walden-pondیکی از بزرگترین مشکلات مسافرت های اردویی ما این است که آب تمیز مناسب برای آشامیدن و پخت و پز پیدا کنیم.حتی وقتی مکان اردو زدن شما نزدیک آب باشد نمی توانید اطمینان حاصل کنید که آب برای مصرف مناسب است.بنابراین چه می توان در مورد یک منبع کاملا گل آلود که ماحصل باران پیش بینی نشده است انجام داد؟

MUDDY1

نگران نباشید.این دستورالعمل گام هایی را به شما آموزش می دهد که در طی آن ها شما می توانید گل آلودترین آب های گلی را هم تمیز و خالص نمایید و آن را برای آشامیدن و پخت و پز مناسب سازید.
گام یک-مواد شیمیایی مورد نیاز

MUDDY2
سولفات آلومینیم
سولفات آلومینیم که به اختصار آلوم نامیده می شود وقتی به آب اضافه می شود با قلیاییت های بیکربناته آب واکنش می کند و تشکیل رسوب ژلاتینی را می دهد.این لخته ذرات معلق آب خام و ذرات ریز دیگر را جذب می کند و در کف ظرف ته نشین می نماید.آب روی این ته نشست تقریبا تمیز است و تنها ذراتی حل شده در خود دارد.
آلوم به صورت کریستال است اما شما می توانید آن را پودر کرده و در ظرف شیشه ای تمیز نگهداری نمایید.
محلول پودر سفید کننده
پودر سفید کننده یا آهک کلرینه شده برای ضدعفونی آب از باکتری ها استفاده می شود.کلر موجود در محلول پودر سفید کننده تقریبا 90 درصد باکتری های موجود در آب را از بین می برد.
پودر سفید کننده همچنین به عنوان هیپوکلریت کلسیم در شکل پودری شناخته می شود.یک یا دو قاشق چایخوری از پودر به بطری شیشه ای اضافه کنید.آب افزوده و خوب به هم بزنید.چون ممکن است درب پلاستیکی خورده شود,از یک درب فلزی استفاده نمایید.
هم پودر سفید کننده و هم آلوم عموما در مغازه های خوارو بار فروشی در دسترس هستند.
گام دو-نمونه آب

MUDDY3

MUDDY4

بعد از باران سنگین, به آب جمع شده از منبع نگاه کنید.آن گلی است و دارای مواد شناور زیادی است.اکنون به ما اجازه دهید تا ببینیم چطور ی توانیم آن را از آب کثیف به آب تمیز قابل آشامیدن تغییر دهیم.
گام سه-تصفیه آب گل آلود با آلوم

MUDDY5

MUDDY6

MUDDY7

انعقاد و ته نشینی
در اینجا من آب گل آلود را در دلوی جمع آوری کرده ام.آب بیشتری برای سرریزی ریخته ام و اغلب مواد شناور را با دست جداسازی نموده ام.
با استفاده از یک پارچه ریز, آب گل آلود را داخل ظرف دیگری فیلتر کرده ام.آب صاف شده شامل مواد شناور نیست و لای کمی هم دارد.
حدود 5 لیتر آب را در یک دلو پلاستیکی بریزید و نیم قاشق چایخوری آلوم پودری اضافه کنید و خوب به هم بزنید(این مقدار حدود 50 میلی گرم است که معادل 10 میلی گرم در لیتر کار می کند)
این دلو باید 6 الی 7 ساعت نگهداری شود تا رسوبات منعقد شده و در کف ظرف ته نشین گردند.

گام چهار:زهکشی آب تمیز

MUDDY8

MUDDY9

MUDDY10

بعد از حدود 7 ساعت اغلب ذرات محلول در کف دلو ته نشین شده اند.خیلی آرام و بدون به هم زدن ته نشست ها , آب تمیز را داخل ظرف دیگری زهکشی نمایید.

حدودا نیم لیتر آب به همراه رسوبات در دلو باقی می ماند.
آب جمع شده هنوز حاوی ذرات محلول ریزی است که می توانند صاف یا فیلتر شوند.اگر شما در هنگام رفتن به اردو با خود صافی کوچک آب به همراه می برید , برای بدست آوردن آب خالصتر می توانید بعد از ضد عفونی(گام بعدی) آب را صاف کنید.
گام پنج-ضد عفونی

MUDDY11

MUDDY12

آب تمیز متعاقب ته نشینی هنوز مقدار زیادی باکتری دارد و نیاز دارد که قبل از مصرف ضد عفونی شود.در اینجا من از محلول سفید کننده خانگی که حاوی کلر است استفاده کرده ام.
میزان معمول تجویز شده حدودا 2 قطره برای هر لیتر آب است.پس من 9 قطره را به آب ظرف اضافه کرده و آن را خوب به هم می زنم.این آب ممکن است کمی بوی کلر بدهد.یا ظرف را در فضای باز بگذارید و آن را به طور متناوب برای سی دقیقه هم بزنید و یا از فیلتر پرتابل استفاده کنید تا با خالص سازی آب ,بوی کلر آن را بگیرید.
کلر زنی تقریبا 90 درصد باکتری های آب را حذف می کند.اکنون حدود 4.5 لیتر آب تمیز در اختیارمان است که می شود جهت آشامیدن و پخت و پز مورد استفاده قرار داد.
گام شش-تجربه در بطری های پلاستیکی

MUDDY3

MUDDY14

MUDDY15

من تجربه تمیز سازی را در بطری دو لیتری آب انجام داده ام.اینجا من آلوم را حدود 15 میلی گرم به ازای هر لیتر آب افزوده ام.به نظر می رسد که این مقدار بیش از مقدار قبل 10 میلی گرم در لیتر مثمر ثمر باشد.
گام هفت-پانوشت

MUDDY16
بعضی از نکات استفاده از آلوم و پودر سفید کننده
دز تجویزی آلوم از 5 میلی گرم در لیتر برای آب های نسبتا تمیز تا 85 میلی گرم بر لیتر برای آب های فوق العاده کدر همانند فاضلاب های صنعتی متغیر است.هر چند دز معمول آب آشامیدنی حدود 17 میلی گرم بر لیتر است.
دز محلول سفید کننده 2 قطره در لیتر بر اساس 60 تا 70 درصد کلر در دسترس پودر سفیدکننده توصیه شده است.شما می توانید این مقدار را با بو کردن آب کلرزنی شده زیاد و یا کم نمایید.در بوی کلر بیشتر مقداری آب تمیز اضافه کنید.وقتی هیچ بویی استشمام نمی شود ,چند قطره بیشتر اضافه کنید.
نگهداری دلوهای آب مخلوط شده با آلوم در طول شب به شما اجازه می دهد که در صبح روز بعد ,آب تمیز کافی داشته باشید.
زیاد بودن مقدار آلوم ممکن است برای شما سرگیجه ,اسهال و استفراغ موقت به ارمغان بیاورد که البته خطرناک نیست.پس موقع اضافه کردن آلوم به آب مراقب باشید.
محلول سفیدکننده خورنده است.در تماس با محلول مراقب باشید که روی لباس و یا پوستتان نریزد.
پس اردو روندگان محترم, هر بار که به اردو می روید فراموش نکنید که با خود مقدار کمی آلوم و محلول سفیدکننده همراه داشته باشید.این امر وقتی شما وسط جایی گیر می افتید که فقط گل در اختیارتان قرار می دهد,بسیار به کارتان می آید.

چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای اندک در سایت شرکت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید لطفا اینجا را کلیک کنید