walden-pondگرفتگی توالت در بدترین مواقع ممکن اتفاق می افتد.خوشبختانه,اغلب گرفتگی ها توسط شما و بی آنکه از لوله کش کمک گرفته شود قابل برطرف شدن هستند.اغلب گرفتگی ها با یک تلمبه خوب یا تمیز کننده زهکش دست ساز درست شده از آب داغ, جوش شیرین و سرکه قابل برطرف شدن هستند.برای گرفتگی های عمیق تر فنر لوله باز کن زهکش یا جاروبرقی تر/خشک مورد نیاز می باشد.


روش یک
تلمبه

FARANG1
یک
مانع از سرریزی توالت شوید
اگر بعد از یکبار استفاده از فلاش تانک جریان آب بخوبی برقرار نمی شود دوباره فلاش تانک را به کار نیندازید.این امر باعث می شود که آب بیشتری به داخل کاسه توالت پمپ شود.به جای آن,درپوش مخزن را برداشته و فلپر توالت را ببندید.بستن توالت مانع از این می شود که آب بیشتری وارد کاسه شود.
فلپر شبیه مانع زهکش دایره ای است که به یک زنجیر وصل باشد.
آب مخزن کثیف نیست.پس خوب است که دستتان را توی آن فرو کرده و فلپر را ببندید.
دو

FARANG2
حمام را آماده کنید
وقتی پاشیدن اتفاق می افتد, روزنامه یا حوله کاغذی در کف بگذارید تا مایع پاشیده شده را جذب کند.شما باید فن تهویه را روش کنید یا پنجره را باز بگذارید تا بوی بد به حداقل برسد.
اگر گرفتگی جدی است یک جفت دستکش لاستیکی دست کنید.توالت ها غیر بهداشتی هستند,اما یک جفت دستکش لاستیکی خوب شما را از میکروب های درون آن محافظت می نماید.دستکش هایی را انتخاب کنید که تا آرنج هایتان را می پوشاند.
اگر نگران به هم ریختن وضعیتتان هستید می توانید از البسه کهنه استفاده کنید.
سه

FARANG3
اگر قادرید مانع را بردارید
اگر می توانید عامل گرفتگی را دیده و آن را بردارید , این کار را صورت دهید.اگر نمی توانید با دست عامل گرفتگی را بردارید,اما می دانید که چیزی(مثل اسباب بازی کودک) باعث گرفتگی شده است به تلمبه زنی چسبیده و یکراست سراغ روش دیگر بروید.
چهار

FARANG4
از یک تلمبه با کیفیت خوب استفاده کنید
استفاده از یک تلمبه بزرگ لاستیکی با کارآیی خوب مهم است.از نوع توپی شکل استفاده کنید و یا از یکی که در ته خود فلنج لاستیکی بزرگ دارد و می تواند انسداد کامل ایجاد کند کمک بگیرید.از تلمبه های ارزان قیمت مکش فنجانی استفاده نکنید.آن ها اغلب کار نمی کنند.
اگر تلمبه انسداد خوب ایجاد نمی کند, یک کهنه قدیمی را به انتهای تلمبه پیچیده و مانع از هر نشتی شوید.
قبل از استفاده,تلمبه را در آب داغ قرار دهید.این امر تلمبه را نرم کرده و باعث می شود انسداد کامل ایجاد گردد.
پنج

FARANG5
تلمبه را داخل کاسه کنید
اطمینان حاصل نمایید که تلمبه کاملا سوراخ را پوشانده است.تلمبه باید در داخل آب مستغرق گردد تا موثر و کارآمد گردد.مهم است که فشار دادن و بیرون کشیدن در اب و نه هوا انجام شود.در صورت نیاز آب را از سینک به کاسه اضافه کنید.
تلمبه را روی سوراخ پمپ کنید.ابتدا به آرامی شروع کنید,زیرا تلمبه اولیه هوا را با فشار به داخل کاسه می فرستد.به پایین فشار دهید و سپس تلمبه را به تندی بالا بکشید تا با ایجاد آشفتگی درگرفتگی موجب مرتفع نمودن آن گردید.فشار دادن و بیرون کشیدن را با قدرت ادامه دهید تا آب شروع به زهکشی شدن نماید.ممکن است عملکرد فوق 15 تا 20 بار انجام شده و آنگاه توالت شروع به رفع گرفتگی نماید.صبور باشید.تا زمانی که اطمینان دارید که اتفاق بدی نیفتاده است, تلمبه زنی تنها ,اغلب, مشکل را مرتفع می نماید.تلمبه زنی ممکن است بلافاصله کار نکند, اما اغلب با چند بار کوشش/به جریان انداختن آب که هر کوشش شامل دوازده بار تلمبه زنی است مشکل مرتفع می گردد.
شش

