چاپ
بازدید: 826

معجزه استخر، محلول سولفات مس، سولفات مس جامد
مواد و عملکرد
مس در اشکال گوناگونی که براحتی قابل انحلال در آب هستند یافت می شود.در این میان ارزانترین و عمومی ترین شکل مس، سولفات مس است(پنتا هیدرات سولفات مس) این شکل بصورت کریستالی یا پودر در دسترس است و تحت عنوان "سنگ آبی" یا "پودر آبی" شناخته می شود.رنگ آبی همچنین به محلول های آبی تخصیص می یابد(مثلا معجزه استخر)
سولفات مس پایه جلبک کشی استخرهای شنا در موارد ذیل مورد استفاده قرار می گیرد: کنترل جلبک، بهبود زلالیت آب و کاهش مقدار برم یا کلر بر پایه نیاز محصول.این ماده میکرارگانیزم هایی مانند باکتری و ویروس را از بین نمی برد و نیاز به ضدعفونی کننده هایی مثل کلر و برم پایه محصولات استخر را برطرف نمی کند.


استفاده از سولفات مس کشنده جلبک استخرهای شنا خطر عمده ای روی شناگران ندارد.اگر سولفات مس جلبک کش استخرهای شنا وفق دستورالعمل برچسب استفاده شود باعث التهابات پوستی نمی گردد. هنگام دستکاری سولفات مس رقیق نشده، دستورات برچسب باید مورد پیروی قرار گیرد تا از میزان التهابات پوستی کاسته گردد.همچنین، قبل از استفاده از محصول برچسب باید قرایت شود.
کاربردها
استخر-معجزه استخر
آب استخر را منظما تست کنید
دز توصیه شده روی برچسب قید شده است. میزان دز بوسیله APVMA تجویز شده است.
مس معمولا در طی استفاده های کم یا حداقل، مثلا زمستان، به آب استخر اضافه می شود. مس آب بصورت کاتالیست عمل کرده و فعالیت کلر و برم را کاهش می دهد. میزان کلر یا برم ممکن است به منظور نگهداری غلظت مناسب افزایش یابد.
دز اضافی مس استخر ممکن است سبب ایجاد رنگ مو و شناگران و برخی سطوح استخر گردد. استخرهای مرمری قدیمی آب با پی اچ بیش از 7.8 و میزان بالای سختی کلسیم، به ویژه، مستعد رنگی شدن هستند.
استفاده برکه از سولفات مس
برای سال های زیادی، مس جلبک کش موثر برکه های کشاورزی و کاربردهای کشت آبی بوده است. با این حال فقط یک خط باریک میزان مس موثر برای جلبک کشی را از دز بیش از حدی که ماهی ها را می کشد جدا می کند. تمام ماهی ها به اندازه یکسان در برابر سولفات مس مقاوم نیستند: مثلا این ترکیب برای سالمونوئیدها بسیار سمی است( سالمون و قزل آلا)
مس می تواند برای کنترل جلبک های برکه مشتمل بر جلبک های رشته ای(اسپیروجیرا اس پی پی، پیتوفورا اس پی پی و کلادوفورا اس پی پی) و سطوح بالاتر جلبک(چارا اس پی پی) استفاده شود.
شرکت های زیادی مس را بصورت مایع کی لیت شده یا کریستال تولید کرده و به فروش می رسانند. ترکیبات مس کی لیت شده نسبت به دز سولفات مس ماندگاری بیشتری در محلول داشته، به کنترل بهتر جلبک تمایل داشته و به نظر می رسد که برای ماهی ها ایمن تر هستند.
دز ترکیبات مس به دستورالعمل تولید کننده و شکل شیمیایی محصول(مایع یا دانه) بستگی دارد.
