walden-pondشستن و بهداشتی کردن آیتم های آشپزی(بازگشت از بلایای طبیعی)
ظروف و وسایل پخت و پز
تمامی ظروف، دیگ ها، تاوه ها و وسایل آشپزی که در تماس با سیلاب بوده اند باید شسته و بهداشتی شوند. آب شستشو و ضدعفونی باید برای استفاده ایمن و سالم باشد.
برای شستن و بهداشتی کردن


1- بخش های جداشدنی مثل تیغه ها، دستگیره های چوبی یا پلاستیکی، آشغالگیرها را جدا نمایید.
2- ظرف ها، دیگ ها، تاوه ها، ابزار آلات آشپزخانه و بخش های جداشده را در آب داغ صابونی شستشو دهید. در صورت نیاز از برس استفاده نمایید.
3- بعد از شستشو در آب تمیز آبکشی نمایید.
4- آیتم ها را در سبد سیمی یا دیگر ظروف قرار داده و آن ها را در محلول بهداشتی غوطه ور نمایید. محلول بهداشتی می تواند با اختلاط یک قاشق غذاخوری سفید کننده کلر بی بو در یک گالن آب گرم( نه داغ) آماده شود. آب داغ سبب می شود که سفید کننده پریده و محلول ضعبف شود.
5- ظروف را در یک آویز ظرف بهداشتی شده و تمیز توسط جریان هوا خشک کنید. استفاده از حوله ظرف، آن ها را برای بار دیگر آلوده خواهد ساخت.

