walden-pondتصفیه کننده های هوا وسایلی هستند که هوا را از آلاینده ها پاک می کنند.بعضی از فروشنده ها ادعای زدایش 99.9 درصد ذرات هوای خانه یا محل کار را برای محصولات خود دارند.این محصولات عموما برای کسانی که از بیماری آسم و یا ناراحتی های ریوی رنج می برند,مفیدند.توانایی کاهش و یا حذف "دود دست دوم" سیمای جذاب دیگری است که خیلی از مصرف کننده ها را به سوی این محصولات می کشاند.

تصفیه کننده های تجاری یا واحدهای کوچک تنها هستند و یا واحدهای بزرگتری که می توانند به واحدهای چرخاننده هوا متصل شوند.این تصفیه کننده ها می توانند واحدهای HAVC هم باشند که در واحدهای تجاری,صنعتی و بهداشتی-درمانی استفاده دارند.

airtreat
تصفیه کننده های خانگی هوا هم می توانند برای کل خانه استفاده شوند و هم قادرند برای یک اتاق ویژه مورد استفاده قرار گیرند.تصفیه کننده های خانگی هوا در اندازه ها و انواع مختلف تولید می شوند و از مهمترین و عمومی ترین آن ها می توان آن هایی که از فیلتر "هپا" استفاده می کنند را نام برد.اغلب استفاده کنندگان تصفیه کننده های هوا ,این دستگاه ها را به قصد ارتقا کیفیت هوای خانه و یا محل کارشان خریداری می نمایند.
انواع تصفیه کننده های هوا
1-فیلترهای "هپا"-فیلتر "هپا" از فیلتر پارچه ای استفاده می کند که 99.9 درصد ذرات با قطر 0.3 میکرون و بزرگتر را گیر می اندازد و علاوه بر آن یک فن دارد که هوا را در کل ماشین می گرداند.فیلترهای "هپا" تمامی ذراتی که در نزدیکی آن ها قرار گرفته اند را می گیرند. با توجه به کیفیت هوایی که فیلتر در آن نصب می شود,فیلترهای قابل جایگزینی برای سالها مورد استفاده قرار می گیرند.فیلتر "هپا" خیلی موثر است اما در عین حال مصرف انرژِ ی بالایی هم دارد.
2-تصفیه کننده های ازن-ازن اکسید کننده موثری است که قابلیت از بین بردن برخی از مواد شیمیایی و باکتری ها را دارد.وقتی ازن با برخی از مواد وارد واکنش می شود,آن ها را به موادی تبدیل می کند که آلاینده هستند.تصفیه کننده ازن با این آلاینده ها مبارزه می کند.تصفیه کننده ازن برای از بین بردن بو خیلی کارآیی دارد اما در برابر مواد آلرژِی زا و غالب مواد شیمیایی عملکرد خوبی ندارد.
3-تصفیه کننده های هوای کربنی-این نوع تصفیه کننده هوا در گرفتن ذرات ویژه از قبیل دود, گاز و بو خیلی موثر است.از سویی این فیلتر از عمومی ترین جاذب هایی است که در مفازه ها به فروش می رسد. فیلترهای کربنی خلل و فرج ریزی دارند که بسیار جاذب هستند و با ذراتی که از فیلترها عبور می کنند به گونه شیمیایی واکنش می کنند .از سوی دیگر بوها و ذرات به کربن می چسبند و حذف می شوند.این تمیز کننده های ویژه هوا در برابر مواد آلرژی زا و میکروارگانیزم ها کارآیی خوبی ندارند.
4-تصفیه کننده های هوای یونی-این نوع تصفیه کننده با یون سازی ذرات کار می کند و باعث می شود ذرات , بار مثبت یا منفی بگیرند.تصفیه کننده هوای یونی صفحات جمع کننده ای دارد که بار آن ها مخالف بار ذرات هوا است و بنابراین ذرات به صفحات جذب می شوند.ذرات باردار , دیگر ذرات با بار مخالفشان را جذب می کنند.یک تصفیه کننده یونی هوا قادر است حتی از فواصل چند فوتی ذرات خیلی ریز هوا را بگیرد اما روی بوها عمل نمی کند و میکروب ها را نمی کشد.
