجود ندارد. فرد علامت دار باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد و به اداره بهداشت اطلاع دهد.
پیشگیری
بهترین راه برای جلوگیری از تب دانگ از بین بردن توده های آب راکد است که به عنوان مکان های پرورش پشه در خانه، در مدارس، محل های کار و مجاورت آن ها مورد استفاده قرار می گیرند و البته ممانعت از نیش پشه ها؛ که باید جدی گرفته شود .
بيایید آب راکد را از بين بريم. از بین بردن پشه برای زندگی سالم ضروری است. لطفا اقدامات احتیاطی زیر را در همه زمان ها برای جلوگیری از پرورش پشه ها و ممانعت از نیش پشه انجام دهید:
1- تمام قوطی ها و بطری ها را داخل سطل زباله درب دار بیندازید.
2- آب گیاهان را دست کم هفته ای یکبار عوض کنید. به آب ها اجازه ندهید که در بشقاب های زیر گلدانی ها باقی بمانند.
3- تمام ظروف آب، مخازن ذخیره آب و چاه ها را به محکمی ببندید.
4- اجازه مسدود شدن به زهکش ها ندهید.
5- تمام سطوح معیوب و ناهموار زمین را پر کنید و اصلاح نمایید تا از تجمع آب راکد ممانعت به عمل آید.
6- لباس های آستین بلند و شلوارهای بلند بپوشید.
7- روی بخش های باز و عریان بدن، از دور کننده حشره استفاده کنید.
8- وقتی اتاق تهویه مطبوع ندارد، از توری یا سرند استفاده نمایید.
اگر متوجه زاد و ولد و تخم ریزی پشه در مکان های عمومی شدید، ممکن است بتوانید با بخش بهداشت محیط زیست و غذا تماس حاصل نمایید.

تب_دانگ#

صفحه نخست

مهم: اگر اطلاعات خود را بیش از مطالعه و خواندن، از طریق شنیدن به دست می آورید بهتان توصیه می کنیم که "چرا مشاوره تلفنی!؟" را بخوانید.

نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.

چنانچه به یکی از دو مقوله "بهداشت" و "محیط زیست" علاقمند هستید، یا کلا نسبت به هیچیک از این دو مقوله نگاه خوبی ندارید، به شما اکیدا توصیه می شود اینجا را کلیک کنید.