walden-pondسوال و جواب های کمپوست(کد 0190)

راهنمایی ضروری: اغلب قریب به اتفاق مطالب این سایت ترجمه خود ما هستند. با توجه به اینکه برخی از این مطالب برای خواننده ایرانی ابهام و سرگشتگی ایجاد می کند، گاه مجبور به ارائه توضیحات اضافی هستیم. از آنجا که برای همه خوانندگان واجب و ضروری است که مطالب ترجمه را از توضیحات اضافی تشخیص دهند، تمام توضیحات اضافی را بصورت نوشته های کج دارای خط زیرین آورده ایم.

CHA P 0190
معنی واقعی فرآیند کمپوست چیست؟
کمپوست یک فرایند میکروبی است که مواد گیاهی مانند هرس چمن و برگ را به اصلاحیه خاک آلی یا مالچ قابل استفاده تر تبدیل می کند. باغبانان قرن هاست که از کمپوست برای افزایش مواد آلی خاک، بهبود خواص فیزیکی خاک، و تأمین برخی از مواد مغذی ضروری برای رشد گیاه استفاده کرده اند.
کمپوست چیست؟
کمپوست بقایای تا حدی تجزیه شده گیاهان است. در حالت تجزیه نهایی آن به هوموس گفته می شود.
آیا کمپوست ارزش کود را دارد؟
بله، چرا که مواد تجزیه شده دارای مقداری نیتروژن، فسفر، و پتاسیم هستند؛ حتی اگر شده به مقدار کمی. اضافه شدن کودهای باغ برای سرعت بخشیدن به تجزیه، برخی از مواد مغذی را نیز تأمین می کند.
آیا کمپوست می تواند به عنوان جایگزین کود باغ استفاده شود؟
می توان از آن به عنوان منبع مواد مغذی استفاده کرد. با این حال، مواد مغذی کافی در کمپوست وجود ندارد تا نیازهای محصولات گیاهی و گیاهان ظریف را تأمین کند. فقدان مقادیر زیادی از مواد مغذی در کمپوست به مراتب بیشتر از اندازه ذرات مواد در حال کمپوست شدن به استفاده نهایی از کمپوست بستگی دارد.
با این حال، در مزارع و باغ های بزرگ، تردید وجود دارد که آیا مزایای خرد کردن برای توجیه هزینه و نیروی کار اضافی کافی خواهد بود یا خیر. در کمپوست معمولی همه ذراتی که بیش از حد بزرگ هستند را می توان در صورت لزوم چله یا غربالگری کرد و شکسته و خرد نمود. اگر قرار باشد ماده در چمن ها یا باغ های گل مورد استفاده قرار گیرد، می توان آن را پس از کمپوست از طریق یک صفحه سرند ۱ اینچی یا کوچکتر غربالگری کرد تا ظاهر بهتری به آن بدهد و اعمال و کار در خاک آسان تر شود. کشاورز یا باغبان اختصاصی ممکن است لزوماً جهت یکنواخت سازی ساختار کمپوست در هنگام آماده سازی آن جهت استفاده، ویژه نباشد. و یکنواختی اصولا آنقدر برای مزارع کشاورزی مهم نیست که آن را جهت سرگرمی باغبان مد نظر قرار دهیم.
خرد کردن اولیه تمام مواد در عمل کمپوست لازم نیست. این است که اغلب بهترین عمل برای محدود کردن خرد کردن اولیه به قطعات بزرگ از مواد آلی صورت می گیرد. برخی از کمپوست ساز ها بر این باورند که اجازه دادن به برخی قطعات نامنظم بزرگتر برای باقی ماندن سبب ایجاد فضاهای هوایی بیشتر در توده شده و میزان اکسیژن محبوس شده را بیشتر می سازد. قطعات تجزیه نشده را می توان از کمپوست نهایی غربال شده جدا کرد و آن ها را برگشت داد تا مجددا تحت فرایند تجزیه قرار داده شوند.
ماده رویشی و گیاهی نباید آسیاب شود، زیرا نرم می شود. رطوبت بالای این مواد آنها را در مقادیر کم در طول فرایند کمپوست مفید می سازد.
تجزیه هوازی به بهترین وجه بین ۴۰٪ تا ۷۰٪ پیش می رود.
آیا لازم است آهک (کلسیم) به توده کمپوست اضافه شود؟
