walden-pondدر باره ماسک های صورت و ماسک های تنفسی N95
ماسک های صورت و ماسک های تنفسی N95 مثال هایی از تجهیزات حفاظت فردی هستند که برای حفاظت استفاده کننده از مایعات و ذرات منتقله از طریق هوا که صورت را آلوده می سازند مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها یکی از استراتژی های کنترل عفونت هستند.


ماسک های صورت
ماسک صورت یک وسیله دورانداختنی و با فیتینگ(جفت و جور شدن) ضعیف است(خیلی خوب روی صورت نمی نشیند) که یک مانع فیزیکی بین دهان و صورت استفاده گر و آلودگی های بالقوه محیط بلافصل ایجاد می کند. ماسک های صورت تقسیم شده نیستند و ممکن است بصورت جراحی، ایزولاسیون، طبی و دندانی برچسب زنی شوند. آن ها ممکن است در ارتباط با حفاظ صورت باشند یا بی ارتباط مورد استفاده قرار گیرند.
ماسک های صورت در ضخامت های مختلف ساخته شده و توانایی گوناگونی در حفاظت از شما در برابر مایعات تماسی( مایعاتی که در تماس با شما قرار می گیرند) دارند. این خواص ممکن است روی سادگی تنفس در هنگام استفاده از ماسک و یا اینکه چقدر ماسک شما را خوب محافظت می کند تاثیر بگذارد.
اگر بخوبی پوشیده شوند، در برابر قطرات ذره ای بزرگ، پاشش ها، اسپری ها و ترشحات شامل میکروب ها(ویروس ها و باکتری ها) مقاومت کرده و مانع ایجاد می کنند. آن ها اجازه نمی دهند که اینجور چیزها به دهان و بینی برسند. ماسک های صورت مانع از اینکه ترشحات تنفسی و آب دهان شما دیگران را آزار دهد هم می شوند.
در حالی که یک ماسک صورت ممکن است در بلوکه کردن ترشحات و قطرات ذره ای بزرگ موثر باشد، یک ماسک صورت، در طرح، ذرات خیلی ریز هوا که ممکن است توسط سرفه، عطسه یا اعمال ویژه پزشکی منتقل شوند را فیلتر یا بلوکه نمی کند. ماسک های صورت حفاظت کاملی در برابر میکروب ها و دیگر آلاینده ها فراهم نمی کنند، زیرا جفت و جور شدگی و فیت گشتن بین سطح ماسک صورت و خود صورت ضعیف است.
ماسک های صورت به قصد استفاده بیش از یکبار طراحی نشده اند. اگر ماسک شما آسیب دیده یا خاکی شود، یا اگر تنفس از طریق ماسک سخت گردد، شما باید ماسک را برداشته، آن را با ایمنی دور انداخته و آن را با یک ماسک جدید جایگزین نمایید.
ماسک های تنفسی N95
ماسک تنفسی N95 یک وسیله حفاظتی تنفسی طراحی شده برای نائل شدن به جور شدگی خیلی نزدیک به صورت و فیلتراسیون خیلی موثر برای ذرات منتقله از طریق هوا است.
طراحی N95 به معنای این است که وقتی در معرض آزمایش دقیق قرار گیرد، ماسک تنفسی دست کم 95 درصد ذرات خیلی کوچک آزمون( با قطر 0.3 میکرون) را حذف می کند. اگر بخوبی فیت شود، توانایی های فیلتراسیون ماسک های تنفسی N95 متجاوز از ماسک های صورت است. با این حال، حتی ماسک N95 بخوبی فیت شده، کاملا خطر بیماری یا مرگ را از بین نمی برد.
ماسک های تنفسی N95 برای بچه ها یا مردم دارای موی صورت طراحی نشده اند. برای اینکه در بچه ها یا مردم دارای موی روییده در صورت، فیت شدگی بطور کامل اتفاق نمی افتد، ماسک های N95 ممکن است در این افراد حفاظت کامل ایجاد نکند.
