چاپ
بازدید: 2772

baz1

همه اجتماعات نخواهند توانست همه این گام ها را انجام دهند!به ویژه در آغاز کار


وقتی یک اجتماع مشکلات ایجاد شده توسط زباله اش را شناخت, گام هایی را برای حل این مشکلات بر می دارد.این امر با پروژه هایی آغاز می شود که به بهترین صورتی نیازمندی ها و قابلیت های اجتماع را بر آورده می کنند.
برنامه جامع زباله یک اجتماع تمامی این گام ها را در بر می گیرد(در باره هر گام در صفحات بعدی بیشتر توضیح داده می شود)
کاهش مقدار زباله تولیدی , به ویژه مواد سمی و موادی که قابلیت بازیافت ندارند
جدا سازی ضایعات در محل تولید که دستکاری آنها را هم ساده تر می کند و هم ایمن تر

baz2
نیازمندی ها و توانایی های مردم را مد نظر قرار دهید و شروع کنید به انجام آنچه با هم در مدت کوتاه می توانید به انجام رسانید.
کمپوست خرده های غذا و دیگر ضایعات آلی
استفاده مجدد از مواد در جاهایی که ممکن است
بازیافت مواد و سازماندهی آنها برای دولت و صنایع در جهت توسعه برنامه های بازیافت اجتماع
جمع آوری, انتقال و ذخیره ایمن زباله.توجه و پرداخت دستمزدی معقول به مردمی که این کارها را انجام می دهند.
دفع ایمن زباله هایی که نه می توانند مجددا استفاده شوند و نه بازیافت گردند.
کاهش زباله
زباله ای که در نهایت سر از خیابان ها,منازل و دیگر جاها در می آورد از تولیداتی صنعتی سرچشمه می گیرد که نه می توانند مجددا استفاده شوند و نه قابلیت بازیافت دارند.یکی از اهداف برنامه زباله اجتماع باید کاهش زباله در طول زمانی طولانی باشد.این امر با کمک مردمی میسر می شود که کمتر از موادی استفاده می کنند که در همان اولین جا تبدیل به زباله می شوند.بعضی از راههای کاهش زباله به قرار زیرند:
موادی که بسته بندی های زیادی دارند نخرید.
شیشه و مقوا را به پلاستیک و فلز ترجیح دهید.
از سبد خرید یا کیف دستی خودتان استفاده کنید و از پذیرش کیسه های پلاستیکی مغازه ها اجتناب نمایید.
غذا را در مقادیر زیادتر بخرید تا مقدار بسته بندیی که به خانه می برید کمتر باشد.
تا آنجا که می توانید تعمیر و استفاده مجدد کنید و یا محصولات دست دوم بخرید.

baz3
جوامع می توانند با تشریک مساعی با دولت های محلی و صاحبان مغازه ها, در همان اولین جا مانع از پذیرش موادی شوند که دفع آنها مشکل است و علاوه بر آن برای سلامتی هم خطر آفرین است.سازمان های محلی می توانند به دولت ها فشار وارد کنند که قوانینی را تصویب کنند که اماکن تجاری را موظف به تولید زباله کمتر و برعهده گرفتن مسئولیت زباله تولیدی می نماید.
کیسه های پلاستیکی ممنوع
بیرون از روستای اموناک در آلاسکا,کیسه های پلاستیکی خریداری شده از اماکن دفن فرار کرده و توسط باد به دیگر جاها می روند.در شهر همسایه گالنا,آنها یا به درختان گیر می کنند و یا در رودخانه همسایه یوکن جمع می شوند.در کتلیک که رودخانه به دریا می ریزد, کیسه های پلاستیکی را پیچیده با ماهی های قزل آلا و خوک های دریایی یافته اند!
از 1998 که 3 دهکده استفاده از کیسه های پلاستیکی را قدغن کردند, این اتفاق نیفتاد.دنبال این دهکده ها, 30 اجتماع دیگر در آلاسکا مصرف کیسه های پلاستیکی را قدغن کردند و بدین ترتیب قدغن بودن استفاده از کیسه های پلاستیکی شروع به رشد نمود.در شهرها و روستاها مردم تشویق شدند که از کیسه های کاغذی یا پارچه ای استفاده کنند که می توانند برای سالها,دوباره و دوباره استفاده شوند.

