walden-pondبرنامه مدیریتی چاه
بعضی از خاک ها و سنگ های مینه سوتا شامل مواد معدنی دارای آهن بالا هستند. با بارش باران یا ذوب برف در سطح زمین یا نفوذ آب به میان سنگ ها و خاک های حاوی آهن، آهن می تواند داخل آب حل شود. در بعضی از موارد، آهن می تواند در نتیجه خوردگی پوشش آهنی یا فولادی جداره چاه یا لوله های آب ایجاد شود. همانطور که آهن یک سطل فلزی زنگ زده می شود، در مجاورت آب و اکسیژن، املاح معدنی آهنی آب تبدیل به زنگار شده و روی تاسیسات و تجهیزات لوله کشی و لباس ها رنگ باقی می گذارند.


آهن ممکن است به رشد دیگر میکروارگانیزم ها کمک نماید.
آهن آب معمولا در محدوده مقادیر خطرناک نیست. بدن شما برای انتقال اکسیژن خون نیاز به آهن دارد. بیشتر آهن مورد نیاز از غذا می آید، زیرا بدن نمی تواند براحتی آهن آب را جذب کند.
اگر در آب چاه باکتری های مضر باشند، آهن می تواند یک مشکل جدی باشد. برخی از ارگانیزم های مضر نیاز به آهن دارند تا رشد کنند. با وجود آهن در آب، حذف باکتری های مضر سخت تر خواهد شد.
چطور آهن را ردیابی کنیم
مزه
آهن ممکن است به آب مزه فلزی داده و روی مزه غذا و نوشابه تاثیر بگذارد.
رنگ
آهن آب می تواند
سبب لکه هایی به رنگ قرمز، زرد یا قهوه ای روی ظروف، لباس ها یا تاسیسات و تجهیزات لوله کشی گردد.
چای، قهوه و سیب زمینی را سیاه کند.
گرفتگی
آهن می تواند موجب گرفتگی چاه، پمپ ها، آب فشان ها، ماشین های ظرفشویی، دیگر وسایل شود.
تست آهن
آب قرمز یا زرد رنگ نشانه خوبی از حضور آهن است. با این حال، آزمایشگاه به شما مقدار دقیق آهن را گفته و شما را در انتخاب مناسب ترین سیستم تصفیه یاری می رساند. علاوه بر تست آهن، تست سختی، پی اچ، قلیاییت، باکتری آهن می تواند مفید باشد.
نقطه مرجع: آب با آهن بالای 0.3 میلی گرم در لیتر معمولا "قابل اعتراض" در نظر گرفته می شود. سطوح آهن آب معمولا زیر 10 میلی گرم در لیتر هستند.
دپارتمان تندرستی مینه سوتا توصیه می کند که از آزمایشگاه های معتبر برای تست آب استفاده کنید. برای در اختیار گرفتن ظروف نمونه برداری و دستورالعمل با آزمایشگاه معتبر تماس بگیرید. مراکز زیست محیطی یا سرویس های تندرستی عمومی هم ممکن است قادر به انجام آزمایش آب چاه باشند.
کنترل آهن
تصفیه آب خانگی عمومی ترین روش کنترل آهن آب است. بسته به شرایط، دیگر اختیارات عبارتند از:
استفاده از منبع دیگر آب که آهن پایین دارد. این منبع می تواند سیستم لوله کشی آب یا چاهی که از تشکیلات دیگر زمین شناختی آب گرفته و لذا آهن پایینی دارد، باشد.
یک چاه جدید. قطعا پیش بینی غلظت آهن در چاه جدید سخت است. چاه های مجاور ممکن است شاخص باشد، اما در عین حال دو چاه نزدیک به هم هم ممکن است دارای مقادیر متفاوتی آهن باشند.
تصفیه آب
تصفیه موثر آهن به اشکال موجود آهن، شیمی آب، نوع چاه و سیستم آبرسانی بستگی دارد. بهترین کار برای شما این است که با متخصص خوب مشورت نموده و نظرات او را برای انتخاب بهترین سیستم مد نظر قرار دهید.
اشکال آهن
آهن دو ظرفیتی( آهن آب زلال): آبی که از شیر می آید زلال است، اما بعد از ایستادن، قرمز یا قهوه ای می شود.
آهن سه ظرفیتی( آهن آب قرمز) : آب از همان اول بیرون آمدن از شیر، قرمز یا زرد است.
آهن آلی: معمولا زرد یا قهوه ای است ولی ممکن است بی رنگ باشد. چاه های کم عمق یا چاه هایی که از آب سطحی تاثیر پذیرفته اند بیش از دیگر چاه ها در معرض احتمال داشتن آهن آلی می باشند.
تصفیه آهن دو ظرفیتی( آب زلال)
نرم کننده های آب و فیلترهای آهن( همانند فیلتر ماسه سبز منگنز) در حذف آهن آب زلال موثر هستند. نرم کننده های آهن متد عمومی تر هستند. بعضی کارخانه ها ادعا دارند که سیستم های آن ها حتی تا 10 میلی گرم بر لیتر آهن را حذف می کند. با این حال، شما بهتر است روی ادعای حذف 2 تا 5 میلی گرم بر لیتر حساب کنید. فیلتر ماسه سبز منگنز می تواند برای اوقاتی که نیاز به حذف 10 تا 15 میلی گرم بر لیتر است موثر واقع شود.