نه لازم است و نه توصیه می شود. آهک بیش از حد ممکن است باعث از دست دادن نیتروژن از توده شود. بیشتر کمپوست نهایی pH نزدیک خنثی بدون اضافه شدن آهک خواهند داشت.
آیا برای فعال کردن فرایند کمپوست لازم است مایه به توده کمپوست اضافه شود؟
تلقیح با میکروب های آماده ممکن است فرایند را با سرعت و شدت بیشتری جلو ببرد. با این حال، میکروب های کافی در حال حاضر بر روی مواد در حال کمپوست برای شروع فرایند وجود دارد.
بهترین مواد برای کمپوست چه هستند؟
بیشتر مواد گیاهی را می توان برای کمپوست استفاده کرد. برگ ها شاید بهترین مواد به دلیل در دسترس بودن و محتوای ارگانیک خود باشند. با این حال، انواع دیگری از مواد آلی مانند کودهای حیوانی، هرس های چمن، باقیمانده سبزیجات، اندام درختان کوچک و پیرایش های درختچه، قهوه آسیاب شده، و پوشال گندیده مواد کمپوست خوب در نظر گرفته شده است. از گیاهان بیمار، علف های هرز با دانه، و یا علف های هرز مهاجم مانند نیلوفر و چمن آجیل برای درست کردن کمپوست استفاده نکنید. از استفاده از مدفوع ، محصولات گوشتی، و یا مواد آلوده به مواد شیمیایی نیز در ساخت کمپوست اجتناب نمایید.
آیا لازم است مواد خرد شده برای توده کمپوست استفاده شوند؟
مواد ظریف تر موجبات تجزیه سریعتر و کامل تر توده کمپوست را فراهم می سازند.
آیا می توان از یک چمن زن دوار برای خرد کردن مواد استفاده کرد؟
بله، این کار بر روی مواد خشکی که بیش از حد چوبی نیست، جواب خوبی می دهد. به عنوان مثال، برگ ها را می توان به طور مؤثر توسط یک چمن زنی دوار خرد کرد. بهتر است از آن در سطح سخت و سطح استفاده کنید.
منظور از نسبت های کربن به نیتروژن چیست؟
در هنگام ترکیب هر گونه مواد آلی برای ساخت کمپوست، نسبت کربن به نیتروژن (C:N) بحرانی است. در تهیه کمپوست میکرو ارگانیسم ها از کربن به عنوان یک منبع انرژی، و از نیتروژن برای ساخت پروتئین ها استفاده می کنند. نسبت این دو عنصر مورد استفاده میکرو ارگانیسم ها به طور متوسط حدود ۳۰ بخش کربن به 1 قسمت نیتروژن است. در یک رژیم غذایی ثابت که نسبت 30:1 را فراهم سازد، آنها می توانند بر روی مواد آلی بسیار سریع کار کنند. هر چه عدد بزرگتر باشد مقدار کربن به نسبت نیتروژن بیشتر شده و فرایند تجزیه کندتر می شود. خاک اره نسبت C:N بسیار بالا دارد و نسبتاً آهسته تجزیه می شود، مگر اینکه مقداری نیتروژن اضافی عرضه شود. هرس چمن نسبت C:N نسبتاً پایینی دارد و نسبتاً سریع تجزیه می شود. ارائه مخلوطی از مواد C:N بالا و پایین معمولاً منجر به تجزیه بهتر یا سریع تر از بیش از حد بودن هر دو ماده می شود.
توده کمپوست نیاز به چرخاندن دارد؟
بله، جهت تامین اکسیژن بیشتر برای جمعیت میکروبی و آوردن مواد تجزیه نشده لبه توده به مرکز، که در آن بیشتر تجزیه صورت خواهد گرفت، توده را باید چرخاند.
آیا توده کمپوست بوی بد دارد؟
نه در صورتی که کمپوست به درستی درست شود (به عنوان مثال، رطوبت و هوادهی خوب برای تجزیه سریع فراهم شده باشد). اگر از فضولات حیوانی استفاده شود، ممکن است مقداری بو در ابتدا قابل تشخیص باشد اما با شتاب فرایند از بین خواهد رفت.
در مورد همسایه ای که از کمپوست شکایت می کند، با اینکه بویی نمی دهد، چه می کنید؟

