walden-pondچطور حوضچه کمپوست کرمی بسازیم؟
آماده اید در باره کرم حرف بزنیم؟ در حالی که من کلاس های پیشرفته باغبانی را می گذراندم، در طی یک سمینار کمپوست به سرعت پی بردم که من تنها فرد کلاس هستم که در کلاس کمپوست سازی با کرم ها حضور به هم رسانیده ام. احساس بزرگ دست و پا چلفتی می کردم، چون واقعا همینطور بودم. کمپوست سازی مرا جادو کرده بود! در حالی که ورمی کمپوست، یا ساختن کمپوست با کرم های خاکی، درست شبیه کمپوست سازی در بیرون و با استفاده از توده کمپوست معمولی به نظر می رسد، یک کم اختلاف وجود دارد. در چند ماه گذشته من با شرکت ورمی تک کار کردم. این شرکت جعبه کرم های شگفت انگیزی تولید می کرد که ورمی هات نامیده می شوند. من عاشقشان هستم! کنار هم گذاشتن و استفاده از آن ها آسان است و آن ها واقعا همیشه تمیز هستند، که چیز خیلی خوبی است.


ورمی کمپوست اصولا برای کمپوست سازی زائدات آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. شما حتما می دانید که این زائدات اساسا شامل خرده های سبزی، حوله های کاغذی( تمیز از هر تمیز کننده شیمیایی)، دانه های قهوه و پوسته تخم مرغ هستند. کرم ها همچنین می توانند روزنامه ریز ریز شده یا کاغذی که رنگ و گلاسه(جلا) سنگین ندارد، مو، دانه ها، مقوا، برگ ها و هرس های باغ، خاک اره را بخورند. در حالی که کرم ها را می شود در ساختمان های خیلی بزرگتر نگهداری کرد، برای یک کمپوست سازی خانگی، شما می توانید حوضچه ها را در اندازه مشابه من برگزینید. آن کاملا کوچک است و می تواند به ارتفاعی که کرم ها و محتویات بتوانند رشد کنند قفسه بندی گردد. آن بخوبی قابلیت فیت شدن با آشپزخانه را دارد. ما آن ها را در گلخانه جدیدمان نگهداری می کنیم( که در تابستان امسال چند روزی پنجره خواهد داشت. کرم ها نیاز دارند که در درجه 50 تا 70 درجه قرار گیرند تا رشد و نمو کنند) بعضی از مردم حوضچه های خود را در گاراژ می گذارند، اما اگر شما در جایی زندگی می کنید که درجه حرارت به سوی یخبندان می رود، ممکن است مجددا به این فکر کنید که آیا گاراژ شما گرم نشده است.

wormcomin1
چرا حوضچه کرم نگه دارم؟ بیشتر به یک دلیل: آن ها مدفوع کرم بوجود می آورند. فضولات کرم فوق العاده فعال هستند و شامل مخلوط مفیدی از باکتری ها، آنزیم ها، مواد آلی گیاهی و فضولات حیوانی، پیله های کرم خاکی می باشند. آن ها غنی از مواد مغذی هستند و 50 درصد از خاک رویی و کمپوست، هوموس دارند. هوموس چیست؟ هوموس یک خوراک لوبیای خوشمزه نیست! با یک حرف به اشتباه نیفتید! هوموس جزیی از خاک است، بخش ساخته شده از گیاهان در حال فساد که برای گیاهان شما بسیار خوب است. این ها چیزهایی همانند فسفر، منیزیوم، پتاسیم، کلسیم و ازت هستند. و در حالی که شما می توانید این چیزها را از فضولات و کود حیوانی هم بگیرید، آن ها مجبورند قبل از استفاده مستقیم برای گیاهان رقیق شده و تجزیه گردند. مدفوع کرم خاکی می تواند مستقیما به گیاهان اضافه شود، مستقیما ریشه را لمس کند و سوزاننده نباشد. من برای کل باغم در سال گذشته اصلا از کود استفاده نکردم؛ فقط مدفوع کرم خاکی را مورد استفاده قرار دادم. آن ها از لحاظ فنی بارورکننده نیستند؛ آن ها افزودنی خاک هستند و مثل جادو عمل می کنند. شما می توانید از کرم ها برای تولید خاک های گلدان، پر کردن مکان های خالی از نشای باغ و حتی اسپری کردن گیاهان( پس از رقیق سازی با آب) استفاده کنید. ورمی هات می تواند تا 10 پوند کرم را در خود جای دهد و آن ها می توانند به خاک اضافه شوند. این همیشه چیز خوبی است.