baz4
به عنوان بخشی از کمپین مبارزه با ضایعات پلاستیکی در آلاسکا, دپارتمان ایالتی حفاظت از محیط زیست و انجمن حوزه های آبریز رودخانه محلی یوکن, شروع به اجرای برنامه آموزشی مردم کردند که چطور از کیسه های پلاستیکی با تولید دیگر چیزها استفاده مجدد نمایند.اکنون مردم کیسه ها را بصورت باریکه هایی بریده و از آنها برای ساختن کوله پشتی, کیف دستی, کفش پاک کن و دیگر چیزهای مفید استفاده می نمایند.آنها حتی آنها را می فروشند و از چیزهایی که باعث گرفتگی فاضلابروها شده و یا خیابان ها را کثیف می کنند پول در می آورند.
جداسازی ضایعات در مبدا
ضایعات غذایی را باید از اختلاط با ضایعات کاغذی و شیشه دور نگه داشت.با انجام چنین کاری استفاده مجدد و بازیافت و خلاصی از دست مواد آسان می شود و از بروز مشکلات تندرستی ایجاد شده توسط ضایعات مخلوط جلوگیری می گردد.جدا سازی ضایعات اولین گامی است که مدیریت بهتر مواد را رقم می زند ,هر چند مشکل تنها وقتی حل می شود که راهی خوب در ارتباط با آنچه بعد از جدا سازی اتفاق می افتد وجود داشته باشد.جدا سازی ضایعات بخشی از سیستمی است که شامل استفاده مجدد, کمپوست, جمع آوری منظم, بازیافت و دفع ایمن می گردد.
راه های جداسازی ضایعات
بزرگترین بخش ضایعات تولیدی در مناطق شهری و روستایی,مواد آلی یا ضایعات تر هستند.(خرده های غذا و ضایعات باقی و همچنین گیاهان و برگ های مرده)ضایعات آلی توسط نور خورشید و آب تجزیه می شوند و یا توسط چیزهای کوچک(کرم ها,حشرات و باکتری ها) خورده می شوند و به کود کمپوست تبدیل می شوند.
در ضایعات معمولا مقدار زیادی کاغذ, شیشه, فلز و پلاستیک وجود دارد.بخش زیادی از این ضایعات بسته بندی های دور ریخته شده است.ضایعات خانگی ممکن است شامل مواد سمی همچون رنگ, باتری, پوشک و فرش پلاستیکی, روغن موتور و آفت کش های قدیمی و ظروف محصولات تمیز کننده باشد.
جدا سازی در دو دسته

baz5ضایعات خشک: استفاده مجدد, بازیافت  و یا حمل به اماکن دفن 
ضایعات تری که تبدیل به کمپوست می شوند
جدا سازی در سه دسته یا بیشتر

baz6
ضایعات سمی که نیاز به دستکاری و دفع ویژه دارند                                                                              ضایعات تری که کمپوست می شوند
                                                 مواد خشک,قابل استفاده مجدد , قابل بازیافت حمل  به اماکن دفن        
چه کسی مسئول جداسازی ضایعات است؟
ضایعات می توانند توسط خانه دار ها یا اماکن تجاری که آنها را تولید می کنند جدا شوند و یا توسط مردمی که آنها را جمع می کنند. سیستم اجتماع شما ممکن است از هر چیزی برای جداسازی و جمع آوری مواد برای استفاده مجدد,بازیافت یا دفع استفاده کند اما این مهم است که آدم هایی که این کارها را انجام می دهند مد نظر قرار گرفته و بهشان متناسب با زحمتی که می کشند حقوق دریافت شود.
جمع کننده ها ممکن است پول را توسط جداسازی و فروش عناصر ارزشمند تر زباله بدست آورند و همینطور بردن باقیمانده های مواد جدا شده به مراکز بازیافت.بعضی از جمع کننده ها به خانه دارهایی که زباله های خود را جدا سازی کرده اند پول کمی می دهند و این پول کمتر است اگر خانه دارها زباله های خود را بدون جداسازی,جمع کرده باشند.
مواد خشک زباله های خانگی جمع شده,تا هنگام جمع شدن داخل ظرف هایی که در داخل خانه قرار دارند می مانند. ظروف حاوی زباله های تر می توانند در بیرون خانه ها نگهداری شوند و به مصرف تهیه کمپوست باغ و باغچه برسند و یا جمع آوری شده و از آنها در محله کمپوست تهیه گردد.