1- با نگه داشتن سیستم کمپوست تا حد ممکن شسته و رفته یک مثال خوب ارائه دهید.

2- ضروریات هنگام کمپوست را به خاطر داشته باشید، به خصوص نسبت.C:N نیتروژن بیش از حد می تواند یک مشکل بو ایجاد نماید.

3- مزایای کمپوست را هر بار که شانس به شما یاری می کند توضیح دهید. بهشان بگویید چرا اينکار را ميکنيد و چطور کمپوست برای شما کار ميکند. . آن ها دير يا زود مطلب را خواهند گرفت.

گوشخزک ها بد هستند؟ کمپوست در این باره چه نقشی دارد؟

گوشخزک ها به ندرت یک تهدید جدی برای محصولات کشاورزی هستند و آنها می توانند با آشغال خواری کمک به روند کمپوست نمایند. آن ها توده خنک تر را ترجيح ميدهند.

 زمانی که شما بیش از حد مواد دارای نیتروژن بالا دارید، چطور کار کمپوست سازی را جلو می برید؟

1- مواد دارای کربن بالا (خاک اره، برگ، روزنامه پاره شده) را ذخیره کنید و در هنگام نیاز از آن ها استفاده کنید.

2- خزه تورب شونده خریداری کرده و با نیتروژن بالا ترکیب نمایید.

روزنامه می تواند کمپوست شود؟

بله، اگر خرد شده و به خوبی با مواد دیگر مخلوط شود. روزنامه نیز یک ماده مالچ کننده خوب است و در زیر تراشه های چوب برای یک مسیر قرار داده می شود. جوهرهای مورد استفاده امروزه عموماً غیر سمی هستند.

از کجا ميدانید کمپوست کي نهایی شده است؟

زمانی که تیره، سست و خرده شده است؛ و اگر در یک توده داغ است، هنگامی که با تبدیل دوباره حرارت تولید نمی شود. سرند کردن مواد نهایی نشده مفید است؛ هر چند اگرمشکل زیبایی شناختی بوجود می آید.

چگونه خرده های غذایی ذخیره می شوند و برای ساخت کمپوست استفاده می شوند؟

آنها را در ظروف پلاستیکی قابل آب بندی ذخیره نموده و با خاک اره لایه بندی کنید تا مشکلات بو به حداقل برسد. آن ها می توانند با دفن در زیر حداقل هشت اینچ خاک مورد استفاده قرار گیرند یا در یک کمپوست داغ تبدیل شوند.

آیا می توان علف هرز های سمی و گیاهان خاردار را کمپوست کرد؟

بله، اما باید مراقبت شود تا کمپوست تولید شده، گیاهان هرز ناخواسته را دوباره کشت ندهد.

چگونه علف هرز های سمی مانند نیلوفر، علف انگشتی، آلاله، ریشه پیچک و توت سیاه کمپوست می شوند؟

گیاهانی که بطور رویشی تکثیر می شوند باید بسیار کامل در آفتاب خشک شوند و سپس به عنوان ماده کمپوست مورد استفاده قرار گیرند. در غیر این صورت باید به تنهایی کمپوست شوند و با پلاستیک سیاه پوشیده شوند تا به اندازه دو سال در انتظار قرار گیرند. کمپوست های کامل در یک سیستم داغ باید اکثر دانه های هرز را بکشند.

آیا می توان استخوان ها و زائدات گوشت را کمپوست کرد؟

بله، اما پتانسیل بیش از حد برای مشکلات وجود دارد، بنابراین ما کمپوست این مواد را توصیه نمی کنیم.

آیا فضولات حیوانات خانگی می توانند کمپوست شوند؟

فضولات حیوانات خانگی را کمپوست نکنید. نه فقط آن ها بو می دهند، آن ها می توانند برای سلامتی خطرناک هم باشند.

چگونه کربن و نیتروژن را متعادل می کنید تا توده داغ بسازید؟

1- نسبت های کربن به ازت مواد و تعادل آن ها از لحاظ ریاضی باید آموخته شود.

2- نسبت های کربن به ازت مواد و تعادل آن ها از لحاظ شهودی باید آموخته شود.

3- از مواد قهوه ای و سبز به نسبت های تقریباً برابر استفاده کنید.

آیا خاکستر چوب را می توان به توده کمپوست اضافه کرد؟

بله، ولی در مقادیر محدود

آیا خاکروبه را می توان کمپوست کرد؟

بله، خاکروبه انباشته شده در توده، در بالای چمن، مرطوب نگه داشته شده و با پلاستیک سیاه و سفید پوشانیده می شود. این توده می تواند تا دو سال نگهداری شود تا به طور کامل کمپوست ایجاد نماید.

آیا توده/ سطل کمپوست باید در سایه یا خورشید قرار گیرد؟

یک نقطه آفتابی بهترین است، زیرا گرمای خورشید سرعت تجزیه را ازدیاد می بخشد. هرچند، توده سریع تر خشک می شود و نیاز به آب گیری مکرر تر از توده واقع در سایه دارد.

چه زمانی یک توده بیش از حد کوچک گرم می شود؟

برای کمپوست داغ، ما حداقل ابعاد 3 فوت در 3 فوت در 3 فوت را توصیه می کنیم. عایق سازی بالا یا جوانب کمک به نگهداری دما در فرآیند می کند.

چطور بدانیم زمان زیر و رو کردن توده کمپوست فرا رسیده است؟

اگر کمپوست داغ درست می کنید، زمانی که درجه حرارت داخلی زیر 100 درجه فارنهایت می رسد زیر و رو کنید.

آیا لجن مشکل است؟ نقش آن ها در کمپوست سازی چیست؟

آن ها مشکل فرآیند کمپوست سازی نیستند. آن ها با تغذیه زائدات تازه و در حال فساد، حقیقتا در فرآیند سهیم هستند. مجاورت آن ها با باغ، البته، می تواند مشکل باشد.

