walden-pond"بیوگاز یک محصول کامل برای آشپزی تاب آوردنی مدرن است"
بیوگاز ترکیبی از گازهاست که در نتیجه تجزیه مواد آلی باکتری های بی هوازی تولید می شود.این گاز قابل اشتعال و سازگار با شعله تولیدی تمیز مورد استفاده پخت و پز و ایجاد گرما بوده و به سادگی از فضولات حیوانی و آب شستشوی آشپزخانه شما به دست می آید.

biodouble1
هاضم بیوگاز ظرف نگهدارنده آب و باکتری است که می تواند مواد آلی تغذیه شده را تجزیه نموده و بیوگاز منتج را از طریق شیر، جمع آوری و ذخیره نموده و یا آن را به مصرف مستقیم سوزاندن برساند.
مزایا:
ایجاد گاز قابل اشتعال
ایجاد کود
به کار افتادن توسط آب آبکشی آشپزخانه
ایمن و تمیز
مواد:
بشکه پلاستیکی آبی 200 لیتری
سطل زباله پلاستیکی
لوله های پی وی سی و اتصالات
شلنگ های پی وی و اتصالات
درزگیر سیلیکون
طرح ریزی
در مارس 2011 بود که من هاضم بیوگاز خانگی خود را طراحی کردم.در این طرح،جمع کننده بیوگاز یک بشکه پلاستیکی آبی 200 لیتری بود.این طرح به من کمک کرد که یک سیستم سازگار جهت تولید بیوگاز کافی برای پختن یک وعده غذایی در روز ایجاد کرده و بنابراین منبع غالب انرژی مورد نیاز پخت و پز خانه را هاضم بیوگاز بگیرم.
طرح

biodouble2
طرح هاضم بیوگاز،جمع کننده و اجاق من
دوست من تعدادی بشکه آبی پلاستیکی 200 لیتری از بیمارستان محلی جمع آوری کرده است که برای ذخیره مواد شیمیایی تمیز استفاده می شدند.آن ها با دو درب پیچی در بالا حسابی آب بند بودند.در ضمن، شکل گنبدی مختصر آن ها فاکتوری مهم در طراحی من به حساب می آمد.

biodouble3
مجموعه لوله ورودی، شیر خروج گاز و لوله خروجی در بالای بشکه جفت و جور و آب بند شده اند.
یک هاضم بیوگاز نیاز به لوله ورودی(جایی برای ته نشینی فضولات تازه احشام) و یک جور لوله خروجی(برای محتویاتی که مورد جایگزینی قرار گرفته اند) دارد.
از آنجا که دو درب پیچی با آب بندی خوب موجود بودند،من تصمیم گرفتم از مزایای آن ها استفاده برده و هر دو لوله ورودی و خروجی را به گونه ای طراحی کنم که از طریق درب ها و بالای بشکه وارد شوند و خروجی بیوگاز در بالای بشکه باشد.

biodouble4
یک نمونه از هاضم و جمع کننده، با استفاده از سرکه و بی کربنات سدیم برای تولید و جمع آوری گاز
طرح من متفاوت از آنچه که دیده بودم بود و من خواستم مطمئن شوم که کار می کند.پس من یک نمونه از هاضم و جمع آورنده بیوگاز با استفاده از بطری های پلاستیکی و کاه درست کردم.من سرکه سفید و بی کربنات سدیم را مخلوط کردم تا گاز دی اکسید کربن به سرعت تولید شود و تست کنم که سیستم از لحاظ فیزیکی چطور باید کار کند.این امر موجب شد که زمینه درک خوبی به دست بیاورم و جهت اجرایی کردن طرحم با استفاده از بشکه های آبی پلاستیکی با آرامش کامل سعی و تلاش نمایم.
هاضم بیوگاز من برای آب بندی(هوا بندی) کامل طراحی شده بود.پس بیوگاز فقط باید از طریق شیر خروج گاز بیرون می آمد.برای این منظور من از یک شیر ساده آبیاری پلی تیوب استفاده کردم.در این حال وقتی فشار در سیستم ایجاد شود، به محتویات داخل سیستم منتقل شده و آن ها را از طریق لوله ورودی یا خروجی یا هر دو به بیرون هدایت می کند.
لوله ورودی از طریق یکی از درب های بشکه پلاستیکی آبی وارد شده و تقریبا تا ته بشکه امتداد پیدا می کند.این به مفهوم این است که فضولات تازه احشام از ته بشکه وارد می شوند.لوله خروجی فقط تا مرکز بشکه پایین می رود.در این حالت به مجرد ورود فضولات تازه احشام ، مایع خروجی از مرکز بشکه تحت جایگزینی قرار گرفته و خروجی واحد داخل سطل خروجی می شود.از آنجا که ذرات جامد مواد آلی شناور شده یا غرق(ته نشین) می شوند،بسیار مهم است که ذرات بزرگتر برای تجزیه بیشتر در هاضم بمانند.