baz7
جداسازی ضایعات بعد از اینکه آنها به محل انباشت زباله برده می شوند خطرناک است و نسبت به جور کردن آنها در خانه ها یا اماکن تجاری سودمندی کمتری دارد

baz8
کمپوست نهایی خوب,بوی خوبی دارد و همانند خاک غنی و تیره جنگل بوی ملایمی می دهد

ساخت کمپوست:تبدیل ضایعات آلی به بارورکننده
به خاطر اینکه معمولا مواد آلی بیشترین بخش زباله ها را تشکیل می دهند, جداسازی و کمپوست سازی از ضایعات غذایی به مقدار زیادی به کاهش زباله کمک می کند.افزودن کمپوست به خاک راهی برای اضافه کردن مواد مغذی محصولاتی است که به زمین برخواهند گشت.
بهترین راه کمپوست سازی وابسته به فضایی است که در دسترس شماست.مقادیر کمی از کمپوست می توانند در ظروفی که در هر اداره یا خانه ای هستند تولید گردند.مکان های بزرگتر کمپوست می توانند در شهرهای کوچک و بزرگ و در مزارعی تولید شوند که مکانهای بزرگی برای کپه های ضایعات در اختیار دارند.
چطور با کرم های خاکی کمپوست تولید کنیم

baz9
یک جعبه کرم می تواند خیلی ساده باشد....

baz10
....یا پیچیده تر
کرم های خاکی از بهترین کمپوست سازهای طبیعی هستند.جعبه ای کوچک از کرم های خاکی سالم ضایعات غذایی خانه را خواهند خورد و آنها را به خاکی غنی برای باغچه و باغ شما تبدیل می کنند.وقتی شما زمین زیادی برای ساخت کپه کمپوست ندارید, جعبه کرم راهی را پیش پای شما می گذارد که از خرده های غذایی کمپوست درست کنید.
1-سوراخ هایی را در کف جعبه چوبی یا پلاستیکی درست کنید و اجازه دهید که هوا به داخل جعبه آمده و آب و خاک از آن خارج شوند.
2-سینی یا جعبه ای دیگر را زیر جعبه سوراخ دار بگذارید.این وسیله خاک غنی از تولیدات کرم را جمع می کند.
3-بالای جعبه را با کاه,خرده کاغذ و خرده های غذا پر کنید.به اندازه یک بیلچه کرم خاکی از باغدار یا مزرعه دار بگیرید و آنها را داخل این جعبه بریزید.
4-مکررا خرده های غذا را اضافه کنید و محتویات جعبه را نم دار کنید اما رطوبت نباید خیلی هم زیاد باشد.درب جعبه را برای حفاظت کرم ها از خورشید ببندید.
همچنان که کرم ها آنچه را شما در جعبه می ریزید می خورند, خاک غنی تولید می شود و کلنی کرم ها رشد می کند.بعضی از کرم ها ممکن است به جعبه یا سینی پایین تر بیفتند.یا آنها را به بالای جعبه برگردانید و یا به همراه خاک جدید به باغچه و باغتان بدهید.
کمپوست سازی اجتماع و بازیافت
پورتو نووو;پایتخت بنین; توده هایی از زباله به بلندی یک ساختمان 4 طبقه داشت که در خیابان ها در حال پوسیدن بودند.همانطور که می توان تصور کرد,این توده ها مشکلات تندرستی را برای مردم به وجود آورده بودند.بوی مزاحم نیز فضا را برای زندگی نامطبوع ساخته بود.بعضی از مردم تصمیم گرفتند که مرکزی را راه اندازی کنند که ضایعات را به بارور کننده های مفید تبدیل نماید.
با سرمایه اداره ای محلی,آنها زمین بزرگی را برای ساخت کارخانه بازیافت و کمپوست راه اندازی کردند.یک سازمان فرانسوی گروه پورتو نووو را با یک تراکتور و دو یدک کش تجهیز نمود.آنها یدک کش ها را نزدیک ایستگاه تندرستی و استادیوم فوتبال گذاشتند و مردم را به اینکه آشغالهایشان را در آنها بریزند تشویق کردند.اکنون هر بعد از ظهر تراکتور یدک کش های پر از زباله را به مرکز بازیافت و جایی که افراد جوان آشغال ها را تفکیک می کنند حمل می کند.
ضایعات آلی داخل چاهک هایی ریخته می شود و با برگ های خرما پوشش داده می شود تا کمپوست تولید گردد.آشپزهای کمپوست, رطوبت, جریان هوا و حرارت را به طور منظم کنترل می کنند تا مطمئن شوند که زباله ها به سرعت فاسد می شوند.بعد از دو ماه کمپوست به خوبی آماده استفاده است.
برخی از جوانان پروژه شروع به استفاده از کمپوست برای بازار باغداری کردند.با سرمایه حاصل از برنامه توسعه ملل متحد, مرکز بذرها و زمین را برای رشد گیاه و تولید محصول فراهم نمود.در این ناحیه بنین خاک غنی نبود و استفاده مازاد آن را فقیر تر هم کرده بود.ولی باغداران جوان با کمپوستشان که خاک را غنی تر می کرد, مواد مغذی خاک را اضافه کرده و موجب رشد و نمو نباتات و گیاهان و سبزیجات تازه شدند.سبزیکاران نیز کمپوست را به عنوان بارور کننده باغهایشان می خرند.
پول مرکز کمپوست از فروش سبزی بدست می آید و کمپوست برای خرید تجهیزات بهتر و استخدام افراد بیکار که در کار تفکیک زباله و فروش کمپوست به باغداران مورد استفاده قرار می گیرند به کار می آید.در این مسیر پروژه از خودش حمایت می کند و به رشدش ادامه می دهد.
چطور کمپوست آرام ایجاد کنیم
این راه کمپوست سازی نیاز به فضایی کم و کاری کوچک دارد و موجب می شود در مدت 6 ماه کمپوست آماده شود.
1-در زمین چاله ای به وسعت 60 سانتیمتر در 60 سانتیمتر و به عمق یک متر ایجاد نمایید.
2-مخلوطی از ضایعات تر و خشک آلی را در سوراخ بریزید.هر 20 سانتیمتر عمق مواد آلی را با 3 سانتیمتر خاک بپوشانید و به آن آب اضافه کنید تا نمناک بماند(فقط مرطوب و نه مستغرق)
3-خاک را برای حفاظت از بارندگی بپوشانید.بعد از یک هفته کمپوست باید شروع به تجزیه نماید.کپه ضایعات گرم خواهد شد و با تجزیه فرو خواهد رفت.
چطور یک کمپوست سریع بسازید
اگر فضای باز زیادی داشته باشید در این راه در یک تا 4 ماه کمپوست خواهید داشت.

