چاپ
بازدید: 385

اضافه کردن کلر با ایمنی(کد 0455)
توجه: کلر علاوه بر ضد عفونی کنندگی، خاصیت از بین بردن تیرگی و کدورت را هم دارد. با این حال شاید بهتر باشد که اول مطمئن باشید کدورتی هم در کار است. وسیله ساده ای که موجود بودن یا عدم وجود کدورت آب را نشان می دهد دیسک سشای نام دارد. چنانچه مایل به خرید دیسک سشای هستید اینجا را کلیک کنید.


کلر یکی از عمومی ترین ضد عفونی کننده های آب استخر است. مسئولیت های کلر در ضد عفونی کردن، گندزدایی و اکسیداسیون خلاصه می شود. نیاز به گفتن ندارد که دارا بودن یک باقیمانده خوب از کلر آزاد ضروری است تا آب استخر شما سالم و برای شنا کردن ایمن باشد. این متن توضیح می دهد که چطور انواع مختلف کلر را به آب استخر خود اضافه کنید. پس، بزن بریم!
اول و مهمتر از هر چیزی؛ یک نکته احتیاطی! هرگز انواع مختلف کلر را با هم ترکیب نکنید. حتی نزدیک قرار دادن آن ها هم می تواند خطرناک باشد. کلر یک اکسید کننده فرار است و وقتی با دیگر انواع کلر ترکیب می شود، می تواند مرگ آور باشد. همیشه از دستکش های حفاظتی و عینک استفاده کرده و احتیاط کنید. طبق یک قانون سر انگشتی، هرگز کلر را بطور مستقیم با هیچ چیز دیگری ترکیب نکنید.
مسئولیت های کلر
کلر می تواند......
به عنوان سترون کننده( sanitizer): کشنده باشد، روی تمام میکروارگانیزم ای زنده موثر باشد، باعث کاهش 99.9 درصد( 3 لگاریتم) شود و در سی ثانیه یا کمتر تاثیر گذار باشد.
به عنوان گندزدا(disinfectant): کشنده باشد، روی میکروارگانیزم های مضر عفونی موثر باشد، باعث کاهش 99.999 درصد( 5 لگاریتم) شود و در 10 دقیقه یا کمتر تاثیرگذار باشد.
به عنوان استریل کننده( sterilizer): کشنده باشد، روی تمام میکروارگانیزم های زنده موثر باشد، باعث کاهش 99.999 درصد( 5 لگاریتم) شود و مادامی که استفاده می شود تاثیر گذار باشد.
به عنوان اکسید کننده(oxidizer): تجزیه و تخریب کند یا بطور شیمیایی مواد غیر زنده را بسوزاند. اکسید کننده الکترون ها را از اکسیژن خواه می گیرد، که اکسید کننده را احیا می کند.
ما به کلر نیاز داریم تا آلاینده های زنده و غیر زنده را هندل کند. باید توجه داشت که آلاینده های غیر زنده ای مانند زائدات آلی به مراتب بیش از آلاینده های زنده ای مثل باکتری ها و جلبک ها هستند. او گفته که مهمترین مسئولیت کلر از بین بردن جرم ها و میکروارگانیزم های مضر است. مقدار زیاد ان در جهت برطرف کردن تقاضای اکسیژن خواهی مصرف می شود. مزاحم ها فقط زائدات نیستند و اکسیژن خواه های دیگری همانند فلزات، ترکیبات ازت و غیره هم مشکل ایجاد می کنند. این اکسیژن خواه ها کلر را احیا می کنند و باعث می شوند که حتی مهمتر هم باشد که کلر بطور مرتب و منظم به استخرهای شنا اضافه شود.
این چیزی است که باعث می شود ما توصیه به استفاده از آنزیم به عنوان مکمل کلر نموده و علاوه بر آن پیشنهاد دهیم که بهره گیری از یک سیستم سترون کننده یا اکسیداسیون هم در دستور کار قرار گیرد( مثل ازن یا اشعه فرابنفش) همانطور که می دانید برخی شرکت ها تولید آنزیم می کند و کمی در باره اینکه آنزیم چیست و چکار می کند نوشته اند. برای یادگیری بیشتر در باره آنزیم ها، می توانید از برخی متون مرتبط استفاده کنید.