biodouble5
خط صورتی نشان دهنده سطح آب داخل هاضم است.شیر خروج گاز باید بالای این سطح باشد.
من توانستم لوله خروجی را تقریبا هم سطح ورودی داخل بشکه کنم.این امر در سقف بشکه فضایی برای انبار شدن بیوگاز فراهم می نمود.به این ترتیب،من شیر خروج گاز را در نقطه فوقانی بشکه گرفتم.این به مفهوم این است که در هر زمان بیوگاز خیلی کمی در هاضم ذخیره می شود و هاضم تقریبا همیشه پر از مایع است و تقریبا همه بیوگاز از طریق شیر خروجی گاز داخل جمع کننده می شود.

biodouble6
جمع کننده(خالی) با بشکه پلاستیکی واژگون مستغرق در آب
جمع کننده به سادگی یک بشکه پلاستیکی آبی بود که بالایش را بریده بودیم.سه چهارم بشکه پر از آب بود و سطل زباله پلاستیکی را در آن واژگون و مستغرق نموده بودیم.سطل زباله یک ورودی گاز داشت و یک شیر خروجی که به آن متصل شده بود.بیوگاز تولیدی توسط هاضم در سطل زباله جمع خواهد شد و با پر کردن سطل زباله، از آب بالا خواهد رفت.اگر واحد حسابی پر از بیوگاز شود، بیوگاز به سادگی از جوانب خارج خواهد شد.
پر کردن هاضم بیوگاز من

biodouble7
من هاضم بیوگاز خود را با آب و حدود 20 کیلوگرم فضولات گاوی پر کردم.ایده، تولید انواع مختلف باکتری های روده ای از فضولات حیوانی بود تا فضولات وفق همان رویه ای که داخل روده گاو انجام می شود فرآیند گردند.در نهایت این امر کود و گاز قابل اشتعال تولید خواهد گشت.حدود یک هفته طول خواهد کشید تا باکتری ها جایگزین شده و شروع به هضم فضولات احشام نمایند.
تغذیه هاضم بیوگاز من
به مجرد اینکه من آب آبکشی آشپزخانه را می ریزم، خروجی داخل سطل شده و مستقیم به باغ می رود.
تغذیه هاضم بیوگاز من ساده است.من خروجی گاز را می بندم و درب های لوله های ورودی و خروجی را باز می کنم.به مجرد اینکه من آب آبکشی آشپزخانه را می ریزم، حجم معادل از طریق خروجی وارد سطل می شود و به مصرف باغ می رسد.
سوزاندن بیوگاز
بیوگاز همان باد معده است و همانی است که گاوها تولید می کنند.بوی آن همان است که تصور می کنید ولی وقتی می سوزد بوی اجاق گاز طبیعی تمیز را می دهد.

biodouble8
سوزاندن بیوگاز خالص(چپ) و ترکیب شده با هوا(راست).شعله آبی تمیز و داغ است.
سوزاندن بیوگاز به تنهایی یک شعله دودگرفته زرد بزرگ تولید می کند که کف ظرف ها را سیاه می کند و گرمی موثری ندارد.این در حالی است که وقتی قبل از سوختن،هوا را با بیوگاز مخلوط نماییم، شعله ای آبی،تمیز و داغ خواهیم داشت.برای این منظور جهت تست تغییرات گنجانده شده،من یک اجاق بونزن درست کردم.

biodouble9
سوراخ ها به هوا اجازه می دهند که با جت گاز مخلوط شوند،بعد از آن عبور از میان یک محدود کننده صورت می گیرد.

biodouble10
محدود کننده های گاز ساخته شده از چوب.این ها بیوگاز را با فشار وارد جریان جت می نمایند.
چراغ بونزن من از دورریز لوله پی وی سی، یک فیتینگ پلی تیوب اضافی و تعدادی میله چوبی دایره ای که به شکل محدود کننده گاز در آمده اند درست شده است.جهت تجربه،من تعدادی از این محدود کننده ها را با سوراخ هایی با اندازه مختلف ساخته و سوراخ های خفر شده را توسط کلار پی وی سی داخل لوله اصلی کردم تا به هوا اجازه ورود و مخلوط شدن با جریان بیوگاز را بدهد.کلار همچنین می تواند چرخانده شود تا جریان هوا را محدود نماید.من چندین آزمایش انجام دادم تا کارآمدترین ترکیب عوامل را برای گرفتن شعله داغ خوب فراهم آورم.