wormcomin2

wormcomin3
کرم ها همانند همه موجودات زنده ترجیح می دهند که محیط آرامی برای زندگی داشته باشند. انتخاب بستر شما می تواند به میزان زیادی روی تندرستی کرم ها اثر بگذارد. پس در انتخاب آنچه ممکن است به کار آید دقت کنید. اگر انتخاب شما ورمی هات است، در واقع شما با آجری از لیف نارگیل تامین شده اید. این مجموعه فوق العاده خنک است. غلاف نارگیل آبگیری می شود، بصورت یک آجر فشرده می گردد و جهت نگهداری آب مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید از آن برای درست کردن خاک گلدانتان استفاده نمایید. استفاده مکرر آن به عنوان تورب، کار برداشت آن در خیلی جاها را سخت ساخته است( آیا شما می دانستید که ما اغلب تورب در دسترس مورد استفاده به عنوان منبع طبیعی را از دست داده ایم؟) و لیف نارگیل یک محصول زائد اغلب محصولات نارگیلی است که همانند شیر و روغن نارگیل ما امروزه خیلی دوستشان داریم. هیچ چیزی زائدات نیست. من این را به همراه مخلوطی از کمپوست، برگ ها و چمن های خشک شده و روزنامه ریز ریز شده به عنوان بستر کرم ها مورد استفاده قرار دادم.
ساخت حوضچه کرمی
1- سطل یک گالنی پیدا کنید. آن را با یک گالن آب پر کنید و آجر لیف نارگیل را غوطه ور و مستغرق نمایید. چند دقیقه ای فرصت دهید تا آن شروع به خراب شدن نماید. شما می توانید با کمک گرفتن از انگشتان، سرعت تخریب را بیشتر نمایید.
2- به مجرد تخریب، شروع کنید به بیرون کشیدن مشت مشت لیف های نارگیل. با فشردن، آب اضافی را بگیرید. شما باید بخواهید که بستر کرم ها مرطوب، نه خیس، باشد. شما باید احساس دست گرفتن لباس خیس یا اسفنج مرطوب را داشته باشید. نمناکی را با فشردن موادتان تست کنید؛ اگر فقط یک یا دو قطره آب بیرون بزند، کاملا عالی است.
3- شروع به پر کردن اولین سطح حوضچه کرمتان کنید. ورمی هات تا پنج سینی کاری دارد. شما کار را با یک سینی آغاز می کنید و به مجرد اینکه زمان می گذرانید و کلنی کرم هایتان رشد می کند، دیگر سینی ها را اضافه می کنید. اولین سینی را در کف قرار دهید و چند ورقه از روزنامه خشک را در کف بگسترانید. آن را با لیف نارگیل پر کنید. چند مشت کمپوست، خاک( نه خاک گلدان تجاری یا رس خالص) و روزنامه ریز ریز شده را مخلوط کنید. شما برای بدست آوردن یک مخلوط خوب کربنی می توانید از پوست تخم مرغ خرد شده، برگ های خشک، چمن های خشک استفاده نمایید. با دست هایتان، هر چیزی را خوب مخلوط کنید. سینی باید دو سوم پر باشد.
4- اکنون آماده اید که کرم ها را اضافه کنید. شما می توانید کرم ها را از مزرعه محلی فروشنده کرم خریداری نمایید( دقت کنید که وول خورنده ها قرمز باشند) شما حتی می توانید، خودتان، نسبت به جمع آوری کرم ها اقدام نمایید. من کار را با 1000 کرم شروع کردم. وقتی آن ها از طریق پست می رسند، خیلی کوچک و بی باد به نظر می رسند. این طبیعی است. آن ها استرس مسافرت را پشت سر گذاشته اند. آن ها حتی ممکن است سعی کنند از حوضچه فرار کرده و وارد کف اتاق شوند. نگران نباشید! آن ها را جمع کرده و برگردانید. شما باید کرم ها را با خانه جدیدشان سازگار نمایید. برگرداندن کرم ها به خانه جدیدشان واقعا ساده است.....

wormcomin4

wormcomin5

wormcomin6
قرار دادن کرم ها در حوضچه
1- کرم ها را در کف بستر گذاشته و آن ها را با ورقه نمناک روزنامه پوشش دهید. آن ها نور آفتاب را دوست ندارند و تاریکی خاک را ترجیح می دهند. پس، آن ها به سرعت راه خود را به سوی حفاری داخل بستر باز می کنند.
2- درست همانند باغ، کرم ها در کلنی ها زندگی می کنند. بر خلاف کرم های باغی، وول خورنده های قرمز را باغداران ترجیح می دهند، زیرا کرم های باغی خاک را هوادهی کرده و سپس می روند. وول خورنده های قرمز همانجا مانده و عامل ایجاد فساد می گردند. پس آن ها کرم های خوب حوضچه شما هستند. کرم هایتان را در بیرون نگسترانید. آن ها را در هر گوشه نگذارید یا سعی نکنید وادارشان کنید خاک زیرین را حفاری نمایند. اگر کرم ها را از طریق پست سفارش می دهید، آن ها را در قلمبه های بزرگ که شبیه موجود فضایی به نظر می رسند تحویل خواهید گرفت. آن ها را جوری که دوست دارند رها کنید و رویشان را با روزنامه پوشش دهید. اگر برنامه تان این است که به مجرد رشد کلنی، کرم هایتان را از باغ خارج کنید، همان چیز را انجام دهید؛ فقط در فضای باز! آن ها را هر جایی گسترش ندهید. آن ها را در گروه های خانوادگی کوچک رها کنید و اجازه دهید که باقی کار را خودشان انجام دهند.
3- اگر با مشکل فرار کرم ها روبرو هستید، می توانید برای چند روز در نزدیک حوضچه لامپ روش کنید. کرم های گریزان از نور اقدام به حفاری در داخل خاک کرده و توی حوضچه می مانند.
4- به مجرد ایجاد پوشش، نیم فنجان آب با درجه حرارت اتاق اضافه کرده و در حوضچه را ببندید.

