walden-pondآیا در برابر ویروس عمل می کند؟
با شیوع کروناویروس، بسیاری از مردم در جستجوی سوال "کدام ماسک بهتر است؟" بر آمده اند. میلیاردها نفر در سراسر دنیا در باره ماسک سوال می کنند و می خواهند یکشبه متخصص ماسک شوند.
آیا استفاده از ماسک می تواند از شیوع کرونا بکاهد؟

crocap1
اطلاعات متناقضی وجود دارد. آیا ماسک های جراحی ذرات کرونا را می گیرند؟ رسانه هایی همانند رادیوملی امریکا چنین ادعایی ندارند. خوشبختانه، متخصصین و دانشمندان اطلاعات خوبی از ماسک های آلودگی هوا جمع کرده اند که به این سوال جواب می دهد.
ذرات کرونا ویروس چقدر بزرگند؟
اول از همه: ما نیاز به دانستن اندازه ذره کرونا داریم. دانشمندان با استفاده از میکروسکوپ الکترونی اندازه ذره کرونا را تعیین مقدار ساخته اند. ذرات کروناویروس( با نام علمی ویریون) گویچه هایی با قطر تقریبی 0.125 میکرون هستند.( 125 نانومتر) کوچکترین ذره ها 0.06 میکرون هستند و اندازه بزرگترینشان 0.14 میکرون است.
میکروگراف های الکترونی ذرات2019 nCOV گرم منفی عموما گویچه ای شکل بوده و در میان خود بعضی چند ریختی ها را هم دارند( تصویریک را ببینید)

crocap2
تصویر 1- بصری شده 2019 n COV با انتقال از میکروسکوپ الکترونی
قطر از حدود 60 تا 140 نانومتر متغیر است. ذرات ویروسی سرنیزه های کاملا مشخص داشتند که حدود 9 تا 12 نانومتر بود و به ویریون ها ظاهر تاج خورشیدی را می داد. ذرات ویروسی آزاد خارج سلولی و توده های پر شده از ذرات ویروسی در کیسه های باند شده در غشای سیتوپلاسمی در بخش هایی از مجاری تنفسی انسان پیدا شد. این ریخت شناسی مشاهده شده در خانواده کروناویریده وجود دارد.
این امر به معنای این است که ذرات کروناویروس کوچکتر از ذرات معلق 2.5 میکرونی هستند، ولی از بعضی از ذرات گرد و غبار و گازها بزرگتر می باشند.

crocap3 
اکنون که ما می دانیم ذرات کرونا تا چه انداره بزرگ هستند، باید به این سوال که آیا ماسک ها آن ها را می گیرند پاسخ دهیم. بگذارید این بحث را با پرداختن به دو سوال ساده تر جلو ببریم.
1- آیا ماسک ها می توانند ذرات کروناویروس را بگیرند؟
مورد مشکوک:
در بحبوحه شیوع، بعضی از مردم گفته اند: کروناویروس ها( و دیگر ویروس های مربوطه) کوچک هستند و ماسک ها هم کوچکند. آن ها احتمالا نمی توانند ذرات کروناویروس را بگیرند. خبرگان کسب و کار بر مبنای منطق گنجانیده شده در چنین سخنانی بود که ادعای " ماسک ها احتمالا از شما محافظت نمی کنند" را مطرح ساختند.
خبرگان کسب و کار
فیلتر ماسک های تنفسی N95 اغلب ذرات هوابرد هوای اطراف را جدا می کند و مانع از این می شود که استفاده کنندگان ذرات با قطر بیش از 0.3 میکرون را تنفس نمایند. این نوع ماسک ها اغلب وقتی که کیفیت هوا به سبب حریق گسترده یا جمعیت به شدت ضعیف است مورد استفاده قرار می گیرند و برای اینکه کاملا روی صورت یک نفر فیت شوند طراحی شده اند.
ماسک های تنفسی N95 در صورتی که خوب پوشیده شوند می توانند تا 95 درصد ذرات کوچک منتقله از راه هوا را بگیرند. پس این ماسک ها قادرند برخی از قطرات حاوی کروناویروس ها را بگیرند. بر مبنای یافته های اخیر جراحی، خود کروناویروس بین 0.2 و 0.5 میکرون قطر دارد.
کرونا ویروس و زندگی با ماسک
نمی دانید کدام ماسک شما را در برابر کروناویروس محافظت می کند؟ اطلاعات مورد نیاز را اینجا پیدا کنید.
آزمون علمی:
پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ با به کار انداختن ژنراتور دیزلی( مشابه اگزوز ماشین) و لوله گذاری خروجی تا ماسک ها، ماسک های عمومی مختلف را تست کردند. آن ها از شمارنده ذرات استفاده کردند تا ببینند چه تعداد از ذرات توسط ماسک گرفته شده است. ما در اینجا تفسیری فوق علمی از این تحقیقات ارائه می دهیم.