floodkitch

قفسه ها و دیگر سطوحی که در تماس با سیل می آیند را با آب صابون بشویید.سپس سطوح را با محلول ضدعفونی آبکشی کرده و پاکسازی نمایید. به خاطر داشته باشید که قفسه ها و دیگر سطوح قبل از اینکه بتوانند به قصد ذخیره سازی غذاها، ظروف یا ابزارآلات آشپزی مورد استفاده قرار گیرند باید تمیز و ضدعفونی گردند.
فلزات خانگی
زنگارها سبب آسیب فراوان به فلزات خانگی سیلابی، به ویژه آهن می گردند. از رویه های زیر برای حذف زنگار استفاده کنید.
دیگ ها، تاوه ها و ابزارآلات و ادوات آشپزی آهنی
1- با آب و صابون و استفاده از برس سخت ، پودر زداینده و یا سیم ظرفشویی عمل شستشو را انجام دهید.
2- اگر زنگار باقی مانده است، آیتم ها را با پارچه اغشته در روغن یا زداینده زنگار تجاری پاکسازی نمایید. اگر از یک زداینده زنگار تجاری استفاده می کنید، از دستورالعمل های برچسب پیروی نمایید.
3- دوباره در آب صابون داغ شسته، آبکشی کرده و کلا خشک کنید.
تاوه ها و ابزارآلات و ادوات آهنی را با مقدار کافی روغن آشپزی بی نمک آغشته نمایید. برای 2 تا 3 ساعت در 250 درجه فرانهایت حرارت دهید. این باعث می شود که روغن داخل خلل و فرج فلز شود. در طی فرایند گرمایش، حسب نیاز روغن بیشتری مصرف کنید. وقتی آغشته سازی کامل شد، مازاد روغن را بگیرید.
فولاد ضد زنگ، آلیاژ نیکل-مس، نیکل، فلزات کرمی
کلا شسته و با یک تمیز کننده پودری نرم جلا دهید. اگر وسیله شکسته شده و پایه فلزی آن با در معرض قرار گیری زنگ زده است، با بنزین پاکسازی نمایید. سپس سطوح را شسته و خشک کنید. برای ممانعت از زنگ زدگی بعدی، بعد از هر استفاده واکس بزنید.
تاوه ها و ابزارآلات و ادوات آشپزی آلومینیمی
کلا با آب صابون بشویید. سطوح فاقد جلا همانند داخل تاوه ها را با پدهای صابونی سیم شرفشویی بروبید.با این حال، سطوح آبکاری شده آلومینیمی را نروبید چون این کار می تواند پوشش جلا را حذف نماید.
در یک محلول سفید کننده کار بهداشتی کردن را انجام دهید( یک قاشق غذاخوری سفید کننده کلر بی بو به ازای هر گالن آب گرم و نه داغ)
برای حذف لکه های تیره از تاوه های آلومینیمی، تاوه را با آب پر کنید. یک قاشق غذاخوری سرکه یا دو قاشق چایخوری کرم تارتار را به یک لیتر آب اضافه نمایید. 10 تا 15 دقیقه بجوشانید، با سیم ظرفشویی بروبید، با صابون بشویید، آبکشی کرده و خشک نمایید.
مس و برنج
پولیش مس و برنج با جلادهنده این دو ماده یا مالیدن پارچه آغشته به سرکه یا تکه ای از لیموی نمکی صورت می گیرد.
همیشه بعد از استفاده از اسیدها یا پولیش های تجاری، مس را باید کاملا با آب و صابون بشویید، زیرا در غیر این صورت آن ها سریعا دوباره سیاه خواهند شد.
مس جلادهی شده تزیینی را در آب گرم صابون بشویید. با آب گرم آبکشی نموده و بصورت خشک پاکسازی نمایید.جلا ندهید. غوطه ور نسازید.
توجه: از آیتم های مسی و برنجی برای آماده سازی یا سرو غذا استفاده نکنید.
مسوار
کلا با آب صابون داغ شسته، آبکشی کرده و خشک نمایید. برای داخل شکاف ها و ترک ها از یک مسواک نرم استفاده نمایید.
روی جلای نقره ای(خمیر یا مایع و نه به صورت غوطه ور کردن) را با پارچه نرم مالش دهید. از مسواک نرم برای داخل ترک ها و شکاف ها استفاده کنید.
با آب صابون داغ آبکشی کرده و خشک نمایید.
سوراخ های ریز، اتصالات ترک خورده و فرورفتگی ها را کنترل نمایید. اگر مسمار نیاز به تعمیر گسترده دارد از یک حرفه ای بخواهید که کار تعمیر را به انجام برساند. سوراخ های کوچک می توانند با تمیزکاری داخل فلز مسمار مقصود با سیم ظرفشویی و پر کردن نهایی با مرمت گر اپوکسی مسمار اصلاح شوند. به دقت از دستورالعمل های برچسب پیروی نمایید.
نمد یا دیگر مواد حفاظتی از قبیل ته کتاب، جا سیگاری و نگهدارنده شمع که از ملحقات تزیینی خانگی جدا شده اند را جایگزین نمایید. نمد یا مواد حفاظتی را از پارچه فروشی ها خریداری نمایید. با چسب کشدار، جایگزینی در محل را انجام دهید.
ابزارآلات فلزی
برای جلوگیری از زنگ زدگی بعدی، فلزات آهنی را با روغن ماشین یا وازلین پوشش دهید.
از پولیش اجاق برای اجاق یا آهن آلات مشابه استفاده کنید.
قفل ها و لولاها
قفل ها و لولاها، به ویژه ساخته شده ها از آهن، باید جدا شده، پاکسازی گشته و روغن کاری گردند. از همان رویه ابزارآلات آهنی پیروی نمایید.
اگر جداسازی قفل ها یا لولاها امکان پذیر نیست، کمی روغن ماشین داخل منافذ پیچ و مهره یا سوراخ کلید بپاشید. روی دستگیره کار کنید تا روغن توزیع شود. این کار به جلوگیری از زنگ زدگی زنگارها یا پوشش های فلزی کمک می کند.( از استفاده از روغن زیاد خودداری کنید، زیرا ممکن است روی وسایل چوبی چکه کرده و مشکلات رنگ آمیزی بوجود آورد)
توجه: فقط از وازلین، روغن ماشین، بنزین یا پولیش اجاق روی سطوح فلزی که در معرض تماس با غذا نیستند استفاده نمایید.
چنانچه مایل به استفاده از وبسایت یاشار بوم راشین به منظور انجام تبلیغات خود هستید لطفا اینجا را کلیک کنید.