5-تصفیه کننده های هوای اشعه فرابنفش-تصفیه کننده های اشعه فرا بنفش , میکرو ارگانیزم های عبوری مشتمل بر ویروس ها,میکروب ها,باکتری ها و کپک ها را فاقد قابلیت تکثیر می کنند.بعد از اینکه این موجودات تحت تاثیر اشعه فرابنفش قرار گرفتند ,به مدت طولانیتر رشد و نمو نکرده و تکثیر نمی شوند.تصفیه کننده های هوای اشعه فرابنفش بر روی بو,دود,مواد آلرژی زا و مواد شیمیایی اثر نمی کنند.
انتخاب نوع درست تصفیه کننده هوا می تواند مورد اختلاف باشد اما با فهم اختلافات اساسی بین دستگاه ها , انتخاب شایسته بر مبنای نیازمندی های مصرف کننده صورت می گیرد.پس در هنگام خرید دستگاههای تصفیه هوا حتما موارد زیر را مد نظر قرار دهید:
1-عملکرد-دقت کنید که دستگاه مقدار زیادی از ذرات هوا شامل ذرات با اندازه ریزتر را حذف نماید.
2-ظرفیت حجمی هوا-واحدی را انتخاب کنید که برای اندازه اتاق توصیه شده است.این امر معمولا با واحد فوت مربع بیان شده است.
3-ملاحظات تندرستی ویژه-به موادی که می خواهید از هوا حذف شوند از قبیل دود,میکروب ها,باکتری ها و ...توجه داشته باشید.
4-کارخانه-دستگاه را از کارخانه معتبر بخرید.
5-عوامل داخلی-اگر آلاینده ویژه ای هست که بر تندرستی شما اثر می گذارد,حتما دستگاه تصفیه ای خریداری نمایید که آن را حذف نماید.
6-قیمت بهره برداری-جایگزینی فیلتر ها هزینه دارد.پس حتما فواصل تعویض و قیمت فیلترها را مورد سوال قرار دهید.
7-کیفیت ساخت-مطمئن شوید که برای بخش های داخلی دستگاه ,ضمانت نامه وجود دارد.
8-سادگی استفاده-مطمئن شوید که بهره برداری,تمیز سازی و تعویض فیلترها ساده است.
9-سر و صدا-آیا صدای دستگاه مثل نجوایی آرام است؟شما می توانید به صدای دستگاه قبل از خرید آن گوش فرا دهید.واحدهای آرامتر حدود 35 دسی بل صدا دارند.
10-ضمانت نامه-ضمانت های جامع و طولانی مدت را در نظر بگیرید.
برای یک خانه موجود و برای سیستم هوای مرکزی, ساده ترین و عملی ترین روش ,استفاده از دستگاه تصفیه ای است که فقط برای یک اتاق طراحی شده و در اتاق هدف استفاده می شود.تصفیه کننده هوای یک اتاق به گونه کارآمدی کار می کند و وقتی که تنها یک اتاق باید مورد تصفیه هوا قرار بگیرد,هزینه به صرفه ای دارد.یک تصفیه کننده هوا برای یک اتاق کمتر از 300 دلار قیمت دارد و کارش را هم خوب انجام می دهد.
البته می توان واحد تصفیه کل خانه را هم خرید اما این واحد ممکن است بسته به کارگذاری و نیازهای برق,هزاران دلار خرج بتراشد.
تصفیه کننده های تجاری هوا ذرات گردنده در محیط را حذف می کنند.آن ها به گستردگی برای بهبود محیط بهداشتی, حذف بوها,گاز و دود و دیگر انواع آلاینده های داخلی هوا به کار می روند.تصفیه کننده های تجاری هوا امروزه در مدارس,ادارات, بیمارستان ها,کافه تریاها, رستوران ها, صنایع غذایی, کارخانجات و مزارع کاربرد دارند.