FARANG6
آب را به جریان بیندازید(فلاش تانک را به کار اندازید) تا زهکش را چک کنید.
اگر تلمبه زنی در نهایت باعث زهکشی کاسه شود ولی گرفتگی هنوز در برابر جریان آزاد پایین رونده زهکش مانع ایجاد کرده است, تلمبه زنی کاسه را ترک کرده و کاسه را دوباره از آب پر کنید.آن را تا نقطه ای که معمولا از آب پر است پر کرده و سپس تلمبه زنی نمایید.گرفتگی های سرسخت ممکن است نیازمند این باشند که عمل فوق چند بار رویشان انجام شود.
روش 2
محصولات آنزیمی
یک

FARANG7
یک محصول آنزیمی زداینده فضولات(زایدات) ( خریداری نمایید.
محصول با ترکیبی از آنزیم ها تهیه کنید که قادرند فضولات(زایدات) را به صورت مایع در بیاورند.این آنزیم ها در سیستم های سپتیک استفاده می شوند تا فضولات(زایدات) را تجزیه نمایند.
محصولات اینگونه معمولا در فروشگاههای لوازم بهداشتی که داخل یا نزدیک مکان فروش لوازم لوله کشی واقع هستند قابل ابتیاع می باشند.آنزیم های زداینده زایدات ترجیحا از ماده شیمیایی تمیز کننده زهکش استفاده می کنند,زیرا این ماده برای لوله و محیط زیست مضر نیست.
این روش فقط برای زایدات آلی کار می کند و در مورد اسباب بازی و دیگر چیزها کاربردی ندارد.
دو

FARANG8
از دستورالعمل روی ظرف پیروی نمایید
مقدار توصیه شده محصول آنزیمی را داخل کاسه توالت بریزید.عموما به شما توصیه می شود که تمام شب را صبر کنید تا انزیم خوب روی گرفتگی کار کند.فقط بعد از رفع گرفتگی به توالت اجازه زهکشی داده می شود.
روش سه
تمیز کننده زهکش دست ساز
یک

FARANG9
نیم گالن آب را گرم کنید
اگر در نتیجه مقدار زیاد فضولات میزان فراوانی آب مصرف کرده و باعث شده اید که توالت براحتی بگیرد,ترکیب آب داغ,جوش شیرین و سرکه در اغلب مواقع به همان خوبی تمیز کننده تجاری زهکش کارآیی دارد.نیم گالن آب را جوشانده و تا زمانی که دیگر مواد را داخل کاسه توالت می ریزید آن را خنک نمایید.
حداقل از نیم گالن استفاده کنید.یک مقدار کم آب کار نمی کند زیرا آب باید نیروی کافی برای فشار آوردن به گرفتگی داشته باشد.
آب نباید داغ تر از چای داغی که شما می توانید ان را براحتی بنوشید باشد.آن نباید جوش باشد زیرا آب جوش به چینی لطمه می زند.شما مایلید درجه حرارت آبی که از کنار گرفتگی می گذرد یا روی مانع فشار وارد می کند را افزایش دهید.
دو