ماسک های N95 مورد استفاده برای عموم مردم
FAD فیلتراسیون ویژه ماسک های تنفسی N95 که قسمتی از صورت را می پوشاند را برای استفاده عموم مردم شفاف سازی نموده است. برای کار مورد توقع، ماسک تنفسی N95 نیاز به جور شدگی مناسب با صورت شما دارد. عموما، برای چک کردن مناسبت جور شدگی، شما باید ماسک تنفسی را گذاشته و بندها را جوری تنظیم کنید که ماسک تنفسی محکم فیت شده باشد، اما در عین حال برای صورت شما راحت باشد. برای آگاهی در باره مناسبت جور شدگی به دستورالعمل کارخانه رجوع نمایید. مراکز پیشگیری و کنترل بیماری، عموما ماسک ها و ماسک های تنفسی را برای استفاده در خانه ها و مراکز عمومی توصیه نمی کنند. با این حال، آن ها ممکن است برای اشخاصی با خطر افزایش یافته بیماری های شدیدی چون آنفلوآنزا یا دیگر بیماری های تنفسی مناسب باشند. در باره امکان استفاده از ماسک های تنفسی N95 در خانه یا جاهای عمومی لطفا با مراکز تندرستی مشورت کرده و اطلاعات خوبی به دست بیاورید. FDA ماسک های تنفسی N95 زیر را برای استفاده عمومی در شرایط اضطراری پزشکی تندرستی عمومی روشن سازی کرده است:
ماسک تنفسی ذره ای 3M-8670 F
ماسک تنفسی ذره ای 3M-8612 F
ماسک تنفسی پاستور تی ام F550 G
ماسک تنفسی تی ام A520G
این وسایل بصورت "برای استفاده شغلی نیست" برچسب زنی شده اند.
ماسک های تنفسی مکان های صنعتی و مراقبت های بهداشتی
اغلب ماسک های تنفسی N95 برای استفاده مشاغل ساختمانی و دیگر مشاغل صنعتی که کارگران در معرض غبار و ذرات کوچک هستند ساخته شده و توسط لابراتوار فناوری حفاظتی پرسنلی ملی در نستیتو ملی بهداشت و ایمنی شغلی، که بخشی از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها است، ساماندهی می گردد. این محصولات به صورت "برای استفاده شغلی" برچسب زنی می شوند.
با این حال، برخی از ماسک های N95 برای استفاده در مکان های مراقبت تندرستی هم مناسب می باشند.به ویژه، ماسک های تنفسی مورد استفاده یک نفر که دورانداختنی هستند وسایل حفاظتی به شمار می آیند که توسط پرسنل مراقبت های پزشکی در طی معاینات و معالجات مصرف شده و بیمار و پرسنل مراقبتی را از انتقال میکرارگانیزم ها، مایعات بدن و مواد ذره ای مصون می دارند. این ماسک های تنفسی N95 توسط FDA وسایل کلاس 2 محسوب شده و تحت 21 CFR 878400 و CDC NIOSH قرار می گیرند.در شرایط ویژه و محدودیت ها، N95 تحت کد محصول MSH از رعایت نکات پیش فروش 510 معاف شده است. جهت ارایه قوانین و مقررات این زیرساخت از ماسک های تنفسی N95 ، یک تفاهم نامه با CDC NIOSH دارد که قالب کاری تشریک مساعی و همکاری بین FDA و NIOSH را تشریح نموده است.
احتیاطات عمومی ماسک های تنفسی N95
مردم دارای ناراحتی های تنفسی مزمن، قلبی و دیگر چیزهای پزشکی که مشکلات تنفسی دارند باید قبل از استفاده از ماسک N95 با مراقبت های پزشکی چک کنند که آیا مجاز به استفاده از ماسک می باشند، زیرا ماسک تنفسی N95 می تواند کار تنفس را برای کاربران ماسک سخت تر نماید. برخی مدل ها شیرهای بازدم دارند که تنفس را راحت تر کرده و به کاهش ایجاد گرما کمک می کند. توجه نمایید که ماسک های تنفسی N95 با شیرهای بازدم نباید هنگامی که شرایط استریل باید نگهداری شود استفاده گردند.
تمام ماسک های تنفسی N95 روشن شده توسط FDA بصورت وسایل دورانداختنی و دارای استفاده تکی برچسب زنی می شوند. اگر ماسک شما آسیب دیده یا خاکی شود، یا اگر تنفس از طریق ماسک سخت گردد، شما باید ماسک را برداشته، آن را با ایمنی دور انداخته و آن را با یک ماسک جدید جایگزین نمایید. برای ایمنی دفع ماسک تنفسی N95 ، آن را در کیسه پلاستیکی قرار داده و در سطل زباله بگذارید. بعد از دستکاری ماسک تنفسی استفاده شده حتما دستان خود را بشویید.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.