baz11
1-یک زمین مسطح 1.5 متر در 4 متر را برگزینید.منطقه را با میخ چوبی علامت گذاری کنید.خاک را به عمق 30 سانتیمتر نرم کنید.این امر به زهکشی کپه کمک خواهد نمود و به کرم ها کمک می کند که وارد کپه شده و ضایعات را تجزیه نمایند.اگر خاک خیلی خشک شود به آن آب بدهید.

baz12
2- چوب به بلندی قد یک آدم پیدا کنید.آنها را درست وسط خاک نرم بنشانید.آنها را خیلی در خاک فرو نبرید زیرا بعدا مجبورید آنها را در بیاورید.

baz13
3-روی چوب ها علامت گذاری کنید.اولی 20 سانتیمتر بالاتر از مین,دومی 5 سانتیمتر بالاتر از آن و سومی 2 سانتیمتر از آن بالاتر.علامت ها را 7 تا 8 بار تکرار کنید تا کل میله علامت گذاری شود.

baz14
4-توده ای از ضایعات غذایی و گیاهی را تا علامت 20 سانتیمتری چوب ها(مخلوطی از مواد تر و خشک بهترین است) فراهم کنید.توده باید تمام خاک نرم را بپوشاند و حتی بالاتر هم بیاید.اگر آن خیلی خشک باشد آب اضافه کنید تا مرطوب اما نه مستغرق گردد.

baz15
5-لایه ای از فضولات حیوانی را تا خط بعدی(5 سانتیمتری) بریزید.فضولات تازه بهترینند زیرا گرم می شوند و تجزیه سریع کمپوست را فراهم می کنند.از بالای فضولات یک لایه خاک تا خط بعدی (2 سانتیمتری) اضافه کنید.تا زمانی که مواد آلی در دسترستان است,ساختار لایه ها را به همین صورت ادامه دهید.کمی آب به هر لایه اضافه کنید تا کل توده نمناک شود.در طول زمان شما قادرید تا ارتفاع 2 متری و حتی بیشتر ساختارتان را ادامه دهید.سپس کل توده را با یک لایه خاک بپوشانید و آن را نمناک تر کنید.