FARANG10
یک فنجان جوش شیرین و دو فنجان سرکه داخل کاسه توات بریزید.
جوش شیرین و سرکه فرآیند شیمیایی ایجاد می کنند که موجب حل گرفتگی می شود.عموما سرکه سفید تقطیر شده استفاده می شود اما هر نوع سرکه ای کار خواهد نمود.ترکیب مقدار زیادی صدا ایجاد خواهد نمود.
اگر جوش شیرین و سرکه در اختیار ندارید, از مقداری صابون مایع استفاده کرده و آن را در کاسه توالت بریزید.صابون ممکن است به رفع گرفتگی کمک کند.
این روش محتملا برای رفع گرفتگی موانع سخت مثل اسباب بازی کار نخواهد کرد.
سه

FARANG11
آب داغ را داخل کاسه توالت بریزید.
ریختن آن از سطح کمر ترجیح دارد به اینکه آب را از نزدیک لبه کاسه بریزید.نیروی آبی که از بالا به کاسه ریخته می شود می تواند به رفع گرفتگی کمک کند.
چهار
اجازه دهید که ترکیب تمام شب بماند
صبح روز بعد,آب باید زهکشی شده باشد.این تمیز کننده زهکش خانگی باید بطور موفقیت آمیزی گرفتگی های ایجاد شده توسط مواد آلی را مرتفع نماید.اگر آب در تلاش دوم شما جریان نیامد,ممکن است مانع سختی سبب گرفتگی شده باشد.سعی کنید گرفتگی را توسط رخت آویز یا فنر لوله بازکنی مرتفع نمایید.
روش چهار

FARANG12
فنر لوله باز کنی
یک

FARANG13
یک فنر لوله بازکنی بخرید یا قرض کنید.
یک فنر لوله باز کنی(برخی اوقات وسیله تمیز کردن قابل انعطاف یا سیم لوله بازکنی هم نامیده می شود) یک سیم حلقوی قابل انعطاف است که می تواند مسیر خود را در داخل خم های زهکش پیدا کرده و در عمقی بیش از سیم معمولی قرار گیرد.بهترین فنر لوله بازکنی,فنر مستراح است که بطور ویژه برای رفع گرفتگی توالت ساخته شده و روی کاسه لک نینداخته و به آن آسیب نمی رساند.یک لوله کش احتمالا از فنر مستراح استفاده می کند.
دو

FARANG14
یک انتهای فنر لوله بازکنی را داخل زهکش قرار دهید.
به سوی پایین فشار دهید و فنر را بیشتر به داخل زهکش هدایت کنید.کار را تا جایی ادامه دهید که احساس کنید به گرفتگی رسیده اید.
سه

FARANG15
فنر لوله کشی را به داخل مانع بچرخانید و فشار دهید.
هدف شکستن مانع به قطعات کوچکتر است که بتوانند از میان لوله عبور کنند.ممکن است برای رفع گرفتگی چند ترفند به کار گرفته شوند.به مجرد اینکه آب زهکشی شد,فلاش تانک را به کار بیندازید تا مشاهده نمایید که آب به سرعت معمول پایین می رود.
چهار

FARANG16
فنر زنی معکوس
ممکن است نیاز باشد که توالت را برگردانده و فنر را از مسیر معکوس به جریان بیندازید.این امر به ویژه وقتی که اجسام سخت در نتیجه عملکرد یک بچه بازیگوش وارد جریان می شوند انجام می شود.اگر جسم سخت کاملا شناخته شده باشد و برای شما سخت باشد که توالت را از جا در آورده و برگردانید,با یک لوله کش تماس بگیرید.
روش پنج
رخت آویز
یک

FARANG17
یک رخت آویز را از هم باز کرده و مستقیم نمایید
سپس یک کهنه به انتهای سیم بپیچید.از نوار آب بندی و ضد آب برای نگهداشتن کهنه در سر جای خود استفاده نمایید.این امر مانع از این می شود که انتهای تیز به چینی آسیب بزند.روش رخت آویز عموما وقتی که گرفتگی در چند اینچی اول زهکش باشد کار می کند.
دو

