walden-pondچرا از حمام بوی فاضلاب می آید؟
غیر معمول نیست که حمام شما گاهی بوی بد بدهد,اما نشانه خوبی نیست که حمام شما بوی فاضلاب بدهد.
شما در حمام راه می روید و به مجرد شناسایی بوی ضعیف فاضلاب که از جایی می آید, بینیتان را مچاله می کنید.

BATHDRAIN1
در ابتدا به چیزهایی که در تصورتان است فکر می کنید.شما به طرف سینک,زهکش دوش و توالت خم می شوید تا منبع بوی نامطبوع را شناسایی نمایید.شما چند قطره مایع پاک کننده را داخل کاسه توالت دیخته و اقدام به شستشو و ساییدن آن می کنید, حتی اگر دیروز آن را کاملا تمیز کرده باشید.رایحه خوش تمیز کننده موقتا بو را پوشش داده و شما را از اتاق خارج می سازد.بعدا,به مجرد باز کردن درب حمام بوی دیگری می گیرید.این بار بو قطعی است و استفاده از سایش و شستشو,روشن کردن فن یا اسپری تازه کننده های هوا نخواهند توانست مشکل را حل نمایند.اکنون این سوال مطرح است که بوی بد حمام شما از کجا می آید؟
خبر بد این است که چیزهای زیادی می توانند باعث بوی بد حمام شما شوند و تشخیص منابع نقطه ای ایجاد کننده بو کار آسانی نیست.جدا از بوی بد نامطبوع آشکار,متان موجود در گاز فاضلاب حقیقتا در مقادیر زیاد قابل انفجار است و برای تندرستی ضرر و زیان دارد.
خبر خوب این است که در صورت شناسایی دلیل بوی بد حمام,رفع مشکل آسان است و چندان پر هزینه نمی باشد.می خواهید بوی خوب حمام را مجددا استشمام کنید.متن زیر را بخوانید:

BATHDRAIN2
تصویر آنچه که ممکن است سبب بوی نامطبوع شود, این تصویر به شما کمک می کند که درک اساسی از اینکه لوله کشی حمام چطور کار می کند بدست آورید.
وفق این شکل,شما احتمالا به زیر سینک حمام نگاه کرده و لوله u شکلی که از زهکش سینک شما(B) به لوله بزرگتر فاضلابرو در دیواررفته است را مورد توجه قرار می دهید.یک انتهای این فاضلابرو بزرگ به طرف پایین رفته و به فاضلابرو خیابان یا چاه جاذب(E) منتهی می گردد.انتهای دیگر آن به سقف می رود(D) و گازهای فاضلابرو بودار را به آسمان تخلیه می کند.هر چند شما نمی توانید ببینید,همین اصول زهکشی در نزدیکی یا پشت سر وان و دوش(C) نیز کار خواهد نمود.
بخش U شکل لوله زیر سینک شما تله P نام دارد.وقتی هر چیزی آنطور که باید کار می کند, بعد از اینکه سینک را تخلیه کردید, وان را خالی کردید یا فلاش تانک را به کار انداختید, مقدار کمی آب در تله p باقی می ماند.همین مقدار کم آب کافی است تا گازهای فاضلاب را در سیستم نگه داشته و مانع از پخش آن ها در فضای داخل خانه گردد.تحت شرایط نرمال,این گازها از حمام شما گذر کرده و از طریق لوله تهویه سقف خانه خارج می شوند.
ساده به نظر می رسد,نه؟ولی اگر در حمام بوی فاضلاب استشمام کردید,به معنی این است که در سیستم چیزی غلط کار می کند.اگر خوش شانس باشید,تعمیر و اصلاح مشکل آسان خواهد بود.
اولین عامل احتمالی مسبب بوی بد حمام راه حلی ساده تر از آنچه فکرش را بکنید دارد.اگر تجهیزات حمام شما اخیرا استفاده نشده باشند(برای مثال , سینک حمام میهمان یا وان حمام دارای دوش مجزا),آب تله p براحتی تبخیر می شود و مانع بین حمام و گازهای فاضلابرو از میان می رود.در این حالت راه حل ساده است:ریختن آبی که تله P را مجددا پر کند.اگر شما بوی حمام در حال بازسازی و نوسازی را استشمام می کنید,درب تمامی لوله های باز زهکش را بگذارید تا تجهیزات جدید نصب گردند.
اگر بعد از اینکه مقدار زیادی آب از زهکش پایین می رود بوی فاضلاب هنوز قابل استشمام است و یا اگر در استفاده معمولی بوی بد حمام را احساس می کنید , شاید لازم باشد که برای رفع مشکل , نشتی اطراف یا داخل تله P را چک کنید.اگر حتی مقدار کوچکی از آب از کف U نشت کند,گازهای فاضلاب ممکن است توانایی در رفتن را پیدا نمایند.اتفاق دیگری که ممکن است بیفتد و در عین حال نسبتا ساده مرتفع می شود,گرفتگی زهکش است,زیرا گرفتگی به خودی خود بوی بد ایجاد می کند.
اگر توصیه های بالا کار نکرد و شما موفق نشدید که منبع ایجاد بوی بد را شناسایی نمایید,شاید وقت آن باشد که با لوله کش تماس گرفته و مشکل پیچیده را توسط یک متخصص حل و فصل نمایید.

BATHDRAIN3
یک لوله تهویه که بخوبی بریده یا کارگذاری نشده باشد می تواند گازهای بد بو را به داخل خانه شما بفرستد
خب!همه تله ها آب دارند, هیچ نشتی قابل رویتی وجود ندارد و هیچ لوله ای گرفته نیست!قدم بعدی چیست؟
طبیعی به نظر می رسد که توالت منبع آشکار بوی فاضلابی باشد, ولی آگر آب در کاسه توالت باشد,احتمالا مشکل از مسترح نخواهد بود.(اب در اینجا دقاقیا همانند تله p سینک به عنوان مانع بو عمل می کند)چنانچه آب به اندازه مورد انتظار در کاسه نباشد,مشکل را می توان در لعاب ها و آسترهای شکسته و اسیب دیده دانست.در این حالت حتما باید لوله کش خبر کنید.
در بررسی ها باید چیزهای گول زننده را هم در نظر بگیرید,زیرا گاهی منشا بو جایی دیگر است,اما بو در حمام استشمام می شود.تهویه سقف گرفته شده توسط لانه پرنده,برگ و برف و یخ از ورود هوای تازه به سیستم لوله کشی ممانعت به عمل آورده و باعث می شوند که گازهای فاضلاب جز زهکش حمام راهی برای ورود پیدا نکنند.
یک لوله تهویه که خوب برش نخورده یا بدرستی کارگذاری نشده است می تواند بوهای نامطبوع را به داخل منزل شما بفرستد.(باور داشته باشید یا نه,پیمانکارانی هستند که لوله تهویه را در عوض سقف به داخل اتاقک های زیر شیروانی یا فضاهای سرپوشیده کم ارتفاع وارد می کنند)بررسی یک لوله تهویه ترک دار سخت تر نیز هست,زیرا احتمالا ترک موجود در جایی در داخل دیوار از انظار پنهان خواهد ماند.یک لوله کش می تواند به شما کمک کند که موقعیت نشتی لوله تهویه را تشخیص دهید,زیرا او وسیله ای به نام "ماشین دود" دارد که سیستم زهکش را با دود قابل رویت بی ضرر پر می کند.وقتی دود مسیر خروجی را پیدا می کند,شما قادر خواهید بود که منبع نشت را شناسایی نمایید.