walden-pondایا شما می دانید که اغلب زایدات خانگی قابل بازیافت هستند؟آیا شما متوجه هستید که در امریکا هر فرد بطور معمول 4.5 پوند ماده زاید در روز تولید می کند؟این عدد را در 300 میلیون ضرب کنید تا متوجه شوید که در هر روز چه میزان از انواع و اقسام زایدات بوجود می آیند.این دلیل ساده ای است که به موجب آن بازیافت را باید جدی قلمداد کرد.


بازیافت نه تنها زمین های زیادی را از تبدیل شدن به اماکن دفن محافظت می نماید،بلکه از تولید و انتشار گازهای گلخانه ای ممانعت به عمل می آورد.وقتی ما بازیافت می کنیم،آب و انرژی کمتری برای تبدیل مواد به محصولات پایانی به مصرف می رسد.بازیافت برای ما و سیاره مان مفید است و پول نقد ما را ذخیره می نماید.
اگر هزینه های مواد زاید جامد بر اساس میزان زباله دور ریخته شده توسط شما بطور ماهانه ازتان اخذ گردد، شما قادر خواهید بود که با مبادرت به انجام بازیافت از میزان بدهی خود بکاهید.
پیدا کردن مرکز بازیافت
چطور می توان خریداران مقوا و سایر مواد بازیافتی را پیدا کرد؟غرفه های بازیافت پذیرنده مقوا، کاغذ،آلومینیم ، پلاستیک و هر چیز دیگر قابل بازیافت می باشند.
صنعت خالص
شما با یک جستجوی اینترنتی می توانید پی به محل غرفه ها و مراکز بازیافت ببرید،هر چند این امر را با بکار گیری روش های دیگر هم می توان انجام داد.روش های مختلفی وجود دارند که به شما کمک می کنند جستجوی مراکز ویژه بازیافت را متمرکز کرده و دقیقا آنچه که در جستجویش هستید را پیدا کنید.
بازار خرید و فروش مواد بازیافتی
بازار خرید و فروش مواد بازیافتی یک محل عمومی است که خریداران و فروشندگان حسابی زایدات صنعتی و مواد بازیافتی می توانند سریعا با یکدیگر وارد معامله و گفتگو شوند.فروشندگان می توانند عناصر قابل بازیافت یا زایداتی که برای فروش دارند را دقیقا معرفی کنند و خریداران احتمالی قادرند باب گفتگو برای خرید این محصولات را کاملا باز نمایند.با مراجعه به بازار خرید و فروش مواد بازیافتی می توانید ببینید که آیا محصولات مورد نیاز شما در چنین محلی یافت می شود.
محل و قابلیت بازیافت را گوگل کنید
از آنجا که هر مکان و عنصر قابل بازیافت با یک راه ویژه ارتباط دارد، در برخی از موارد ممکن است بهترین کار دو جستجوی گوگلی باشد تا شما قادر باشید به موقعیت دلبخواهتان دسترسی پیدا نمایید.
قبل از ریختن زباله های تولیدی در سطل ها بازیافت، سرویس بازیافت محله تان را چک کنید و ببینید که آن ها دقیقا چه چیزی را بازیافت می کنند.به علاوه،مکان سرویس بازیافت محتملا شما را آگاه از اینکه برای جمع آوری از پیاده رو،چطور باید مواد قابل بازیافت را جدا کنید می نماید.
ده تا از مهمترین چیزهای قابل بازیافت
1-آلومینیم
قوطی های آلومینیمی 100 درصد قابل بازیافت هستند و بارها و بارها قابلیت بازیافت دارند.راحت تر بگوییم،با ساخت برندهای جدید از قوطی های بازیافت شده ما می توانیم نیاز به انرژی خود را به میزان 95 درصد کاهش دهیم.پس چرا کار بازیافت را با قوطی های نوشابه گازدار و آب میوه آغاز نکنیم؟
2-بطری های پلاستیکی پت
وفق بررسی های سازمان بازیافت ظروف،امریکایی ها سالانه 25 میلیارد بطری آب خریداری می کنند.این بد است که هنوز 80 درصد این بطری ها وارد اماکن دفن می شود.نباید این کار را متوقف کنیم؟ساخت پلاستیک از مواد بازیافتی دو سوم مصرف انرژی را کم می کند.از آنجا که بطری های پلاستیکی پت بیش از هر پلاستیک دیگری مصرف می شوند،بازیافت پت معمولا از ساده ترین بازیافت ها به حساب می آید.