baz16
6-بعد از دو روز چوب ها را در بیاورید.این موضوع سوراخ هایی را در کپه ایجاد می کند و به هوا اجازه ورود می دهد ضمن اینکه به تجزیه سریع توده کمک می کند.بعد از 3 هفته با بیل کپه را برگردانده و مخلوط نمایید.هر هفته یا جیزی در این حدود کار را تکرار کنید.هرچه کپه بیشتر برگردانده شود,تجزیه آن سریعتر صورت می گیرد.بعد از یک تا 4 ماه توده بوی مطبوعی می گیرد و خاک تیره و بارور کننده می شود.
برای اینکه بدانید کمپوست کار می کند
موضوع این نیست که چه روشی را استفاده می کنید زیرا مهم این است که کمپوست در حال تجزیه خوب باشد و آشفتگی و درهم برهمی پنهانی وجود نداشته باشد.
کمپوست برای تجزیه هم نیاز به ضایعات تری همچون خرده های غذا دارد و هم محتاج ضایعت خشکی است که از میان آنها می توان به مواد زیر اشاره کرد:کاه, برگ های قهوه ای, پوست یا کاغذ ریز ریز شده.اگر کپه بیش از گرم شدن و تبدیل به خاک گردیدن,بصورت کپه ای از مواد غذایی در حال فساد باقی بماند, ممکن است نیازمند خشکی بیشتر و مواد گیاهی قهوه ای باشد.

baz17
یک کپه کمپوست در حال کار همراه تجزیه مواد زاید گرم می شود
اکر کپه آب نرود یا بوی بد بدهد احتیاج به هوای بیشتری دارد.با بیل کپه را زیر و رو کنید و یا با فشار میله در آن سوراخ هایی را بوجود بیاورید.
اگر کپه گرم نشود,یا آب کم دارد و یا زیاد.کپه را با یک بیل برگردانید.اگر خیلی خشک است آب بیشتر اضافه کنید و اگر خیلی مرطوب است آب کمتری اضافه نمایید.پوشش کپه با پلاستیک مشکی به گرم نگه داشتن آن کمک می کند.
اگر کمپوست مورچه دارد آب اضافه کنید.
اگر مگس جلب می کند نیاز دارد که بهتر با خاک پوشیده شود.
بعد از مدتی کمپوست بوی خوبی می دهد و خاک سیاه و غنی می شود.
چه چیز نباید داخل کمپوست برود؟!

baz18
این چیزها را داخل کمپوست نگذارید
مردم ایده های مختلفی در باره کمپوستی که خوب کار می کند و کمپوستی که خوب کار نمی کند دارند.برای مثال بعضی از مردم خرده های گوشت و کاغذ را بیرون می آورند.خیلی از مردم معتقدند که فضولات گاو و اسب برای کمپوست خوبند و مدفوع سگ و گربه نه!
شاخه های بزرگ یا برگ های بسیار نازک تجزیه را خیلی سریع می کنند.اگر کاغذ یا مقوا اضافه می شود,بهتر است که آنها را ریز ریز و نمناک کنید تا بهتر تجزیه شوند.
گوشت,استخوان و مواد چرب آشپزی,آفت ها را جلب کرده و موجب می شوند تجزیه خیلی سریع صورت گیرد.
بعضی چیزها اصلا برای کمپوست خوب نیستند.پلاستیک,شیشه,فلز و هر چیز دیگری که خاک مستقیما تجزیه اش نمی کند را باید از این چیزها دانست.گیاهانی که مردم را مسموم می کنند یا گیاهانی مثل کرچک یا اوکالیپتوس,بارورکننده های خوبی نخواهند بود.
استفاده مجددی که می توانید
زباله یک نفر برای دیگری مفید است.در تمام نقاط دنیا مردم پولشان را ذخیره کرده و با اختراع روش هایی که موجب استفاده مجدد از مواد دور ریخته شده می گردد,از محیط زیستشان حفاظت می کنند:
از لاستیک ها,صندل,سطل و دمپایی می سازند
از قوطی حلبی, لامپ,دمپایی و فانوس می سازند
از ظروف مومی مواد غذایی,کیف خرید می سازند
از پوست نارگیل,فنجان,قاشق و چنگال می سازند
از برگ درخت موز,بشقاب و جام می سازند

