walden-pondچطور چیز به این بی دوامی می تواند مشکلات زیادی ایجاد نماید؟ما از کیسه پلاستیکی برای حمل تقریبا هر چیزی که پذیرفته ایم استفاده می کنیم....ولی شما باید توجه کنید که از کیسه پلاستیکی چطور باید استفاده نمایید.....و باید در جستجوی چیز دیگری باشید که برای حمل چیزها کمک حالتان خواهد بود....به خاطر اینکه محیط زیست ما بیش از این تاب تحمل کیسه پلاستیکی را ندارد.


اینجا ما در باره برخی واقعیت های جالب کیسه های پلاستیکی که احتمالا شما از آن ها آگاهی ندارید سخن گفته ایم:
در هر ثانیه در دنیا 160000 کیسه پلاستیکی تولید می شود.
سالانه 5 تریلیون کیسه پلاستیکی تولید می شود.اگر این کیسه ها را پهلو به پهلو قرار دهید،شما می توانید 7 بار دور دنیا یا کره زمین دایره بکشید.
سطح زباله اقیانوس آرام که یک لندفیل شناور از زباله در اقیانوس آرام است دو برابر تگزاس مساحت دارد که احتمالا مملو از زباله می باشد.
در 2008 یک نهنگ عنبر در ساحل کالیفرنیا پیدا شد.این موجود زنده به سبب 22 کیلوگرم پلاستیکی که در معده اش بود جان داده بود.
پلاستیک بعد از 700 سال شروع به تجزیه می کند و فقط بعد از 1000 سال تجزیه آن کاملا می شود.این به معنای این است که پلاستیک هایی که تاکنون تولید شده اند هنوز تجزیه نشده اند.
کیسه های پلاستیکی حتی بعد از تجزیه سمی می مانند.پلاستیک تجزیه زیستی نشده و تجزیه نوری می شود.این امر به این معنی است که پلاستیک ها بعد از تجزیه تبدیل به سموم کوچک و کوچکتر شده و به محیط زیست آسیب می زنند.
یک خانواده متوسط با 4 بار خرید از سوپر مارکت 60 کیسه زباله را مورد استفاده قرار می دهند.
فقط یک تا سه درصد کیسه های پلاستیکی دنیا بازیافت می شوند.
کیسه های پلاستیکی وقتی اشتباهی به عنوان غذا مصرف شوند موجب مرگ و میر بسیاری از موجودات دریایی می شوند.
کیسه های پلاستیکی در 1977 سر از سوپر مارکت ها در آوردند.
در اقیانوس آرام شمالی 6 برابر پلانکتون ها زباله پلاستیکی وجود دارد.
کیسه های پلاستیکی از نفت خام، گاز طبیعی و دیگر مواد شیمیایی تولید می شوند.این محصول برای محیط زیست سمی است.
چطور به اقیانوس می رسند؟
کیسه های پلاستیکی سبک و آئرودینامیک هستند.یعنی حتی در صورت دفع درست، براحتی توسط با جابجا می شوند.آن ها از سطل زباله ها،کامیون های حمل زباله و بندفیل ها رها شده و هر جایی که باد ببرد می روند.آن ها محیط زیست را آلوده می کنند تا زمانی که به اقیانوس ها رسیده و موجبات کشتار پرندگان و حیوانات را فراهم آورند.
فقط کافی است "حیواناتی که کیسه پلاستیکی" می خورند را در گوگل جستجو کنید تا متوجه گردید که صدها داستان در باره حیوانات بیچاره ای که اشتباهی کیسه های پلاستیکی را عوض غذا خورده و خفه شده اند وجود دارد.مشکل این است که وقتی حیوانی می میرد و تجزیه می شود کیسه پلاستیکی داخل معده آن دوباره وارد محیط زیست می گردد.(یادتان هست گفتیم 1000 سال طول می کشد تا تجزیه شود؟) در این حال احتمالا حیوان دیگری را می کشد.به نظر می رسد که این چرخه مرگ تمامی نداشته باشد!
پاسخ جهانی
در پاسخ به مشکل استفاده از کیسه های پلاستیکی و افزایش روز افزون دانش در باره اثرات منفی آن ها، کشورهای بیشتر و بیشتری مصرف و استفاده از کیسه های پلاستیکی در سوپرمارکت ها و خرده فروشی ها را قدغن ساخته اند.
خرده فروشی ها بطور اتوماتیک از پخش کیسه های پلاستیکی به مدت بیشتر خودداری کرده اند.بعضی از آن ها برای کیسه ها هزینه در نظر گرفته اند تا مشتری ها را به عدم تحویل گرفتن کیسه پلاستیکی و همراه آوردن کیسه های قابل استفاده مجدد تشویق نمایند.این،کار می کند!هر روزه مشتری های بیشتر و بیشتری را می بینیم که به همراه کیسه های خودشان وارد مغازه می شوند تا خرید کنند و این بطور قابل ملاحظه ای مصرف و استفاده از کیسه های پلاستیکی در سراسر جهان را کم می کند.
شما برای کمک چه می کنید؟
اگر ما،مصرف کنندگان،سهم خود را برای کوشش در جهت کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی ادا نکنیم،تلاش های دولت و خرده فروشی ها راه به جایی نخواهد برد.بله!شما تا حالا از آن ها استفاده می کردید!ارزان و راحت است تا با آن ها چیزهای دور و بر را جمع کرده و حمل نمایید.با این حال گزینه های دیگر و بهتری هم هستند.ما احتیاج داریم که مغزمان را دستکاری کرده و از خود رفتار بهتری نشان دهیم.اینجا برخی توصیه ها ارائه شده اند:
کا را با استفاده از کیسه های دوستدار محیط زیست آغاز نمایید
در خانه،کیسه های پلاستیکی خودتان را مورد استفاده مجدد و بازیافت قرار دهید.شما می توانید آن ها را به مرکز بازیافت ناحیه ببرید.
مشتری دائم مراکز تجاری گردید که از کوشش های کاهش مصرف و استفاده از کیسه های پلاستیکی حمایت می کند.اگر آن ها به شما کیسه پلاستیکی نمی دهند دیوانه خطابشان نکرده و گمان نکنید که قصد آزار شما را دارند.
با عدم پذیرش کیسه های پلاستیکی از خرده فروشی ها، آگاهی ها را گسترش داده و به یاد دیگران بیاورید که این مواد برای محیط زیست سمی می باشند.
مشکلات کیسه های پلاستیکی را به بچه ها آموزش داده و باعث شوید که آن ها با ادامه دادن راه، در جهت ایجاد دنیای سبز گام بردارند.
کلا استفاده از پلاستیک را خاتمه دهید.
وقتی خرید می روید همراه بردن کیسه خودتان را فراموش نکنید.شما با این کار گام بزرگی در جهت کمک به سیاره ما بر می دارید.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ کنید،لطفا اینجا را کلیک کنید.