چاپ
بازدید: 532

چه باید در باره ازن و موضوعاتی که جنبه های سلامتی کار با ازن را مورد توجه قرار می دهند بدانید؟
ازن آلاینده سمی هواست که وقتی میزان آن در محیط بیرونی بالا باشد، باید نگرانی در باره سلامت مردم جدی گرفته شود.
ازن جزء اصلی ترکیب آلاینده های هواست که اسماگ یا مه دود نام دارد. ازن در اثر تاثیر نور خورشید بر آلاینده های هوا که از اگزوزهای وسایل نقلیه موتوری یا دیگر منابع بیرون می آیند بوجود می آید. محتمل تر این است که میزان ازن از حوالی ظهر تا اوایل غروب روزهای داغ تابستان بیشترین باشد. سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده استاندارد کیفیت هوای آزاد ملی ازن را در سال 2008 ویرایش نموده است. در استاندارد رایج میزان ازن متوسط 8 ساعته نباید از 0.075 قسمت در میلیون بیشتر باشد.


وقتی میزان ازن بیرونی خیلی زیاد باشد، باید در باره سلامتی مردم هشدار داده شود.
بخش تندرستی ایالت نیویورک و حفاظت از محیط زیست در هنگامی که غلظت ازن هوای بیرونی برای گروههای حساس ناسالم به نظر برسند، به عموم مردم هشدار می دهد. وقتی پیش بینی شود که غلظت های ازن در یک ایستگاه پایش آلودگی هوا یا بیشتر بالاتر خواهد رفت، توصیه تندرستی یک ناحیه ویژه برای روز بعد صورت خواهد پذیرفت. در هر صبح روزهای تابستان، گروه بخش تندرستی ایالت نیویورک، اطلاعات پایشی ازن صبحگاهی را پایش می کنند و اگر توصیه ازن روز بعد تضمین کننده باشد، شرایط آب و هوایی را تعیین می کنند. اگر پایش دیتاها دلالت بر نیاز به توصیه نماید، این کار برای همان روز انجام می شود.
دوست داشتنی تر است که توصیه های تندرستی ازن در سراسر تابستان و در طی دوره هایی با آب و هوای داغ و آفتابی و هنگامی که میزان ازن بیرونی بالاترین است صورت گیرد.
بطور عمومی، میزان ازن در روزهای تابستان داغ و آفتابی بیشتر است، به ویژه اینکه هوای آرام و ساکت هم وجود داشته باشد. سطوح ازن روزانه می تواند تحت تاثیر جریانات هوای محلی، آلگوهای آب و هوای ناحیه ای و حضور مواد شیمیایی هوا که با ازن واکنش می کنند باشد. مشاوره ها و توصیه های ازن بر پایه پیش بینی های سطوح ازن می باشند. ممکن است چند روز در سال وجود داشته باشد که اطلاعات پایش، هواشناسی و مدلسازی رایانه ای بدرستی نتوانند نیاز به توصیه و مشاوره را پیش بینی نمایند.
تنفس هوای دارای ازن بالا، حتی برای دوره کوتاه زمانی(ساعت یا روز) می تواند روی سلامتی تاثیر بگذارد.
مجاورت با ازن در مدت کوتاه می تواند تاثیرات شدیدی بر جای بگذارد. مردمی که سابقه تنفس هوای دارای غلظت بالای ازن را داشته اند، التهاب و تحریک چشم، بینی و گلو، نشانه های تنفسی و کاهش عملکرد شش را چیزهایی که تندرستیشان را در معرض خطر قرار می دهد دیده اند. نشانه های تنفسی شامل کوتاهی نفس، درد قفسه سینه، سرفه باشد که در بچه ها و بزرگسالان ممکن است اتفاق بیفتد. در مطالعات اجتماعی دیده شده است که روزهای با میزان ازن بالاتر تعداد بستری شدن های نشات گرفته از شرایط تنفسی را ازدیاد بخشیده و نرخ های مرگ و میر روزانه را بالا برده است. شواهد محدودتری نشان داده اند که مجاورت کوتاه مدت با میزان ازن افزایش یافته، ممکن است نشانه های قلبی مردم دارای بیماری قلبی قبلی و فشار خون بالا را ازدیاد بخشد.
تنفس هوای دارای ازن بالا در مدت طولانی(سال ها) ممکن است اثرات تندرستی دایمی بر جای بگذارد.
مطالعات حیوانی پیش بینی می کند که در معرض قرار گیری طولانی مدت با سطوح افزایش یافته ازن ممکن است با تغییرات دایمی ساختمان راه عبور هوا و عملکرد شش ها مرتبط باشد. اطلاعات رایج تاثیرات تندرستی دایمی حاصل از در معرض قرارگیری طولانی مدت انسان قطعی نیست. بعضی از مطالعات انسانی، شواهدی از کاهش عملکرد دایمی شش مرتبط با در معرض قرار گیری با سطوح ازن بالا از دوران کودکی را ارائه داده اند، در حالی که بقیه چنین شواهدی را ارائه نکرده اند. خطر فزاینده آسم در بچه هایی که محتملا با سطوح بالارفته ازن در مدت طولانی تماس داشته اند پیدا شده است، زیرا آن ها در برنامه هایی ورزشی در جاهایی با غلظت ازن بالا مشارکت داشته اند.
وقتی توصیه تندرستی ازن صورت می گیرد، مردم باید فعالیت های فیزیکی شدید خود را در محیط بیرونی محدود نمایند. این به ویژه در مورد بچه های کوچک، افراد کهنسال و افراد دارای بیماری قلبی و تنفسی صدق می کند.
وقتی میزان ازن افزایش می یابد، بخش تندرستی ایالت نیویورک توصیه به محدود کردن فعالیت های فیزیکی بیرونی شدید، به ویژه در ساعات بعد از ظهر و اوایل غروب، می کند تا اثرات معکوس تندرستی را کاهش دهد. مردمی که بطور ویژه در برابر ازن حساسند عبارت از بچه های کوچک، افراد کهنسال، اشخاصی که کارشان، بیرونی و فیزیکی است و آدم های دارای مشکلات قلبی و تنفسی می باشند. اینچنین افرادی با دیدن نشانه های مورد اشاره لازم است به پزشک شخصی خود مراجعه نمایند.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.