baz19
خیلی از محصولات جدید براحتی از مواد دور ریخته شده درست می شوند

از قراضه های فلز,لامپ, بخاری و دیگر چیزهای صنعتی می سازند
کاغذ می تواند ریز و متراکم شده و در عایق سازی منازل به کار رود و یا به عنوان خاک زغال سوزانده شود.
خاک اره می تواند در کمپوست و توالت های خشک استفاده شود و یا متراکم شده و همراه فضولات حیوانی و دیگر مواد آلی خشک بصورت خاک زغال و به عنوان سوخت سوزانده شود.
بازیافت آشغال ها را به منبع بر می گرداند

baz20
بازیافت 6 قوطی آلومینیمی انرژی کافی برای روشن نگاه داشتن تلویزیون را برای 8 ساعت فراهم می کند.
بازیافت محصولاتی که استفاده بیشتری ندارند می گیرد و آنها را به مواد اولیه شان جهت تولید محصولات مفید و نو بر می گرداند.بازیافت موادی همچون لاستیک و فلزات باید در کارخانه ها انجام شود.موادی همچون کاغذ و شیشه احتیاج به تجهیزات و فضای کمتری برای بازیافت دارند و بنابراین بازیافتشان می تواند در کارگاههای کوچک یا منازل انجام شود.
بازیافت راهی مهم است که ضایعات و زباله را کم می کند اما بازیافت به همان اندازه همکاری دولت و کارخانجات, احتیاج به مشارکت و همراهی مردم و جامعه دارد.اگر بازار فروش مواد بازیافتی وجود نداشته باشد یا اگر آنها ایمنی بازیافت را رعایت نکنند,بازیافت هیچ راه حلی به حساب نمی آید.
بازیافت ضایعات را به خاطر تبدیل آنها به محصولات نو کم می کند و همچنین انرژی مصرفی در کارخانه ها را ذخیره می نماید.برای مثال, بازیافت کاغذ انرژی مصرفی برای تولید کاغذ نو را تا دو سوم کم می کند و همین مقدار صرفه جویی در مصرف انرژِی پیش می آید وقتی که فولاد به جای مواد خام از قراضه های فلزی تولید شود.ساخت آلومینیم از ضایعات مقدار کمی از انرژیی را می برد که برای ساخت آلومینیم از معادن بوکسیت خام استفاده می شود.

baz21
بازیافت منابع را حفاظت می کند و من نیاز دارم که زندگی کنم
بازیافت
ضایعات جامد آلاینده محیط زیست را کم می کند
ضایعات جامدی که نیاز به دفع دارند کم می کند که به مفهوم ذخیره سازی فضا و انرژی است
استفاده از مانبع را با استفاده بیش از یکبار از آنها کاهش می دهد
به اقتصاد محلی و ملی کمک می کند زیرا مواد خام کمتری وارد می شوند
شغل ایجاد می کند
کدام مواد قابلیت بازیافت دارند؟
موادی که می توانند بازیافت شوند وابسته به صنایع بازیافت محلی هستند
شیشه از ماسه,خاکستر فرار و آهک درست می شود.وقتی دفع می شود می شکند اما دوباره به مواد اولیه تبدیل نمی شود.شیشه بازیافتی بر طبق رنگ طبقه بندی می شود و ذوب می شود تا به شکل مایع در بیاید.بعد در ظروف جدید شکل داده می شود.شیشه هایی هم هستند که بصورت موادی که در راه سازی و ساختمان سازی استفاده می شوند بازیافت می گردند.خیلی از محصولات شیشه ای همانند بطری ها می توانند شسته شده و بدون بازیافت مورد استفاده مجدد قرار بگیرند.
آلومینیم از معادن فلزی که بوکسیت نام دارد و از حفاری خاک بدست می آید.آلومینیم هم بصورت مواد اولیه در نمی آید ولی همچون شیشه از هم گسیخته می گردد.آلومینیم با ذوب و تغییر شکل بازیافت شده و بصورت قوطی ها و دیگر چیزهای جدید در می آید.
حلبی که قوطی های فولادی همانند ظروف سوپ و میوه را پوشش می دهد با جداسازی حلبی از فولاد بازیافت می شود.فولاد و حلبی سپس شسته شده و برای تولید قوطی ها و دیگر محصولات بیشتر فروخته می شوند.
لاستیک از رزین طبیعی درخت و نفت خام تولید می شود.لاستیک بعضی وقت ها با ذوب کردن و ریزه سازی آن و قالب دهی مجدد به چیزهای جدید تیدیل می شود.
کاغذ از چوب,پنبه و دیگر گیاهانی که الیاف قوی دارند ساخته می شود.کاغذ از نادر موادی است که مجددا می تواند بصورت خودش بازیافت شود.کاغذ تجاری اغلب در کارخانجات صنعتی بازیافت می شود.کاغذ می تواند توسط دست بازیافت شود و در تولید کاغذ زیبایی که استفاده خانگی داشته یا می تواند به فروش برود ,مورد استفاده قرار گیرد.
محصولاتی که شامل مواد سمی هستند همانند رایانه, باتری ها, وسایل الکترونیکی, رنگ ها, حلال ها و آفت کش ها و ظروفی که آنها را در خود ذخیره کرده اند احتیاج به دستکاری دقیقی دارند بطوری که کارگران بازیافت نباید به مواد شیمیایی سمی دست بزنند.بعضی از این محصولات کلا قابل بازیافت نیستند و این دلیلی برای این است که چرا آنها در وهله اول باید کمتر تولید شوند.

