walden-pondعلاقه جهانی به انرژی های تجدید پذیر روز به روز بیشتر می شود. تولید بیوگاز بطور یکنواخت رشد می یابد، به گونه ای که مردم بیشتری بر روی واحد بیوگاز سرمایه گذاری می کنند تا بیوگاز تولید نماید. برای به دست آوردن تصویر بهتر از خوبی های بیوگاز، ما فهرستی را تهیه کرده ایم که مزایا و معایب بیوگاز را تشریح می نماید:
مزایای بیوگاز
1- بیوگاز واحد دوستدار اقتصاد است.

biobencost1

بیوگاز منبع انرژی تجدیدپذیر و تمیز است. گاز تولیدی از هاضم زیستی آلاینده نیست و واقعا انتشارات گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد.( به عنوان مثال اثر گازهای گلخانه ای را کم می کند) هیچ احتراقی در فرآیند اتفاق نمی افتد و این امر به معنای این است که ما انتشار صفر گازهای گلخانه ای به اتمسفر را داریم. لذا، استفاده از گاز حاصل از زایدات به عنوان شکلی از انرژی حقیقتا یک راه خوب برای مبارزه با گرمایش جهانی است.
تعجب آور نیست که ملاحظات زیست محیطی دلیل عمده ای باشد که وفق آن ها استفاده بیوگاز هر روز بیشتر از دیروز مورد توجه جهانیان باشد. واحدهای بیوگاز به گونه مهمی اثرات گازهای گلخانه ای را مهار می کنند: واحدها با گرفتن گاز مضر متان و استفاده از آن به عنوان سوخت، انتشارات متان را کم می کنند. تولید بیوگاز کمک می کند تا وابستگی به سوخت های فسیلی مثل نفت و زغال سنگ کمتر گردد.
مزیت دیگر بیوگاز این است که غیر مشابه با دیگر منابع تجدید پذیر انرژی طی فرایندی طبیعی تولید می شود و برای فرایند تولید نیازمند انرژی نیست. به علاوه، مواد خام مورد استفاده در تولید بیوگاز تجدید پذیر هستند و درختان و محصولات دارای رشدی ادامه دار می باشند. فضولات حیوانی، خرده های غذا و باقیمانده های محصولات زراعی مواد خامی هستند که همیشه در دسترس می باشند و لذا اختیار فوق العاده نائل شدنی به حساب می آیند.
2- تولید بیوگاز آلودگی آب و خاک را کم می کند.

biobencost2.png

کار سرریز لندفیل ها فقط انتشار بوی بد نیست. آن ها به مایعات سمی اجازه می دهند که راه خود را به منابع آب زیرزمینی کج کنند. در نتیجه، جدا از دیگر مزایای بیوگاز، تولید بیوگاز کیفیت آب را بهبود خواهد بخشید. علاوه بر این، هضم بی هوازی، پاتوژن ها و پارازیت ها را غیر فعال می کند. بنابراین، در کاهش شیوع بیماری های منتقله از طریق آب موثر است. بطور مشابه، جمع آوری زایدات و مدیریت، بطور قابل ملاحظه ای در جاهایی با واحدهای بیوگاز بهبود خواهد یافت. این امر به نوبه خود منجر به بهبود محیط زیست، بهسازی و بهداشت می گردد.
3- تولید بیوگاز، کود آلی تولید می کند.
محصول جانبی فرایند تولید بیوگاز یک ماده آلی غنی شده(هضم شده) است که یک مکمل کامل یا جایگزین کودهای شیمیایی است. کود تخلیه شده از هاضم می تواند رشد گیاهی را شتاب بخشیده و بیماری ها را شکست می دهد. این در حالی است که کودهای شیمیایی حاوی مواد شیمیایی هستند که اثرات سمی داشته و می توانند همراه دیگر چیزها، روی گیاهان نیز اثر مسموم کنندگی داشته باشند.

biobencost3.png
4- فناوری، ساده و ارزان است و یک اقتصاد بسته را تشویق می کند.