راحت ترین راه کمپوست سازی چیست؟

یک واحد یا سطل نگهداری، راحت ترین راه کمپوست سازی است.

آیا زائدات میوه می توانند کمپوست شوند؟

بله. به همراه مرکبات، بهتر است تا حد امکان پوست ها را خرد کنید تا به تجزیه کمک کنید. آنها را مانند زباله های غذایی دیگر کمپوست کنید.

آیا از مواد بیمار برای درست کردن کمپوست باید استفاده کرد؟

به عنوان یک قاعده کلی، بهتر است به کمپوست مواد گیاهی بیمار اضافه نشود تا شانس دوباره آلودگی کاهش یابد.

کی کمپوست می تواند مورد استفاده قرار گیرد؟

هنگامی که توده به دمای طبیعی برمی گردد و مواد آلی به راحتی فروپاشی می شوند. در این مرحله شما نباید قادر به تشخیص موادی باشید که در توده اصلی قرار داده اید. فرایند کمپوست توده به طور متوسط 6 تا 8 ماه طول می کشد، هر چند توده ای که بطور ایده آل مخلوط و نگهداری شده باشد ممکن است کمتر از 8 هفته طول بکشد تا تبدیل به کمپوست نهایی گردد.

چطور می توانم از کمپوست استفاده کنم؟

کمپوست می تواند برای غنی سازی باغ، بهبود خاک اطراف درختان و درختچه ها، به عنوان اصلاحیه خاک برای گیاهان خانه و بعد از غربالگری، به عنوان بخشی از مخلوط اولیه دانه و یا پوشش بالایی باغچه مورد استفاده قرار گیرد.

آیا می توانم هرس های چمنی را که با آفت کش ها آغشته شده اند کمپوست کنم؟

برخی از آفت کش های چمنی ممکن است به مدت ۶ تا ۸ ماه در خاک باقی بماند. با این حال کمپوست فرایند تخریب را تسریع می کند. اگر قطع چمن تحت تاثیر قرار گرفته در مدت حداقل یک سال کمپوست شود، باقی مانده آفت کش ها نباید مشکلی باشد؛ زمانی که کمپوست در باغ یا چشم انداز استفاده می شود.

اطلاعات داده شده در اینجا تنها برای مقاصد آموزشی است. اشاره به محصولات تجاری یا نام های تجاری با این هدف صورت می گیرد که هیچ تبعیضی در نظر گرفته نشده و هیچ تأییدی از سوی سرویس توسعه زیست کشاورزی تگزاس، تلویحاً، صورت نمی گیرد.

برنامه های آموزشی سرویس توسعه زندگی تگزاس برای همه افراد بدون توجه به نژاد، رنگ، جنس، ناتوانی، مذهب، سن، یا خاستگاه ملی باز است.

#کمپوست_سوال_جواب

صفحه نخست

مهم: اگر اطلاعات خود را بیش از مطالعه و خواندن، از طریق شنیدن به دست می آورید بهتان توصیه می کنیم که "چرا مشاوره تلفنی!؟" را بخوانید.

نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد. در این باب به این نکته توجه کنید که از آنجایی که اغلب قریب به اتفاق مطالب این سایت ترجمه خود ما است ممکن است آنچه در سایت های دیگر پیدا نمی کنید را اینجا هم پیدا نکنید، اما آنچه اینجا می یابید را به احتمال زیاد در دیگر جاها نخواهید یافت؛ الا اینکه از اینجا برداشته باشند. در ضمن اگر می خواهید مطالب خوب زیست محیطی سایت های دیگر را ببینید به بخش های روزشمار، هفته شمار و مهم مندرج در صفحه نخست رجوع کنید.( روی قسمت خانه کلیک کنید) این اطمینان را هم داشته باشید که بیشتر مطالب سایت بر اساس پاسخ دادن به سوالات تلفنی یا پیامکی از ما یا دیگران پای بر عرصه وجود گذاشته اند و لذا اگر شما از ما سوالی بپرسید که جوابش را نمی دانیم، یا می دانیم اما در رابطه با آن مطلب در سایت نگذاشته ایم، به احتمال زیاد مدتی بعد مطلبی در باره آن تهیه کرده و در سایت قرار خواهیم داد. 
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.

چنانچه به یکی از دو مقوله "بهداشت" و "محیط زیست" علاقمند هستید، یا کلا نسبت به هیچیک از این دو مقوله نگاه خوبی ندارید، به شما اکیدا توصیه می شود اینجا را کلیک کنید.

در ضمن، اگر دوستدار این هستید که در زمره حامیان ما باشید، لطفا اینجا را کلیک کنید.