نرم کننده آب املاح معدنی سخت مثل کلسیم و منیزیوم را حذف می کند. آهن نرم کننده را مسدود می کند و باید بطور دوره ای توسط بک واش از رزین نرم کننده حذف شود. اگر سختی آب کم و آهن آب بالا باشد یا اگر سیستم اجازه تماس با هوا را بدهد، همانند مخزن تحت فشار گالوانیزه شارژ شده با هوا، اثر بخشی نرم کننده پایین خواهد آمد.
تصفیه آهن سه ظرفیتی( آب قرمز)
فیلترهای آهن( همانند فیلتر ماسه سبز منگنز) یک تصفیه عمومی برای آهن آب قرمزی می باشند که تا 10 الی 15 میلی گرم بر لیتر آهن داشته باشد.
هوادهی( تزریق هوا) یا اکسیداسیون شیمیایی( معمولا افزودن کلر به شکل هیپوکلریت کلسیم یا منیزیوم) تعقیب شده توسط فیلتراسیون اختیاراتی هستند که در میزان آهن بیش از 10 میلی گرم بر لیتر مورد استفاده قرار می گیرند.
فیلتر ته نشینی، فیلتر کربن یا نرم کننده های آب فقط مقادیر کوچک آهن را حذف می کنند، اما آهن به سرعت سیستم را می گیرد.
تصفیه آهن آلی
آهن های آلی و تانین ها از عوامل ایجاد چالش در تصفیه آب هستند. آهن های آلی و تانین ها می توانند اکسیداسیون آهن را آرام کرده و متوقف نمایند. پس، نرم کننده های آب، سیستم های هوادهی، فیلترهای آهن ممکن است خوب کار نکنند. اکسیداسیون شیمیایی تعقیب شده توسط فیلتر را ممکن است یک اختیار محسوب نمود.
تقطیر یا اسمز معکوس می تواند هر نوع آهنی را حذف کند. اگر آهن زیادی در آب باشد، می تواند به سرعت واحدها را بگیرد. پس استفاده از یک سیستم تصفیه کلی برای خانه ممکن است شرایط را بهتر کند.
باکتری آهن و تصفیه چاه
باکتری های آهن ارگانیزم هایی هستند که آهن می خورند تا زنده بمانند. در این فرایند، آن ها ته نشست های آهنی و لجن قرمز یا قهوه ای به نام " بیوفیلم" تولید می کنند. باکتری های آهن برای تندرستی مضر نیستند ولی می توانند مشکلات آهن را خیلی بدتر نمایند. ارگانیزم ها بطور طبیعی در خاک های کم عمق و آب های زیر زمینی یافت می شوند؛ آن ها ممکن است در هنگام تعمیر یا ساخت وارد چاه یا سیستم آبرسانی گردند.
جدا از آهن، چه چیزهای آب چاه را باید تست کنم؟
منابع طبیعی و فعالیت های انسان می توانند آب چاه را آلوده کنند و سبب تاثیرات کوتاه مدت یا طولانی مدت تندرستی گردند. تست آب چاه تنها راهی است که توسط آن می توان به وجود آلودگی هایی که نمی توان آن ها را دید، مزه کرد و یا با بو تشخیص داد، پی برد. دپارتمان تندرستی مینه سوتا انجام تست های زیر را توصیه می کند:
باکتری های کلی فرم: هر ساله و هر زمان مزه، بو، ظاهر آب تغییر می کند. باکتری های کلیفرم شاخصی از میکروارگانیزم های مولد بیماری که ممکن است در آب چاه شما وجود داشته باشند هستند.
نیترات: یک سال در میان. در مقادیر نیترات بیش از 10 میلی گرم در لیتر در آب آشامیدنی، نوزادان زیر شش ماه که با بطری تغذیه می شوند آسیب پذیر تر هستند.
آرسنیک: حداقل یک بار. حدود 40 درصد چاه های مینه سوتا در آب خود آرسنیک دارند. نوشیدن آب دارای آرسنیک در طی مدت زمان طولانی می تواند ضریب هوشی کودکان را کاهش داده و خطرات سرطان، دیابت، امراض قلبی، مشکلات پوستی را ازدیاد بخشد.
سرب: حداقل یک بار. سیستم آبرسانی و چاه ممکن است دارای مقادیری سرب در خود باشند و آن را به آب آشامیدنی انتقال دهند. سرب می تواند به مغز، کلیه و سیستم عصبی آسیب وارد کند. سرب در رشد تاخیر ایجاد کرده و مشکلات یادگیری، رفتاری و شنوایی ایجاد می کند.
منگنز: قبل از اینکه بچه شروع به نوشیدن آب کند. سطوح بالای منگنز می تواند سبب مشکلاتی در حافظه، توجه و مهارت های حرکتی گردد. آن می تواند سبب مشکلات رفتاری و یادگیری در نوزادان و بچه ها شود.
علاوه بر آلاینده ها بالا، آلاینده های دیگری هم هستند که در سیستم های آب اختصاصی یافت می شوند. این آلاینده ها که معمولا کمتر از آلاینده های ذکر شد پیدا می شوند و تست آن ها باید مد نظر قرار گیرد عبارتند از:
مواد شیمیایی آلی فرار: اگر چاه نزدیک مخزن سوخت یا مجتمع های تجاری یا صنعتی باشد ممکن است این مواد در آب باشند.
مواد شیمیایی کشاورزی: اگر چاه، کم عمق و نزدیک محصولات کشاورزی یا جاهایی که محصولات شیمیایی دستکاری می شوند است یا در جاهایی که حساسیت ها و استعدادهای زمین شناختی وجود دارد واقع شده است( مثل تشکیلات آهکی)
فلوراید: اگر بچه ها یا تینیجرها آب می نوشند.
نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.