crocap4
یک نکته مهم: شمارنده ذره ای که آن ها استفاده نمودند ذراتی به کوچکی 0.007 میکرون را اندازه گیری می کرد. ما در اینجا در باره ذرات واقعا کوچک حرف می زنیم.
آن ها کار را با ماسک های متنوع و مختلف انجام دادند و در اینجا آنچه آن ها پیدا کردند را می بینید.

crocap5
فیلترهای صنعتی سه لایه بیش از 95 درصد ذرات با قطر بیش از 0.007 میکرون را می گیرند. در حالی که خبرهای گوناگون حاکی از این واقعیت! است که ماسک های جراحی وفق ادعاها نانوذرات را نمی گیرند، متعجب کننده است که این ماسک ها بیش از 80 درصد ذرات کوچک را می گیرند.

crocap6
خب! ولی آن فقط اگزوز ماشین بود! ممکن است آن ها با ذرات کرونا متفاوت باشند. در مطالعه ای دیگر، پژوهشگران ذرات ویروسی واقعی را به ماسک N95 شلیک کردند. ماسک ها بیش از 95 درصد ذرات ویروسی را گرفتند.

crocap7
حتی ماسک های دارای ضعف ساختاری بیش از 90 درصد ویروس ها را گرفتند. پژوهشگران در مطالعه خود دو ماسک N95 که ضعیف تر از بقیه تشخیص داده شده بودند را انتخاب کردند. حتی آن ها، 94 درصد ذرات تحت سنگین ترین نرخ جریان هوا را گرفتند.


نتیجه: ماسک ها، از ماسک N95 گرفته تا ماسک جراحی، می توانند ویروس ها و حتی ذرات 10 برابر کوچکتر را بگیرند.
2- خبً! آن ها می توانند ذرات حتی کوچکتر از ذرات کرونا را بگیرند. ولی وقتی شما آن ها را می پوشید، هوا از جوانب آن ها نشت می کند.
مورد مشکوک:
ماسک از لحاظ تئوری عمل می کند، ولی وقتی واقعا روی صورت است چه؟ وقتی شما آن ها را می پوشید، شما نمی توانید آن ها را کاملا فیت کنید. پس آن ها اساسا بی استفاده هستند.
آزمون علمی:
برای گرفتن جواب، شما نیاز به ماشین گران قیمتی دارید که آزمون فیت را صورت دهد. خوشبختانه، ما توانستیم ماشین اینچنینی را در اختیار گرفته و آزمایشات لازم روی ماسک های گوناگون را انجام دهیم.

crocap9
لوله آبی از هوای خروجی از ماسک نمونه برداری می کند، در حالی که لوله سفید از هوای داخل ماسک نمونه برداری می کند.
بر پایه مطالعات دکتر ریچارد سینت سیر، گروه همکار آناگو و بیجینگ هم آزمون فیت را صورت دادند. ما نتایج هر دو دسته را کنار هم قرار دادم. اینجا نتایج کارهایی که ماسک های صورت انجام می دهند را آورده ایم:
( شما می بینید که ماسک ها واقعا روی صورت خوب کار می کنند)

crocap10
ماسک های گوناگون سه لایه می توانند بیش از 99 درصد ذرات یک صدم میکرونی کوچک( 10 بار کوچکتر از کرونا ویروس) را حتی در حالی که روی صورت افراد هستند بگیرند. مهمتر این است که ماسک های جراحی کارآیی خیره کننده ای از خود نشان دادند. آن ها 63 درصد ذرات کوچک در اندازه ویروس را گرفتند.
خط آخر: آیا ماسک ها می توانند افراد را در برابر ویروس کرونا محافظت کنند؟
ماسک ها می توانند ذراتی در اندازه 0.007 میکرون( 10 بار کوچکتر از ویروس ها) و خیلی خیلی کوچکتر از ذرات به اندازه 2.5 میکرون را بگیرند. موضوع جالب این است که آن ها در حالی که روی صورت هستند هم به گونه شگفت آوری خوب عمل می کنند. ماسک های جراحی بخوبی N95 ها نیستند، ولی آن ها ارزانترند و راحت تهیه می شوند. وقتی ماسک های دیگر در دسترس نیستند، این ماسک ها کاملا ابتیاع کردنی می باشند.

 نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.