تعیین میزان دز برای برکه ها
قبل از استفاده از هر نوع مس، نرخ دز مورد نیاز باید تعیین گردد.ابتدا کل قلیاییت(نه سختی) آب را بر حسب قسمت در میلیون( پی پی ام) تعیین کرده وپی اچ را تعیین مقدار نمایید. این کار از آنجا مهم است که سمیت مس برای ماهی ها با کاهش قلیاییت و پی اچ زیاد می شود.میزان دز سولفات مس بر مبنای سطح قلیاییت در زیر لیست شده است:
صفر تا 40 پی پی ام ..............مصرف نشود
40 تا 60 پی پی ام...................0.33 پی پی ام
60 تا 90 پی پی ام .................. 0.5 پی پی ام
90 تا 200 پی پی ام .................. 1 پی پی ام
بالای 200 پی پی ام ................... 2 پی پی ام
حداکثر دز سولفات مس برابر 2 پی پی ام می باشد
1 پی پی ام معادل موارد زیر می باشد
یک هزارم گرم به ازای هر لیتر
یک میلی گرم بر لیتر
اگر کل قلیاییت کمتر از 40 پی پی ام باشد، استفاده از مس به علت ایجاد خطر برای ماهی ها توصیه نمی شود.کنترل جلبک آب های با قلیاییت بالا(بیش از 250 تا 300 پی پی ام) می تواند با استفاده از ترکیبات مس کی لیت شده بهبود یابد.سولفات مس آب های با قلیاییت کل بالا قبل از اینکه جلبک کاملا کنترل شود ته نشین می گردد. قلیاییت آب متغیر است.پس اگر میزان آن را نمی دانید قبل از استفاده از مس آن را تعیین نمایید.
کاربرد مواد شیمیایی در برکه ها
بعد از اینکه مقدار سولفات مس مورد نیاز برای اعمال در حجم آب تعیین شده و وزن گردید، ترکیب باید کلا در آب حل شود. سولفات مس خیلی سنگین تر از آب است و اگر کریستال ها یا پودر آن به سادگی در آب ریخته شوند، در کف ته نشین شده و لجن های برکه از لحاظ شیمیایی با آن ها ترکیب شده و ترکیبات را قفل می کنند. سولفات مس باید تا جایی که ممکن است رقیق شده و مراقبت دقیقی در توزیع آن صورت گیرد.باید از ایجاد نقاط داغ یا جاهایی با غلظت فراوان مس اجتناب گردد. ترکیبات می توانند در کیسه گونی خلل و فرج دار ریخته شده و با کشیده شدن از عقب یک قایق، شرایط انحلال تدریجی و آرام را فراهم سازند. وقتی از مس فرموله شده تجاری همانند ترکیبات کی لیت شده استفاده می کنید از دستورالعمل برچسب برای تعیین میزان دز پیروی نمایید. اشکال مایع می توانند به آب مستقیما افزوده شوند، اما ابتدا باید به منظور رقت با آب ترکیب شوند. همانند سولفات مس، مراقبت شدید باید صورت گیرد تا فرمولاسیون های تجاری در کل سطح برکه توزیع شده و از ایجاد نقاط داغ ممانعت به عمل آید.
احتیاطات استفاده در برکه
ترکیبات مس برای سطوح فولادی فوق العاده خورنده هستند.لذا باید اطمینان حاصل گردد که ظروف فولادی بعد از استفاده بخوبی آبکشی شده اند.تماس با پوست و چشم ممکن است تحریک کننده باشد. مراقب باشید تا گوسفندان از برکه های مورد عمل اب ننوشند. گوسفند در برابر ترکیبات مس مقاومت کمی دارد و در معرض قرار گیری زیاد ممکن است کشنده باشد. در برکه های جلبکی، ترکیبات مس ممکن است افت اکسیژن را سبب شده و به نابودی ماهی ها منجر گردند. جلبک برکه منبع عمده اکسیژن رسانی است و با حذف عامل، معلول نیز از میان خواهد رفت. علاوه بر این،اکسیژن در حین تجزیه جلبک مصرف خواهد گردید. اگر برای برکه از مس استفاده می کنید، کار را باید با سری دزهای کوچک اعمالی در طول زمان پیش برده و یا هوادهی اضطراری را در دسترس داشته باشید. یک روش اعمالی این است که یک سوم تا یک چهارم کل سطح را در یک زمان مورد عمل قرار دهید، 10 تا 14 روز صبر کرده و کار را دوباره تکرار نمایید. این امر باید تا رسیدن به دز مطلوب جلو برود. بعد از کاربرد اولیه، در همان هفته اول باید معلوم شود که درجه از کنترل جلبکی نائل شده است.
مس برای اغلب زئوپلانکتون های برکه ها سمی است( مثلا برای دافنیا و روتیفایرها) اگر به زئوپلانکتون ها به عنوان منبع غذایی متکی هستید، برای مثال در برکه های پرورش ماهی خوراکی، ممکن است نخواهید از مس استفاده کنید که در محیط زیست تجزیه نشده اما با بعضی عناصر تشکیل ترکیبات نامحلول را می دهد. هر چند مس بعد از کاربرد به عنوان جلبک کش سریعا از آب ناپدید می شود. این ماده می تواند بعد از کاربردهای تکراری به مقادیر زیاد، در رسوبات کف تجمیع گردد.
