walden-pondماسک ها نشانه ای از مبارزه با کروناویروس هستند. اداراتی در ایالات متحده و هر جای دیگر توصیه می کنند، گاه الزام می نمایند، که مردم آن ها را بپوشند تا کمک شود تا از شیوع و گسترش این ویروس مرگ آور ممانعت به عمل آید.

KHANE1

KHANE2

KHANE3
سر در آوردن از اینکه چه ماسکی بر دهان بگذاریم ساده نیست. N95 و ماسک های جراحی که بیشترین حفاظت را فراهم می کنند تقاضای بالا دارند. آن ها باید برای خط درمان کنار گذاشته شوند که بطور مرتب در معرض عفونت های بیماران هستند.
اینجا ما نگاهی به ماسک هایی که ممکن است با آن ها مواجه شوید انداخته ایم. اینکه چطور کار می کنند، چه نکاتی را باید در ساختشان در نظر گرفت و سطح حفاظتی که فراهم می کنند را باید همه در نظر بگیرند.
N95
N95 قابل شناسایی ترین ماسک بوده و ماسکی موثر است. نام ماسک بیانگر این است که ماسک 95 درصد ذرات ریز، 0.3 میکرونی، که سخت ترین ذرات برای گرفته شدن هستند را می گیرد. موی انسان بطور متوسط 70 تا 100 میکرون پهنا دارد.

KHANE4
این ماسک ها که یکبار مصرف هستند از پلی استر و دیگر الیاف مصنوعی ساخته شده اند. آن ها لایه هایی از الیاف در هم تنیده دارند که همانند فیلتر، گذر ذرات از درون خود را سخت می نماید.
اطمینان داشته باشید که فضای خالی بین لبه ماسک و صورت شما وجود ندارد. این ماسک شامل قطعه بینی است که به صورت شما قالب گیری می شود. بسیاری از کارکنان خدمات سلامت و دیگر کارکنان بطور سالانه آزمون های تست را انجام می دهند تا نشتی هوا کنترل شده و اطمینان حاصل شود که ماسک ها خوب سایزبندی شده و بدرستی فیت می گردند.( اگر موی روی صورت دارید، ماسک روی صورتتان خوب فیت نمی شود. آن ها روی چهره بچه ها هم خوب جفت و جور نمی شوند)

KHANE5
بعضی از N95 ها در جلو خود شیرهای بازدم دارند که تنفس را آسان می سازد. این ماسک ها اغلب در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. یک ماسک شیردار نباید در مناطق نیازمند استریل بودن، همانند اتاق های عمل بیمارستان، مورد استفاده قرار گیرد و چنین ماسکی دیگران را از هوایی که شما بیرون می دهید حفاظت نخواهد کرد.

KHANE6
جراحی
ماسک های جراحی چند نوع مختلف دارند و از N95 ها ناکارآمدتر می باشند. در برخی شرایط آزمایشگاهی، گرفتن و فیلتر کردن 60 تا 80 درصد ذرات ریز هم مشاهده شده است. با پوشش خوب، آن ها می توانند با گرفتن قطرات برخاسته از عطسه و سرفه، مانع از گسترش کروناویروس شوند.

KHANE7
ماسک های جراحی اغلب از لایه های قابل تنفس، پارچه های مصنوعی کاغذ مانند، درست شده اند که به شکل مستطیل بریده می گردند و چین هایی دارند که به گسترش آن ها کمک می کند. این امر باعث می شود که آن ها راحت تر روی صورت شما فیت شوند. آن ها دفع کردنی بوده و فقط برای یکبار استفاده طراحی شده اند.

KHANE8
در حالی که آن ها شما را از شر ترشحات و قطرات بزرگ محفوظ می دارند، فیت شدن ناکامل تر آن ها تا اندازه ای باعث شده که ناکارآمدتر از ماسک های N95 باشند.

ماسک های دست ساز خانگی
وقتی ماسک های جراحی محدود می شوند، تمایل به خرید یا ساخت ماسک های خانگی زیاد می شود.وابسته با پارچه و چگونگی ساخت آن، ماسک خانگی در پاره ای اوقات از همان راهی که یک ماسک ویرایش ساده جراحی کار می کند، عمل می نماید. دقت کنید که هر چیز پوشاننده صورت از هیچ چیز بهتر است.

KHANE9
یک ماسک خانگی خوب از موادی ساخته می شود که به قدر کافی متراکم هستند تا ویروس را بگیرند و به اندازه کافی تنفس کردنی هستند تا بتوانید آن را تحمل نمایید. این یکی از پارچه نخی درست شده است.
شما همچنین می توانید از تی شرت های نخی پر، حوله ظرف ریزبافت یا فلانل استفاده کنید. موادی با شماره نخ بیشتر، که نور خیلی کمی را از خود رد می کنند، محتملا بهترین حفاظت را فراهم می کنند.

KHANE10
شما می توانید ساخت انواع گوناگون ماسک نخی را در اینترنت جستجو نمایید. آن که حداقل دو لایه دارد را انتخاب کنید. ماسک باید از بالا روی بینی را بپوشاند و از پایین تا روی چانه بیاید. در ضمن ماسک باید بندهای ایمن داشته باشد.

KHANE11
ماسک خانگی دارای فیلتر
این نوع ماسک ها با پارچه های( تی شرت های) صد در صد نخ دوخته شده اند. آن ها یک کیسه اضافی دارند که فیلتراسیون مازاد فراهم می سازد.
ما از فیلتر قهوه برای این نوع ماسک استفاده کرده ایم. حوله های کاغذی هم تست شده اند. یک تجربه نشان داد که دو لایه حوله کاغذی بین 23 و 33 درصد ذرات با قطر 0.3 میکرون را می گیرد.

KHANE12
مردم تجارب مختلفی از مواد فیلتر کننده، از فیلترهای هوا گرفته تا کیسه های جاروبرقی، دارند. ان ها می توانند موثر ولی خطرناک باشند. آن ها می توانند نفس کشیدن را خطرناک کرده و باعث تنفس الیاف مضر گردند. از طرف دیگر، یک شخص معمولی نیاز به آن درجه از حفاظت که این مواد فراهم می کند ندارند.

KHANE13
هر وقت که از فیلتر استفاده می کنید اطمینان حاصل نمایید که یک لایه نخی یا یک لایه ساخته شده از مواد مشابه در هر طرف فیلتر وجود دارد،؛ همانند کیسه این ماسک.

KHANE14
یک ماسک فقط موثر است........
یک ماسک فقط وقتی موثر است که به درستی پوشیده شود و براحتی فیت شده و از بالای بینی تا پایین چانه را بدون هیچ گپی پوشش دهد. ماسک ها باید تمام مدتی که بیرون هستید پوشیده شوند و نباید بالا و پایین گردند. درست است که هیچ ماسکی بطور صد در صد موثر نیست، اما اگر ماسک ها با ایجاد فاصله اجتماعی و شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون همراه گردند می توانند به شما و دیگران کمک کنند تا ایمنی خوبی به دست آورید.

نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.