walden-pond

comtobe"سونا" تنها کلمه فنلاندی است که در زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، اغلب انگلیسی زبان ها آن را غلط تلفظ می کنند. در فنلاندی، هر هجا تلفظ می شود و اولی مورد تاکید قرار می گیرد. با شکستن هجاها "سونا" بصورت سو-نا تلفظ می شود.


شاید شما هم اسامی سونا خشک و سونا بخار را شنیده باشید، اما تفاوت آن ها را ندانید.
سونا بخار، واقعا، سونا نیست.( دست کم آن سونای سنتی که ما می شناسیم نیست) اصطلاح سونا بخار برای تشریح اتاق بخار مورد استفاده قرار می گیرد و این، جایی است که حرارت مرطوب تولید می کند. همانند سونا، سونا بخار، همراه دیگر فواید تندرستی، روزنه ها را باز کرده و به ماهیچه ها آرامش می دهد. بر خلاف سونا، هر چند، اتاق بخار تقریبا هوابند است و مقدار زیادی رطوبت تولید می کند. هوا، رطوبت دارد و آب آن روی دیوارها متراکم می شود. حرارت در اتاق بخار با وسیله ای که "بخار ساز" نام دارد تولید گشته و با جوشاندن اب در داخل بخار، آن را داخل هوا، رها می سازد.
سونا خشک، همان سونا سنتی، حرارت را به روشی کاملا متفاوت تولید می کند. در سونا سنتی، چوب در اجاق می سوزد و آب با یک پاتیل از سطل سونا، روی سنگ های بالای آن ریخته می شود. این امر تولید رطوبت می کند، اما میزان رطوبت به اندازه سونا بخار بالا نیست. راه دیگر استفاده از برق است. اجاق برقی برای ایجاد حرارت خشک تر، سنگ ها را گرم می کند. این امر در جاهای کوچکی مثل آپارتمان ها یا ورزشگاه ها عمومیت دارد. سونا تهویه ای دارد که به طور مستمر هوای تازه تزریق می کند تا رطوبت را در اندازه مجاز محدود نماید.
اغلب درجه حرارت های سونا بین 160 و 200 درجه فارنهایت هستند. اتاق های بخار حدود 110 یا 120 درجه فارنهایت، حرارت دارند. هر چند، از آنجا که رطوبت صد در صدی مانع عرق کردن می گردد، اتاق های بخار به نظر می رسد که داغ تر از سونا هستند. درجه حرارت با ترمومتر اندازه گیری می شود و جهت سنجش رطوبت، از رطوبت سنج کمک گرفته می گردد.
ممکن است بخواهید بدانید که از میان سونا خشک و بخار، کدام مناسب تر می باشد. پاسخ این سوال به ویژگی های شخصی شما بر می گردد. کسانی که رطوبت برایشان خوب نیست، باید سونا را ترجیح بدهند، اما آن هایی که گرفتگی قفسه سینه یا سینوس ها را دارند می توانند بخوبی از کمک های اتاق بخار بهره مند گردند.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.