FARANG18
انتهای پارچه پیچ شده سیم را به داخل زهکش فرو کنید.به مجرد اینکه سیم را داخل زهکش نمودید,آن را بچرخانید و فشار دهید و با یک حرکت چرخشی آن را وادار کنید تا گرفتگی ایجاد شده را رفع نماید.وقتی می توانید وجود گرفتگی را احساس نمایید,دوباره به سیم فشار وارد نمایید.پیشروی را تا زمانی ادامه دهید که آب شروع به زهکشی می نماید.
برای انجام این کار حتما دستکش لاستیکی دست کنید.وقتی شما سیم را در اطراف به حرکت در می آورید,ممکن است تحت تاثیر ترشح آب کثیف قرار گیرید.
اگر نمی توانید گرفتگی را احساس نمایید و آب کماکان زهکشی نمی شود,احتمالا مانع در خارج از دسترس رخت آویز قرار دارد.برای رفع مانع از روش فنر لوله بازکنی استفاده نمایید.
سه

FARANG19
وقتی آب زهکشی شد فلاش تانک توالت را به کار اندازید.مانع و آب کثیف باید بتواند همانند شرایط عادی زهکشی شود.اگر زهکشی هنوز آرام است,ممکن است مانع , تحت فشار قرار گرفته و با عقب روی بیشتر از دسترس رخت آویز خارج شده باشد.در این حالت شما نیاز دارید که برای رفع مانع از فنر لوله بازکنی استفاده نمایید.
روش شش
تمیز کننده شیمیایی زهکش
یک

FARANG20
یک تمیز کننده شیمیایی زهکش خریداری کنید.این مواد ازاغلب لبنیاتی ها,ابزار فروشی ها و مغازه های "جعبه بزرگ" قابل خریداری هستند.مواد شیمیایی مورد استفاده برای تمیز کنندگی زهکش ها برای انسان و حیوانات خانگی سمی و برای لوله ها خورنده هستند.همچنین,تمیز کننده کلرینه شده زهکشی برای محیط زیست خوب نیست.
اگر فکر می کنید که ماده سخت باعث گرفتگی شده است,از تمیز کننده شیمیایی استفاده نکنید.به جای آن از فنر استفاده کنید یا لوله کش خبر کنید.
فقط از مواد شیمیایی که مختص توالت هستند استفاده کنید.استفاده از تمیز کننده دیگر زهکش ها ممکن است به توالت شما آسیب بزند.
دو

FARANG21
مقدار معین را به داخل توالت بریزید.از دستورالعمل سازنده پیروی کنید.برای اینکه دمه های سمی حمام شما را پر نکند درب کاسه را ببندید.
هرگز بلافاصله بعد از استفاده از مواد شیمیایی تمیز کننده زهکش از تلمبه استفاده نکنید.این کار ممکن است مواد شیمیایی را به عقب پرتاب کرده و موجب آسیب دیدگی پوست شما شود.
از تهویه خوب حمام مطمئن باشید تا مواد شیمیایی وارد ریه تان نگردد.
روش 7
جارو برقی تر/خشک

یک

FARANG22
یک جارو برقی تر/خشک بخرید یا قرض کنید.اگر تلمبه زنی و فنر زنی سودمند نبود,از جارو برقی تر/خشک استفاده کنید.از جاروبرقی معمولی استفاده نکنید,زیرا جاروبرقی باید با آب سازگار باشد.
دو

FARANG23
آب کاسه را با استفاده از نیروی مکش خالی کنید.کاسه باید خالی از آب و آشغال های دیگر شود تا نیروی خلا قادر به بیرون آوردن مانع گردد.
سه

FARANG24
انتهای خرطوم جاروبرقی را داخل زهکش کنید.آن را داخل کاسه توالت کرده و به چند اینچی سوراخ فشار دهید.استفاده از لوله قابل انعطاف بهتر از مدل چسبیده می باشد.یک حوله قدیمی را به اطراف خرطومی بپیچید تا در اطراف زهکش انسداد کامل ایجاد کند.
چهار

FARANG25
جاروبرقی را روشن کنید.از یک دست برای فشار وارد آوردن به حوله و ایجاد یک انسداد خوب استفاده کنید.جارو برقی یک یا دو لحظه کار می کند.احتمال فراوانی وجود خواهد داشت که خلا گرفتگی را رفع نماید.