biodouble11
یک باربیکیوی گازی کلاسیک که به بیوگاز متصل شده است.یک شعله تمیز منفرد ظرف آب را داغ می کند.
من اجاق دست سازم را به کف باربیکیوی قدیمی وصل کردم.با استفاده از محافظ های موجود من می توانم داخل ظرف قرار گرفته روی شعله بیوگاز آشپزی کنم.من وزنه های 5 یا 10 کیلوگرمی بالای سطل جمع کننده بیوگاز می گذارم تا برای بیوگاز مقداری فشار فراهم نماید.وزنه 5 کیلوگرمی ملایمترین شعله را ایجاد می کند که قادر است یک لیتر آب را در مدت تقریبا 15 دقیقه جوش بیاورد.وزنه 10 کیلوگرمی خروجی بیوگاز را سریعتر کرده و یک لیتر آب را می تواند در مدت 10 دقیقه به جوش بیاورد.
خالی کردن هاضم بیوگاز من
در اولین زمستان،من هاضم خود را اسهالی دیدم.من آن را با نان کپک زده و در حال تخمیر تغذیه کرده و به هاضم آب بکاشی اضافه می کردم.در نتیجه،باکتری های داخل هاضم نامتعادل شده و اوضاع اصلا خوب پیش نرفت.تولید بیوگاز متوقف شد و خروجی بوی اسهال مریض را به خود گرفت.من تصمیم گرفتم هاضم را خالی کرده و کار را از نو آغاز نمایم.
اغلب طرح های هاضم دارای یک لوله تخلیه لجن از کف است اما مال من این را نداشت.من ترفندی برای جابجایی اغلب محتویات هاضم به کار بردم،بطوری که واحد بتواند حرکت داده شده و به سادگی تخلیه شود.
من لوله گاز بین هاضم و جمع کننده را جدا نموده و انتهای چسبیده به هاضم را رها کردم.با دمیدن داخل این لوله، نیروی فشاری محتویات را از خروجی وارد سطل خروجی نمود.یک بار من بار اسهالی سطل به میزان 5 لیتر را داخل باغ ریختم.از آنجا که خروجی لوله پی وی سی فقط تا نصف ارتفاع بشکه پایین رفته بود، من فقط توانستم نیمی از محتویات را با این روش خالی کنم و 100 لیتر محتویات هنوز در بشکه باقی مانده بودند.در اینجا یک چرخ دستی می توانست بسیار کمک کننده بوده و واحد را بالا بیاورد.من چرخ دستی نداشتم.پس من فیتینگ های قیف ورودی پی وی سی را با اتصالات لوله خروجی عوض کرده و وزش(دمیدن) را کماکان حفظ نمودم.از آنجا که لوله ورودی تا ته ادامه داشت من توانستم تقریبا هر چیزی جز لجن تحتانی را خارج نمایم.اکنون من می توانستم با باز کردن پیچ لوله های ورودی و خروجی و تخلیه گاز از طریق باز کردن شیر گاز،بشکه را در باغ به حالت سر و ته قرار دهم.من از عملکرد جت لوله دمش برای تخلیه لجن مانده در کف استفاده کردم.
من واحد را برای تمیز و ضد عفونی شدن با پاک کننده و روغن اکالیپتوس شستشو دادم.بعد از روغن مالی و آبکشی، واحد را در گوشه ای قرار داده و آن را با فضولات گاو و آب پر کردم.بیوگاز در دو هفته تولید شد ولی واحد دوباره حالت اسهالی به خود گرفت!هنوز زمستان بود و من اطمینان نداشتم که درجه حرارت باعث این موضوع شده است.من هاضم را جایی گذاشته و آن را رها نمودم.بعد از چند هفته بی خبری،متوجه شدم که جمع کننده من بالا آمده است.یک تست شعله کردم و دیدم که بیوگاز تولید شده است.خروجی را چک کرده و دیدم که دوباره بوی فضولات تازه گاو گرفته است.به کارم برگشتم.هنوز من دقیقا نمی دانم که چا اتفاقی افتاد،ولی باکتری ها خودشان تطابق پیدا کردند.
خلاصه

