walden-pondجهت یا قبل از استفاده از لوله بازکن، به بایدها و نبایدهای رفع گرفتگی سینک بیندیشید.
برای رفع گرفتگی سینک حمام و یا آشپزخانه، لازم نیست لوله کش حرفه ای باشید. قبل از اینکه سعی کنید گرفتگی را خودتان رفع نمایید، این بهترین تجارب را برای پیشگیری از آسیب به لوله ها به کار ببندید.

LOOLECASH1
اغلب صاحبخانه ها هرگز به نگهداری از سینک هایشان فکر نمی کنند؛ حداقل نه تا زمانی که سینک به گونه رنج آوری زهکشی شده و کاسه پر از آب راکد کثیف می گردد. متاسفانه، سینک های آشپزخانه و حمام متصل هستند و در برخی نقاط گرفتگی جزیی یا کلی ایجاد می کنند. یک برگشت عمده از تله نشات می گیرد که لوله یو شکلی است که زیر تجهیزات واقع شده است. تله مورد نیاز است تا جلو انتشار گازهای فاضلابرو را بگیرد. با این حال، شکل منحنی آن می تواند شما را به دردسر درست و حسابی بیندازد. اگر آب خانه شما جریان راحتی نداشته باشد، فورا لوله کش خبر نکنید. اغلب گرفتگی ها بدون کمک گرفتن از حرفه ای ها هم بر طرف می شوند. با این راهنما در وقت شما صرفه جویی به عمل آمده و از اشتباهات هزینه بر در بر طرف کردن گرفتگی سینک ممانعت به عمل خواهد آمد.
انجام دهید- داخل سینک آشپزخانه دارای جریان آرام، آب داغ بریزید.
باقیمانده های غذا می توانند چربی های چسبیده به لوله های زهکش را بوجود آورند؛ به ویژه اگر زهکش به "دفع کننده زباله" وصل باشد. اگر انتظار دارید لوله سینک آشپزخانه دارای جریان آرام شما با لجن چرب آغشته شده باشد، حدود یک قاشق غذا خوری صابون ظرفشویی و یک قابلمه بزرگ آب جوش داخل زهکش بریزید. آب داغ چربی را جدا نموده و آن را به اندازه ای که از زهکش عبور کند کوچک می کند. در آینده، خرده های غذا یا روغن را داخل "دفع کننده زباله" نریزید یا آن ها را از زهکش سینک پایین نفرستید.
انجام ندهید- داخل زهکش با گرفتگی کامل آب نریزید
شیر را ببندید! اگر آب راکد سینک شما کلا زهکشی نمی شود، بدترین کار این است که آب بیشتری داخل سینک نمایید. فشار آب اضافی باعث ایجاد جریان نمی شود. در واقع، شما مجبورید قبل از کوشش برای رفع گرفتگی، این آب را خارج نمایید.
انجام دهید- قبل از استفاده از مواد شیمیایی سوزآور دو بار فکر کنید.
بسیاری از صاحبخانه ها برای رفع گرفتگی سراغ مواد شیمیایی سوزآور می روند، در حالی که این مواد می توانند موجب نرم کردن لوله های پی وی سی و آسیب جدی به لوله های فلزی قدیمی گردد. علاوه بر این، یک آسیب شخصی هم می تواند روی دهد: ترشحات منحرف شده مواد شیمیایی می تواند پوست و چشم شما را بسوزاند. اگر برای انجام کار می خواهید از تمیز کننده شیمیایی کمک بگیرید، آنی که قابل تجزیه زیستی است را ابتیاع نمایید. این ها آنزیم هایی دارند که گرفتگی ها را می خورند. تمیز کننده های قابل تجزیه زیستی به اندازه تمیز کننده های شیمیایی موثر نیستند، اما آن ها ایمن تر هستند و از لوله های شما بیشتر محافظت می کنند.
انجام ندهید- فراموش کردن صافی و درپوش
درپوش ها و صافی ها نقاط مزاحم سینک های حمام هستند، زیرا موها می توانند براحتی اطراف صافی بپیچند و کف صابون را گیر بیندازند. برای از بین بردن این قسم گرفتگی، یک سیم محکم را خم کرده و آن را در انتها به شکل یک قلاب در بیاورید. در صورت نیاز، با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت درپوش را در بیاورید و آن را بالا بکشید یا با یک پیچ گوشتی آن را باز کنید. بعد یک سیم داخل زهکش کنید، بچرخانید و عامل گرفتگی را بیرون بکشید.