3-روزنامه
کاملا منطقی است که در کنار سطل آشغال،یک سطل بازیافت مخصوص روزنامه و هر دورریزکاغذی قرار دهید. دایره حفاظت از محیط زیست ادعا دارد که یک سوم زباله های جاری ایالات متحده کاغذی هستند.ما باید درک کنیم که بازیافت کاغذ از منابع حفاظت نموده و انرژی را ذخیره می سازد.از سوی دیگر ، بازیافت کاغذ از گرفتگی اماکن دفن ممانعت به عمل می آورد.پس چه عاملی ما را از بازیافت کاغذ باز خواهد داشت؟
4-مقواهای موجدار
در 1996 ایالات متحده 29 میلیون کپه از مقواهای موجدار داشت که 13.8 درصد کل زباله های جاری بودند.بعد از آن زمان بود که جعبه های بزرگی به محل کارها آمده و اطمینان حاصل شد که تجزیه و بازیافت این مواد بخوبی انجام خواهد شد.پس از آن موضوع برای کارکنان هم به اندازه کافی روشن شد.
5-قوطی های فولادی
فولاد هم مثل آلومینیم است و بی آنکه ما را با خطر کاهش کیفیت مواجه کند می تواند بیش از یک بار بازیافت شود.در امریکای شمالی،هر سال بیش از 80 میلیون قطعه بازیافت می شود و این مقدار بازیافت معادل انرژی مصرفی 18 میلیون خانواده در یک سال را ذخیره می سازد.
6-بطری های پلاستیکی HDPE
بطری های HDPE می توانند توسط لوگوی کف ظرف شناسایی شوند(سه پیکان مثلثی شکل) هر اشغال باقیمانده و یا پلاستیک غذا می تواند بر رویه بازیافت اثر گذاشته و آن را آلوده گرداند.
7-ظروف شیشه ای
بازیافت شیشه 50 درصد انرژی را ذخیره می کند.با بازیافت هر ظرف شیشه ای انرژی لازم برای روشن کردن یک لامپ 100 واتی به مدت 4 ساعت فراهم می شود.بازیافت شیشه 20 درصد آلودگی هوا و 50 درصد آلودگی آب را کم می کند و یک توده از شیشه که از مواد بازیافتی درست شده باشد 250 پوند از ضایعات معدنی را کم می کند.شگفت آور نیست؟
8 و 9-مجلات و کاغذ درهم
عوامل زیادی هستند که بازیافت کاغذ را توجیه پذیر می سازند.بازیافت یک کپه کاغذ مانع از قطع 17 درخت گردیده و از هدرروی 7000 گالن آب ممانعت به عمل می آورد.
10-رایانه ها
وابسته به حالت ماشین،رایانه ها می توانند از دو راه بازیافت گردند.رایانه های قدیمی که کار می کنند را به دوستان و اعضای فامیل بدهید و یا آن ها را در اختیار شرکت های غیر انتفاعی که از زباله شدن رایانه ها ممانعت به عمل می آورند بگذارید،هر چند کار شما ممکن است موجب شود رایانه توسط کسی که توانایی مدیریت درست و حسابی آن را ندارد مورد استفاده قرار گیرد.رایانه هایی که کار نمی کنند را به مراکز بازیافت بفرستید تا قطعات آن جدا شده و عناصر مهم آن بازیافت گردند.
در یک دنیای ایده آل ما توانایی بازیافت هر چیزی را داریم.متاسفانه در شرایط موجود این امر میسر نیست.در اینجا ما فهرستی از چیزهایی که به نظر می رسد قابل بازیافت هستند اما قابل بازیافت نیستند را ارائه می دهیم.