biodouble12
هاضم بیوگاز من و جمع کننده مملو از گاز
پروژه هاضم بیوگاز من موفق بود.هاضم قادر بود سی دقیقه در روز بیوگاز تولید کند و جمع کننده می توانست این مقدار گاز روزانه را نگهداری نماید.با این حال، من تصمیم گرفتم برای ممانعت از مشکلات مربوط به پر کردن هاضم،دنبال موضوعاتی از قبیل خرد کردن، ریز ریز کردن،اختلاط و کوچک سازی زایدات آشپزی نروم.در عوض هاضم را با آب آبکشی آشپزخانه و حدود 4 لیتر آب ابکشی ، مایعات و ذرات غذایی روزانه که توسط فنجان و بشقاب برداشت می شد پر کنم.فقط با استفاده از مواد خام ،من در روز 15 دقیقه بیوگاز داشتم که می توانست برای بخار پز کردن سبزیجات و درست کردن یک فنجان چای کافی باشد.
سیستم من توسط جمع کننده محدود شده بود.ان می توانست حدود 30 دقیقه گاز ذخیره کند اما خود هاضم در صورت تغذیه مستمر می توانست دو برابر این مقدار را تولید نماید.برای اهداف من جمع کننده بزرگتر الزامی نبود،ولی من هر کسی که مایل است پخت و پز خود را با بیوگاز انجام دهد تشویق می کنم که چند جمع کننده و یا جمع کننده بزرگتر را در دستور کار قرار دهد.
سوالاتی که عموما پرسیده می شوند
جهت هاضم بیوگاز از چه چیز دیگری می توانم استفاده کنم؟
هر ظرف پلاستیکی بزرگی خوب است.از استوانه فلزی یا استوانه دارای بخش های فلزی استفاده نکنید زیرا هیدروژن سولفوره تولیدی در طی فرآیند بیوگاز به سرعت این بخش ها را دچار خوردگی خواهد نمود.من هر گز زوالی در بخش های استفاده شده(پی وی سی،پلی وینیل،پلی اتیلن) در تماس با بیوگاز و یا خروجی ندیدم.از بشکه های زیتون استفاده کنید و یا در مقیاس های بزرگتر،هاضم را 1000 لیتری(دارای حصار) بگیرید.
چقدر خرده ریز،چقدر بیوگاز تولید می کند؟
اگر شما امروز یک کیلوگرم خرده غذا را با آب مخلوط نموده و آن را داخل هاضم نمایید،24 ساعت بعد آنقدر بیوگاز دارید که برای یکساعت آشپزی کافی باشد.روز بعد ، شما هنوز از این مواد خام گاز می گیرید.پس در هر تغذیه روزانه یک بازگشت همپوشانی کننده وجود دارد.من شخصا فقط از آب آبکشی آشپزخانه برای تغذیه هاضم ،که حدود 4 لیتر در روز است ، استفاده می کنم،زیرا این مقدار بیوگاز برای به جوش آوردن یک لیتر در روز کافی است و برای درست کردن چای یا بخار پز کردن سبزیجات کفایت می کند.اگر من یک روز با بیوگاز پخت و پز نکنم،در روز دیگر قادر خواهم بود از انرژی بیوگاز برای درست کردن ماکارونی یا پختن برنج استفاده نمایم.
آیا جمع کننده بیوگاز منفجر خواهد شد؟
نه!برای انفجار جمع کننده سه شرط زیر مورد نیاز است:1-اختلاط با هوا در داخل جمع کننده-2-تحت فشار قرار گرفتن جمع کننده-3-در داخل جمع کننده یک جوری جرقه ایجاد شود.اگر احساس می کنید که ممکن است سه عامل بالا بطور همزمان در هاضم بیوگاز شما فراهم شود، بهتان توصیه می کنم که بی خیال این پروژه شوید.
جمع کننده من گاز بند(آب بند) است، فقط وقتی آشپزی می کنم تحت فشار قرار می گیرد و اگر سعی کنم هم نمی توانم داخل آن جرقه ایجاد کنم.
به روز شده ها
خب دوستان!بیش از دو سال از تولید اولین هاضم بیوگاز من می گذرد و من می دانم که این پروژه از موفقترین پروژه های من بوده است.من هنوز روزانه از آن استفاده می کنم تا قهوه صبحم را داشته باشم.