مادمی که لوله های اب گالوانیزه نیستند، امکان استفاده از مس برای استخرهای شامل ماهی تزیینی وجود دارد. با این حال، ترکیب مس و لوله های گالوانیزه می تواند ترکیبات شیمیایی کشنده برای ماهی ها تولید نماید. در نظر داشته باشید که اطلاعات محدودی در رابطه با تاثیرات مس روی انواع مختلف ماهی های تزیینی وجود دارد. پس در ارتباط با استفاده از ترکیبات مس اقدامات احتیاطی را جدی بگیرید. علاوه بر این ها برای اینکه ایمنی را بیمه نمایید، هنوز نیاز دارید که کل قلیاییت و پی اچ را بدرستی اندازه گیری نمایید.
مشکلات جلبکی برکه شما در نهایت با شناسایی عوامل و نه فقط نشانه ها مرتفع خواهد شد. اگر قصد این است که کنترل طولانی مدت جلبک صورت گیرد، نیاز به این است که ورودی مواد مغذی حوضه آبریز تنظیم شود. در نتیجه، اعمال مس را می توان به عنوان جلبک کش کاملا موثری که در موقعیت های ویژه کارآمد بوده و از دیگر روش ها ارزانتر است در نظر گرفت. با این حال، باید به شدت مراقب نتایج استفاده از مس روی ماهی های نوجوان و دیگر موجودات دارای زندگی آبزی بود. اگر آب شما قلیاییت و پی اچ پایین دارد و یا شکوفایی سنگین جلبکی دارد و هوادهی ندارد، استفاده از مس توصیه نمی شود. در نهایت، همچون کاربرد هر ماده شیمیایی دیگری ، شما به عنوان استفاده کننده نهایی مسئول قرایت و پیروی از تمام دستورالعمل های برچسب زنی شده می باشید.
احتیاط
از تماس با پوست و چشم اجتناب کرده و از تنفس بخار یا میست اسپری خودداری نمایید.
در حالت مسمومیت اتفاقی
در جستجوی مراقبت پزشکی بر بیایید یا بلافاصله با مرکز کنترل مسمومیت تماس حاصل نمایید.
در حالت مسمومیت اتفاقی حیوانات خانگی، بلافاصله مراقبت دامپزشکی را به خدمت بگیرید
دفع
از ظروف خالی مجددا استفاده نکنید.آن ها را در سطل زباله خانگی دفع کنید.
محصولات استفاده نشده یا بطور جزیی استفاده شده باید در مکان های دفع زایدات خطرناک خانگی طراحی شده شهری یا ایالتی دفع شوند.
قبل از خرید این محصول
قبل از خرید محصول برچسب دستورالعمل ها و احتیاطات ایمنی را بخوانید.
محصول را فقط به مقدار مورد نیاز برای کاربرد خریداری نمایید.
موقع استفاده از محصول
قبل از استفاده از این محصول تمام احتیاطات و دستورالعمل های برچسب را خوانده و مورد پیروی قرار دهید.
در حال کاربرد این محصول از خوردن، اشامیدن و سیگار کشیدن خودداری نمایید.
بعد از استفاده از این محصول
بعد از استفاده از این محصول همیشه دست هایتان را کاملا بشویید.
تمامی سطوحی که در تماس مستقیم با غذا قرار می گیرند، از قبیل پیشخوان ها، میزها و بالای گازها را جارو کرده و تمیز نمایید.
همیشه این محصول را دور از دسترس بچه ها و حیوانات خانگی و جدا از غذاها و نوشابه ها نگهداری کنید.
این ها احتیاطات عمومی هستند. برای درک بیشتر و اطلاع آگاهی های اضافی باید از برچسب دستورالعمل مشاوره بگیرید.
بسته بندی
معجزه استخر- ظروف یک لیتری، 5 لیتری و 15 لیتری
محلول سولفات مس- 15 لیتر
سولفات مس جامد- 5 و 20 کیلوگرم
توجه مهم مشتری
از آنجا که استفاده از این محصول ماورای کنترل فروشنده یا تولید کننده است تنها اجبار آن ها تعویض هر مقدار محصول با نقص اثبات شده است. ان ها نمی توانند مخاطرات یا مسئولیت هایی بیش از قیمت خرید را تقبل کنند. آسیب وارده از استفاده این محصول که ممکن است شما یا کارگر را متاثر نماید بر عهده فروشنده یا تولید کننده نخواهد بود. تعیین مناسبت این محصول برای هدف کار استفاده کننده است. این را اول از همه در نظر بگیرید.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید, لطفا اینجا را کلیک کنید.