wormcomin7

wormcomin8
تغذیه کرم ها
کی کرم ها را تغذیه کنیم؟ این بخش کمی ناامید کننده است. بعضی از شرکت ها به شما گفته اند که در دو هفته برایتان کمپوست خوبی تهیه می کنند و هر چند فرآیند خیلی سریعتر صورت می گیرد، الزاما واقعی نیست. شما نمی توانید کپه ای از خرده های آشپزی را در همان روز نخست به حوضچه اضافه کنید. مثل هر چیزی، یک مشت پوست تخم مرغ خرد شده را به مخلوط اضافه کرده و چند روزی کاری نداشته باشید. یک اشتباه بزرگ تازه واردها این است که تغذیه اضافی صورت می دهند. خرده های شما در طی یک شبانه روز ناپدید نخواهد شد. آن ها همانند حوضچه کمپوست بیرونی وارد یک فرآیند فساد می شوند.
برای شروع تغذیه کرم ها، بعد از آنکه به آن ها اجازه دادید چند روزی در محیط زندگی جدیدشان خو بگیرند، تکه های کوچکی از خرده های غذا را در هر گوشه حوضچه بریزید. شما می توانید حتی آن ها را کمی دفن کنید. برای کارآمدی بیشتر، خرده های غذا را بیشتر برش داده و کوچکتر نمایید؛ این کار باعث می شود که آن ها راحت تر و بهتر و سریعتر تجزیه شوند. با مشاهده مصرف غذا و ناپدید شدن بیشتر آن، افزودن بیشتر را در دستور کار قرار دهید. شما ممکن است به پوست موز روی میز یکی از تصاویر دقت کرده باشید. آن را برای تغذیه کرم ها باید به قطعاتی کوچک تقسیم نمود.
بعد از حدود 3 تا 4 هفته، وقتی متوجه شدید که نیمی از غذای آن ها مصرف شده است، می دانید که وقت تغذیه مجدد فرا رسیده است. اگر مقدار زیادی خرده غذای در حال فساد وجود دارد، حوضچه شما ممکن است شروع به بو گرفتن در نتیجه پایین آمدن پی اچ سکونتگاه نماید؛ موضوعی که برای کرم ها مرگ آور است. کم کاری می کنید و این اتفاق برای شما می افتد! این یکی از دلایلی است که باعث می شود بعضی از مردم از حوضچه کرم تنها برای تبدیل زائدات خود به کمپوست استفاده نکنند؛ شما می توانید در یک بار فقط از همین قدر استفاده کنید. من به شما پیشنهاد می کنم که فقط وقتی از حوضچه کرم استفاده کنید که یک توده کمپوست معمولی دارید یا اگر می خواهید از کرم ها و فضولاتشان بیشتر و بیشتر برداشت نمایید.

wormcomin9
یادآور می شود که دست کم یکبار در هفته کار کنترلی را صورت دهید. وقتی ما در خانه ای روستایی زندگی می کردیم، من یک حوضچه کرم در اتاق گلیمان داشتم و کلا فراموش می کردم سری به آن بزنم. به خاطر اینکه شما نمی توانید زائدات آشپزخانه و دیگر مواد کمپوست کردنی را برای یک مدتی داخل سطل قرار دهید، آسان است که بطور کلی هیچ چیزی داخل آن نگذارید. من به شدت به شما توصیه می کنم که یک یادآوری کننده در تلفن یا تقویمتان قرار دهید تا اطمینان حاصل نمایید که چیزها حرکت کرده اند، فضولات تولید شده اند و کرم ها، کماکان، زنده اند. تمامی این منابع را به ارزانی نمی توان تهیه کرد، اما آن ها از خرید یک کیسه فضولات کرمی آلی در تمامی فصول رشد بسیار ارزانتر تمام می شوند. به من اعتماد کنید! سر جمعش ارزانتر تمام می شود! پرورش دادن و برداشت کردن فضولات کرمی شما راهی فوق العاده برای ذخیره کردن پول و کنترل محتویات این فضولات است؛ آیا آن ها آلی هستند یا نه!

مهم: اگر اطلاعات خود را بیش از مطالعه و خواندن، از طریق شنیدن به دست می آورید بهتان توصیه می کنیم که "چرا مشاوره تلفنی!؟" را بخوانید.

نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.

#ورمی_کمپوست_خانگی