biobencost4.png
فناوری مورد استفاده در تولید بیوگاز کاملا ارزان است. در مقیاس کوچک، ساده ساخته شده و نیاز به سرمایه گذاری کم دارد. هاضم های زیستی کوچک می توانند در خانه مورد استفاده قرار گرفته و از زایدات آشپزی و فضولات حیوانی تغذیه کنند. یک سیستم خانگی بعد از مدتی درآمد خودش را در می آورد و مواد مورد استفاده برای تولید کاملا مجانی هستند. این همان چیزی است که باعث می شود بیوگاز با هزینه ای نسبتا کم تولید گردد.
مزارع می توانند با فضولات روزانه تولیدی احشام بیوگاز تولید کرده و آن را مورد استفاده قرار دهند. فضولات تولیدی روزانه یک گاو قادر است انرژی مورد نیاز برای روشن ساختن یک لامپ در یک روز را فراهم آورد.
در واحدهای بزرگ، بیوگاز می تواند فشرده شده و با رسیدن به کیفیت گاز طبیعی، به عنوان انرژی مصرفی اتومبیل ها مورد استفاده قرار گیرد. سازه هایی از قبیل واحدهای بیوگاز هزینه های نسبتا کم سرمایه گذاری لازم دارند و مشاغل سبز ایجاد می کنند. برای نمونه، در هند، در واحدها و در جمع آوری زایدات آلی، بیش از 10 میلیون شغل، عموما در مناطق روستایی، ایجاد شده است.
5- آلترناتیو سالم آشپزی برای مناطق در حال توسعه
ژنراتورهای بیوگاز، زن ها و بچه ها را از وظیفه ناراحت کننده جمع آوری هیزم نجات می دهند. در نتیجه، برای آن ها وقت بیشتری برای آشپزی و تمیز کاری باقی می ماند. بسیار مهمتر این است که آشپزی روی اجاق گاز در عوض آتش باز، خانواده را در معرض دود پخت و پز قرار نخواهد داد. این امر کمک می کند تا امراض تنفسی مرگ آور جان مردم را در معرض تهدید قرار ندهد. متاسفانه، سالانه 4.3 میلیون نفر در اثر بیماری های مرتبط با الودگی هوای خانگی نشات گرفته از استفاده ناکارآمد از سوخت های جامد مورد استفاده در اشپزی جان خود را از دست داده و دچار مرگ زودرس می گردند.

biobencost5.png
معایب بیوگاز
1- توسعه کم فناوری
یک ایراد متاثر کننده امروزه در باره بیوگاز این است که فرآیندهای مورد استفاده در تولید بیوگاز کارآمد نیستند. در حال حاضر فناوری های جدیدی که فرآیند را ساده کرده و آن را فراوان و کم هزینه بسازد وجود ندارند. این به معنای این است که تولید بزرگ مقیاس برای تامین نیازهای جمعیت های عظیم، هنوز ممکن نیست. هرچند واحدهای بیوگاز امروزه می توانند بخشی از نیازمندی های انرژی را برطرف نمایند، خیلی از دولت ها مایل نیستند در این بخش سرمایه گذاری نمایند.
2- داشتن ناخالصی
بعد از پالایش و فشردگی، بیوگاز هنوز ناخالصی دارد. اگر سوخت زیستی تولیدی به عنوان منبع انرژی اتومبیل ها مورد استفاده قرار گیرد، می تواند باعث خوردگی بخش ها و قسمت های فلزی موتور گردد. این خوردگی سبب افزایش هزینه های نگهداری خواهد شد. ترکیب گازی بسیار برای اجاق های آشپزی، لامپ ها و بویلرهای آب مناسب تر است.
3-اثر درجه حرارت روی تولید بیوگاز
همانند هر منبع انرژی تجدید پذیر دیگری(همانند خورشید و باد) تولید بیوگاز توسط آب و هوا تحت تاثیر قرار می گیرد. درجه حرارت بهینه باکتری هایی که عملیات هضم را انجام می دهند 37 درجه سانتیگراد است. در آب و هوای سرد، هاضم ها نیاز به انرژی حرارتی دارند تا تولید بیوگاز را ثابت نگهداری نمایند.
4-دارای مناسبت کمتر برای مناطق متراکمتر شهری
مزیت دیگر بیوگاز این است که واحدهای بیوگاز صنعتی فقط در جاهایی درک کردنی هستند که مواد خام در مقادیر فراوان موجود باشند(زایدات غذایی و کود) به این دلیل تولید بیوگاز برای نواحی روستایی و نیمه شهری مناسبت بیشتری دارد.
آماده اید که سیستم بیوگاز کوچک خودتان را راه اندازی نمایید؟

biobencost6.png

از اینکه مزایا و معایب بیوگاز را مطالعه کردید متشکریم. ما بیوگاز خانگی را در اینجا و برای هر سوالی معرفی می کنیم. ما همچنین خوشحال خواهیم شد که در خبرنامه مان ثبت نام کرده و به روز رسانی ماهانه مان را در باره جزییات ویژه، کوپن ها، اخبار صنعتی، تمایلات تاب آوردنی، ویدیوهای دستورساخت و ... را ببینید.
ثبت نام برای دریافت آخرین خبرنامه ها و به روزرسانی ها
لطفا ای میل خود را وارد نمایید.
بیشتر در باره بیوگاز خانگی

biobencost7.png

فرق بیوگاز خانگی و کمپوست چیست؟
در این باره باید مزایای بیوگاز نسبت به ساخت کمپوست خانگی را مد نظر قرار داد.

biobencost8
فعال سازی یکباره بیوگاز
چطور باکتری های هاضم بیوگاز خانگی گرفته شده و می توانند به مصرف تولید بیوگاز برسند.

biobencost9.png
میلیون ها باکتری برای پل کار می کنند.
سیستم بیوگاز خانگی پل را به سوی خوداتکایی سوق داده است.آن، او را قادر ساخته که تخم مرغ های جوجه های خودش را روی گاز تمیز و طبیعی بپزد.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.