LOOLECASH2
انجام دهید- استفاده از تلمبه برای گرفتگی های سبک
اگر گرفتگی در لوله زهکش است، ممکن است قادر باشید آن را به کمک تلمبه فنجانی استاندارد مرتفع نمایید. برخی گرفتگی ها تحت تاثیر یک فشار اضافی جابجا شده و حرکت می کنند. مطمئن باشید که سینک شامل چند اینچ آب است. زهکش سرریز را با پارچه خیس مسدود کنید تا آب از آن طریق در نرود. سپس دستگاه مکش لاستیکی را مستقیما روی زهکش گذاشته و آزادانه بطرف بالا و پایین تلمبه بزنید.
توجه: فقط کوشش رفع گرفتگی سینک بصورت بالا را هنگامی انجام دهید که مواد شیمیایی تمیز کننده داخل سینک نریخته اید. در غیر این صورت، همانطور که گفته شد، در حالی که شما از وسیله استفاده می کنید، مواد خطرناک می توانند به سرعت روی پوست شما ترشح کنند.
انجام ندهید- تلمبه زدن با نیروی اضافی و مضاعف
اگر تلمبه زنی متوسط در حذف گرفتگی سینک شکست بخورد، نیرو وارد نکنید. به همین ترتیب از استفاده از توپی زهکش اجتناب نمایید. قطعا می دانید که همانند کیسه دمش، اتصالی خرطومی باغ مستقیما در داخل زهکش درج شده و از فشار آب برای باز کردن گرفتگی استفاده می کند. غیر مشابه با تله های زهکش دوش و وان، که اتصال محکم دارند، تله های زهکش سینک با کوپلینگ های پیچی متصل هستند. فشار مضاعف می تواند به اتصال خط زهکش آسیب وارد آورده و منح به نشت یا تله آسیب دیده گردد.
انجام دهید- استفاده از فنر لوله بازکنی
فنر لوله بازکنی در اصل یک کابل طولانی پیچاپیچ است که در انتها قلاب یا کاتر دارد. شما می توانید به قیمت حدود 30 دلار یک فنر لوله بازکنی دستی از مغازه ابزار فروشی خریداری نمایید. جهت استفاده از فنر لوله بازکنی، صافی سینک را دربیاورید و نوک فنر را داخل لوله پایین ببرید. بعد هندل دستی که کابل سیم را رها می سازد بچرخانید. تغذیه زهکش از فنر را تا جایی که احساس مقاومت نمایید ادامه دهید. این امر نشانه این است که شما به گرفتگی رسیده اید. فنر را چرخانیده و گرفتگی را بر طرف نمایید.
انجام ندهید- فرو کردن با فشار فنر به داخل زهکش
وقتی فنر به گرفتگی برخورد می کند، با فشار به گرفتگی نیرو وارد نکنید. این حرکت می تواند به اتصالی های تله یا لوله آسیب وارد کند. گرفتگی هایی که با فنر بازشدنی نیستند را باید با بهره گیری از وسایل و روش های دیگر برطرف نمود.

LOOLECASH3
انجام دهید- برداشتن تله برای رفع گرفتگی های سر سخت
عمده گرفتگی های سینک در تله زهکش منحنی زیر سینک اتفاق می افتند. لوله معمولا به شکل P، S و J است. برداشتن تله ممکن است راحت ترین راه رفع مشکل باشد. آب اضافی سینک را بیرون بریزید و یک سطل زیر لوله های زهکش بگذارید.( چون تله آب نگه می دارد و با برداشته شدن آن، آب بیروم می ریزد) با پیچاندن متصل کننده ها، تله را شل و رها سازید. با استفاده از یک دستکش، شما می توانید رفع گرفتگی نمایید. اگر دیدید که گرفتگی در داخل زهکش پایین رفته است، به فنر بچسبید و کار را جلو ببرید.
انجام ندهید- تردید نسبت به صدا کردن یک لوله کش
اگر با متدهای بالا مشکل را حل نشدنی یافتید، راه دیگری برای رفع گرفتگی پیدا کنید. شما می توانید یک لوله کش حرفه ای خبر کنید، زیرا او از فنر لوله بازکنی قدرتمندتر بهره برده و یا وسیله دیگری برای باز کردن خط اصلی دارد. بد کار کردن با وسایل ناآشنا سبب آسیب به خطوط زهکش می شود. پس بهتر است یک لوله کش به کمکتان بیاید و شما مجبور نباشید از صفر( یا منفی) شروع کنید.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.