baz22
مشکل پلاستیک های بازیافتی
وقتی پلاستیک بازیافت می شود,کیفیتش کاهش می یابد.یک بطری پلاستیکی بازیافت نمی شود تا بطری پلاستیکی دیگری را بسازد ولی از آن می توان چیزی با کیفیت بدتر تولید نمود.قبل از اینکه پلاستیک به مدت طولانی تر مورد استفاده قرار گیرد,تنها می تواند چند بار بازیافت شود.
بازیافت بعضی پلاستیک ها گازهای سمی را آزاد می کند که برای کارگران یا اجتماع مضر و خطرناک است و مقدار زیادی از پلاستیک ها متمایلند که با خاتمه بازیافت سر از اماکن دفن در بیاورند.این دلیلی است که چرا بهترین استفاده از پلاستیک, این است که تولید و مصرف آن تا جاییکه ممکن است کم باشد.
جمع آوری زایدات,انتقال و ذخیره
اگر اجتماع شما یک سیستم جمع آوری قابل اعتماد ضایعات ندارد, شما می توانید یکی را با کمک دولت محلی و ادارات راه اندازی نمایید.در هنگام طرح ریزی,به ذهنتان بسپارید که چه چیزی را جمع خواهید نمود و آیا آن برای فروش مجدد به اداره بازیافت بزرگتر یا به برنامه بازیافت اجتماع خواهد رفت.
فاصله کمتر سفر ضایعات بهتر است ولی خیلی از اجتماعات نمی توانند بطور محلی ضایعات را بازیافت نمایند.پس راه حلی دیگر باید پیدا شود.
راههایی برای آماده نمودن ضایعات
راهی که ضایعات برای جمع آوری ,انتقال و ذخیره آماده سازی می شوند وابسته به این است که شما چقدر فضا دارید, چه کسی کار را انجام می دهد, چه کسی دورانداختنی ها را می خرد و آنها برای چه استفاده می شوند.برای جلوگیری از بوهای بد و پراکندگی میکروب ها ,مواد باید تمیز, خشک و مسطح شوند و یا توده گردند تا تا آنجا که ممکن است فضای کمی را بگیرند و تا آنجا که ممکن است حوادث کمی را بوجود بیاورند.
رایانه ها,رادیوها و تلویزیون ها شامل بخش های قابل فروش و قابل بازیافت هستند ولی بخش مهمی از آنها شامل مواد سمی است.بعد از دریافت محصول,این مواد باید به بهترین صورتی جدا شده و از ادوات حفاظتی ایمن و تهویه خوب بر خوردار شوند.تمام ظروف حاوی مواد سمی باید به گونه ای ویژه,دستکاری شوند.
سلامت و ایمنی جمع آورنده های ضایعات
جمع آورنده های ضایعات به خاطر مشکلات تندرستی که از زباله ها می آید در معرض خطر هستند.برای جلوگیری از آسیب, جمع آورنده های ضایعات نیاز به آموزش دارند که چطر جلوی مشکلات تندرستی را بگیرند و اگر مشکلی برایشان پیش آمد به کجا مراجعه کنند.
اگر جمع آورنده های زباله, بصورت واحدهای کوچک تجاری یا شرکت تعاونی ها سازماندهی شوند, سرمایه گذاری مشترک, آموزش و بدست آوردن حمایت اجتماع و دولت احتمالا ساده تر خواهد بود و بنابراین خرید تجهیزات ایمن تر و انجام کار تا حد توان ایمن راحت تر شکل خواهد گرفت.