how TC 0455
بطور ایده آل، کلر آزاد در دسترس باید تا آن اندازه باشد که علاوه بر عرض اندام کردن در برابر رشد و تکثیر هر آلاینده زنده ای، باقیمانده ای تولید کند که نیاز اکسیژن خواهی غیر زنده ها را هم مرتفع نماید. آستانه ای که کلر بر تقاضای آن غلبه کرده است و می تواند تشکیل باقیمانده بدهدنقطه شکست نام دارد.
ما می توانیم در باره شیمی کلرزنی چیزهایی بیاموزیم و حتی مباحثی را در باره تثبیت کننده  اسید سیانوریک و تاثیر آن باز نماییم. ولی؛ در عوض، اجازه دهید یاد بگیریم چطور کلر را به استخر شنا اضافه کنیم.
چطور کلر خشک را اضافه کنیم؟
کلر دانه ای
رویه افزودن کلر دانه ای بسیار شبیه اضافه کردن کلرید کلسیم یا بی کربنات سدیم به استخر است. ماده خشک را اندازه گیری کنید، در یک سطل محلول نمایید و آن را در آب اطراف استخر پخش نمایید( بریزید)( هرگز مستقیما در کف روب نریزید)
اگر سوالات بیشتری در باره کلرزنی آب استخر دارید با ما مشورت نمایید. قبلا قوانین مشاوره تلفنی ما را ملاحظه نمایید.
چند نوع کلر دانه ای خشک وجود دارد. این ها اساسا به عنوان شوک استفاده می شوند؛ زیرا سریعا در آب حل می شوند. این ها هیپوکلریت کلسیم( کل هایپو)، دی کلر و تری کلر هستند.
هرگز انواع مختلف کلر را با هم مخلوط نسازید.
شما نیاز خواهید داشت:
یک کیت تست معتبر که پی اچ و قلیاییت را اندازه گیری می کند.
یک سطل پلاستیکی 5 گالنی
تجهیزات ایمنی؛ عینک و دستکش
چیزی برای به هم زدن؛ همانند میله چوبی به هم زدن رنگ
بی کربنات سدیم یا سودااش. بعضی مواد کار هر دو این ها را انجام می دهند.معنی هر دو این ها قابل جستجو می باشد.
یک سطل یا فنجان اندازه گیری خشک؛ دز مناسب. ماست مالی نکنید!
گام یک
آب استخر را تست کنید و برای کلر در دسترس آزاد، از آب خودتان پر کنید نتایج را ثبت نمایید. اینکه دقیقا چقدر هیپوکلریت کلسیم نیاز دارید را می توانید از جاهای دیگر پیدا کنید( مشاوره تلفنی ما را ببینید)، اما این دز شامل کلر تثبیت شده همانند دی کلر و تری کلر نیست. این مربوط به طرح است و به این معنی است که خود شما باید دز خودتان را مشخص نمایید. با دیگر آیتم های فهرست شده در بالا، کلر دانه ای را تحت اختیار در آورید.
گام 2
سطل را در استخر غوطه ور نمایید؛ تا اینکه به اندازه سه چهارم از آب استخر پر شود. به آرامی مقدار اندازه گیری شده کلر را در سطل بریزید.
گام 3
تا زمانی که پودر کاملا حل شود به هم بزنید. ریختن کلر حل نشده در داخل استخر می تواند سبب تیرگی شود( تیرگی با وسیله ای به نام دیسک سشای اندازه گیری می شود. می توانید ساخت دیسک سشای را به ما سفارش بدهید)، اما مهمتر از آن این است که وابسته به پی اچ خود کلر، می تواند روی سطح شما اثر بگذارد. همیشه پیش رقیق سازی نمایید.
گام 4
محلول کاملا حل شده را به آرامی داخل استخر بپاشید.( بریزید) ممکن است با نصف سطل کار کنید. بعد، آب تازه استخر را داخل سطل بریزید و دوباره به هم بزنید. دوباره، به آرامی بریزید. از بهترین قضاوت استفاده کنید. محلول را مستقیما داخل کف روب نریزید. آن را در آب اطراف استخر خالی نمایید.
قرص کلر
هیپوکلریت کلسیم و تری کلر هم در شکل قرص فشرده یا بری کوت در دسترس هستند. این قرص ها معمولا نیاز به سیستم تزریق ویژه دارند که سرعتی که آن ها حل می شوند را تنظیم می کند و کلر حل شده را وارد مدار می نماید. هرگز نوع غلط کلر را در تغذیه کننده نگذارید. آن فوق العاده خطرناک است و می تواند حتی باعث انفجار گردد. بی کم و کاست.
قرص های تری کلر خیلی اسیدی هستند( پی اچ 2.8) و هرگز نباید در سبدهای کف روب ریخته شوند. علاوه بر این، ما به شدت توصیه به استفاده از شناورهای کلر می کنیم؛ به ویژه آن هایی که دوستدار بچه ها هستند و شبیه اسباب بازی هایی هستند که بچه ها دوستشان دارند. کلر یک ماده شیمیایی قوی است و می تواند به بچه هایی که چنگ به شناور می اندازند آسیب برساند. اگر یک شناور در استخر دارید، موقع استحمام آن را از استخر بیرون بیاورید.
چطور کلر مایع اضافه کنیم؟
کلر مایع( هیپوکلریت سدیم) خیلی ساده تر است و رویه ای بدون نیاز به توصیف است. شما می توانید دز دقیق مورد نیاز را تعیین کرده و اونس مایع را بدانید. بعد از اندازه گیری، اطراف آب استخر بریزید و یا در بالای ورودی برگشتی که آب را به عقب و داخل استخر پمپ می کند. وسایل و تجهیزات ایمنی حفاظتی را در بر کنید و محتاط باشید.... سفید کننده می تواند لباس های شما را خراب کند و همینطور روز شما را.
نتیجه گیری
وابسته به اینکه کار با استخر را تازه شروع کرده باشید و یا در این امر حرفه ای باشید، بهترین تجارب وجود دارند تا با استفاده از آن ها با ایمنی کلر را به استخر شنا اضافه کنید.