11 چیزی که قابل بازیافت نیستند
1-کاغذ ریز ریز شده
ریز ریز کردن کاغذ طول الیاف آن را کم کرده و کاغذ را غیر مناسب استفاده مجدد و بازیاف می نماید.به این دلیل،بیشتر مراکز بازیافت پذیرنده کاغذهای ریز ریز شده نیستند.
2-کاغذ رنگی براق
جداسازی و بازیافت این نوع کاغذ شبیه این است که شما یک جوراب قدیمی قرمز را از میان توده ای جوراب سفید جدا کنید.کاغذ رنگی های براق به بقیه کاغذها رنگ داده و می توانند کل بار کاغذ را خراب کنند.
3-جعبه های پیتزا
جعبه پیتزا در زمره عمومی ترین محصولات نامناسب قرار دارد.درست است که جعبه پیتزا از مقوا درست شده است،اما چربی پیتزا ماده خام اولیه را آلوده کرده است.شما می توانید بخش های غیر آلوده را جدا نموده و عمل بازیافت را انجام دهید.
4-شیشه خانه
محصولاتی مثل قاب پنجره،آینه،حباب های روشنایی(لامپ برق) و امثالهم عملا غیر قابل بازیافت و استفاده مجدد در نظر گرفته شده و بهتر است از بازیافت آن ها خودداری گردد.
5-درب بطری ها
این مواد نمی توانند همراه بطری ها بازیافت شوند چون درب بطری ها از پلاستیک های مختلف و دیگری درست شده اند. به این دلیل که درب بطری ها ذوب نمی شوند، نقطه ذوب پلاستیک ها را پایین آورده و لذا اگر درب بطری ها داخل توده پلاستیک ها باشند کل توده را آلوده می سازند(یعنی متاثر از خود می نمایند)
6-کاغذ مرطوب
کاغذ مرطوب دارای الیاف آسیب دیده است که بازیافت را سخت یا مشکل می سازد.لذا باید مراقب باشید تا مواد قابل بازیافت به گونه ای نگهداری شوند که اجزای آن ها سالم و ایمن بمانند.
7-کارتن های آب میوه و شیر
به خاطر اینکه آن ها عموما با لایه نازکی از واکس یا موم پوشیده شده اند غیر قابل بازیافت می باشند.
8-فنجان های قهوه کاغذی
خیلی ها بر این باورند که فنجان های کاغذی خیلی بهتر از فنجان های ساخته شده از استایروفوم می باشد.این در حالی است که این فنجان ها نیز جهت جلوگیری از نشت دارای پوشش پلاستیکی که آن ها را غیر قابل بازیافت می کند هستند.لذا برای شما بسیار بهتر است که گزینه انتخابیتان لیوان دسته دار معمولی که یکبار مصرف نیست باشد.
9-کهنه و پوشک مصرف شده بچه
کاغذ و پلاستیک آن ها توسط بیشتر مراکز بازیافت نمی توانند به شکل اولیه بر گردند.
10-قوطی های آئروسل
درست است که این قوطی ها از فلز ساخته شده اند اما مواد شیمیایی تحت فشار داخل آن ها باعث می شود که قوطی ها تحت عنوان "آلاینده های خانگی" تقسیم بندی شوند.
11-سرامیک و سفال
چیزهایی مثل لیوان های دسته دار قهوه و گلدان های قدیمی از سفال و سرامیک ساخته شده اند.محصولات اینچنینی را چک کرده و از سالم بودنشان مطلع شوید.شاید کسی را پیدا کنید که آن ها را بازیافت نماید!
کلام آخر
بازیافت یکی از بهترین راههایی است که با آن می توانید روی دنیایی که محل زندگیتان است تاثیر بگذارید.بازیافت هم برای محیط زیست و هم برای ما مهم است.ما باید به همان سرعتی که زباله ها را در طول زمان تولید می کنیم،نسبت به زباله های تولیدی واکنش نشان دهیم.
آیا شما فعالانه زباله تان را بازیافت می کنید؟کدام مشکلات بزرگترین موانع سر راهتان هستند؟