baz23
عینک
دستکش
ارابه
ماسک های صورت
کفش های پوشیده

baz24
بعضی از این زباله ها مفیدند اما من نمی دانم جه کسی می تواند از آنها استفاده نماید
شروع مرکز بازیافت از منبع اجتماع
یک مرکز بازیافت از منبع جایی است که در آن مواد بازیافتی و قابل استفاده مجدد برای فروش یا استفاده مجدد,جمع آوری می شوند.این جا می تواند جایی باشد که عملیات کمپوست از آنجا آغاز شده و تولیداتش قابلیت فروش به باغات و مزارع را دارند.از سویی در اینجا محصولات جدید از مواد قدیمی ساخته می شود و کالاهایی معاوضه می شوند که از آن میان می توان به لباس, پرده, تجهیزات, مبلمان, کفش ها, بطری های شیشه ای, کتری, ظروف آشپزخانه, مواد ساختمانی و امثالهم اشاره نمود.

baz25
مردمی که با هم کار می کنند اجتماعی را می سازند که جای خوبی برای زندگی است
مراکز بازیافت از منبع
اجتماعات زیادی در فیلیپین هستند که توسط دولت محلی و سازمانی به نام "بنیاد مادر زمین" ,مراکز بازیافت از منبع را تشکیل داده اند.این مراکز بازیافت از منبع الهام بخش برنامه مواد زاید جامد سراسر کشور شده اند و به تغییر کل سیستم مدیریت زایدات کمک کرده اند.
خانه دارها تشویق می شوند که مواد زاید جامدشان را جداسازی کنند و موادی که می توانند دوباره استفاده شده یا بازیافت شوند تمیز نمایند.بعضی از اجتماعات قانونی را تصویب کرده اند که برای کاهش بوی بد مانع از این می شود که زباله های خود را در بیرون از منزل کپه کنند.
مردم سراسر اجتماع ضایعات آلی را در ظروفی دربسته در خانه ها نگه می دارند یا آنها را به ظروف کمپوست حمل می کنند.هر روز کارگران مراکز بازیافت در سراسر اجتماع با سه چرخه به حرکت در می آیند تا ضایعات آلی, مواد قابل بازیافت و ضایعات دور ریخته شده را جمع کنند.بعضی وقت ها مردم برای بازیافتی هایشان پول می دهند.هر چیزی که به مراکز بازیافت آورده می شود دو جز اصلی دارد.
یک باغ اکولوژی که مواد آلی کمپوست می شوند و برای رشد گیاهان به مردم فروخته می شوند.
یک انبار یا کپر اقتصادی که مواد بازیافتی تمیز قبل از فروش به اسقاطی ها, کارخانجات بازیافت یا دیگر کارخانه ها طبقه بندی می شوند .

baz26
بعضی از مراکز حوزه های کاری را برای مردم تدارک می بینند تا آنها به واسطه مواد قدیمی ,محصولات جدید تولید نمایند.جعبه های آب میوه مسطح شده و دوخته می شوند تا کیف های خرید تولید کنند.بطری های شیشه ای به شکل لیوان های نوشیدنی در می آیند.روزنامه های قدیمی ریز ریز شده و به هم بافته می شوند تا سبد و کیفی که با کمک رزین یا چسب محکم و با دوام شده تولید کنند.این چیزها برای مردمی که آنها را تولید می کنند منبع در آمد هستند و هزینه های جاری مراکز بازیافت از منبع را پوشش می دهند.
مراکز به طور چشمگیری زباله های اجتماع را کم می کنند.به جای زندگی همراه با استنشاق بوی بد زباله, مردم از استفاده مجدد و بازیافت درآمدی اضافه دارند و با استفاده از کمپوست ضایعات غذایی ,سبزیجات بیشتری تولید می کنند.