biodouble13
اجاق کمپ اصلاح شده برای بیوگاز،سازنده قهوه صبح من
این یک اجاق گاز ارزان بود که من داخل زباله دان پیدا کردم.(دقیقا وقتی داشتم در باره خرید یکی از آن ها تصمیم می گرفتم!)من قسمت های اضافی را بیرون کشیده و بخشی از لوله های آبیاری پلی وینیل را داخل اجاق کردم.الان من در عوض شعله منفرد اجاق بونزن، یک شعله گرد خوب برای آشپزی دارم.من معمولا یک قوطی حلبی قدیمی در اطراف ماشین قهوه ام می گذارم(به عنوان پوشش ظرف) تا آن را گرم نگهداشته و به عنوان باد شکن عمل نماید.من کاملا متوجه تفاوت کارایی این اجاق و بقیه شده ام.
من هنوز هاضم خود را با آب آبکشی آشپزخانه تغذیه می کنم.وقتی ما ظروف و کاسه هایمان را می شوییم، ابتدا آن ها را آبکشی کرده و آب آبکشی را داخل سطل می ریزیم(نه صابون یا دترجنت) به مجرد پر شدن سطل،آن را داخل هاضم می ریزم.من خیال دارم که یک سیستم جامع درست کنم و تمام آب لوله های سینک آشپزخانه را مستقیما به هاضم وصل کنم،اما در شرایط فعلی از کوشش اضافی کمک می گیرم.
من خروجی را اطراف درختان میوه حیاط می ریزم و از اواخر تابستان پارسال،این تنها آبیاری مورد نیاز آن ها بوده است.از انجام این کار بیماری خاصی ایجاد نشده و با ریختن خروجی روی جوانه های تازه،شاهد رشد و نمو آن ها نیز بوده ام.من به این اطمینان رسیده ام که خروجی کود خالص فوق العاده ای است.
چند ماه قبل من یک تست جالب انجام دادم.در این تست من 10 کیلوگرم وزنه در بالای جمع کننده گذاشتم(معمولا فقط وقتی که آشپزی می کنم از وزنه ها استفاده می نمایم) برای من جالب بود که هاضم توانست این فشار معکوس را مدیریت کند و جمع کننده هنوز بالا می ماند.من بعدا مشکل غیر مرتبط پیدا کرده و آزمایش را متوقف نمودم.البته من دوباره کار را پیگیری خواهم نمود،زیرا اگر سیستم بتواند فشار معکوس را مدیریت کند، من نیاز نخواهم داشت که بالا و پایین بردن وزنه ها را مدام تکرار نمایم.این امر یک راحتی مختصر ایجاد می کند،اما معنای این راحتی این است که تمام مسیر لوله کشی بیوگاز به داخل آشپزخانه خواهد امد و بدون نیاز به خروج از منزل و مدیریت وزنه ها،من قادر خواهم بود پخت و پز را در داخل منزل به انجام برسانم.این امر به این معنی نیز هست که من می توانم جمع کننده دیگر درست کنم و وزن سطل زباله دیگر یک مشکل نخواهد بود(سیستم حتی ممکن است قادر به مدیریت جمع کننده سوم و چهارم هم باشد) من فکر می کردم که هر فشار معکوسی،خروجی را بیرون می ریزد،اما بیست کیلوگرم وزنه موجب این امر شد.من در نتیجه سوال یک بازدید کننده متقاعد شدم که این آزمایش را صورت دهم.
من کامنت ها و سوالات زیادی در باره هاضمم دریافت کردم.من از ایده های مردم الهام گرفتم و سعی کردم تا جایی که می توانم پاسخگوی سوالات مردمی باشم.من می توانم با صداقت کامل بگویم که هر چیزی که من در باره بیوگاز و هاضم بیوگاز می دانم اینجاست و در این متن و به ویژه در کامنت ها مشاهده می شود.من از اینکه با توماس کالهان ملاقات کرده ام مشعوفم و این او بود که از من دعوت کرد تا در یک گروه فیسبوکی که کلا در باره بیوگاز است عضو شوم.کار او در باره هاضم ها بود که الهام بخش طرح من گردید.من هر کس که علاقمند به ایجاد تغییراتی در طرح باشد تشویق می کنم;از ارایه طرح های مخصوص آب و هوا و زمستان های سرد گرفته تا طرح های مرتبط با مجتمع های تجاری بزرگ مقیاس.
اگر من بخواهم سیستم را در آینده بهینه کنم، احتمالا به آن جمع کننده اضافی خواهم افزود تا با ذخیره بیوگاز بیشتر ،غذاهای در احجام بیشتر بپزم.در کنار این،من ایده طراحی خرد کننده ای که از نیروی دوچرخه برای خردسازی ذرات غذایی استفاده می کند را دارم تا قادر به تولید بیوگاز بیشتر باشم.شاید دو پروژه دست در دست هم بدهند.اگر موفق شوم متن را به روز خواهم نمود.
تا آن زمان،از شما برای علایق و حمایت های خوبتان تشکر کرده و امیدوارم در پروژه هایتان موفق باشید.
چنانچه علاقمند هستید که کار و فعالیت خود را در سایت شرکت "یاشار بوم راشینگ معرفی نمایید،خواهشمند است اینجا را کلیک کنید.